Jump to content
Masatenisi.org Forum

Sağlıklı Enerji İçecekleri

Guest arda kocaman

Recommended Posts

Ben 10 yaşındayım. 5 sınıfa başlıycağım. 5 sınıfta takım maçları olucak ve burda en sağlıklı enerji içecekleri içmem lazım. Acaba vitamin dolu doğal meyve suyu yoksa çarşıda satılan enerji içecekleri, sizce bunların hangi daha sağlıklı ve enerji vericidir?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

içeceklerin hepsi raf ömrünü arttırmak için koruyucu katkı maddesi içerir ve saglıklı oldugu için degil hazır oldugu için tüketilir..!

Ardacım erken yat sabah kalkınca da bir yumurtayı sütle çarp şampiyon sensin :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Powerrade ve gatorade enerji vermez sadece ter ile atılan mineralleri tekrar vüduda kazandırır. Bu mineraller sinir sistemindeki iletim kısmında vüdudumuza çok gereklidir. Tsubasa hocamın dediği gibi bunları maçtan sonra iç. Vitaminler enerji vermez sadece enzimlerinin sağlıklı çalışmasını sağlar. En çok enerjiyi yağdan alabilirsin. Doping olarak da bilinen (bazı yerlerde yasal) steroitler de yağ yapıdadır. Sabah kahvaltını güzel yap hatta 1 kase zeytinyağlı mısırlı havuçlu peynirli salatadan da ekstra vitamin, yağ, protein ve mineralleri alabilirsin. Kalsiyum alman önemli çünkü kasların düzgün çalışmasını sağlar. Üstüne biraz da fındık-kuş üzümü karışımı da yersen gayet enerjik bir kahvaltı olur. Hatta bu fındık ve üzümden öğlen de yiyebilirsin (fazla kaçırmamak lazım). Öğlen de güzel bir sandviç (fast food tarzı olmasın) yanına da hazır olmamak kaydı ile birşeyler iç tamamdır. Maçta da powerrade falan içersin Tsubasa hocamın dediği gibi.

Diyetisyen gibi konuştum ama en doğal ve besleyici olanı bu söylediklerim. Sakın redbull yada burn içme hele hele maçtan sonra sakın içme. Üzerinde yazar zaten "Yoğun efor sarfından sonra içmeyin" diye.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

peki set aralarında terimi silmeklemi yetineyim.ben maç izlerken oyuncuların aralarda (futbolda dahil olmak üzere) powerrade

içtiklerini gördüm.Peki powerrade'in hangi rengi bana yardımcı olabilir?

şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

powerrade gibi içecekler enerji içeceği değil, spor içeceğidir, içeriği esas olarak kanımızla özdeş minarelleri içerir yani dengeli içeceklerdir, rengine gelince limon içeriğinden dolayı sarı ya da başka maddeden dolayı mavi veya kırmızıdır ve damak tadına uygun olması için tatlandırılmıştır, yani rengin pek bir önemi yoktur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

masa tenisi enerji içeceği yada pek dopingle olacak bi iş değil bana sorarsan...içsende içmesende arada fark olacağına inanmıyorum...ama çok istiyorsan bi tane burn içebilirsin maçtan 30-45 dk önce en fazla 2... daha fazlasına lüzum yok

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

:lol::lol: valla ben daha henüz 2 tane burn arka arkaya içemedim, birincisi bile zaptedilemeyen enerji veriyor bana ve burn & red bull gibi içecekleri pek tavsiye etmiyorum, onun yerine powerrade daha uygun olur, az önce de söylediğim gibi bu içecek izotonik özellikte olduğu için vücut da farklı reaksiyon vermez
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

konu başlıgın yanlış Oo içeceklerin saglıkla uzaktan yakından alakası yok senin yaşında ve amatör birisi içinse sadece masraf çıkartır ay sonunda 2 lastik alır takarsın ona verecegin paraya ucuz da degiller kesinlikle..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

:lol::lol: valla ben daha henüz 2 tane burn arka arkaya içemedim, birincisi bile zaptedilemeyen enerji veriyor bana ve burn & red bull gibi içecekleri pek tavsiye etmiyorum, onun yerine powerrade daha uygun olur, az önce de söylediğim gibi bu içecek izotonik özellikte olduğu için vücut da farklı reaksiyon vermez

vücut için yararı olmadığı kesin turushan abininde dediği gibi 1 tanesi bile yeterince etki yapıyor benim 2 tane birden içmişliğim var günde 3 halı saha maçı yaptığım bazı günlerde faydasını gördüm o an için diyebilirim ama masa tenisiyle alakası yok... tamam belki bacaktan fayda sağlar desek kola ele bi etkisini görmedim.... bir çok kişiden 3 tane içince doping testtindende + çıkarsın sözünü duydum ne kadar doğru bilemiyorum ama olabilir

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arda, bence sen bu gencecik yaşında enerji içeceği diye satılan her türlü sıvıdan uzak dur. Sana mutlaka ekstra enerji gerekiyorsa, dağcıların yürüyüşler sırasında enerji almak için atıştırdıkları karışımdan faydalanabilirsin: Fındık+Kuru üzüm+Kuru kayısı (daha bişeyler de var ama bu kadarı yeterli). Kuru üzüm çabuk enerji verir, fındık ise geç enerjiye dönüşür. Bir avuç bu karışımdan yediğinde vücuduna seni uzun süre idare edecek enerji sağlamış olursun. Kuru kayısı ve kuru üzümden de terleme sonucu kaybettiğin minerallerin çoğunu geri alırsın. Üstüne de biraz su içtin miydi (spor yaparken su içmeyi ihmal etme) seni kimse tutamaz :gulumse: Antrenman sonrası da biraz süt içip yıpranmış kaslarına protein yardımı yap tamamdır. Boşver pavıreydi, gatoreydi, redbulu, börnü falan. Karaciğerine yazık. Parana da tabii.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sevgili ongun söylediğin birçok şeyde haklısın, fakat bir sağlıkçı olarak belirtmeden geçemeyeceğim bir konuya değindin, yanlış olanı düzeltmek gerekir, powerrade gibi spor içecekleri karaciğere hiç bir zarar vermez, minarel değerleri kanla benzerdir, terleme ile dışarı atılan minarelleri ve kaybedilen sıvıyı vücuda geri sağlamaktan başka esaslı bir görevi yoktur, içilmeyi kolaylaştırmak için meyva esansı ile tatlandırılmıştır,

dediğin gibi fındık , kuru üzüm, kuru kayısı ve su ile yeterince enerji sağlanır ama onların belli bir maliyeti olduğunu unutmayalım

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sevgili ongun söylediğin birçok şeyde haklısın, fakat bir sağlıkçı olarak belirtmeden geçemeyeceğim bir konuya değindin, yanlış olanı düzeltmek gerekir, powerrade gibi spor içecekleri karaciğere hiç bir zarar vermez, minarel değerleri kanla benzerdir, terleme ile dışarı atılan minarelleri ve kaybedilen sıvıyı vücuda geri sağlamaktan başka esaslı bir görevi yoktur, içilmeyi kolaylaştırmak için meyva esansı ile tatlandırılmıştır,

dediğin gibi fındık , kuru üzüm, kuru kayısı ve su ile yeterince enerji sağlanır ama onların belli bir maliyeti olduğunu unutmayalım

bu konuda bilgili birini bulmuşken sormak istedim powerrade ve benzerlerinin içerigininin kana geçme süreci nedir 11'lik setlerden oluşan ve muhtemelen yarım saat bile sürmeyecek amatör bir turnuva maçında ne gibi bir etki saglıyorlar?

bir avuç üzüm kayısı ve fındıgın powerrade'den daha maliyetli oldugu hususuna katılamıyorum malesef(;

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben 10 yaşındayım. 5 sınıfa başlıycağım. 5 sınıfta takım maçları olucak ve burda en sağlıklı enerji içecekleri içmem lazım. Acaba vitamin dolu doğal meyve suyu yoksa çarşıda satılan enerji içecekleri, sizce bunların hangi daha sağlıklı ve enerji vericidir?

Sevgili Arda Kocaman

Yaşın küçük ama attığın taşı kuyudan çıkarmak için bayağı bir zorlanacağız gibi.Senin yaşındakilerin enerji içeceklerine bulaşması yerine normal hayatına devam edip düzenli beslenmene dikkat etsen daha iyi olmaz mı sence.Sen yaş ihtibariyle zaten enerjiksin,spor yaparken kaybettiğin sıvı kaybını al yeter sanırım , sadece derslerini çalışıp düzenli antıramanını yap zamanın gelince zaaten ne istiyorsan onu yapacaksın.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Powerrade'in kullanımını hocam süper anlatmış ama olimpiyatlarda bizim antrenör powerrade'i boksörümüze içireceğine başına döktü yahu. Böyle birşey olabilir mi? :D: :D: :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Powerrade'in kullanımını hocam süper anlatmış ama olimpiyatlarda bizim antrenör powerrade'i boksörümüze içireceğine başına döktü yahu. Böyle birşey olabilir mi? :D: :D: :D:

Olur o bizim hoca, saça başa iyi geldiğinimi duydune ondan dökmüştür.Herderde deva bu nere dökersen orası enerjiye boğuluyor..Hünk..!

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Masa tenisi benim 2. sporum, eskrim yapiyorum ve kulubumun sponsoru powerrade. Ama ictikten 1 saat sonra inanilmaz bir yorgunluk hissediyorsun.

Gatorade daha iyi diye dusunuyorum, ama en iyisi taze, evde yapilmis meyve sulari. Yukarida oneriler verilmis, onlari dikkate al. Benim bir dergim vardi, turnuvadan once sporcu beslenmesi diye bir konu vardi icinde. Bulursam yazarim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 59 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..