Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Sıvazlama Veya El Silme

Kerem Erböke

Recommended Posts

Merhaba,

ITTF'de maçları seyrederken dikkatimi çekti, oyuncular servis atmadan önce muhakkak masaya bir kez avuçlarını sürüyorlar ( genelde file tarafına vs ). Bunun sebebi statik elektrik yükünü boşatmak mi ? yoksa batıl inanç mı ?

Selamlar,

Olayı o kadar kompleks düşünmeye gerek yok bence, ellerindeki teri kurulamaya çalışıyorlardır :)

Statik elektrik falan deyince aklıma fıkra geldi:

Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için arazide bulunmaktadır. Birden yağmur bastırır. Hemen yakındaki bir arazi evine sığınırlar. Ev sahibi bunlara bir şeyler ikram etmek için biraz ayrılır. Hepsinin dikkati soba üzerinde toplanır. Soba yerden 1 m. kadar yukarda, altındaki dizili taşların üzerindedir. Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair bir tartışma başlar.

Kimyacı:

-Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış.

Fizikçi:

-Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş.

Jeolog:

-Burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan herhangi bir deprem anında sobanin taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın olasılığını azaltmayı amaçlamış.

Matematikçi:

-Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış.

Antropolog:

- Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş.

Bu sırada ev sahibi içeri girer ve ona sobanın yukarda olmasının nedenini sorarlar. Adam cevap verir:

- Boru yetmedi!!!!!!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Olayı o kadar kompleks düşünmeye gerek yok bence, ellerindeki teri kurulamaya çalışıyorlardır :)

Statik elektrik falan deyince aklıma fıkra geldi:

Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için arazide bulunmaktadır. Birden yağmur bastırır. Hemen yakındaki bir arazi evine sığınırlar. Ev sahibi bunlara bir şeyler ikram etmek için biraz ayrılır. Hepsinin dikkati soba üzerinde toplanır. Soba yerden 1 m. kadar yukarda, altındaki dizili taşların üzerindedir. Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair bir tartışma başlar.

Kimyacı:

-Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış.

Fizikçi:

-Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş.

Jeolog:

-Burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan herhangi bir deprem anında sobanin taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın olasılığını azaltmayı amaçlamış.

Matematikçi:

-Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış.

Antropolog:

- Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş.

Bu sırada ev sahibi içeri girer ve ona sobanın yukarda olmasının nedenini sorarlar. Adam cevap verir:

- Boru yetmedi!!!!!!

Haddim olmayarak fıkraya yama yaptım:

Meteorolog:

-Isınan hava yükseldiğinden, sobayı tavana yaklaştırarak oda zeminindeki hava akımını hafifletmeyi amaçlamış.

Anne:

-Adamın küçük bir çocuğu olmalı ki, sobayı yerden yükseltmiş.

Psikolog:

-Adamın aklından zoru var.

Acun:

-Ben Evet diyorum.

Hülya:

-Ben Hayır diyorum.

Ali:

-Ben üşüdüm gidiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Elimizin terini kendi sahamıza silmek zorunda mıyız peki? Ben olsam gider rakibin sahasına silerim. Buna karşı bir kural var mıdır? Baktım bulamadım da. Ayrıca neden fileye yakın yerlere siliyoruz ki elimizi? Tutup, topun en sık çarptığı yerlere silsem elimi pislik olsun diye, yağlasam oraları bi güzel, kim ne diyecek? Hem elini yüzünü havluya silmek için 6 sayı bekleme durumu varken, her sayıdan sonra masaya silmek nasıl serbest oluyor? "Naber lan hakem?" deyip, ceketine silsem elimi, sarı kart mı görürüm, kuru temizleme faturası mı? huh.gif

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Elimizin terini kendi sahamıza silmek zorunda mıyız peki? Ben olsam gider rakibin sahasına silerim. Buna karşı bir kural var mıdır? Baktım bulamadım da. Ayrıca neden fileye yakın yerlere siliyoruz ki elimizi? Tutup, topun en sık çarptığı yerlere silsem elimi pislik olsun diye, yağlasam oraları bi güzel, kim ne diyecek? Hem elini yüzünü havluya silmek için 6 sayı bekleme durumu varken, her sayıdan sonra masaya silmek nasıl serbest oluyor? "Naber lan hakem?" deyip, ceketine silsem elimi, sarı kart mı görürüm, kuru temizleme faturası mı? huh.gif

Bence de en mantıklısı rakip sahadaki topun en çok çarptığı yerlere silmek. Hatta molalarda çaktırmadan elimize su döküp ter izlenimi vermek suretiyle bu işi abartabiliriz. 6 sayıda bir bekleme durumuna halk arasında "havlu molası" diyoruz. Her sayıdan sonra silme işlemine ise "el molası". Bu işi abartanlara ise "ayak yapmayın len" diyoruz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ter silmek, bir sonraki sayıyı düşünmek, bazen de oyunu sogutmak veya kontrol etmek içinde yapılabilir ben genellikle cok terlediginden ellerimi silmek için kullanıyorum... yalnız benim bildigim kadarıyla rakibin alanına silinemiyor kendi alanımıza da silerken abartmanın anlamı yok, zaten ıslanan alandan gelecek olan top da bir ıslaklık olursa etkilenecek olanda yine biz olacagız... haa ben caktırmadan yaparım derseniz o karsı tarafa silme işini, o da sizin çakallıgınız :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Elindeki teri masanın kullanılmayan yani fileye yakın yerine sürerek ordaki tozla elinin kaymasını engellemek için bu işlem yapılır. Basketbol oynayanlardada buna benzer hareket vardır. Ellerini Faul atışı yapmadan ayakkabılarının altına sürerlerki elleri atış sırasında kaymasın diye. Hakemin üstüne sürmeyi aklınızdan bile geçirmeyin bence :-). Nacizane bir fikir sadece.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hem eldeki teri silmiş oluyoruz hem de hafiften bir dinlenme imkanı oluyor. Her sporda vardır böyle dinlenme şimdi teknik adını hatırlayamıyorum. Ama masa tenisine uzak olanlar çok garipsiyor böyle durumları mesela 1-2 sene önce çin lastiğime hoh yaparken bir çocuk "abi öpüyor musun raketi ?" diye bir soru yöneltmişti :D:

Basketboldaki olay eldeki teri silmek için değil de biraz tutuşu arttırmak için. Oyuna yeni giren oyuncular da siler ayrıca ben de zamanında elimle biraz nemlendirirdim. Nemlendirmeyince o cik cik sesi çıkmıyor :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 20 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..