Jump to content
Masatenisi.org Forum

Elazığ Depremi

Tufan Yalcin

Recommended Posts

labicano dan ses yok.hem kendi durumunu hem oranın durumunu en iyi ondan duyabilirdik.insallah kayıp ve zarar büyümez.

Abi ben iyiyim, zaten merkezde ciddi bir problem yok. Daha çok olay köyleri etkiledi. 6 şiddetindeki depremden sonra birçok artçı oldu, bunlardan 3 tanesi 5'in üzerindeydi. Ölümlerin durumunu ben de haberlerden takip ediyorum, ama sabahtan itibaren enkazdan çıkarılan birçok depremzede geldi. Hala gelmeye devam ediyor. Daha şiddetlisi olmaz inşallah. Ölenlere Allah'tan rahmet, kalanlara sabır ve cansağlığı dilerim. Başka afetler göstermesin Allah.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Allah kimseye böyle afetler göstermesin. Allah milletimize, sadece dua ile korunamayacağını, sahip olduğumuz akıl ile önlem alabileceğimiz fikrini versin. Ucuza maledip günü kurtarma düşüncesinin, birgün felakete neden olabileceği gerçeğini kabullenmemizi sağlasın. Oy uğruna halkı karşısına almamak için, zayıf temeller üzerine sağlam olmayan malzemeden bina yapanlara göz yuman belediyelere çıkarsız davranma gücü versin. Bizden bize hayır yok, Allah bize yardım etsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ölenlere Allah rahmet eylesin. Yakınlarına ve mağdur vatandaşlarımıza sabır versin. Bu gerçeklerle biz çok defa karşılaştık ancak bir türlü gerçeklerle yüzleşip, ders çıkarmıyoruz. 1955-1960 lı yıllarda japonya'dan tarihci, mimar ve mühendislerden oluşan bir grup gelir ve Bayırdırlık ve İskan Bakanlığı ile Kültür Bakanlığından izin alarak Türkiye'nin önemli tarihi eserlerinin yapısını incelerler ve Selimiye Camii'nin yapısını incelediklerinde çok ilginç bir gerçekle karşılaşırlar Camii 5 derecelik açı ile olası deprem hareketine göre açısal olarak esneyebilmektedir. Burada ki sırrı çözen Japonlar Koca Sinan'ın 430 sene öncesindeki uygulamasını taklit ederek yapılarını bu sisteme göre inşaa ederler. Bu gün gerçek şudur ki 8.0 lik bir deprem bile can ve mal kaybına sebep olamayabiliyor. Deprem tabii Allah'ın takdiridir ancak tedbir almak da kul iradesinde olan bir gerçektir. Üniversitelerde ki akademisyenler acaba bu konuda ne ölçüde çalışma yapıyor bilemiyorum. Bir gerçek var ki Koca Sinan'ı dahi taklit etmekten aciziz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun Muhammed.

Haberlerde küçük bir kızı gösterdiler.

Haftanın günlerini sayar gibi sayıyordu kaybettiği yakınlarını.

Bir babanın dramını gösterdiler.

-Çocuklarım "Kurtar bizi baba!" diye bağırıyorlardı...Yapamadım.

Akrabalarını aramak için gelmiş insanlar... Jandarma izin vermiyor. Çırpınıyorlar, perişan...

Seyredince bu görüntüleri, içim parçalandı yine. Allah rahmet eylesin dedim. Allah ordakilere yardım etsin dedim. Üzüldüm. Ama uzun sürmez. Yakında atlatırım. Geçmiş depremleri nasıl unuttuysam bunu da öyle unuturum gider.

Alıştık artık... Bu memlekette deprem hep olacak, olduğu zaman da birileri pisi pisine ölecek işte. Çünkü bizim başımızda idareciler var. Biz seçiyoruz onları. Bizi idare etsinler diye seçiyoruz. Onlar da ediyorlar. Bizi, memleketi, vaziyeti... herşeyi idare ediyorlar.

Burası Japonya değil. Burası Türkiye.

Buranın Japonya olması için hepimizin Japon olması gerek.

Ama biz Türküz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tüm depremzedelere sabır ve baş sağlığı diliyorum. Haberi depremden 1 saat sonra okula gitmek için uyanıp televizyonu açtığımda öğrendim. Aklıma hemen Elazığ'daki tek tanıdıklarım olan Muhammet ve sporcu arkadaşlarım geldi. Durumlarının iyi olduğuna sevindim. Umarım bir daha böyle bir acı yaşanmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi dilekleriniz için teşekkürler, bizim il merkezinde gün boyu süren artçılar dışında bir problemimiz yok, ama köylerde insanlar sıkıntılı. Umarım yakınlarını kaybeden bu insanların, en azından sağlıklı bir şekilde barınmalarını bir an önce sağlarlar, acılarını biraz daha artırmazlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 9 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..