Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tahta Tavsiyesi

zhd Emre

Recommended Posts

İyi günler. Yakın zamanda foruma lastik tavsiyesi için onu açmıştım. O konu halloldu sağolun.(Döndüm dolaştım sonunda tavsiyelerinize uyup sriverfx ya markv gps almaya karar verdim). Ama sanırım tahtam öldü. Yani lastikleri sök-tak yapıyordum ama her defasında kıymık koparıyordum. O yüzden tahta da araştırıyorum.

Şimdi, sanalion s di tahtam. Yavaş bir tahta da değil, hızı yetiyor, artmıyor. all-off olarak geçiyor. 6.4 mm kalınlığı var, 5 katlı. En orta katı çok kalın, dış iki katman çok ince. 78 gram ağırlık. Bu bilgileri şu anki tahtama yakın özellikte bir tahta almak istediğim için yazdım.

Bana gerçekten kaliteli ve fiyatı uygun off, off- tahtaları söyleyebilir misiniz? Stiga almayı düşünüyorum ama cins cins teknolojileri var kafam karıştı. Bazıları çok titreşimli falan diyor. Beni kısaca bilgilendirebilirseniz bu konuda çok minnettar kalırım.(özellikle sweetspot ve titreşim konusu)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bana ongun abimiz bi tahta önermişti donic dima speedster;

hazer sporda açıklaması

Kontrol:7+ Hız: 9-, Sertik: Sert sayılır, Karekteri: AR+ OFF-, 85 gr., 5 katlı, Sap cisleri: Düz, Konkav, Anatomik

Alman Dima Ovtcharov şu anda Avrupa Gençlerde en önde gelen isimdir. 2005 Avrupa teklerde şampiyondur. 2005 ve 2006 en iyi 12'ler içindedir. 2005 sonu itibariyle yenilmezlik ünvanını korumaktadır.

Kendine tek rakip kendisidir. Dima esnek bir oyun oynar. Repertuarı hayli zengindir. Güçlü atakları yanında her iki kanatlarda savunması da çok iyidir. DONIC için Dima'nın değişik varyasyonları deneyen akıl dolu oyununa uygun bir tahta geliştirmek zor bir görev oldu. Neticede DONIC DIMA SPEEDSTER klasik bir İsveç yapımı tahtada karar kılındı. Dışta sert Walnut katları yüksek hızı garanti eder. İçteki yumuşak katlar ise kontrolü. İlaveten üstün İsveç yapışkan teknolojisi. Neticede Bütün Alman genç oyuncularının istediği hız ve kontrolün başarılı uyumu sağlandı. denmiş

ongun bey(alıntı);

DONIC'in Dima Speedster diye bir tahtası var.

Ben dünya gözüyle gördüm, elledim, tıktıkladım, tarttım, top sektirdim, kokladım... inceledim yani.

Tahtanın kullananı pek yoksa da, bende iyi bir intiba bırakmıştı. (İlk izlenim önemlidir malum.)

Bi kere tahtanın sapını düz getirebilmişler. Herkes getiremez. (Yoksa o kaşık mıydı?)

Ben FL sapa (İçbükey kavisleri olan) baktım, çok rahattı. Sanki girlfriendinizin elini tutmak gibi bir his... Üstün İsveç işçiliğinden midir nedir?

WRB'si, Senso'su, sapta oyuğu, kazığı yok. Kafa ağrıtmıyor.

Tahta "Klasik İsveç Yapımı" serisinden bir tahta.

Sadece İsveçlilerin bildiği, nesiller boyu babadan oğula geçmiş, gizli ve çok özel bir yapıştırma tekniği ile üretilmiş.

Bu teknik, "Al reçineyi sür, koy üstüne yapıştır." gibisinden birşey olsa gerek. Bilmiyorum. Bizim aile vaktiyle İsveç'e kadar uzanamamış.

Tahta 5 katlı esmer bir tahta. Üst katman ceviz. Tahtaya sertlik vermiş. Hız vermiş. Yürü ya kulum demiş.

İç katmanlar yumuşak ağaçtan. Ağır başlı, derdini içine atan halleriyle tahtanın kontrolünü arttırıyorlar. Mış.

Sweet Spot genişçe. Türkçesi: Şekerli bölge, Topun en verimli sektiği alan, Tahtanın sayı kazandırma cirosu en yüksek olan oyuncu kalkındırma bölgesi...

Tahtanın hissi çok güzel. Hani kızgın kumlardan serin sulara atlarsın ya, işte öyle bir şeeey...

Üstüne bağladığın lastiğe göre bu tahtayı OFFlatırsın da, POFFlatırsın da. (Passive Offensive Style oluyor efendim.) Ben buldum!

Ağırlık 85 +/-1 gramdır. Bu ağırlığın, tahta sürtünmesiz ortamda serbest düşüşe bırakıldığında, düşme hızına etki etmediği deneylerle kanıtlanmıştır. (V=g.t)

Ders bitmiştir.

demişti bence bir denemelisiniz diyorum hazer spora giderseniz deneme imkanınız olabilir almasanızda arkadaşıma bugün hazer spordan alışveriş yaptık ve çok memlun kaldık..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sana tavsiye ettiğim Dima speedster biraz sertçe, off sınıfından bir tahta. Şimdi bu tahta Emre'ye uymayabilir, çünkü Emre'nin şu anki tahtasından daha hızlı sanırım. Nittaku Sanalion kullanmadım ama Emre'nin tarifinden kontrol ağırlıklı allround bir tahta olduğunu söyleyebilirim. 5 katlı, Orta katman kalın, diğer iki kat ince, 6.4 mm kalınlık, 78 gram ağırlık... bunlar orta katmanın hafif ve yumuşak bir ağaç olduğunu gösterir. Allround tahtaların çoğunda olduğu gibi.

Donic Waldner Allplay, Appelgren Allplay

Stiga Allround Classic, Allround Evolution

Butterfly Andrzej Grubba, Timo Boll ALL+

Tibhar ve Andro'nun All+ tahtaları... uygun olacaktır.

Titreşim olayını kafana takma. Allround tahtalarda titreşim olur. Olmak zorunda. Top hissinin kaynağı o tireşim çünkü.

Alacağın tahta yine 5 katlı olsun. Tahtada herhangi bir teknoloji olmaması bence daha iyi olur. Sap teknolojileri (WRB, Senso, RAG, Dotec, Core Cell vs), Oversize, Epox, Carbon, Double Hole Tech... böyle şeylerin hiçbiri olmasın.

Klasik tarz, 5 katlı, orta katmanı yine kalın ve yumuşak olan, 80-85 gr civarı bir tahta olsun. İmkanın varsa internet yerine mağazadan bizzat görüp deneyerek al tahtanı. Dikkat et tahtanın yüzeyinde ek çizgisi olmasın. Bazen üst katman tek parça kaplamadan değil, iki parça birbirine eklenerek yapılmış olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

O senin tercihin Emre. Kendi oyununu, kendi seviyeni en iyi sen bilebilirsin. Biraz daha hızlı tahtalar bana daha iyi olur diyebiliyorsan, o zaman o tahtalara bakmalısın. Bilmiyorum. Belki de çok ciddiye almamak gerek. Mesela ben de dahil bir sürü vatandaş, Timo Boll, Michael Maze, Werner Schlager, Andrei Mazunov, Viladimir Samsonov... vs gibi en üst düzey oyuncuların kullandıkları tahtaları almışız oynuyoruz. Oyunu onlar kadar iyi bildiğimizi iddia ederek mi böyle delikanlı tahtaları tercih ettik sence? Ya bu işi ciddi, disiplinli, özverili şekilde yapacaksın (o zaman alman gereken tahta belli) ya da çoğumuz gibi dalga geçeceksin ve hangi tahtayla mutlu olacaksan o tahtayı alacaksın. Tercihini bir an önce yapmalısın, hayat kısa.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi günler. Yakın zamanda foruma lastik tavsiyesi için onu açmıştım. O konu halloldu sağolun.(Döndüm dolaştım sonunda tavsiyelerinize uyup sriverfx ya markv gps almaya karar verdim). Ama sanırım tahtam öldü. Yani lastikleri sök-tak yapıyordum ama her defasında kıymık koparıyordum. O yüzden tahta da araştırıyorum.

Şimdi, sanalion s di tahtam. Yavaş bir tahta da değil, hızı yetiyor, artmıyor. all-off olarak geçiyor. 6.4 mm kalınlığı var, 5 katlı. En orta katı çok kalın, dış iki katman çok ince. 78 gram ağırlık. Bu bilgileri şu anki tahtama yakın özellikte bir tahta almak istediğim için yazdım.

Bana gerçekten kaliteli ve fiyatı uygun off, off- tahtaları söyleyebilir misiniz? Stiga almayı düşünüyorum ama cins cins teknolojileri var kafam karıştı. Bazıları çok titreşimli falan diyor. Beni kısaca bilgilendirebilirseniz bu konuda çok minnettar kalırım.(özellikle sweetspot ve titreşim konusu)

öneri: yeni bir sanalion s (veya yeni bir tahta), nalburdan 0 numara(en ince) zımpara, raket için vernik(satılıyor) ya da ahşap verniği(seyrelterek kullanmak

daha uygun)..sapı dışında raketin yüzleri ve yanlarına olabildiğince ince bir kat sür, tamamen kurut, zımparala, yarısı gitsin verniğin...şimdi, ikinci ince katı sür, kurut tamamen, zımparala, takriben yarısı gitsin sürdüğünün...işlem üçüncü kez de yinelenebilir, kendi tecrübemden bana iki kat yeterli geliyor..

bu yöntemle lastik tahtaya gayet iyi yapıştığı gibi, sökerken de hiç bir kıymık kalkması olmuyor..

tahta: stiga allround nct..tsp reflex allround...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bizzat denediğim ve rahatlıkla tavsiye edebileceğim tahtalar;

GALAXY 896.

80 gr. ağırlığında all+ sınıfında. 5 katlı, yumuak, çok hisli bir tahta. Masaya yakın spinli oyun için mükemmel. Kaliteli ve ucuz. Defalarca yapıştırdım, lif atmadı. (Kullanmaya başlamadan önce bir kat saç spreyi ile üstünü örttüm).

LKT İNSTİNCT.

Hızı tahminimce all+. 85 gr. ağırlığında. Fiyat performans olarak oldukça başarılı, ama aynı sınıftan 896 yı tercih ederim.

LKT İNSTİNCT +.

Yine 85 gr. ağırlığında 7 katlı. Off- diye tahmin ediyorum ama yabancı sitelerde off diye değerlendirenlerde var. İlk iki tahtadan daha sert ve hızlı. Fiyatına göre başarılı ve aynı sınıftan daha pahalı tahtalara alternatif olabilir.

GALAXY Y3.

80 gr civarında, 3 tahta 2 karbon katmanlı. All+ off- arası kaliteli bir tahta. Galaxy 896 ya yakın ama ondan biraz daha hızlı tahta isteyen için iyi bir seçim.

Galaxy 896 ve Lkt instinct, ilk kez kombi raket yapacak herkese tavsiye edebileceğim ucuz ve kaliteli tahtalardır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sonunda seçeneği ikiye düşürdüm.

-Stiga Allround NCT

-Tibhar Iv-L Balsa

IV-L Balsa sadece 69 gram. Paddlepalace de allround nct den daha hızlı ve daha kontrollü diye puanlandırılmış. Ayrıca daha ucuz. Ama tahta hafifledikçe hissi kalitesi felan azalıyormuş sanırım. Eski tahtalar daha ağırmış gibi şeyler okudum forumdan. Stiga da sonucta şu an kullandığım tahtadan 5 gr fazla. Avrupa lastiğe de geçtiğim için ağırlık sorun olmaz sanırım.

İki tahta hakkında da yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..