Jump to content
Masatenisi.org Forum

Neden Farklı Lastik Tercihi?

oktayyavuz

Recommended Posts

Arkadaşlar oyun tarzına göre ve eksikliğimizi kapatmak amacıyla farklı lastik tercihi yapıyoruz; ancak bu olması gereken midir? Aynı el nasıl olurda bir yönde kuvvetli iken diğer yönde zayıf kalır? Esasında bu birazda kişinin kendi işine öyle gelmesiyle, bir yöne ağırlık vermesiyle ilgili olamaz mı? Özellikle bir yönde off+ tercih edilirken zayıf olduğumuzu düşündüğümüz yönde all+ yada off değerde tercih gerekcemiz! ya da aynı karakter özelliklerine sahip lastiklerde bile farklı tercih gerekcemiz! biraz düşündürücü değil mi? Profesyonellerin tercihi de budur diyemeyiz sanırım. Çünkü yaklaşık % 80'i her iki yönde aynı lastiği tercih ediyor. % 20 lik kesimin ise % 90 Cinlilerden oluşuyor. Sebebi açık Penhold oyun stilleri. Neden?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ancak Samsonov, M Maze, Wang Liqin, Ma Long gibi oyuncular backhandlerinde farklı lastik tercih ediyor.

Ben de varım :P

Ben FH'de daha yavaş bir lastik kullanıyorum. BH'de hız üretmem daha zor olduğundan bu eksikliği bununla kapatıyorum (kapatmaya çalışıyorum). FH'de hareketleri daha geniş yaptığım için daha yavaş lastik hoşuma gidiyor. BH'de aynı hız ve spini daha küçük bir hareketle elde etmek güzel.

Bazı oyuncuların daha kontrollü olması bakımından daha ince ya da yüzeyi iyi top tutan lastikleri BH'de tercih ettiklerini biliyorum.

Kısacası birçok nedenle farklı lastik tercihi mantıklı görünüyor. Aynı lastik tercihinin makul görünmemesinin nedeni de sizin ve Ozan Abi'nin belirttiği nedenler bence. FH antremanlarına daha fazla zaman ayrılması, FH-BH hareket genişliklerinin farklı olması, dolayısıyla atak için FH'in daha tercih edilir özellikte olması, sporcuların farklı lastik kullanaran farklı silahlara sahip olmak (örneğin bir tarafta çok top tutan ve nisbeten yavaş, bir tarafta daha az top tutan ve nisbeten hızlı) istemesi gibi nedenler sayılabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir adama iki tarafında aynı lastik bulunan bir raket verin..O adama bir de antrenman programı yapın..Bu programa göre adamın backhand ve forehand vuruşlara ayırdığı süre de eşit olsun..Sizce iki taraf da aynı düzeyde mi gelişir?Kesinlikle forehand daha hızlı gelişir..Bunun sebebi de gayet açık zaten..Forehand vuruş vücudun açığında yapılması sebebiyle daha kolay öğrenilirken,backhand vuruş vücudun önünde yapılması sebebiyle daha zor öğrenilir..Bunun için de oyuncuların bir çoğu backhand ve forehand tarafında farklı özellikte lastikleri tercih ederler..Benim bu farkı kapatmak için de naçizane bir önerim vardır..(başta kendime)..Forehand için 1 çalışıyorsan backhand için 2 çalış..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bence tek farklılık antreman programı ve ilk raketi kabulleniş şekli ile ilgili. Eksiklik güç kullanımı ve açısal harekle ile ilgili ise ona sözüm yok ancak her iki pozisyonda güç ve bilek hareketi sağlanabiliyor.Bunun doğruluğunu serbest kolla raketsiz denemek en inandırıcı yoldur.

Benim bir öğretmen arkadaşım bh'ını mükemmel derecede kullanıyordu ancak fh'ı çok zayıftı. Bu arkadaşım vakti zamanında yaklaşık 5-6 yıl sıvacılık yapmış malum onların sıvayı mala ile atış şekli bh vuruş şekline benziyor. Bu belki tesadüf belki de münferid bir olay. Çalıştırdığım 4. Sınıf bir öğrencim her topa bh çıkmaya çalışıyor.Bunun önüne geçmeye çalışıyoruz.

Arkadaşlar bende bu tablonun yalancısıyım ( http://www.masatenisi.org/turkish/proequip.htm ) burada birçok hayranı olduğumuz kişi Uzakdoğu ülke sporcuları dışında aynı lastiği tercih ediyor. Acaba diyorum eksikliği kabullenmek yerine o eksikliği kapatmak için daha mı fazla o yönde çalışalım? yoksa kabullenip yolumuza olduğu kadarı ile mi devam edelim?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

O tablo hem çok eski hem de oyuncuların sponsorları tarafından verilen bilgiler. Zamk yasağıyla beraber samsonov backhandinden başka forehanddeb aşka lastik kullanmaya başladı. Smirnov da forehandde tenergy backhandde başka lastikle oynuyor. Maze de bir taraf tenergy diğer taraf bryce lastiği altında tenergy süngeri ile oynuyor. Uzakdoğulu sporcular da insan olduğuna göre ve backhandlerinin de çok kuvvetli olduğuna şüphe olmadığına göre onların da farklı lastik tercih etmesini dikkate almak lazım.

Sonuçta backhand vuruşların %95'ini yaparken raketi forehanddeki gibi savuramayız çünkü arada kendi vücudumuz var. Bu yüzden farklı ihtiyaçlara farklı lastikler gerekebiliyor. Yani özel durumlar haricinde backhandi forehandi kadar kuvvetli olan profesyonel bir oyuncu da yok. Octharov, kreanga gibi oyuncular bile kalkmış topu bitirirken foehand dönüyorlar, forehandin yapısal bir üstünlüğü var...

:alkis::alkis::alkis:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun (Yaş:33 Meslek:Geyik Mütehassısı)

Ben hayat boyu backhand problemleri yaşadım. Arkadaşlarım bilir. Backhandim protezdir. Backhandime top geldiğinde raketi vahşice oraya buraya sallar, bir türlü backhand spin çekmeyi beceremezdim. Neredeyse bütün lastikleri denememe rağmen backhand sorunuma bir türlü çözüm bulamıyordum. Artık ümidimi iyice kaybettiğim, çok sevdiğim masa tenisini bırakmayı bile düşünmeye başladığım bir gün, bir arkadaşım bana "Dr. Backho 'nun Manyetik Backhand Lastiği" ni tavsiye etti. Açıkçası başlangıçta Dr. Backho'nun Manyetik Backhand Lastiği'nin sorunumu çözeceğine hiç inanmamıştım. Şüphelerim vardı. O kadar çok lastik denemiş ve hayal kırıklığına uğramıştım ki. Ama ilk denememden sonra ne kadar yanıldığımı anladım. Dr. Backho'nun Manyetik BH Lastiği'nin backhandime etkisi olağanüstüydü. Elde ettiğim sonuçlara kendim bile inanamıyordum. Sadece üç hafta içinde, Dr. Backho'nun özel backhand antrenman programı ve özel manyetik bh lastiği sayesinde tüm backhand problemlerim ortadan kalktı ve Kreanga gibi backhandime gelen her topa Öküz! gibi spin çekmeye başladım. Artık backhandime güvenim tam. Sorunun bende değil lastikte olduğunu anladım. Teşekkürler Dr. Backho!!

Bu ürüne çok özel fiyatlarla sahip olmak için hemen arayın! 555 B-A-C-K-H-O

:P :P :P

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben hayat boyu backhand problemleri yaşadım. Arkadaşlarım bilir. Backhandim protezdir. Backhandime top geldiğinde raketi vahşice oraya buraya sallar, bir türlü backhand spin çekmeyi beceremezdim. Neredeyse bütün lastikleri denememe rağmen backhand sorunuma bir türlü çözüm bulamıyordum. Artık ümidimi iyice kaybettiğim, çok sevdiğim masa tenisini bırakmayı bile düşünmeye başladığım bir gün, bir arkadaşım bana "Dr. Backho 'nun Manyetik Backhand Lastiği" ni tavsiye etti. Açıkçası başlangıçta Dr. Backho'nun Manyetik Backhand Lastiği'nin sorunumu çözeceğine hiç inanmamıştım. Şüphelerim vardı. O kadar çok lastik denemiş ve hayal kırıklığına uğramıştım ki. Ama ilk denememden sonra ne kadar yanıldığımı anladım. Dr. Backho'nun Manyetik BH Lastiği'nin backhandime etkisi olağanüstüydü. Elde ettiğim sonuçlara kendim bile inanamıyordum. Sadece üç hafta içinde, Dr. Backho'nun özel backhand antrenman programı ve özel manyetik bh lastiği sayesinde tüm backhand problemlerim ortadan kalktı ve Kreanga gibi backhandime gelen her topa Öküz! gibi spin çekmeye başladım. Artık backhandime güvenim tam. Sorunun bende değil lastikte olduğunu anladım. Teşekkürler Dr. Backho!!

Lastik kendindenmi manyetik yoksa solusyon falanmı sürmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 5 weeks later...

Bir adama iki tarafında aynı lastik bulunan bir raket verin..O adama bir de antrenman programı yapın..Bu programa göre adamın backhand ve forehand vuruşlara ayırdığı süre de eşit olsun..Sizce iki taraf da aynı düzeyde mi gelişir?Kesinlikle forehand daha hızlı gelişir..Bunun sebebi de gayet açık zaten..Forehand vuruş vücudun açığında yapılması sebebiyle daha kolay öğrenilirken,backhand vuruş vücudun önünde yapılması sebebiyle daha zor öğrenilir..Bunun için de oyuncuların bir çoğu backhand ve forehand tarafında farklı özellikte lastikleri tercih ederler..Benim bu farkı kapatmak için de naçizane bir önerim vardır..(başta kendime)..Forehand için 1 çalışıyorsan backhand için 2 çalış..

Çağan benim backhand, forehandden daha iyi :) Sen bilirsin backhandimi :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Feint AG ve Grass ULTRA ile raket yapmaya kalkarsan umut ZLC üstüne, çok saçma bir sonuç çıkıyodur bence...

Bu arada konuya döneyim.

Kişisel tercih meselesi bence , ayrıca antrenörün oyuncunun tekniğini ne yönde geliştirmek istediğine de bağlı.

Ben mesela Tenergy 05 imi backhand de , Roxon 450 mi forehand de kullanıyorum....Backhand spin çekmek sert , ani flipler yapmak hoşuma gidiyor fh yapmaktansa , ayrıca bileğim daha rahat kol hareketimi daha rahat yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Feint AG ve Grass ULTRA ile raket yapmaya kalkarsan umut ZLC üstüne, çok saçma bir sonuç çıkıyodur bence...

Bu arada konuya döneyim.

Kişisel tercih meselesi bence , ayrıca antrenörün oyuncunun tekniğini ne yönde geliştirmek istediğine de bağlı.

Ben mesela Tenergy 05 imi backhand de , Roxon 450 mi forehand de kullanıyorum....Backhand spin çekmek sert , ani flipler yapmak hoşuma gidiyor fh yapmaktansa , ayrıca bileğim daha rahat kol hareketimi daha rahat yapıyorum.

Topu 2-3 kat daha hızlı kestiği söyleniyor. Bu arada onu kullanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...

:P::wee::alkis: Super. Sorun bızde degıl lastıkde :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..