Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lastik Koruyucu Film

Guest CagdasUste

Recommended Posts

Evet, satiliyor, ben Istanbul'dan Eminonu Altin han'in altindaki Ender spordan Butterfly koruyucu filmeleri almistim. Ama burasi uzak ise ve/veya orda bitmisse seffaf dosya veya asetatlardan lastigine uygun boyda kesip koruyucu yapabilirsin, ucuz olur. Ama yok illa satin alacagim diyorsan o zaman yapiskan koruyucu filmlerden uzak dur, cunku cabuk toz tutuyorlar ve kullanilmaz oluyorlar. Tibharin koruyucu filmleri cok kotu mesela. Ben Eminonu tarafina cok gittigim icin ordan almak kolay gelmisti, ayrica Butterfly'in filmleri yapiskan degil. Ama bir seffaf dosyadan da koruyucu yapmistim, emin ol yapiskan olan filmlerden cok daha iyi oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yaaa, volverine, abi sen bi dene... :)

Zaten bunu koymadan once lastigi temizliyorsun, daha sonra lastige uygun kestigin bu dosyayi koyuyorsun (ben prezantasyon asetati kullanmistim), ondan sonra da kilifa koyup kaldiriyorsun raketi. Birsey olmuyor merak etme... Ayrica hava da almiyor. Hava almasin diye ekstra yapiskan olanlar cok gereksiz. Dedim ya, onlar cok toz tutuyor, yaramazlar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Harikasın Arsun ya...

Kendi raket kılıfım için köşeli özel PVC kestirmiştim onu kullanıyorum ama bana lastiği nasıl koruyayım diyenlere asetat kullanın demek hiç aklıma gelmemişti. Haklısın valla :fildir:

Öyle koruyucu bantlara falan ekstra para vermenize gerek yok ASETAT KULLANIN.

Yada yapabiliyorsanız benim gibi sap yeri oyuk PVC kestirtin...

Herkese sevgiler ve saygılar :bye:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 7 months later...

tamam Tsu abi hemen şimdi gidip "boydan" röntgen çektiriyorum, eve koşup senin yöntemle çamaşır suyuna yatırıyorum ve kullanıma hazır hale gelince kendimi onla sarıp sonsuza kadar susuyorum, sen yeter ki agresif yanını bizlerden sakın... :thup:

:asabi: Tsu the easily-get-angry Basa vs. Tibhar the Küçük Emrah Rapid :uzgun:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar Tsubasa'nın dediği gibi asetat kullanın. Lastik yeniyse lastiği güzelce temizleyin, uygun kesilmiş asetatı lastiğin üstüne koyun masanın kenarına yavaş asetatı sürterek kaplayın. Aynı yeni alınmış lastiklerin üzerindeki koruyucu film gibi oluyor. Eski lastiklerde de lasitk yüzeyini biraz nemli bırakın yine aynı sonucu alırsınız.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 years later...
Ayrıca lastikleriniz eskisi gibi spin çekmiyormu? spinmax gibi ürünler çok mu pahalı?

işte size spintsu3500!

koruyucu filminizi şişe suyuyle temizledikten sonra nemli bırakin aynı sekilde lastiginizi de şişe suyuyla temizleyip nemli birakın ardından filmi lastiginize ıslak ıslak uygulayın... bir kac saat sonra nem kurumus olacak ve filmi cıkardığınızda lastiginiz ilk gunku spinine kavusacak!

Eger ürünümuzden memnun kalmassaniz 30 gun icinde sövebilirsiniz!

hemmeen arayın!.. 0900 10952069

Gerçekten işe yarıyor, benim Sriver FX lastikler de bitikti, lastiklerin üzerini ıslattım ve marketten aldığım strech film ile arada hava kalmayacak biçimde sardım, birkaç saat sonra filmi çıkardım, ilk satın aldığım gibi olmasa da yine de lastiğini tutucu özelliğinde bir miktar bir artış oldu. Teşekkürler.

Şimdi de kendi fikrim olan yepyeni bir yöntem deniyorum, birkaç gün sürebilir, sonuçu ve yöntemi burada paylaşacağım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben de deniyorum şu an 1 saattir masanın üstünde duruyor üstüne kitap fln da koydum 3-4 tane şimdi baktım lastikler biraz dirilmiş gibi. 7-8 saat daha kalsın öyle bakalım nasıl olucak. Eğer biraz faydalı bulursam 1 hafta her gün denemeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

raketi şimdi aldım sildim havluyla. Biraz rengi beyazlamış ??? Kırmızı lastikte fazla belli olmuyor ama siyah lastiğin bazı yerlerinde beyaz lekeler oldu. Spinde ise bir fark yok

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben sadece lastiğin üst yüzeyini ıslatmıştım (ne süngerleri ne de raketin ahşap bölümünü kesinlikle ıslatmadım, tahtanın şişmesi istenmeyen sonuçlar doğrabilir ve fazla ağırlık lastiğin özelliğini de bozabilir diye düşünmüştüm) sonra da piyasada bulunan strech film ile arada hava boşlukları kalmayacak biçimde tek tur kapladım, yaklaşık olarak iki, üç saat sonra strech filmi kaldırdım, lastiği kuruladığımda lastiğin tutucu özelliğinin arttığını kesinlikle söyleyebilirim bu artış en fazla %20 diyebilirim yani aman aman bir fark beklemeyin.

Yeni ve tamamen bana ait yöntem konusunda sonucu yarın göreceğiz tecrubelerime göre bu yöntemden sonuç almak için ise birkaç hafta zamana ihtiyaç var, eğer hesaplarım doğru çıkarsa çin lastiği gibi tutucu ve yapışkan özelliklere sahip sriver fx 2.1 lastiklerim olacak.

Son olarak çok merak ettiğim bir konu; ITTF onaylı bir lastiğin dış yüzeyi üzerinde modifikasyon yapıldığında (örneğin yapışkanlığı herhangibir süreçten geçirilerek arttırıldığında ITTF bu lastiği daha önce onay verdiği marka lastik olarak mı kabul eder yoksa bu benim onay verdiğim lastik olmaktan çıktı bu lastiklerle müsabaka oynayamazsınız mı der?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tekrar merhaba,

Strech film konusundaki fikirleri okuduktan ve uygulayıp az da olsa sonuç alır gibi olduktan hemen sonra yeni yöntem için kullanacağım malzemeleri düşünmeye başladım, strech filmden daha iyi ve daha yapışkan bir malzeme bulmalıydım. Sonra birden, uzun zaman önce yapıştırdığım bir seloteypi söktüğümde karşılaştığım durum aklıma geldi, seloteypin yapışkan kısmının yapıştırıldığı diğer malzemeye geçtiğini hatırladım.

Doğal olarak kullanmaya karar verdiğim malzeme seloteyp benzeri şeffaf ve ince koli bandı oldu yüzeyi en geniş olan ve elimde olan tek malzemede buydu zaten. Daha geniş yüzeye sahip ve raketin tüm yüzeyini bir defada kaplayacak şeffaf bir malzeme bilenler o malzemeyi de kullanabilirler. Lastiğin üst yüzeyini koli bandı ile kapladım. Koli bandını sünger ve lastiği ezecek şekilde raketin çevresinde çevirmedim sadece lastiklerin üst yüzeylerini kaplayacak şekilde ve arada hava kabarcıkları kalmayacak şekilde keserek yapıştırdım, bu yöntemin çok fazla süre gerektiren bir işlem olduğunu bildiğimden ve benim de fazla zamanım olmadığından katalizör olarak 45-50 derecelik kalorifer dilimlerini tercih ettim, raketi bu dilimlerin arasına, lastiklerle dilimler arasında eşit boşluk kalacak ve lastikleri dilimlere değmeyecek biçimde raketi dik şekilde konumlandırdım.

Bugün bir maç yapmam gerektiği için raketin lastikleri üzerinde uyguladığım işlemi sona erdirmek zorunda kaldım, işlem için uyguladığım süre toplam 48 saat oldu, aslında bir hafta kadar beklemem gerektiğine inanıyordum. Uyguladığım işlemi sona erdirdiğimde raketi kutusuna koyarken bile gerçekten çok çok zorlandım, tıpkı ilk gün raketi kutusuna yerleştirken zorlandığım anı hatırladım çünkü lastikler ilk aldığım günden bile daha tutucu hale gelmişti üstelik de yüzeyinde en küçük bir yapışkanlık yoktu.

Dikkat: Yukarıda açıkladığım yöntemi ve benzerlerini kullanacak olan arkadaşlar, ellerindeki pahalı ve halen kullandıkları ekipmanlar üzerinde bu işlemi uygulamasınlar, tutuculuk özelliğini tamamen kaybetmiş ve verim alamadıkları lastikler üzerinde denemelerini tavsiye ederim. Yöntemin adını aQUaSpin olarak kendi kendime tescilliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tamamen üst yüzeyi tutuculuğunu kaybetmiş ve gözden çıkarttığımn Sriver FX lastiklerim üzerinde deneme yaptım.

Bende hazır su ve pamukla temizleyip çok az nemli olarak Hurricane 2 lastiği hava almayacak şekilde bir Folya sarmıştım 3-4 gün sonra lastik hani ilk hali gibi olmasada dediğniz gibi biraz bir düzelme olmuş ve üst lastik biraz canlanmıştı. Yanlız üst lastiğin biraz dirilmesi hava ile temasının kesilmesinden mi yoksa yapılan uygulamadan mı orasını tam olarak bilemiyorum.

Bence hava almamasından dolayı lastik birazcık kendini buluyor. Çoğu söktak yapan arkadaşımızda hava almayacak şekilde lastiklerini muhavfaza ediyor.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..