Jump to content
Masatenisi.org Forum

Dhs Lastikler

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

bir süre önce clipper oversive tahta ile joola green power tensor lastiklerden oluşan bir kombinasyon aldım. önce beğendim, eski oyunumu bir adım öteye taşıdığını farkettim.

ama şu çin lastiklerine merakımı yenemediğim için eski andro core all+ tahtama, hurricane 2 (fh) ve skyline 2 (bh) lastikler aldım. henüz çok iyi bir oyuncu ile oynamadım. ama ilk planda inanamadım. yapmakata zorlandığım bir çok hareketi kolaylıkla yaptığımı farkettim. ve çok daha kolay, etkili spinler oluşturuyorum.

sizlere sorum.

1.bu lastiklerin kullanımı yaygın mı? değil se niçin tercih edilmiyorlar?

2.şimdi kafam karıştı işte, biraz da kaşındım galiba. clipper kombinasyonundan da vazgeçemiyorum. ikisini değişmeli kullanmam oyunu bozar mı

selam ve sevgilerimle

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çin lastikleri ile oynamanın avantajı da çok dezavantajıda. Bende H3 lastikler vardı. Kendi seviyemde zor yendiğim oyuncuları daha rahat yenmeye başladım ama bir üst seviyedeki oyuncu ile oynadığımda neredeyse sayı bile alamadım (Önceden zorluyordum). Bu lastikjere alışmak güç, alışınca muhteşem. Kullanımı yaygın mı ?, benim gördüğüm kullanılmayan bir lastik değil, orta seviyeli yaygın denilebilir (Bir Srıver lastikler gibi de değil).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence ekonomiklik ön plana alındığı için çok tercih ediliyorlar.malum lastiklerin tek yüzü araba lastiği fiyatına geliyor. ama şunu söylemek gerekirse biraz ağır lastik oldukları unutmamalı.

dipper ve dipper 2 tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

cin lastikleri güzel fakat ağır ve aynı lastıkler arasında bıle kalıte farklılıgı olabılıyor...sureklı ve sık antreman yapamıyorsanız lastık agır oldugu ıcın raketın ön tarafında agırlık artmıs olacak ve raketi hızlı ve ıstegınız yone cevırmekte zorlanacaksınız...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Çin lastikleri deyince akla hemen üst yüzeyi yapışkan, sert süngerli ve ağır lastikler geliyor. Bu lastikler masa yakınında oynamaya müsait bol spinli lastiklerdir. Ama şöyle bir baktığımızda Çin lastikleri içinde de üst yüzeyi yapışkan olmayan, yumuşak süngerli ve kuş kadar hafif dünya kadar çeşit olduğunu görürsünüz. Gergin yüzeyli ve çok hızlı olanlar da var. Sonuçta Çin, Japon ya da Avrupa üretimi dünya kadar bol çeşit arasından kendi oyunumuza ve tahtamıza uygun bir lastik bulmak için ve bulsak bile diğerlerini de merak ederek para harcamaya devam edeceğiz herhalde.

Avrupa-Japon üretimi lastiklerin de sert veya orta sert süngerli olanlarının hafif olduğu söylenemez. Mesela bir Sriver L 2.1 veya max çift taraflı takarsak raketimiz oldukça ağır olur. Keza Bryce'ın da hafif olduğu söylenemez. Bunun gibi bir çok Avrupa-Japon lastiğinin ağır olduğunu söyleyebilirim. Hatta sert Çin lastiği süngeri kadar sert bir Japon lastiği en az Çin lastiği kadar ağır olur herhalde. Mesela Tackifire Special sert süngerli olup çok ağır bir lastiktir.

Tacky (yapışkan) lastikleri kimimiz forehandde kullanmayı sever ve bol bol forehand-spin çekerek oynarlar. Backhandde ise hafif ve hızlı bir lastik tercih ederek blok ve şut ağırlıklı oynarlar. Bazıları ise tam tersini yaparak backhandlerine yapışkan Çin lastiği takar, backhand-spinli bir oyunu tercih ederler. Bunlar forehandde ise blok, şut ve fastspin olmak üzere her elemanı kullanabilirler. Diğer bir grupta ise iki tarafa da yapışkan Çin lastiği takanlar vardır. Nadir olarak gördüğümüz bu tercihi kullananlar genellikle rakibi bol spin ve falsolarla zor duruma düşürmek isteyenlerdir. Raketin ağırlığına katlanmak zorundadırlar çünkü diğer bir kombinasyonda pek başarılı olamazlar (teknik yetersizlikten ötürü). Bu oyuncular için teknik geliştirmek pek önemli değildir, şu rakibi yeneyim de gerisi Allah kerim diye düşünürler.

Diğer lastik çeşitlerini kullananlar ise bu konunun dışında kalmaktadır. Kendimize uygun bir kombinasyon bulmak yeterli mi sorusuna malesef olumsuz yanıt verebilirim çünkü biz amatörler sürekli bir merak içindeyiz. O nasıl bu nasıl diye mütemadiyen ekipman denizinde kulaç atmaya devam edeceğiz sanırım. Çok iyi oyuncular ise ne yaptığını ve nasıl bir ekipmanla oynaması gerektiğini bilenlerdir. Lastiği eskise bile gider gene aynı lastikten yeni bir tane alır. Kendisinden daha iyi bir oyuncuyu gene o lastikle yenmeye çalışır. Kendimi örnek vermem gerekirse, yenemediğim bir rakibimi yenmek için sürekli lastik ve hatta tahta değiştirip duruyorum.

Biraz özeleştiri gibi oldu ama eminim bu yazıda herkes kendinden bir şeyler bulacaktır. Sevgilerimle....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..