Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kombinasyon Raket Tavsiyesi

Guest ters falso

Recommended Posts

Öncelikle herkese selamlar.

Masa Tenisi oynamaya on üç yaşında başladım ve liseyi bitirinceye kadar aralıksız oynadım. Şu an otuz yaşındayım. Çalıştığım okulda öğrencilerimle oynadığımda kesmelerimin ve bileklerimin eskisi kadar hassas olmadığını farkettim ve hem öğrencilerime bu sporu öğretmek, hem de yeniden eski performansıma dönebilmek için bir raket almaya karar verdim. Fakat biraz araştırma yapınca bu işin kolay olmadığını gördüm ve o nedenle de sizlerin yardımını bekliyorum.

Oyun tarzım şöyle:

Oynarken forhand ve bachandimle alt kesme, yan kesme, spin, blok yapabiliyorum ve her ikisiyle de shout atabiliyorum. Ancak; genellikle shout atmak için topun yükselmesini beklerim. Top yükseldiği zaman kavissiz ve spintsiz shoutlar atarım. Eğer alçak bir topa shout atmayı göze alırsam, spinli ve kavisli bir vuruşu tercih ederim. Rakibimin servislerini genellikle alt kesmeyle ya da yan kesmeyle karşılar, arada sırada servise direk shout atarım. Rakibin attığı shoutları da genellikle keserim. Shouta blok koyma veya shouta shoutla karşılık verme gibi şeyleri pek fazla tercih etmem. Forehandimle sağ ve sol yan kesme, alt kesme; backhandimle yan kesme, alt kesme; forehandim ve backhandimle spinli, spinsiz vs. servisler kullanabiliyorum. Genellikle masaya yakın ve orta uzaklıkta oynarım.Kısacası; oyun tarzım kesme,spin ve shoutun birleşimi diyebiliriz. Fazla ağır olmayan, ince kesmeler yapabileceğim ve shout atabileceğim bir raket istiyorum. İki sene önce bir arkadaşımın butterfly marka hazır raketiyle oynamıştım ve bana çok hızlı gelmişti. Ancak, böyle bir rakete alıştığımda yapabileceğim kesmeleri düşündüğümde çok etkilenmiştim. Kontrollü bir rakette aradığımı bulup bulamayacağımı, hızlı bir rakete uyum sağlayıp sağlayamayacağımı bilemiyorum. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar düşüncelerini paylaşırlarsa memnun olurum. Bu arada teknik terimler hakkında pek fazla bilgim yok. Sitenizden okuyup öğrendiğim kadarıyla yazmaya çalıştım. Bir hatam olduysa lütfen kusura bakmayın! Yardımcı olan arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyor, tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ben kendi stilime baktığımda hız, spin, kontrol birbirine yakın olmalı diye düşündüm ve aşağıdaki şu şekilde bir raket hazırladım: DHS Skyline TG 2 N Serisi Lastik + DHS CW-C Carbon tahta. Fakat bunların hızı, spini, kontrolü bana uyar mı onu bilemiyorum. Bir de bu lastik su bazlıymış. Okuduğum kadarıyla sık sık söküp takmak gerekiyormuş. Ben bu özelliklerde normal bir lastik kullanabilir miyim? Bunu da değerlendirirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle herkese selamlar.

Masa Tenisi oynamaya on üç yaşında başladım ve liseyi bitirinceye kadar aralıksız oynadım. Şu an otuz yaşındayım. Çalıştığım okulda öğrencilerimle oynadığımda kesmelerimin ve bileklerimin eskisi kadar hassas olmadığını farkettim ve hem öğrencilerime bu sporu öğretmek, hem de yeniden eski performansıma dönebilmek için bir raket almaya karar verdim. Fakat biraz araştırma yapınca bu işin kolay olmadığını gördüm ve o nedenle de sizlerin yardımını bekliyorum.

Oyun tarzım şöyle:

Oynarken forhand ve bachandimle alt kesme, yan kesme, spin, blok yapabiliyorum ve her ikisiyle de shout atabiliyorum. Ancak; genellikle shout atmak için topun yükselmesini beklerim. Top yükseldiği zaman kavissiz ve spintsiz shoutlar atarım. Eğer alçak bir topa shout atmayı göze alırsam, spinli ve kavisli bir vuruşu tercih ederim. Rakibimin servislerini genellikle alt kesmeyle ya da yan kesmeyle karşılar, arada sırada servise direk shout atarım. Rakibin attığı shoutları da genellikle keserim. Shouta blok koyma veya shouta shoutla karşılık verme gibi şeyleri pek fazla tercih etmem. Forehandimle sağ ve sol yan kesme, alt kesme; backhandimle yan kesme, alt kesme; forehandim ve backhandimle spinli, spinsiz vs. servisler kullanabiliyorum. Genellikle masaya yakın ve orta uzaklıkta oynarım.Kısacası; oyun tarzım kesme,spin ve shoutun birleşimi diyebiliriz. Fazla ağır olmayan, ince kesmeler yapabileceğim ve shout atabileceğim bir raket istiyorum. İki sene önce bir arkadaşımın butterfly marka hazır raketiyle oynamıştım ve bana çok hızlı gelmişti. Ancak, böyle bir rakete alıştığımda yapabileceğim kesmeleri düşündüğümde çok etkilenmiştim. Kontrollü bir rakette aradığımı bulup bulamayacağımı, hızlı bir rakete uyum sağlayıp sağlayamayacağımı bilemiyorum. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar düşüncelerini paylaşırlarsa memnun olurum. Bu arada teknik terimler hakkında pek fazla bilgim yok. Sitenizden okuyup öğrendiğim kadarıyla yazmaya çalıştım. Bir hatam olduysa lütfen kusura bakmayın! Yardımcı olan arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyor, tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ben kendi stilime baktığımda hız, spin, kontrol birbirine yakın olmalı diye düşündüm ve aşağıdaki şu şekilde bir raket hazırladım: DHS Skyline TG 2 N Serisi Lastik + DHS CW-C Carbon tahta. Fakat bunların hızı, spini, kontrolü bana uyar mı onu bilemiyorum. Bir de bu lastik su bazlıymış. Okuduğum kadarıyla sık sık söküp takmak gerekiyormuş. Ben bu özelliklerde normal bir lastik kullanabilir miyim? Bunu da değerlendirirseniz sevinirim.

DHS Skyline TG 2 N Serisi Lastik + DHS CW-C Carbon tahta= cok agır olur.sitedeki degeri 85 gr. gorunuyor ama fast spine rica ettim tarttılar 113gr.geldi. bu lastikler de agır dolayısıyla kombi cok agır olacaktır.ayrıca bu lastikler sert sungerli, tahta da sert oldugundansert hisli ve hızlı olacaktır.bu tahatyı alacaksanız daha yumusak sungerli bir lastik alın.ya da bu lastiklere daha hafif yumusak veya orta sert tahta.lastik kesik icin iyi. masaya yakın oynarsanız sutlar da etkili gider.karbon olmayan hafif yumusak bir tahta daha mantıklı bence

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hazir raket bile COK hizli geldiyse bence OFF, OFF+ tarzi raketlerden kacmalisiniz. Yaklasik 1 yildir masa tenisi oynayan bir arkadasa asagidaki kombiyi hazirladik. Begenerek kullaniyor.

Andro Kinetic Supreme Off- tahta uzerine cift yuz Joola Teacher lastikler. Kontrollu olarak sut atip, kesme de yapabileceginiz, oldukca hafif bir raketiniz olur.

NOT: Su bazli lastiklerde sok tak yapmaniz gerekmez. Yapmaniz hem lastige, tahtaya daha cok hasar verir, hem de fazladan herhangi bir etkisi olmayacaktir. Yapistiriyorsunuz; lastikler eskiyene kadar oynuyorsunuz; sonra sokup yeni lastikleri takiyorsunuz. Kolay gelsin :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben fazla anlamam ama sizin allround sınıfı bir tahtaya (mesela Stiga- Allround Classic) ve 1.5mm-1.7mm kalınlıkta "Butterfly- Tackiness C" benzeri yüzeyi iyi top tutan, hızı düşük, defans lastiklerine ihtiyacınız var sanki.

(Hocam bu arada, İngilizce' de "shout" bağırmak, "shoot" bizim de Türkçeleştirip kullandığımız "şut" anlamındadır. Minik bir hatırlatma.)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar okuldaydım. Daha yeni geldim. Öncelikle bilgi veren, tavsiyelerde bulunan ve hatalarımı düzelten arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ancak tavsiyelerinizde size yardımcı olmak için istediğim raketin özelliklerinden biraz daha bahsetmek istiyorum. Ben süngeri kalın olan, yumuşak yüzeyli ve yapışkan lastikleri olan, hafif ve topu iyi atan raketlerle oynadığım zaman çok daha etkili oluyorum. Orta okul ve lise boyunca kaldığım öğrenci yurdunda masa tenisi vardı. Orda hemen hemen her gün masa tenisi oynuyordum. Kaldığım yurtta yıldız erkeklerde Türkiye ikincisi olmuş bir arkadaş vardı. Onunla yaptığımız maçlarda kaybettiklerim çoktu ama benim aldığım maçlar da oluyordu. Belki bunlarla sizi sıkıyorum. Fakat oyun seviyemi tahmin edebilmeniz ve doğru bir raket tavsiyesinde bulunabilmeniz için bunları yazdım. Alacağım raketin amatör kalmasından korkuyorum. Şimdiden herkese teşekkürler!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yapiskan dediginiz Cin lastiklerinde oluyor. Hic kullanmadigim icin tavsiyede bulunamayacagim. Ama soyledigimiz raketler kesinlikle amator degildir. Ayrica piyasada bulabileceginiz hazir raketlerin %99 undan daha hizli ve spinlidir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 38 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..