Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lastik Tavsiyesi Icin Yeterli Bılgı Vermek Gerekir !

Recommended Posts

Merhaba arkadaslar,

hep görüyorumki lastik tavsiyesi isteyenler cok az bilgi veriyorlar. DOgru lastigi bulmaniz icin bilgi vermeniz gerekir. Ben Almanyada yasiyorum ve burda bir forumda üyeyim ve görüyorum ki tavsiye isteyenler en az bir yarim sayfa yaziyorlar, simdi size yarim sayfa yazin demiyorum ama su bilgiler muhakkak olmasi gereken bilgiler:

- Yas

- Seviye

- Kac yildir oynuyorsun

- Haftada kac saat/gün antreman yapiyorsun

- Stilin ne ? Def / ALL / Off

- Masanin neresinde duruyorsun ?

- Nasil oynuyorsun ? Kesme / Spin / Kontra ?

- Hangi tahtayi oynuyorsun ---> neyi rahatsiz ediyor ?

- Hangi lastikleri oynuyorsun ?? --> ne rahatsiz ediyor ?

- Nasil bir tahta ariyorsun ?

- Nasil bir lastik ariyorsun ?

Iste önemli bilgiler bunlar, adminlere sesleniyorum: Lütfen bu konuyu üst tarafa koyunki herkes konu acmadan önce bunu bir okusun, bizde ona göre cevap yazalim, yoksa iki satir bilgi ile bir seye varamayiz

Saygilar Almanyadan Mehmet

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Söylediklerin doğru ancak daha önce hazır raketle oynamış yada oynamamış, ilk kez kombi raket alacak birisinin bakış açısı farklı oluyor genellikle. Kendimdende bilirim. 'Neden daha hızlı daha spinli lastik ve tahta almayım, mesele alışmaksa oynar alışırım' vb düşünceler hakim oluyor. Tabi tek bu değil, çok faktör var. Kendisini gerçekten iyi oynuyor, çok iyi atak yapıyor diye değerlendirenler oluyor, oynadıkları partnerlere göre doğru ama muhtemelen forumun en alt düzey oynayan oyuncularından bile iyi değiller. Dolaysıyla ben ofansif oynuyorum, hızlı ekipmana uyum sağlarım diyen birisi, off- tahta üzerinde 1.9 luk sriver (solusyonsuz) lı raketi alıp birkaç dakika oynadıktan sonra neyin ne olduğunu anlıyor. Daha kötüsü bundan sonra bile anlamayanlar olup farklı ve hala hızlı ekipmanlara yönelenler oluyor.

İlk kez raket alacak birisi yukarıdaki bilgileri verdikten sonra all+ bir tahta ve 1.8mm lik allround lastik önerildiğinde genellikle şüphe ile bakıyor. Ben bu kadarda amatör değilim, bu raket bana yavaş gelmesin gibi soru işaretleri kafasını karıştırıyor. Peki önerileri yerine getiren hiçmi yok, elbette var. Ama tahminimce düşük bir yüzde ile. Bütün bunlara rağmen öneri isteyenleri cevapsız bırakmakta olmuyor tabi, çünkü hayatın akışı böyle.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Almanya ile burası çok farklı..Almanya'da insanlar masa tenisine ciddi bir spor olarak bakıyor ve buna uygun olarak işin her noktasını,her ayrıntısını düşünüyor..Türkiye'de ise masa tenisi kahvehane pinponu olarak görülüyor..Bu sporu yapan,yahut yaptığını zanneden her insanın oyun tarzı üç aşağı beş yukarı aynı oluyor zaten..Eline aldığı antimsi bir raketle kesik oynadığını zannedip,gelen topa kendi tabiriyle küt atan oyuncularla dolu etraf..O yüzden bu adama bu kadar soru sormanın bir anlamı kalmıyor..2 dakika masa tenisi üzerine sohbet etsek adamın oyun düzeyini anlamak mümkün oluyor..Biraz raket tutmuş bir oyuncu zaten kısa zamanda ekipman deryasına dalıp neyin ne olduğunu,hangi ekipmanın kendisine uyup uymayacağını öğreniyor..Bu tarz oyuncular için tecrübe ederek öğrenmek daha iyi bir yol diye düşünüyorum ben..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Almanya ile burası çok farklı..Almanya'da insanlar masa tenisine ciddi bir spor olarak bakıyor ve buna uygun olarak işin her noktasını,her ayrıntısını düşünüyor..Türkiye'de ise masa tenisi kahvehane pinponu olarak görülüyor..Bu sporu yapan,yahut yaptığını zanneden her insanın oyun tarzı üç aşağı beş yukarı aynı oluyor zaten..Eline aldığı antimsi bir raketle kesik oynadığını zannedip,gelen topa kendi tabiriyle küt atan oyuncularla dolu etraf..O yüzden bu adama bu kadar soru sormanın bir anlamı kalmıyor..2 dakika masa tenisi üzerine sohbet etsek adamın oyun düzeyini anlamak mümkün oluyor..Biraz raket tutmuş bir oyuncu zaten kısa zamanda ekipman deryasına dalıp neyin ne olduğunu,hangi ekipmanın kendisine uyup uymayacağını öğreniyor..Bu tarz oyuncular için tecrübe ederek öğrenmek daha iyi bir yol diye düşünüyorum ben..

Kesinlikle katılıyorum.Mesela bazı arkadaşlarıma masa tenisini nasıl oynarsın diye sorduğumda çok iyi oynarım, öyle bir falso atarımki gözün topu göremez türünden şeyler söylüyor.Spini tanımlayamayan kişiler bile gördüm.Hatta bir keresinde bir arkadaşımla çinliler hakkında konuşurken çinlilerin eline gelen ilk raketle oynadığını,shakehand tuttuğunu ve çin lastiklerinn çakma avrupa lastikleri olduğunu söylemişti.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 69 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..