Jump to content
Masatenisi.org Forum

İl Temsilciliğinin Yetkileri

Guest Aydın Ungan

Recommended Posts

Merhaba

Sevgili masatenisi dostlarım

Bu akşam size sormak istediğim birkaç konu var.Önce gelişen durumu aktarmak istiyorum.İzmir de Kuruluşlar liginde bu sene henüz kaç takımın katılacağı belli değil iken geçen sezon demokratik olmayan kuralların bu sene de geçerli olacağını ilan eden il temsilciliğini ve bu kararlarıo tartışmak istiyorum.

Alınan kararlar:

1 - Maçlar tek gün yapılacak.Başlama saati saat 18.30.Bekleme saat 19,00 a kadar gelmeyen takım hükmen yenik sayılacak.Ancak geciken takımın elemanları yolda ise ve oyuncularından biri o anda salonda ise seremoni akabinde maç başlayacak ve sonra rakip takım tamamlanırsa maçlara devam edilecek.(Palyatif bir çözüm)

2 - İl temsilciliği salonunda 6 masa var bu nedenle sadece 12 takım aynı anda maç yapabiliyor.Artan takımlar ancak diğer takımların maçları tamamlanınca başlayabiliyorlar.Ve Sn.hakemlerimizde evlerine saat 21,30 dan sonra gitmesi sorun olacağı için (il temsilcisinin ifadesi) diğer takımların maçları aynı anda harklı masalarda devam ediyor.İşte esas sorunlardan birisi burada başlıyor.İl Temsilcisinin bir takımın maçlarını farklı masalara bölere oyuncularını ve çalıştırıcısını ayırma yetkisi var mıdır ?.Ben buna itiraz ettim.Antremanlar da maç kombinasyonu yaptırdığımız sporcularımızın maçlarını izleme şansım olmayacağı gibi her oyuncunun da diğer maçı da takip etmesinin ayrıca çalıştırıcının da maç yapması nedeni ile takımla ilişkisinin kopmasının doğru olmadığını anlattım.Bu arada bu ligin üst sıralarına oynayan takımlarında maçlarının bölünmeyeceğini ifade etmesi üzerine il temsilcisinin yüzüne bizler figüranmıyız diye ifade ettim.

Şimdi yukarıda belirttiğim husuların çözümleri mevcut.Ligi iki güne bölmek mümkün.İtiraz edilen husus "birine zor geliyorlar diğerine gelmezler" ya da hakemlerin mesaileri uymuyor.

Hafta sonu ise İzmir de tek salon olması nedeni ile resmi diğer müsabakalarla çakışması diye açıklama yapıldı.

Sizlerin düşüncesi nedir.Bu yetki veya yetkisizlik doğru mudur ? Daha önce de belirtmiştim.Kuruluşlar ligi komitelerini ortak kurul seçmeli.Ancak bizde ise İL temsilcisi atama yolu ve gizlice hallediyor

Saygı ve selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sizin il temsilcisi sanki kendi cumhuriyetini kurmuş başına buyruk kurallar koyuyor, ben böyle saçmalığı ilk defa duyuyorum, takım maçı demek aynı anda 3 maçın verilip bitmesi demek değil, burada stratejiler, taktikler söz konusu, bence itiraz edip olay başhakeme yansıdıktan sonra maçlar tek masada ve sırasına göre oynatılacaktır, aksi halde turnuvaya devam etmeyin ve resmi yoldan hakkınızı arayın

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hakikaten çok katıymış. Forumda kuruluşlar liginde oynayan bir çok oyucu var. Bu kişiler illerindeki kuruluş liglerinde nasıl bir takvim ve sistem uyguladıkları hakkında bilgi verebilirler. Böylece sizin için alternatifler ortaya çıkabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kimse kusura bakmasın ama böyle organizasyon olmaz. İnsanları yangından mal kaçırır gibi apar topar maçlarını tamamlamaya zorlayarak; "gelen gelir, gelmeyen gelmez, gelmesin daha iyi, maçlar çabuk biter" yaklaşımıyla bir lig yürütmeye çalışmanın bana göre hiçbir haklı mazereti olamaz. Aydın Bey'in anlattıkları ışığında, İzmir'deki yetkililerin İzmir'de masa tenisini sporunu yaygınlaştırma vazifelerini önemsiyor yada umursuyor olduklarını da hiç zannetmiyorum. Bu anlayış içerisinde masa tenisini yeşertmek mümkün değildir, ancak baltalamak mümkündür. İzmir'li masa tenisi severler masa tenisinden uzak bir sezon daha geçirmeye mahkumlar gibi görünüyor. Bu mağdur insanlara sabır diliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Maçın bölünmesi doğru bir uygulama değil, ama bizde de bazen yapılıyor. Tüm maçlar tamamlanmış ve tek maç kalmışsa tarafların onay vermesi halinde yapıldığına şahit oldum. Çok problem değil bence. Kurumlar ligi sonuçta, milli maç değil ya, çok suistimal edilmesine müsade etmeksizin birbirimizin işini kolaylaştırabilmek, herşeyi kurallar içerisinde boğmamak da güzel bir tad bırakıyor nihayetinde. Takımlar arasında gidip gelen bir maç değilse ve kenardan müdahaleyle sonucu değiştirilebilecek bir durum yoksa çok önemsenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Saat olayına gelince, organizasyon yapmak zordur. Ben tanık olduğum kadarıyla biraz titizlik gösterilmediğinde ertelenen maçlar üstüste yığılıp ligin tadını kaçırabilir. Temsilcinizi tanımıyorum ama zamanında gelmeyen takımlardan çok sıkıntı çekmiş olabileceği ihtimali ve böyle bir çözüm bulmuş olma olasılığı da gözardı edilmemesi gerekir diye düşünüyorum. Burada daha önceki yıllarda takımların maçlara katılımındaki titizliklerini de sorgulamak gerektiğini ifade etmek isterim.

Temsilci tarafını tutan bir düşünce olarak değerlendirmeyiniz, sadece o tarafın gerekçesini de değerlendirmeliyiz bence.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Maçın bölünmesi doğru bir uygulama değil, ama bizde de bazen yapılıyor. Tüm maçlar tamamlanmış ve tek maç kalmışsa tarafların onay vermesi halinde yapıldığına şahit oldum. Çok problem değil bence. Kurumlar ligi sonuçta, milli maç değil ya, çok suistimal edilmesine müsade etmeksizin birbirimizin işini kolaylaştırabilmek, herşeyi kurallar içerisinde boğmamak da güzel bir tad bırakıyor nihayetinde. Takımlar arasında gidip gelen bir maç değilse ve kenardan müdahaleyle sonucu değiştirilebilecek bir durum yoksa çok önemsenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Saat olayına gelince, organizasyon yapmak zordur. Ben tanık olduğum kadarıyla biraz titizlik gösterilmediğinde ertelenen maçlar üstüste yığılıp ligin tadını kaçırabilir. Temsilcinizi tanımıyorum ama zamanında gelmeyen takımlardan çok sıkıntı çekmiş olabileceği ihtimali ve böyle bir çözüm bulmuş olma olasılığı da gözardı edilmemesi gerekir diye düşünüyorum. Burada daha önceki yıllarda takımların maçlara katılımındaki titizliklerini de sorgulamak gerektiğini ifade etmek isterim.

Temsilci tarafını tutan bir düşünce olarak değerlendirmeyiniz, sadece o tarafın gerekçesini de değerlendirmeliyiz bence.

Muhammed, kural kuraldır. Esnetmeye başlarsan o kurallar anlamını yitirmeye başlar. Senin söylediğin tam bir Türk çözümü. Bir iş yapılacaksa tam yapılmalı. Ayağı ayakkabıya değil, ayakkabıyı ayağa uydurmak gerek. Biz esnetmeye olan merakımız yüzünden hiçbir işimizde bir düzen kuramıyoruz. Solüsyon yasağında olduğu gibi.

Zamanında gelmeyen takımların yol açtığı sıkıntıya bulunan çözüm buysa eğer, bu çözümü bulanları tebrik ediyorum. Müthiş bir çözüm gerçekten. :alkis:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Doğru diyorsun Ongun Abi, ben de kuralın işlemesi yanlısıyım. Doğru bir uygulama olmadığını yazdım zaten. Benim düşünce yapım bunu idare edebiliyor, sorun etmiyor, sadece onu belirtmek istedim. Elbette ki kurumlar ligi maçı olması itibariyle.

Ama eğer herşeyiyle kural işlesin diyorsanız, siz de maça zamanında gideceksiniz, gitmediğiniz zaman kuralı kabul edeceksiniz. Kural yanlısı olduğunuzda maça geç kaldığımda beni idare etsinler beklentisinde olmamalısınız. Kaldı ki yarım saat gerçekten iyi bir zaman. Bilemiyorum tabi uluslararası kural ne kadar gecikmeye izin veriyor, ama sanmıyorum ki yarım saat olsun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Herkese Selamlar !

Sevgili lobianco !

Bu konuda söylecek çok şey var aslında ama; kısaca şunu yazmak istiyorum.

Maçların zaten haftada 3 gün 3'er saat olan antreman günlerinden birisini çalarak yapılmasını hesaba katmazsak, yapılan bu keyfi uygulama bizlerin masatenisi sevdasını hiçe sayan, bu konuda daha önce de salonumuzda sert tartışmalara neden olan bir uygulama.

Elbette ki hiçbirimiz bu saatten sonra Dünya şamapiyonu olacak değiliz ama; insanları bu spordan soğutmak için ne gerekiyorsa yapılıyor İzmir'de maalesef.

Saat konusuna gelince, çalışan bir insan o saatte salonda nasıl olacak bunu açıklayabilirmisiniz? ( Kurumlar ya da Müesseseler Ligi'nden bahsediyoruz )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun Abi,

Aydın Bey'in ilk mesajında maçların hafta içi olduğu yazmıyordu, bizde Pazar günü yapıldığından dolayı öyle düşündüm ilk anda. Ama yine de; "belirlenen maç saatinden sonraki yarım saat içerisinde salonda bulunulması gerektiği" şeklindeki kuralı, şahsım adına uyulamayacak bir kural olarak değerlendirmiyorum.

Saat konusunda herkesin ortak bir noktada buluşması imkansızdır, mesai saatleri düşünüldüğünde 18:30 denilip 19:00'a kadar idare edilmesi çok tuhaf gelmedi bana. Sanıyorum ki aynı ligde oynayan diğer takımlara sorabilseydik, saat 20:30'da başlamasının çok geç olacağını ifade edebilirlerdi.

Ali Fuat Bey,

Mesajınızdan anladığım kadarıyla konu Aydın Bey'in yazdıklarının ötesinde, takdir edersiniz ki ben sadece okuduğuma göre yazdım.

Yorumumun yanlı olduğunu kabul etmiyorum, sadece bakış açısını genişletmek gerektiğini ifade etmek istedim, ancak dediğim gibi, orada neler olup bittiğini ve bilmediğim olayların bu olaya tesirini hesap etmem mümkün değil. Bahsettiğiniz gibi yanlışlar yumağı varsa işin içinde ve uygulamalarda keyfilik varsa hesabının sorulması ve gerektiği gibi düzeltilmesi elzemdir.

Tartışmada taraf olmadığımı, en azından olmak niyetinde olmadığını yeniden ifade etmek isterim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun Abi,

* Aydın Bey'in ilk mesajında maçların hafta içi olduğu yazmıyordu...

* ...mesai saatleri düşünüldüğünde 18:30 denilip 19:00'a kadar idare edilmesi çok tuhaf gelmedi bana.

* Tartışmada taraf olmadığımı, en azından olmak niyetinde olmadığını yeniden ifade etmek isterim.

* "Hafta sonu ise İzmir de tek salon olması nedeni ile resmi diğer müsabakalarla çakışması diye açıklama yapıldı."

* Saatler memurlar için uygun olabilir. Peki ya diğer çalışanlar? İzmir küçük bir şehir de değildir hani. İzmir'de bir yerden bir yere gitmek arabanız varsa bile öyle çok kolay değildir.

* Peki :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İstanbulda ve çevre illerde sel baskını oldu 30 küsür kişi hayatını kaybetti...Derenin intikamı dendi..!!!!

Başkentimizde sel baskını olabilir dikkat edin deniyor.. Çözüm üst kat komşunuza gidip idare edin..!!!!

Televizyonlarda ise insanlığın bittiği nokta üst yazısı geçiyor... Çevre illerden mağdur olan bölgelere otobüs minübüs dolusu vatandaşlarımız geliyor yardım için değil düşen bir tekmede onlar atmak için (ganimet kaldırmaya)...

Bizlere Allah Selamet versin demekten başka bir şey düşmez..

Gelelim asıl konumuza bu tür olaylara pek takmaya gelmez ülkemizde çözümsüzlük çözüm olmuş insanlığımızı unutmuşuz ..Artık başka bir bahara diyelim..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İstanbulda ve çevre illerde sel baskını oldu 30 küsür kişi hayatını kaybetti...Derenin intikamı dendi..!!!!

Başkentimizde sel baskını olabilir dikkat edin deniyor.. Çözüm üst kat komşunuza gidip idare edin..!!!!

Televizyonlarda ise insanlığın bittiği nokta üst yazısı geçiyor... Çevre illerden mağdur olan bölgelere otobüs minübüs dolusu vatandaşlarımız geliyor yardım için değil düşen bir tekmede onlar atmak için (ganimet kaldırmaya)...

Bizlere Allah Selamet versin demekten başka bir şey düşmez..

Gelelim asıl konumuza bu tür olaylara pek takmaya gelmez ülkemizde çözümsüzlük çözüm olmuş insanlığımızı unutmuşuz ..Artık başka bir bahara diyelim..

ktm

Sanırım en gerçekçi yaklaşım budur. Neremiz doğru ki bu da doğru olsun :kizgin:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

O zaman bırakalım böyle devam etsin mi diyelim?

Bu duruma devam edelim mi ? etmiyelim mi ?

Yazdıklarım gazete ve tv lerin hayal ürünleri değilse yazdıklarım gerçek alıntılardır. Sayın Aydın Ungan'ında İzmir için uzun zamandan beri üzerine basa basa yazdıkları heralde gerçektir.

Havlu atmayı kimse istemez ama insanlarımıza istemiye istemiye çaktırmadan yada çaktırarak( bağırta bağırta) havluyu attırırlar. Bu durum toplumsal bir sorundur, bu toplumun düşünce ve davranış seviyesini (eğitim,öğretim,ahlak,ekonomik v.s) Devlet olarak yaşam şartlarını iyileştirmeden, iyi bir eğitim ve öğretimle birleştirip bir yerlere taşıyamazsanız..Hep beraber daha çok pirincin taşını ayıklarız.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

* "Hafta sonu ise İzmir de tek salon olması nedeni ile resmi diğer müsabakalarla çakışması diye açıklama yapıldı."

* Saatler memurlar için uygun olabilir. Peki ya diğer çalışanlar? İzmir küçük bir şehir de değildir hani. İzmir'de bir yerden bir yere gitmek arabanız varsa bile öyle çok kolay değildir.

* Peki :gulumse:

Pes ettim Ongun Abi, ellerinizden öpüyorum. :D:

Bu yazıları yazarken ağır bir tercüme yapıyordum bir taraftan, demek ki iki işi bir anda yapmamalıyım. :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir iki sorum olacak.

İstanbul ve Bursa'daki kuruluşlar liglerinde maçlara resmi hakem tahsis etmek gibi bir uygulama var mı?

Eğer yoksa neden İzmir liginde bu uygulama var? Hakem arkadaşların saat 21:30 dan sonra evlerine dönmelerinin güç olacağı ifade edilmiş. Bu durumda hakemlerin ligin işleyişi açısından fayda sağlamaktan ziyade ayak bağı olduklarını söylesem çok mu ileri gitmiş olurum. Neden oyuncular maçları kendi aralarında idare edemesinler? Bu lige hem vakit hem nakit kazandırmaz mı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Değerli dostlar

Eleştiri ve önerilerinizi okudum.Değerlendirmelerinize ve düşüncelerinize içtenlikle teşekkür ederim.Bugün İzmir İl temsilciliği salonunda her seneki turnuvalarda olduğu gibi gününde yapılmayan 9 Eylül Kupası Turnuvası yapıldı.Bu turnuvaya BŞBS ve DSİ kulüplerinden minikler,yıldızlar ve gençler kategorisinden kız ve erkek takımları olmak üzere 50 ye yakın sporcu katıldı.Bunun dışında lisanslı yaklaşık 35 civarında da büyükler vardı.Saat 13,00 de başlaması planlanan turnuvanın fikstürünü Sn.Temsilcimiz 10 Adet grup yaparak düzenledi.Ve Her grubun içinde takriben çoğunda da 3 - 4 er sporcu bulunmakta.Her grubun birincisi devam edecek.

Buna itiraz ettik.Neden bu kadar çok grup yapıldığını sordum.Daha az grup ancak daha çok oyuncuve daha çok maç ile ilk ikinin gruptan çıkması şeklinde düzenlenir ise turnuvanın amacına ulaşacağını,diğer durumda ise maç beklemek zorunda kalan ve elenen sporcunun gerek katılım hevesinin gerekse zamanın verimsiz olarak geçmesinin yaratacğı psikolojik yılgınlığın az maç yapmak velenmek duygusunun ezikliğini yaşayacağını anlatmaya çalıştım.

Kararları kesin olunca ismimi sildirerek turnuvadan ayrıldım.

Sevgili masatenisçi arkadaşlarım;

Bu sporun özellikleri ile ilgili olarak daha önceleri de bazı yazılarım olmuştu.Özellikle "Emeğin ve dostluğun kucaklaştığı yer" yazımda inandığım düşüncelerimi sizlerle paylaşmıştım,Artık İzmir de masatenisi oynamak gerçekten büyük sorun haline geldi.Herşeye rağmen ben size çözüm önerilerimi anlatayım

İlk olarak masatenisi sporuna gönül veren kulüp veya kuruluşlar ligi oyuncularının bu sporu yapmak için hertürlü tedbiri almanın başta federasyon olmak üzere il temsilciliklerinin temel görevi olduğunun altını çizmek gerekir

Bunun içinde haftada 3 gün ve de bu üç günün birisi de maçlara ayrılması düzenlenmesine son verilmelidir.

Salonun hergün ve saat 10.00 dan akşam saat 22.00 ye kadar açık olması zorunlu olmalıdır.

İkinci çözüm madem altı masamız var katılımcı sayıları ve diğer resmi müsabaklarında takvimleri dikkate alınarak haftanın üç günü maçlar bölünerek rahatlıkla yapılabilir.Bu durumda aynı zamanda mevcut hakemlerimizinde sirkülasyonu sağlanarak belirli kişilere olan yığılmalar önlenebilir.

Komiteler tamamen katılımcıların özgür iradesi ve talepleri doğrultusunda sezonluk olarak seçilmelidir.

Herkese sevgi ve selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir iki sorum olacak.

İstanbul ve Bursa'daki kuruluşlar liglerinde maçlara resmi hakem tahsis etmek gibi bir uygulama var mı?

Eğer yoksa neden İzmir liginde bu uygulama var? Hakem arkadaşların saat 21:30 dan sonra evlerine dönmelerinin güç olacağı ifade edilmiş. Bu durumda hakemlerin ligin işleyişi açısından fayda sağlamaktan ziyade ayak bağı olduklarını söylesem çok mu ileri gitmiş olurum. Neden oyuncular maçları kendi aralarında idare edemesinler? Bu lige hem vakit hem nakit kazandırmaz mı?

Ankara'da resmi hakem maçlarda olmuyor, kendi aramızda idare ediyoruz, bir sorun olduğunda maç kağıdına şerh düşülüp konu temsilcilere intikal ettiriliyor, genelde sorun da olmuyor (bu zaman kadar süper lig, 1. lig ve 2. ligde 1 kere kağıda not düşüldüğünü duydum). Gayette zevkli ve eğlenceli oluyor, bilgileinize...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tabi ki ongun abi resmi hakem olmak zorunda...Olmadan olur mu ?

diyecektim ki Ankara da bile oluyormuş....Kırklareli'de asla öyle bişey yok.

Yanlış bir bilgi olmasın diye bu yazıyı yazmaya gerek duydum.Ankarada 2 tane kurumlar ligi oldu bu sene.Bir tanesi bir dernek tarafından yapılan diğeri ise Federasyon'un kurumlar ligi.Derneğin düzenlediği her kurumun kendi sahasında yapılıyor ve kendi aramızda hakmelik yapıyoruz.Federasyonun düzenlediği ise Altındağ spor salonun da ve bizzat resmi hakemler tarafından yönetiliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   2 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..