Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tuning İşlemi Hk..

Recommended Posts

Arkadaşlardan bazıları bu yasakları ve ITTF Başkanını anlatırken ;

ITTF başkanı akşam rüyasında gördüğü lastiği bile yasaklıyor yada adam öyle kafasına buyruk ki aynı zamanda da zır deli hani Kemal Sunal'ın Deli Kaymakam filmindeki gibi karlar yağmış yollar kapanmış adam kafasına göre yönetiyor ya.. Bu bizim ITTF başkanına da öyle bir profil çizildiki aklıma hemen Kemal Sunal'ın filimi geliyor...

Bu alınan karaların, anlatıldığı gibi çok basit ve birden bire, kolayca alınmadığını zannediyorum.. ITTF de ki adamlar hadi şunu yasaklayalım hadi oldu da bitti oldu da bitti maşallah zihniyetiyle yapmıyorlar heralde.. Yaaaa bu kadar basit olaamazzz bu işlerrrr.

Çocukluğumdan beri sporun az çok içindeyim. Çoğu spor branşıylada mesleğim gereği ilgileniyorum..

Hemen hemen tüm branşlarda çıkan yeni kuralların, yasakların, değişikliklerin ve uygulamaların çoğu en üstten en alta kadar bir çok spor adamı, sporcu, çalıştırıcı ve yönetci tarafından tepkiyle karşılanmıştır... Uygulamadaki kararlılık zamanla bir çok memnuniyetsiliği de ortadan kaldırmıştır. Önemli olan kararlıktır..

Yasaklar, Kural değişiklikleri ve yenilikler sporun tekamülü ve güçlenmesi açısından çok gereklidir. Yıllardır tüm branşlarda bir çok yenilkler yasaklar ve değişiklikler oldu. Futbolun taktik yönün gelişmesinin en büyük nedenlerinden birisiide şüphesiz Ofsayt kuralının getirilmesidir. İlk zamanlar kıyametler koparılsada bu yasağın, seyir zevkini ve taktik becerilerin gelişmesinde ne kadar çok etkisi olduğu aşikârdır. Eskiden bir futbol topuna sert bir kafa vurduğumuzda maç bitene kadar kafamız zonglardı.. Şimdi güya deri olan toplar hem hafif hemde eskisine göre daha yumuşak.

Basketbolda da sporun görselliği ve seyir zevkini artırıcı değişiklikler olmuştur. Hucum süresi kısaldı.. İlk zaman yaf herşeri NBA ye göre mi ayarlamak zorunyız diyenler şimdi paşa paşa oynuyor.

Hentbolde ve Voleybolda da bir çok devrim nietliğinde değişiklikler oldu. Yasaklar oldu. Yenilikler oldu.

Bu yeni çıkacak uygulamaları nedese hep yasaklar diye algıladık ama nedense hiç yenilik diye algılamadık..

Kısaca ben, gelecek yasaklar demiyorum. Çıkacak yenilikler yada yeni uygulamalar diyorum.

İlk başlarda insanlaırn hoşuna gitmesede zamanla bundan önceki bir çok örnekler de gördüğümüz yaşadığımız şeylere dayanarak bu uygulamalarında başarılı olacağına inanııyorum.

Ayrca bu yeniliklerin de çok basit kararla alındığınada da inanmıyorum.. Bunun mutlaka ön çalışması denenmesi labaratuvar ortamında değerlendirilmesi olmuştur..

Bizler sadece oyunumuzu ne kadar geliştireceğimizi düşünürüz. Bir spor adamı yada uzamanı da Sporun gelişmesi için neler yapabilirim diye düşünür..

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zaten sok -tak yapılmazsa sorun yok.Ben de onu anlatmaya calıstım.Zaten su bazlı lastik surat vermeyecegi icin sok-tak yapmaya gerek yok.Adham Sharara'ya gelince biz burda yaptıgı icraatları tartısıyoruz.Dunya'da yalnız yasamıyoruz,alınan bu kararlar eninde sonunda bizleri de etkileyecektir,Zaten cok yakında Turkiye Federasyonu'na ENEZ ler geliyor.Bundan sonra VOC yapıskan kullanmak biraz zor olacak sanırım.Ay basından itibaren putur yasagı baslıyor,siz diyornusunuz ki bu tarihten sonra bu puturler Turkiyede kullanılacak.ITTF bu kez isi sıkı tutuyor.Tabii ne olacagını hep birlikte gorecegiz.Degerli arkadasım daha faydalı konular konusalım ama ne olacagını bilmemiz de gerekmez mi?Bunları sadece bizler degil Dunya'da tum masa tenisi sevenler konusuyor.hem de aylardır.Biz de Turkiyede bu konular konusup,neler olabilecegi konusunda fikir alısverisinde bulunsak fena mı olur.Yapılanlar dogru durust isler olsa neyse.Uzun uzun anlatıp sizi sıkmayım ama dort gun once yasaklanacak lastik listesi yine degisti.Yasagın baslamasına 10 gun kala ,liste mi degisir.Yine birileri magdur oldu.Konusalım sporcularımızı su bazlı yapıskanlara nasıl adapte edecegimizi konusalım,selamlar

O kadar çok lastik çeşidi var ki (neredeyse binlerce) onaylı lastikleri liste haline getirmek kolay değil demek ki.. :D: En iyisi onay diye bi şey olmasın, herkes istediği ekipmanla oynasın bari desek? Çünkü onaysız demek yasaklı demek. Su bazlı yapışkan kullanmak şart mı, glue sheet kullansak olmuyor mu? Bu da yasak mı? Ha sahi, 11 sayılık setler konusunda ne diyorsunuz, bu da masatenisini katletti mi? Eski 21 sayılık setler daha mı iyiydi bu spor açısından Fadıl Bey, bu değişimlere de ITTF sebep oldu çünkü. :fildir:

Selamlar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ITTF başkanı akşam rüyasında gördüğü lastiği bile yasaklıyor yada adam öyle kafasına buyruk ki aynı zamanda da zır deli hani Kemal Sunal'ın Deli Kaymakam filmindeki gibi karlar yağmış yollar kapanmış adam kafasına göre yönetiyor ya.. Bu bizim ITTF başkanına da öyle bir profil çizildiki aklıma hemen Kemal Sunal'ın filimi geliyor...

Bu alınan karaların, anlatıldığı gibi çok basit ve birden bire, kolayca alınmadığını zannediyorum.. ITTF de ki adamlar hadi şunu yasaklayalım hadi oldu da bitti oldu da bitti maşallah zihniyetiyle yapmıyorlar heralde.. Yaaaa bu kadar basit olaamazzz bu işlerrrr.

Çocukluğumdan beri sporun az çok içindeyim. Çoğu spor branşıylada mesleğim gereği ilgileniyorum..

Hemen hemen tüm branşlarda çıkan yeni kuralların, yasakların, değişikliklerin ve uygulamaların çoğu en üstten en alta kadar bir çok spor adamı, sporcu, çalıştırıcı ve yönetci tarafından tepkiyle karşılanmıştır... Uygulamadaki kararlılık zamanla bir çok memnuniyetsiliği de ortadan kaldırmıştır. Önemli olan kararlıktır..

Yasaklar, Kural değişiklikleri ve yenilikler sporun tekamülü ve güçlenmesi açısından çok gereklidir. Yıllardır tüm branşlarda bir çok yenilkler yasaklar ve değişiklikler oldu. Futbolun taktik yönün gelişmesinin en büyük nedenlerinden birisiide şüphesiz Ofsayt kuralının getirilmesidir. İlk zamanlar kıyametler koparılsada bu yasağın, seyir zevkini ve taktik becerilerin gelişmesinde ne kadar çok etkisi olduğu aşikârdır. Eskiden bir futbol topuna sert bir kafa vurduğumuzda maç bitene kadar kafamız zonglardı.. Şimdi güya deri olan toplar hem hafif hemde eskisine göre daha yumuşak.

Basketbolda da sporun görselliği ve seyir zevkini artırıcı değişiklikler olmuştur. Hucum süresi kısaldı.. İlk zaman yaf herşeri NBA ye göre mi ayarlamak zorunyız diyenler şimdi paşa paşa oynuyor.

Hentbolde ve Voleybolda da bir çok devrim nietliğinde değişiklikler oldu. Yasaklar oldu. Yenilikler oldu.

Bu yeni çıkacak uygulamaları nedese hep yasaklar diye algıladık ama nedense hiç yenilik diye algılamadık..

Kısaca ben, gelecek yasaklar demiyorum. Çıkacak yenilikler yada yeni uygulamalar diyorum.

İlk başlarda insanlaırn hoşuna gitmesede zamanla bundan önceki bir çok örnekler de gördüğümüz yaşadığımız şeylere dayanarak bu uygulamalarında başarılı olacağına inanııyorum.

Ayrca bu yeniliklerin de çok basit kararla alındığınada da inanmıyorum.. Bunun mutlaka ön çalışması denenmesi labaratuvar ortamında değerlendirilmesi olmuştur..

Bizler sadece oyunumuzu ne kadar geliştireceğimizi düşünürüz. Bir spor adamı yada uzamanı da Sporun gelişmesi için neler yapabilirim diye düşünür..

Selamlar,

:alkis::thup: Bilgiler için sağol Mustafa Hocam.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ah Tanju Bey! Bu yapılır mı şimdi, tam da hızımızı almışken. Haklısınız, ITTF kuralları bizim gibileri alakadar etmez. Biz elimize uzaktan kumandayı alır onunla da oynarız. Tuş tarafı pütür, pil tarafı anti. Benim endişem, bütün Dünya adamla dalgasını geçerken biz geri kalacağız. (Nacizane fikrim: adam da dalga geçilmeyecek gibi değil.) :gulumse:

Valla Onguncum, bizdeki kadar pahalı ekipmanlarla oynayan başka bir ülke daha yokmuş bildiğim kadarıyla:) İstersen forumdan Nejdet Bey'e sor. Kendisi Belçika'da ve bundan bahsetmişti daha önce. Yalnız şu bir geçek ki, bizim ülkemizde masatenisi oynayanlar ya da oynamak isteyenler önce doğru dürüst bir salon-masa-partner bulamıyorlar. Ayakkabı ve kıyafetler her telden çalıyor. Bazı turnuvalarda türbanlı sporculara falan rastlanıyor. Ama raketlerimiz ENEZ cihazından geçer mi geçmez mi diye de endişe ediyoruz. Hani derler ya "yılan kendi eğrisini bilmez, deveye boynun eğri der'" diye. İşte öyle bir şey...

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence liglerde veya herhangi resmi maçlara çıkmayan oyuncular ya da buralarda oynamaya hak kazanmak istemeyen sadece zevkine oynayanlar ilgilenmesin bu haberlerle. isteyen solüsyonlasın oynasın; isteyen bi defa japonla yapıştırıp oyununa baksın. uğraşmasın boşu boşuna ittf'in bu solüsyon değişiklikleriyle ( durum iyice oturana kadar , netleşene kadar) ki ben forumun %90ının bu tip oyunculardan oluştuğuna inanıyorum. Ayrıca zaten liglerde bile ne zaman uygulanır bu kurallar emin değilim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tüm amatör oyuncular , profesyonel oyuncuların uyduğu kurallara mümkün olduğunca uymalıdır. Bu , özellikle rakibine karşı oyunda avantaj getirecek kuralları kapsamalıdır. Eğer siz, sen zaten liglerde oynamıyorsun, kurallara takılma derseniz; bu iş çığrından çıkar. Solüsyon kararı yürürlüğe girince ben kesinlikle uyacağım buna. Fakat rakibim 5 dakika önce tuning yaptığı lastikle karşıma çıkarsa ne olacak ? Bu aynı ; dışarda asfalt sahada basket oynarken steps kuralını yok saymaya benzer. Al topu hiç sektirmeden taşı potanın dibine kadar. Olur mu böyle ? Bence olmaz.

Tüm kuralları harfiyen uygulamaya gerek yok tabiiki bizim gibi amatörlere. Rakibim isterse türbanlı çıksın karşıma, giydiği renkler gözümü rahatsız etmiyorsa ilgilendirmez beni.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tüm amatör oyuncular , profesyonel oyuncuların uyduğu kurallara mümkün olduğunca uymalıdır. Bu , özellikle rakibine karşı oyunda avantaj getirecek kuralları kapsamalıdır. Eğer siz, sen zaten liglerde oynamıyorsun, kurallara takılma derseniz; bu iş çığrından çıkar. Solüsyon kararı yürürlüğe girince ben kesinlikle uyacağım buna. Fakat rakibim 5 dakika önce tuning yaptığı lastikle karşıma çıkarsa ne olacak ? Bu aynı ; dışarda asfalt sahada basket oynarken steps kuralını yok saymaya benzer. Al topu hiç sektirmeden taşı potanın dibine kadar. Olur mu böyle ? Bence olmaz.

Tüm kuralları harfiyen uygulamaya gerek yok tabiiki bizim gibi amatörlere. Rakibim isterse türbanlı çıksın karşıma, giydiği renkler gözümü rahatsız etmiyorsa ilgilendirmez beni.

ne dedim yazımda ?? durum netleşene kadar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

O kadar çok lastik çeşidi var ki (neredeyse binlerce) onaylı lastikleri liste haline getirmek kolay değil demek ki.. :D: En iyisi onay diye bi şey olmasın, herkes istediği ekipmanla oynasın bari desek? Çünkü onaysız demek yasaklı demek. Su bazlı yapışkan kullanmak şart mı, glue sheet kullansak olmuyor mu? Bu da yasak mı? Ha sahi, 11 sayılık setler konusunda ne diyorsunuz, bu da masatenisini katletti mi? Eski 21 sayılık setler daha mı iyiydi bu spor açısından Fadıl Bey, bu değişimlere de ITTF sebep oldu çünkü. :fildir:

Selamlar...

Selam Tanju bey,bende glue sheet yasaklanacak diye bir bilgi yok.Bence 21 sayılık setlerin 11 sayıya indirilmesi cok sayıda takım veya oyuncunun katıldıgı turnuvaların monoton ve sıkıcı hale gelmesini onleme acısından olumlu olmustur.Yazınızdan benim herturlu yenilige karsı cıktıgım gibi bir izlenim edindim.Ancak ben yeniliklere karsı degil,ITTF gibi Dunya masatenisi sporuna yon veren buyuk kurulusun daha planlı,daha arastırmacı ve de daha katılımcı bir anlayısla calısması gerektigine inanan bir kisiyim.Orneklemek gerekirse ,putur yasagı mı getireceksin ,yasaktan bir yıl once kesin yasaklanacaklar listesini belirlersin,gerekceleri ile birlikte,uye federasyonları bilgilendirirsin,verilen sure bitince de yasaklar baslar.ITTF yasaga 10 gun kaldı hala yasaklı lastik listesi yayınlıyor,degisiklikler yapıyor.Bir gun legal olan lastik bir hafta sonra illegal,daha sonra yine legal oluyor Super Nova ve Joola Badman lastiklerinde oldugu gibi.Planlı programlı calısan ,ciddi bir kurulus bunu yapar mı?Bu sadece bir ornek.ITTF tunerleri,boosterleri hicbir gerekce gostermeden yasaklayacak ama lastik ureticilerine serbest bırakacak?Bunun gerekcesi nedir acıklamayacak.Ornekleri daha da cogaltabilirim.Ben ITTF ve baskanının daha ciddi ve titiz,planlı programlı ve aldıgı kararların masa tenisine ne getirip ne gotureceginin iyi hesaplayarak calısmasını dilerim.Ayrıca alınan bu kararların Dunyada kac federasyon tarafından uygulanabilme olanagının oldugunu da hesaplamalarını isterim.Bu nedenlerle dogrusu benim ITTF ve Baskanından pek umudum yoktur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selamlar,

Degerli arkadas,inan ki bu kararlar ,sizin degisinizle yenilikler cok basit kararlar ile sonucunu ve uygulanabilirligini dusunmeden,katılımcılıga hic onem vermeden alınıyor.Biliyorum inanması zor ama isterseniz bunu size kanıtlayabilirim.Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Güray bey,

1.Eylül'e kadar kurallarda değişiklik olabilir mi diyorsunuz ?

hayır federasyon kuralları uygulayacak mı yasakla beraber durum ne olacak türkiye liglerinde. liglerde tamamen uygulanmaya başladığında yasak, biz de başlarız solüsyonsuz oynamaya. demek istediğim bu. şu an ortada fol yok yumurta yok. yıllarca türkiye liglerinde ittf'nin yasakladığı benzinli toluenli solüsyonlar kullanıldı hala kullanılıyor. şimdi yasakla beraber yine serbest mi kalıcak nasıl olucak? durumun netleşmesi dediğim bu hakan bey. işte bundan dolayı şimdilik bence durum oturana kadar herkes istediği gibi devam etmeli. bakarız ittf yasaklar 1 eylülde federasyonumuz da sıkı bir şekilde uygulamaya başlar kuralı enez cihazlarıyla destekli. biz de solusyonsuz lastiklerden tercih eder öyle devam ederiz. yoksa kurallara uymamak gibi birşey olamaz.

Saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...
fastspin sitesinde tuning ürünü açıklamasında şu yazı dikkatimi çekti,

'E-nez cihazindan 48 saat önce tuninglenmiş lastikler geçiyor.'

Bu tip bilgilerle ürün satmaya çalışmak bence anlamsız. ITTF booster kullanmayın diyor. ENEZ'ler artık booster'ı da anlayacak diyor. Lastiğin üstünün, süngerinin özelliğini herhangi bir şekilde değiştiren herşey yasak. 48 saatlerle vs. ile uğraşmak kime ne fayda sağlar ki. ITTF'den Gustavsen abimiz oyuncu lastiğini paketinden çıkartacak, biraz havalandıracak ve su bazlı yapıştırıcı ile yapıştıracak, olay budur diyor. Hatta adam dalga geçmiş süngere meyve suyu da dökse o raket kural dışı sayılır diyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..