Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hızlandırıcı Zamk Ya Da Sülüsyon

Recommended Posts

Merhaba;

Cok uzun suredir lastikleri tahtaya yapistirmak maksadiyla piyasada sülüsyon olarak bilinen ve ayakkabi tamircilerine toptan malzeme veren dukkanlardan temin edilebilen bir yapistiricinin kullanildigini biliyorum. Hatta internet ile tanismadan once markali yapistiricilarin varligindan haberdar degildim. Ayrica yapistirma isleminin hizlandirma etkisini bile bilmiyordum.

Neyse bu yapistirici gercekten sülüsyon olarak yaziliyor (teneke kutusunda boyle yazildigini bizzat gordum; aksi halde agizdan agiza dolasirken degisime ugramis bir kavram zannedecektim) Ve ogrendigim kadariyla benzin (ya da benzer bir madde ile) inceltilerek kullaniliyor. Aksi halde daha kalinca bir tabaka oluyor ve kuvvetli geldiginden kalinti birakiyor ve tahta yuzeyinden parca kopariyor.

Benim masa tenisi yapistiricisi hakkinda bilgim bu kadar. Sizlerin de bilgilerinizi buradan ogrenmek isterim...

Mesela en onemlisi sülüsyondan elde edilen yapistiricinin hizlandirma etkisi ne derecedir. Markali yapistiricilarin yerini tutar mi vs. vs...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarıyla herkes bu şekilde kullanıyor. Yalnız solüsyon içine bolca benzin koyarak çok akıcı bir kıvama getiriyorlar. Bunu yapmazsanız dediğiniz gibi çok kalın oluyor. Etkisi ise bence normal. Aksi takdirde kimse kullanmazdı.

Ben 1-2 defa bu şekilde yapılmış zamk kullandım. Su gibi akıcı değilse tahta ve lastik üzerinde kalıntı bırakıyor.

Ben zamk kullanmayı gerektirmeyecek şekilde çok hızlı tahta/lastik kullanmayı tercih ediyorum.

Artık yaşımız ilerledi. Bu yaştan sonra zamkla falan uğraşmak zor geliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarıyla sahte solüsyonlar orjinaller kadar etkili ancak lastik ömrünü yaklaşık yarıya indiriyor. ondan orjinal kullanmak daha avantajlı oluyor. Ayrıca sahte solüsyonların insan sağlığınada zararlı olduğu söyleniyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Orjinal zamk kullansanız da lastik ömrü ciddi şekilde kısalıyor.

Zamk kullanıyorsanız bence de orjinal zamk kullanmak gerekir.

Uluslararası tuırnuvalarda sadece ITTF in onayladığı zamkları kullanabiliyorsunuz. Bu tür zamkların çoğu zehirli maddeler içeriyor ve de ayrıca koklayanlar sorunu var. Bunun için sadece onaylı zamkların kullanılmasını istiyorlar.

Bu arada Tibhar'ın çıkardığı yeni bir zamk en az 3-4 gün etkisini sürdürüyormuş.

Raketi hava geçirmeyecek şekilde saklarsanız bu etki 1 haftaya kadar çıkıyormuş.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili seçici. Raketlerin üzerilerine kullanılan zamklar hız bakımından gerçekten çok etkili.Fakat dez avantajları yok değil.Ben sürekli maçlara lastiğimi tekrar tekrar yapıştırarak çıkıyorum.Çünkü bir kere yapıştırıp maça çıkarsan ve ofansif oynuyorsan bunun zevki bir başka oluyor.Etkili spinde çıkardığı tok ses cabası.İnsanı konsantre olmaya itiyor. Ancak kötü olan yanı çok fazla kullanırsan lastik ömrü yarı yarıya bitiyor.Solüsyon süre süre lastik tabakası kalınlaşıyor.Lastiği sadece bir kere temizleme şansın var oda solüsyonu lastinin üzerine döküp parmağınla sıyırmak.Teryemiz olur. Ama 2. kere temizleme şansın yok.At lastiği.Mesela benim oynadığım lastik ömrü en fazla 3 ay.Alıştım bi kere .Antremanda bile mecburen söküp takıyorum.Bu yüzden sana tavsiyem yapıştırıcı kullanmadıysan hiç başlama.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

Lastik yüzeyi temizleme konusunda çok tecrübe edindim. İlk başlarda biraz acemiydim çoğu kez sünger parçacıkları kopardım. Yöntem şu: Sadece süngerin üzerine benzin dökün ve fırça ile iyice her tarafına gezdirin ve yedirin. Yaklaşık 1-2 dakika sonra işaret parmağınızla sökmeye başlayın. Solüsyon çok birikmiş ise sökülmesi kolay oluyor. Az ise bence solusyonun birikmesini bekleyin. Az biriken solusyon oyununuzu rahatsız etmez. Ne zaman temizlemeniz gerektiğine zamanla siz karar vereceksiniz zaten. Aslında bu yapıştırma konusunda anlatılacak çok şey var. İnceltici olarak Sentetik ve Selülozik tiner, süper veya kurşunsuz gibi çözücüler kullanılıyor. Toluen hiç kullanmadım. Kimyacı arkadaşlarımla konuştum ayakkabı solusyonlarını en iyi toluen çözermiş ama çok etkiliymiş ve zararları da varmış. Tiner çeşitlerinin her ikisini de kullandım. Çok uçucu olduğundan sanki lastikte etkisini çabuk yitiriyormuş gibi geldi bana. Benzinde karar kıldım. Daha uzun etkisini gösteriyor bence. Kendin solusyon yapmak ayarını bulma açısından problemli olabiliyor. Kişiye göre de değişebiliyor. Kimi iyice inceltilmiş kimisi ise katı seviyor. Bir de benzin bitince istasyonlardan alman sorun haline geliyor. Vermeyebiliyorlar. Arabayla gidince depoyu da doldurunca genelde veriyorlar. Ben şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım. Bu tür zahmetlere katlanmak istemiyorsanız en iyi kıvamı dünyaca ispatlanmış orjinal solüsyonları kullanmak. İdareli kullanırsanız fiyat açısından da bir problem yaşamazsınız. Bence lastiği sanki benzinlilere göre daha az eskitiyor.

Tekrar görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

bence orjinal zamk kullanmak daha mantıklı çünkü benzinli sölüsyon ile yaklaşık 5 kez sök tak yapıldığında raketin süngerinde çok kalın bir kalıntı bırakıyor ve bu kalıntı kolay kolay çıkmıyor. bu kalıntılar çıkarılmaya çalışıldığında da süngerden parça kopuyor. (yani ben denediğimde öyle oldu) Ayrıca benzinli solüsyonun kalıntıları lastiğin üst yüzeyini de etkiliyor. lastikte tepecikler oluşuyor. bir de tabi sağlık konusu var. benzin kokusu insanda çok kötü baş ağrısı ve mide bulantısı yapıyor bu yüzden ben orjinal sölüsyon tavsiye ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

doru çok haklısın ben ilk sök tak yapacağım zaman benzinle ayakkabı solüsyonunu karıştırıp kendim yapmıştım. 1litresi 2 milyona mal olmuştu. yani orjinal solüsyondan çok çok daha az bir maliyeti var. ya birşey soracağım:

toleni nereden bulabilirim. böyle maddeleri satan belli bir yer var mı? saol.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

Ben bir süredir Butterfly'ın yeni ürünü "Fair Chack Light" kullanıyorum. Son derece memnunum. Aşırı zamk sürmeyenlere tavsiye ederim. Fonksiyon ve kalıcılık açısından "Super Long Chack"tan farklı değil. Oldukça inceltilmiş bir zamk olmasından dolayı lastikte ve tahtada pürüz oluşmuyor. Bu da hava kabarcığı riskini azaltıyor. En önemlisi lastikte ve tahtada birikinti bırakmıyor. Artema reklamındaki "Aç-Kapa" gibi "Sök-Yapıştır". :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bir süredir Butterfly'ın yeni ürünü "Fair Chack Light" kullanıyorum. Son derece memnunum. Aşırı zamk sürmeyenlere tavsiye ederim. Fonksiyon ve kalıcılık açısından "Super Long Chack"tan farklı değil. Oldukça inceltilmiş bir zamk olmasından dolayı lastikte ve tahtada pürüz oluşmuyor. Bu da hava kabarcığı riskini azaltıyor. En önemlisi lastikte ve tahtada birikinti bırakmıyor. Artema reklamındaki "Aç-Kapa" gibi "Sök-Yapıştır". :gulumse:

bence yapıştırmak için kullanılan zamkın markasının önemi cok fazla deil sonuçta iş yapıştıranda biter bana göre ancak kesinlikle eger zamk kullanmak istiyorsanız orijinal kullanın çünkü diğerleri lastiğinizin ömrünü cok daha fazla kısaltır. :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
  • 1 month later...

Bu konuda ben de 1-2 sey soylemek istiyorum.

1. oncelikle benzin ve benzene ayni madde degildir.

2. benzene ve toluene ikisi de toksik maddelerdir, bunlarin ozellikle solunmasi cok riskli, dikkatli olmanizi oneririm. deri ile kontaktan da kacinmak gerek.

3. toluene yapistiricilarda solvent olarak kullanilan bir madde, ama bunun miktari el terazi goz kantar ayarlandiginda lastiklere zarar verecektir. yapistiricidan kar ettik derken lastik omru yuzunden zarar etmeyin.

4. yeni uzun sureli yapistiricilardan denemek mumkun, bunlarin etkisi 1 haftaya kadar cikiyor, alirken daha pahali ama uzun vadede daha hesepli. ayrica diger standart hizli yapistiricilar 2006'dan itibaren legal olmayacak.

Arsun

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Oncelikle ben katiyen bu tip maddelerle solusyon hazirlanmasini onermiyorum, ama daha once dedigim gibi benzin ve benzene ayni sey degildir, benzene cok kanserojen bir madde, benzin ise (kursunsuz icin konusuyorum) cok daha az zararli ve hayvanlarda kanserojen etki gosterse de standart bir kullanimda (hayvanlara kimbilir neler yaptilar :( ) mutajenik bir ozellik gostermiyor, bu da cok dusuk kanser riski var demek. Ama bu da gidin benzin karistirin demek degil, bence en sagliklisi paraya kiyip duzgun bir ar-ge sonucu ortaya cikarilmis, saygi duyulan bir firmanin urettigi yapistiricilari kullanmak, hem tahta-lastik omru acisindan, hem de sizin omrunuz acisindan...

limonene-d 'nin nasil bir madde oldugunu bilmiyorum ama limon kolonyalarinda sadece ethanol (bildigin siradan alkol) su ve esans olmasi gerekiyor, ekstra bir solvent olmamali.

Maalesef 2006 konusunda haklisin, ama gene de benim onerim kendi solusyonunuzu hazirlamanizdan uzak durmanizdir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Anlatmaya calistigim nokta su: Butun solventler zararlidir, kisilerin onlarla litrelerce alip kendi kafasina gore karisim yapmasi, derisine temas ettirmesi veya solumasi cok risklidir. Hicbir zaman maddiyati sagliginizdan onde tutmayin bence. Ingilizce bir link veriyorum, solventlerle alakali genel bir bilgi veriyor,

http://www.usa829.org/USA/solvents.htm

Bu linke bir bakin derim...

bu arada hangi kolonya ureticisi koyuyor bu maddeyi merak ettim, zira alkol-su karisimi icin ekstra bir solvent gerekmez...

bir nokta daha: sizin hazir olarak aldiginiz solusyon fabrika ortaminda hazirlanmakta, mumkun oldugu kadar insan sagligini dusunerek. insanlarin bu yapistirici icin gerekli maddeleri alip kendi kendilerine karisim yapmalari, butun bu maddelerin hepsini en saf haliyle solumalari, bir temas halinde ise yine o maddenin en saf haliyle temas etmeleri demek. Bu da tabii ki hazir bir karisimla, icindekilerin miktarinin dikkatlice ayarlandigi hazir bir karisimla, ugrasmaktan daha buyuk risktir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Konuyla İlgili bir haber

Japonya federasyonunun önerisiyle ITTF gelecekteki yapıştırıcılar üzerine araştırma yapıp önerilerde bulunmak üzere bir çalışma gurubuna görev verdi.

Bunun gerekçesi de sağlık riskleri. Japonların önerisi tüm organik solvent içeren yapıştırıcıların yasaklanması. ITTF in zaman planına göre 1 Eylül 2006 dan itibaren salonlarda zamk sürülmesi yasaklanacak, 1 Eylül 2007 den itibaren de organik solvent içeren yapıştırıcılar yasaklanacak.

Bu gelişmeleri göz önüne alan üreticiler su bazlı yapıştırıcılar üretme çalışmalarına başladılar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arsun arkadaşımızın söyledikleri çok doğru ve tamamen katılıyorum.

Esasen bu yapıştırıcılarla ilgili bu forumu ilk okuduğumda irkilmedim desem yalan olur. Burada zamklamada/zamk tazelemede kullanıldığı söylenen zamklar ve diğer katkı maddeleri son derece kanserojen maddeler ve kullanımları tamamen yasaklanmış durumda... bunlarla hem temas etmek hem de onlardan yayılan gazları teneffüs etmek veya başkasının teneffüs etmesine neden olmak sağlığı hiçe saymak gibi birşey... özellikle, ikinci konu çok önemli... hadi kendinizi düşünmüyorsunuz diyelim, ancak, başkalarının sağlığını tehlikeye atmamak lazım. bu aynı sigara meselesi gibi yani... ayrıca, masa tenisi oynayanlar arasında bu gazların düşük konsantrasyonuna dahi alerjik reaksiyon gösterebilecek (örneğin astımlı) kişiler olabilir, bu gazlar bu kişilerin krize girmesine yol açabilir, istenmeyen sonuçlar doğabilir (yaşanmış olaylar var!!!)

spor yapmaya çalışırken sağlığı tehlikeye atmamak lazım diye düşünüyorum. ayrıca, bütçe açısından şimdi uygun gibi görünen bu maddeler, ileride hasta olunması halinde bütçeyi çok daha fazla zarara sokacaktır, kesinlikle...

olayın diğer bir yüzü de, ITTF tarafından onaylı olmayan maddeler kullanarak raketleri "tune" etmek, kimseye ithamda bulunmaksızın söylüyorum, bence doping ile eşdeğerde; nereden bakılırsa bakılsın sportmenliğe ve centilmenliğe aykırı (kimseye ahlak dersi vermiyorum, benim düşüncem bu).

yine de önce sağlık konusu önemli, bunu kesinlikle gözardı etmemek lazım...

şartlar nedeniyle bu şekilde zamklamak zorunda kalınmış olunabilir... ancak benim tavsiyem, en kısa zamanda bunu bırakmak ve onaylı zamklarla yapıştırmaya ya da zamklamadan oynamaya yönelmektir. çünkü, ileride kullanılabilecek tek zamk olan su bazlı zamklar daha pahalı olacaklar (ör. Rapid Clean de Luxe, Millenium Chack, Donic Enduro, bu tür zamklardandır).

selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ozan (TSuBaSa) 'in temas ettigi nokta cok onemli, kesinlikle acik havada yapistirma yapin, ama ben yine de Ozan'in yaptigi gibi kendi yapistiricinizi imal etme konusuna karsiyim.

Uzun sureli yapistiricilarin uzun sure etki etmelerinin sebebinin cabuk buharlasmamalari oldugu dogru. Burdan analoji yaparsak, diger yapistiricilar uzun sureli olanlara gore cok daha cabuk buharlasacaklardir. Haliyle ozellikle kendiniz yapistirici yapalim dediginizde ugrastiginiz solventler cok ucucu olduklarindan sizin bunlarin buharindan etkilenme riskiniz daha fazladir. O yuzden mumkun oldugunca acik havada yapistirici kullanmanizi oneririm.

Bu arada tesekkur ederim PingPongMan.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

su bazlı değil de...

çünkü su bazlı boya diye satılan şeylerin içinde de aslında petrol bazlı solventler olabiliyor...

Organik bazlı diyelim...

Okuduğum ITTF haberinde yasaklanacak olanlar organik solvent içerenler diye bahsediliyor. Bunların yerine de su bazlı olanlar geliştiriliyor diyor.

Su bazlı olanlar aslında organik bazlı ise yasaklanacak olanlar nedir ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 52 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..