Jump to content
Masatenisi.org Forum

Servis Atma Kuralları Degişiyor

Guest Fadıl Olguner

Recommended Posts

ITTF servis atmada da bazı degişikliklere gidiyor.Resmen ITTF tarafından açıklanmamasına ragmen ITTF yakın kaynaklar bu konuda çalışmalar yapıldıgını dogruluyor.Yeni servis atma kuralına gore sporcu servis atarken topu en az basının hızasına kadar yukarı atmak zorunda olacak.Basın hızasından aşagı atılarak baslanan servis faul olacak ve rakibine bir sayı kazandıracak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Fadıl Olguner
itiraz ediyorum kısa boylu oyunculara avantaj sağlanıyor.

Cok yerinde bir tesbit.Kısa boylular avantajlı olacak ,yani bir baska degişle genelde kısa olan Çinliler avantajlı olacak.Kural degisiklikleri ve yasaklarla çin in masa tenisindeki ustunlugune son vermeye çalışan ITTF bu kez hata yapacak gibi

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

itiraz ediyorum kısa boylu oyunculara avantaj sağlanıyor.

Cok yerinde bir tesbit.Kısa boylular avantajlı olacak ,yani bir baska degişle genelde kısa olan Çinliler avantajlı olacak.Kural degisiklikleri ve yasaklarla çin in masa tenisindeki ustunlugune son vermeye çalışan ITTF bu kez hata yapacak gibi

Bana göre kuralın daha kesin ve net olması gerekli .Oyuncu başını eğerek de servis atabilir .Böyylece her servis baş hizasına çıkmış olur yada baş servis atan elin hizasına inmiş...Şaşırdım... Nasıl olacak bu iş :huh:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar çok güzel kural nesi var boyu kısa olsun uzun olsun ne farkeder....ayrıca nedir bu saklama hastalığı adam gibi atın servisinizi samsonov gibi... saklayıp göstermeden atıp sayıyı alınca çokta marifet olmuyor... bana sorarsanız top elden çıktıktan sonra raketle top arasına hiç bir anda bir vucüt kısmı girmeyecek ve file yüksekliğinden en az 1 inç daha yükseğe top atılacak

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ITTF servis atmada da bazı degişikliklere gidiyor.Resmen ITTF tarafından açıklanmamasına ragmen ITTF yakın kaynaklar bu konuda çalışmalar yapıldıgını dogruluyor.Yeni servis atma kuralına gore sporcu servis atarken topu en az basının hızasına kadar yukarı atmak zorunda olacak.Basın hızasından aşagı atılarak baslanan servis faul olacak ve rakibine bir sayı kazandıracak.

abi senin agzindan hayirli bir laf duymadim.hergun biryerlerden toplar, fileler ,servisler diye kara haber yazip duruyorsun. yasaklar gelene kadar birak agiz tadiyla oynayalim.herkes olecegini bilir ,ama hergun kapisini acar acmaz biri ona soyle olebilirsin boyle olebilirsin demez.

arada bir keyifli ,oyun hevesimizi arttirci haberler de yazsan diyorum... :frust:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

farkındaysanız ittf in bu arayışları,kural değişiklikleri arada kalan kesimi,yani biz amatör oğlu amatörleri etkiliyor hep..eline hoby rakedi alıp,top elinden çıkmadan servis atan adamı,ya da onun oynadığı zümreyi etkilemeyecek..profesyonelleri hiç mi hiç etkilemeyecek..olan bizlere olacak..aslında bişey olacağı yok..ama herşeyi dert etmeye,herşeyi '' eyvahlar olsun!! ''diye karşılamaya o kadar meyilliyiz ki en ufak değişiklik ya da yenilik haberinde dünya tersine dönmüş,herşey berbat olmuş gibi hissediyoruz..en güzeli herşeyi akışına bırakmak ve oyunumuza bakmak.. ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

farkındaysanız ittf in bu arayışları,kural değişiklikleri arada kalan kesimi,yani biz amatör oğlu amatörleri etkiliyor hep..eline hoby rakedi alıp,top elinden çıkmadan servis atan adamı,ya da onun oynadığı zümreyi etkilemeyecek..profesyonelleri hiç mi hiç etkilemeyecek..olan bizlere olacak..aslında bişey olacağı yok..ama herşeyi dert etmeye,herşeyi '' eyvahlar olsun!! ''diye karşılamaya o kadar meyilliyiz ki en ufak değişiklik ya da yenilik haberinde dünya tersine dönmüş,herşey berbat olmuş gibi hissediyoruz..en güzeli herşeyi akışına bırakmak ve oyunumuza bakmak.. ;):

herşey bu yazıda özetli gerçekten mcdirth ün dediği gibide cm olarakta belirtilmeli....aslında birazda belli mantık kafa üstüyse ortalama insan kafası büyüklüğünü düşünürsek çenedende attığımızı :D: o zaman 25 cm ve üzeri bir rakam gelecek gibi

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Fadıl Olguner
abi senin agzindan hayirli bir laf duymadim.hergun biryerlerden toplar, fileler ,servisler diye kara haber yazip duruyorsun. yasaklar gelene kadar birak agiz tadiyla oynayalim.herkes olecegini bilir ,ama hergun kapisini acar acmaz biri ona soyle olebilirsin boyle olebilirsin demez.

arada bir keyifli ,oyun hevesimizi arttirci haberler de yazsan diyorum... :frust:

İnan arkadaşım keyifli birşeyler yazmayı ,eskisi gibi çok baska şeyler yazmayı en az senin kadar ben de istiyorum.Ama yok hangi yabancı siteye girsem bunlar var.Ben de karınca kararınca bunları herkes duysun diyorum.Baska da bir amacım yok.Ve sizlerin degerli yorumlarını alıp oralara aktarıyorum.Ornegin adam basını egerek servis çekerse dedi bir arkadaş bu kimsenin aklına gelmeyn bir durum.epey ilginç .Sonra file ve top olayı kesin olacak.Kara haberleri saklayarak nereye varacagız.Solusyon olayının kararı 2 yıl once alındı.Saklandı işler son gune kaldı iyi mi oldu?Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir gün herşey çok güzel olacak ,daha iyi oyunlar ortaya çıkacak derken ,bir bakmışınız ittf abim masatenisinide yasaklayıp işin içinden sonunda çıkacak ,ben şimdiden söyliyeyimde sonradan bir türlü beklenipte gelmiyen enez cihazlarına olay dönmesin.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaslar bence mukemmel olur bu kural..hatta hemen yarın cıkması lazım..boyu kısa uzun kafasını eger falan bunlar bıraz ufak ayrıntılar...ayrıntılara takılcak olursak sımdıkı sıstemde hıc elden cıkarmayarak atanlar ya da cok az cıkararak atanlar var.. en azında yeni uygulancak sıstemde oyuncu mecbur topu elınden cıkarmak zorunda...bır de kımsenın topu cok yuksege atmıcam dıye kafasını falan egecegını dusunmuyorum:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben daha servis atmayı öğrenemeden kural değişiyor. Zaten servis karşılamayı hiç öğrenemeyeceğim. Bu ne değişken spordur? Servisi yukarı atınca daha estetik oluyor sanırım. Oyun daha hoş görünecek. Bence serviste falsoyu yasaklasınlar. Tüm servisler düz atılsın. Böylece daha uzun rallyler yapılabilir. Oyun daha çok seyirci çeker. Bende rahat ederim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...
Şimdi Başımızı Eğersek Yine Baş mı ? Olucak ?

Yoksa Eski Hiza mı ?

Biraz Saçma Soru Gibi Ama...

:D:

Kural çıksın hele, ondan sonra düşünelim. Bence ortada fol yok yumurta yok.

Böyle birşey olursa şayet bence güzel olur. Görsellik ve uygulama açısından maçlar zenginleşebilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaslar bence mukemmel olur bu kural..hatta hemen yarın cıkması lazım..boyu kısa uzun kafasını eger falan bunlar bıraz ufak ayrıntılar...ayrıntılara takılcak olursak sımdıkı sıstemde hıc elden cıkarmayarak atanlar ya da cok az cıkararak atanlar var.. en azında yeni uygulancak sıstemde oyuncu mecbur topu elınden cıkarmak zorunda...bır de kımsenın topu cok yuksege atmıcam dıye kafasını falan egecegını dusunmuyorum:)

katılıyorum . Ayrıca servisten sayı alma adedi az olacağından seyir zevki olan oyunlar görebileceğiz. :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

en az 30 cm yada 50 cm atılacak dense olay biter zaten 30 cm dense adam az atayım dese en fazla 20 cm de yutturur...... hatta torpil geçtim 20 derken....herkesede yeter 20 cm lik yükselme görüntüsü......

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ittf aslında şunu yapmalı,

Servis atan sayı kazandığında let olmalı,

Servis karşılayan sayı kazandığında yine let olmalı,

yani oyun 3. toptan itibaren başlamalı.

İşte o zaman bu oyunun seyir zevki artar.

Servis at sayı kazan (1 sn)

Topun peşinde koş, topu yakala, topu temizle, topu sektir raketinde, yerinde zıpla, artistik pozlara gir, servis at (12 sn)

Hani futbolda maç 90 dakkadır, ama topun oyunda kaldığı süre 60 dk falandır, (%67)

Bizim bu sporda ise topun oyunda kaldığı süre %10 civarında falan yani daha beter, geri kalan

süre top yakalamaca paso.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 81 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..