Jump to content
Masatenisi.org Forum

Keserek Geri Sektirme

Recommended Posts

şimdi topu nasıl tam bilmiyorum ama keserek karşı sahaya gönderip rakip dokunmadan geri kendi sahana sektirme.. bu hareket için antremanla olur diyebilirsiniz ama bi püf noktası var mıdır?

1- servis atarken topu çektirdikten sonra file yakınında sekmesini sağlayabilirseniz yapabilirsiniz. hatta topu yüksekten yollarsanız daha da kolay olur. çok zor bir iş değil. her halukarda top rakibe yüksek gideceği için vurması kolay olur dolayısıyla bunun bir anlamı olmaz.

2- balık diye tabir ettiğimiz sayılarda top kesildikten sonra fileye sürtebilir ve top karşı sahada sektikten sonra sürtünme esnasında top fileye çarptığı için o arada oluşan küçük bir tepki kuvvetinden dolayı top kendi sahanıza dönebilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şov amaçlı yapılan bir vuruş olmaktan başka hiçbir önemi olmayan bir vuruş bu..Ma Lin bile bu servisi antrenmanda şov amaçlı atıyor,bir nevi ne kadar iyi servis atabildiğini göstermeye çalışıyor..Ama bu tarz bir servisi maçta atan bir profesyonel görmedim ben..Saadettin abi attığını söylüyor aslında bir ona sormak lazım :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Saadettin abi attığını söylüyor aslında bir ona sormak lazım  :D:

Evet Çağan.. Benide bu vesileyle andığın için teşekkürler. 3 setli maçlarda ortalama 2-3 servisimi bu şekilde kullanırım. Bu servisi atmak içinde önce rakibin masadan uzakta durup durmadığına ve oynarken etki tepki süresinin ne kadar hızlı olduğuna bakarım. Attığım servis fileyi 5 cm geçmeden geriye geldğinden rakibin bir anlık hatası bana sayıyı getirir. Ama çok önemli bir servismiş gibi düşünmeyin. Öyle olsa tüm pro oyuncuların hepsi kullanırdı aslında. Kendiniz için dolu(spinli), boş(spinsiz) ve yan falso servislerinizi iyice geliştirin bunlar yeterli. Gerisi rakibi farklı servislerle kandırarak sayıya gitme mücadelesi. Yani bu 3 servisten birini atıyoruz ama seyrederken değişik pozisyonlar aldığımızdan rakibin tecrübesine göre ya muvaffak oluyoruz yada olamıyoruz...Bu tarz bir servisi atarken topu raket üzerine düşerken tam olarak kesebilmeniz önemli. Raket fırıncı küreği gibi topu havaya atıığınız andan itibaren tam topun altındayken ileri doğru bir hareketle raketi sallamanız ve topun gidişine bol spin vermeniz gerek. Genelde vurulamayan toplardan değiller. (Öyle olsa her servisimi öyle atardım.) Yokarıda da dediğim gibi bu servisinde tek amacı değişik kombineler deneyerek rakibi şaşıtmak ve sayıya gitmek. Eğer becerebiliyorsanız topun geriye gelmesini sağlamayı değil; kısa atıp top fileyi geçtikten sonra 10-15 cm'den ileriye gitmemesine odaklanın bu yeterli...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 months later...

Aslında bu vuruşun çok etkisi oluyor :D Ben antremanda kardeşlerime atıyorum , hiçbiri spin çekemiyor . Çünkü topun benim tarafıma tekrar gelebilmesi için çok aşağıdan alınan bir spinle karşılık vermeleri gerekirrr :D Aslında sadece şov amaçlı da değil çok büyük etkisi var bu vuruşun .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çünkü topun benim tarafıma tekrar gelebilmesi için çok aşağıdan alınan bir spinle karşılık vermeleri gerekirrr :D

Topa illa düz vurmak gerekmiyor ki. Masanın yanına geçerim ya gerekli açıyı ayarlayarak vururum ya da ben de kesik bir şekilde vuruş yaparım. Ama masanın ucunda beklersem fileye takmam muhtemel olur :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Topa illa düz vurmak gerekmiyor ki. Masanın yanına geçerim ya gerekli açıyı ayarlayarak vururum ya da ben de kesik bir şekilde vuruş yaparım. Ama masanın ucunda beklersem fileye takmam muhtemel olur :gulumse:

ben düz vurmak için yapılan vuruşu söylemiştim . Evet ole de olur .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 47 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..