Jump to content
Masatenisi.org Forum

Solak Oyuncular

Guest Simurg

Recommended Posts

Bir süredir solaklık üzerine çalışan, hatta bu konuda bir arkadaşımla, iki sayı küçük bir dergi çıkarmış biri olarak, solak sporcular konusunda biraz araştırma yapma fırsatım oldu. Tabi konu spor olunca ve ben de masatenisi ile ilgilenen biri olarak bu konuyu forumun gündemine taşımak istedim.

Solak masatenisi oyuncuları ile ilgili aklımda bir iki soru var; Herhangi bir avantajları veya dezavantajları var mıdır? Solak oyuncuların solak biri tarafından mı çalıştırılması daha iyidir? Genel olarak backhandlerinin daha güçlü olduğu söylenebilir mi? Sağak oyuncular solaklarla oynarken özel bir taktik geliştirme ihtiyacı duyuyorlar mı?

Bu sorular ve solak oyuncular ile ilgili aklıma gelmeyen başka konuları tartışmak isterim.

Not: Yakın bir zaman kadar dünya sıralamasında ilk 12 oyuncudan 4ü solaktı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Simdi solaklik konusunda ilk aklima gelen avantajlari surekli saglak kisilerle oynadiklari icin cok ama cok avantajlilar.Oysaki saglak insanlar genelde karsilarinda saglaklarla oynadiklari icin bi solakla oynadiklarinda kesinlikle sasiriyorlar.Bunun en guzel ornegini birsolak ve bir saglak isinirken gorebilirsiniz .Ama tabiiki bu cok ust seviyede oyuncular icin gecerli degildir .Cunku antremanlarinda esnasinda anti ,tirtik, defans ve solaklara karsi ozel antremanlarla calistiklarini duymustum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ben solağım. Herkes spinlerimin side gittiğini blok koyarken alışık olmadıklarından zorlandıklarını söylüyorlar. Bir de backhandleri iyidir. Sebebi ise Sağ elli oyunculara top atarken genelde backhand oynuyorlar. Mesela benim hocam beni backhand ile başlattı diğerlerine top atabileyim diye. Sağ ellilerle oynamaya çok alıştığım için kendime özgü stilimle sayı almak kolay oluyor. Ne zaman benim gibi bir solakla karşılaştığım zaman çok zorlanıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

benim masa tenisine başlamamda katkıları olan bir arkadaşım solak olduğuiçin bu konuda biraz tecrübeliyim.bana göre solak oyuncular backhand spinleri ve ayakları çok iyi olmadığı sürece bitirici oynamayı severler.ama turkiyede forehand spini sert yapan oyuncular pek fazla bulunmadığı için çoğu zaman topu oyunda çok tutarak ve side spin yaparak hata yapmaya zorlarlar. solakların özellikle paralele yaptığı spinler sağak oyuncular için gerçekten çok zor toplardır.bunun yanında solakların yaptığı spinlere karşılık birbiri ardına sağ ve sol köşelere yapılan bloklar ayakları çok iyi olmayan solakları zor duruma düşürür tabi yapılan blokların masa üstünde yapılması gerekir.benim şu anda masa tenisinde yakından tanıdığım 3 solak oyuncu var ve bu oyuncular türkiyenin en iyi solakları arasında.solak oyuncular hakındaki tecrübelerimi genellikle sözünü ettiğim oyıuncularla maç yaparken ve onları izlerken edindim.türkiyenin en iyi solak oyuncuları tabiri size abartı gelebilir bu yüzden bu arkadaşlarımdan birinin safa avcı olduğunu belirtmek istiyorum.ve son olarak türkiyede klasik solaklardan farklı olan ve türkiyeye ileriki yıllarda avrupada büyük başarılar kazandırabilecek minik bir sporcunun yetiştiğinin de müjdesini vermek istiyorum. bu sporcu şimdiden birçok kişinin dikkatini çekmiştir.henüz yaşı çok küçük olmasına rağmen bir kaç sene sonra selim güler adında bir şampiyon çıkarsa şaşırmayın!!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selam. Ben de solagim ama backhandim pek iyi değil ve forehand'imle Luiguoliang'in de dedigi gibi bitirici vuruslar yapmayi ve agresif oynamayi severim. Karsimdaki sağak oyuncunun backhandi ve defansi kotu ise bana karsi pek bir sansi yok gibi. Ama hep sagaklarla oynadigim icin bana da solaklar ters geliyor :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

öncelikle forumda sık sık kullanılan iyi veya kötü kavramlarına bir açıklık getirmeliyiz. çünkü bu kavramlar göreceli kavramlardır.yani herhangi bir özelliğin neye veya kime göre iyi veya kötü olduğunu belirtmek lazım.eğer türkiye standartlarına göre değerlendirirsek sefanın backhand i oldukça iyidir.bitirici ve sert bir backhandi olmasada yüzdesi yüksek bir backhandi var.sefanın ayakları çok hızlı olduğu için backhandini kullanmasa bile tüm masa forehand oynayabilir.ancak niye kullanmadığüını soruyorsanız tek bir maç için yorum yapmak yanlış olur.maçın stresinden veya taktik gereği olabilir.milli oyunculardan hiç birine backhandi veya forehandi kötü diyemeyiz ancak milli oyuncularun bir çoğu kendilerine güvenmedikleri için veya başka sebeplerden milli maçlarda veya üst düzey maçlarda her zaman iyi bir backhandle oynayamayabilirler.buna rağmen türkiyede backhandini etkili ve avrupa standartlarında kullanan jieng peng fei ve irfan tavukçuoğludur ve fatih lonca gibi oyuncular da var tabi ki. umarım sizi aydınlatabilmişimdir

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 6 years later...

Benımde turnuvalarda tanıdıgım solak bı oyuncu vardı. Turnuva da kımseye mac vermedı ve turnuvadakı en ıyı oyuncuydu dıyebılırım. Ama Backhand ı zayıftı

yanı backhand spınlerı yok gıbı bıseydı backhand de topu ıcerı atıyor sonra forehand ıne hazırlanıyordu. Bende solakların ayrıyetten bı ozellıklerının oldugunu dusunmuyorum. Sadece sağlak oyunculara alıstıgımız ıcın solakları bıraz garıpseyebılırız dıye dusunuyorum :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 104 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..