Jump to content
Masatenisi.org Forum

Servis Atarken

turushanovgu

Recommended Posts

bir konu da ben açmak istedim, :lol:

dün bazı maç videolarını seyrederken kafama takıldı, bizim hakemler servis esnasında topu kaldırırken dik veya dike yakın olmayınca faul veriyorlar. tmtf'da kurallar bölümü de aynısını söylüyor dolayısıla itiraz edemiyoruz. benim sorum bizim kurallar ittf kurallarından bağımsız mı acaba, yada uluslararası hakemler görmüyor. topu kendilerine gelecek şekilde kaldırıyorlar ve hakemler herhangi bir uyarıda bile bulunmuyor.

katkıda bulunacak arkadaşlar var mı acaba, sizin bulunduğunuz yerde uygulama nasıl

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

büyük oyuncuların maçlarını yöneten hakemler pek karışamıyor. Bu maalesef üzücü birşey. Özellile servis saklayanlara birşey denmemesine sinir oluyorum. wang liqin, chen qi, M Maze gibi oyuncular hep saklıyor.

Merhaba,

Benim özellikle dikkatimi çeken Wang Liginin servisleri, normalde baktığınız zaman nizami gibi görünüyor fakat servis atışını dikkatli incelediğinizde topun ilk havaya atılış noktasıyla, vuruş noktası arasında 45 derecelik bir açı farkı olduğu görülüyor. Böyle oluncada hem bilek hareketi gözükmüyor hem de avantaj sağlayarak çok daha etkili servis atıyor. Schalegerde sıkıştığı zamanlarda servisi devirerek atıyor. Hakemlerde bu oyunculara pek bir şey demiyor, diyemiyor. Hatırlıyorum, yıllar önce Çin-İsveç final maçında hakem Çinli sporcunun servisinde aleyhine direk sayı(servis çok nizamiydi, kamera tekrar tekrar gösterdi.)verince Çinli sporcu maçı bıraktı ve eğer bu hakemi değiştirmezseniz ben oynamıyorum dedi. Neticede hakemi değiştirdiler ve maç devam etti. Bizim ülkemizde de durum böyle, gidin süper lig maçlarını izleyin, servisi nizami atan oyuncu sayısı beşi geçmez.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hakemlere bu konuda itiraz edebilirmiyiz?

2.6.2 Servisçi daha sonra topu, falso verdirmeden dikeye yakın doğrultuda yukarı doğru atacaktır. Top, serbest elin ayasını terk ettikten sonra en az 16 cm yükselecek ve vuruluncaya kadar hiçbir şeye dokunmaksızın düşmeye başlayacaktır

dikeye yakın derken kastedilen ne, bu göreceli kavram değil mi? yatay atmadıktan sonra her kalkan top dikeye yakın değil mi? belirtilmemişki eğim 45 derece olursa faul diye falan, elde rakibe top gösterildikten sonra ne farkeder

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Teorik yaklaşımla 45-135 derece arası dikeye yakın denilebilir mi acaba?

0 derece ve 180 derece yatay, 90 derece dikey dersek, 45-135 derece arasındaki her atış dikeye yataydan daha yakındır :)

çok mantıklı :lol: sonuçta kurallarda dikey demiyor dikeye yakın, yataya yakın atmadıktan sonra 45-135 derece arası her atış dikeye yakındır. buradan hakemlere itiraz edebilirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest ozan barıs aydın

arkadaşlar dik 45 ve 135 dereceden bahsediyoruz... dike yakın olduklarına kesinlikle katılmıyorum. servis atarken topu kendinize doğru 45 derece eğimle 20 cm havaya atın. bakalım top nereye düşecek...

mantıken dik atılan topun sağa sola gitmeden fırlatıldığı noktaya düşmesi gerekir. ama 45 derecede bu imkansız diye düşünüyorum.

yanılıyorsam lütfen söyleyin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"dikeye yakın doğrultuda"

Kuraldaki ifade bu. Dikeye yakın olması demek; dikey doğruya, yatay olana göre daha yakın olması demek oluyor teorik olarak. Uygulmasını bizzat görmedim, ama teorik olarak 45-135 derece arası, dikey doğrultuya yataydan daha yakındır.

Uygulaması hakkında birşey demiyorum, sadece ifadeden anladığımı yazdım :)

Ekteki resme göre, topun atıldığı noktayı orta nokta kabul ederseniz, tepe noktası sarı alan içinde olması gerekir. ;)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar dik 45 ve 135 dereceden bahsediyoruz... dike yakın olduklarına kesinlikle katılmıyorum. servis atarken topu kendinize doğru 45 derece eğimle 20 cm havaya atın. bakalım top nereye düşecek...

mantıken dik atılan topun sağa sola gitmeden fırlatıldığı noktaya düşmesi gerekir. ama 45 derecede bu imkansız diye düşünüyorum.

yanılıyorsam lütfen söyleyin

ozancım kuralda dikeye yakın doğrultuda yukarı atılır diyor, düşeceği yerle ilgili birşey demiyor ki. sen düştüğü yeri niye karıştırıyorsun şimdi :lol::lol: dikey demediği sürece dikeye atılan nesne ne olursa olsun sağa, sola, öne veya arkaya düşebilir. yoksa dikey atılacak diye kural yazılırdı değil mi?? :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Bu konuda yazılan mesajların ciddi olup olmadığını anlayamadım ama, ciddi olduğunu farzedersek ben bir kaç şey eklemek istiyorum:

"Dik olarak yukarı atılır" denmiş olsaydı herhalde yukarı atılan topun geometrik olarak dikliğini ölçmek için hakemler ve oyuncular özel yetenek sahibi olması gerekecekti. Her seferinde tam olarak dik nasıl atılır ve nasıl anlaşılır ben bilmiyorum. Herhalde bu sebeple kuralda "dikeye yakın" yani hemen hemen dikey doğrultuda yukarı atmaktan söz ediliyor. Çapraz veya çapraza yakın (diyagonal) da atamazsınız, öyle olsaydı dikeye yakın demezlerdi değil mi? Ayrıca, dikeye yakın demek yataydan uzak anlamına gelmez. Hakemler yukarı doğru atılan topun açısını ölçemezler, ölçebilselerdi "sen 45 derece attın kural geçerli, sen 50 derece attın servisin geçersiz falan derlerdi" olacak şey mi bu?

Lütfen servis atarken dikeye yakın doğrultuda yukarı atalım. ^_^:huh:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

servisi dik olarak yukarı doğru atmaya çalışın diyor kurallar sonuç olarak anladığım kadarıyla. insani hataları kabul ediyor ama kasten çapraz yukarı atılan topları kabul etmiyorlar ama sonuç olarak göreceli bir kural; hakeme kalmış biraz da bence.

Ama şu var ki top saklamak amaçlı kendine doğru yönlenmiş şekilde topu havaya atarsa hakem bence itiraz etmeli çünkü koluyla değil vücuduyla saklıyor topu böylece oyuncular. ama ben daha hiç görmedim itiraz edildiğini.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masatenisi hakemleri futbol hakemleri gibi değiller otorite konusunda.Bu neden böyledir anlayabilmiş de değilim.2005 yılında Ankara da süper lig maçlarında Adana MTİ'den Sunay Ataka'nın hakeme karşı öyle agresif ve sportmenliği aşan tavırları olduki gerçekten yıllardır futbol ve basketbol gibi diğer spord allarıylada haşır neşir olan birisi olarak çok garibime gitmişti. Hakeme bağırarak söylediklerini burada söylemeye ben utanıyorum şahsen. Fakat esas enterasan olan dünya çapındaki organizasyonları yöneten hakemlerinde oyuncuların servis atarken topu saklaması nizami servis atmaması gibi durumlara müdahale etmemesi. Şahsen masatenisi hakemi olmak istemezdim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tanju abi, konuyu ciddi olarak açtım, farkına varmadan servis atarken bazen tam dikey atamıyorum, biraz açılanma yapıyor ve hakem uyarıda bulunuyor, klasman maçlarına baktığımız zaman benimki onların yanında daha nizami görünüyor fakat hakem onlara bir türlü müdahale etmiyor. merakım diğer şehirlerimizdeki hakemler buna dikkat ediyormu yoksa sadece bizim hakemler mi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Turushancım, tam dikey kimse atamaz, atması için sirk cambazı veya sihirbaz falan olması gerekir herhalde. Atmasına da gerek yok, dikeye yakın doğrultuda atmak yeterli sen de biliyorsun. Ben senin oyununu yakından gördüm biliyorum, gayet profesyonel servisler atıyorsun. Sizin hakemlerle senin aranda bir gıcıklanma mı oldu acaba? Sakın acil servise muayene için gelen bir hakeme farkında olmadan ters davranmış olmayasın? Bence o hakemlere topluca bir kan, idrar tahlilleri gibi yardımcı ol bak nasıl düzeliyor her şey? :B: :lol:

aslında rizedeki bir turnuvada hakemle takışmıştım, ama genelde hakemler beni sever o takıştığım hakemle de aram şu an iyi, ama geneli kuralları çok titiz ve dikkatli uyguluyor, sanki uluslararası müsabaka yapılıyor, raketleri bile dikkatlice inceliyorlar, geçen takım arkadaşımla maç yapacağım, arkadaşın lastiği kenardan taşmış diye fazlalığı kesmeye gönderiyordu :lol:

:P: muayene konusuna gelince uzak ilçe olduğumuz için bize gelen hakem yok, gelirse dediklerini yaparım,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest ozan barıs aydın

resmi turnuvalarda fazla deneyimim yok. ama okulda geleneksel olarak yapılan turnuvalarda 1. oldum :whistle:

final maçında hakem beden eğitimi öğretmenimizdi. masatenisi ve kurallar hakkında profesyonel bilgisi olmasada serviste topu sakladığımı söyleyip sayıyı rakibime vermişti...

eğer uyduruktan bir organizasyonda bile kurallar esnetilmiyorsa resmi turnuvalarda aşırı titizlik gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum...

Söz konusu oyuncu ister Wang Liqin ister Turushan Övgü olsun aynı kurallara tabi tutulmaları gerektiğini düşünüyorum.

ama şu da var sanırım; servisin doğruluğunu ya da yanlışlığı konusu hakemin takdirine bağlı bir durum. atılma açısı vs... hepsi yoruma açık konular değil mi? sonuçta hakem de oyunu profilden izliyor. servis hakkında sağlıklı yargılarda bulunması ne kadar mümkün sizce?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence yapılan durum, hata herneyse bilinçli yapılmıyorsa, kendine avantaj sağlamak için yapılmıyorsa, belli sınırlar dahilinde tölere edilmeli. adam göz göre göre top saklıyorsa faul verilsin ancak topu 2 metreye kaldırırken tam dik olmadı diye faul verilirse bence abartılmış olur

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence yapılan durum, hata herneyse bilinçli yapılmıyorsa, kendine avantaj sağlamak için yapılmıyorsa, belli sınırlar dahilinde tölere edilmeli. adam göz göre göre top saklıyorsa faul verilsin ancak topu 2 metreye kaldırırken tam dik olmadı diye faul verilirse bence abartılmış olur

Bence masa tenisi hakemliği yapan kişilerin masa tenisini oynuyor olması çok önemli. Olmazsa olmaz bir konu değil ama olursa iyi olur. Eğer hakemin oyunculuk vasfı varsa sporcu psikolojisini iyi biliyor ve maç içerisinde sporculara yaklaşımı çok daha farklı oluyor. Oyun için önemli olan tabi ki kuralların bütünlüğüdür, fakat kurallarıda kitabi olarak uygulamak adına sporcunun psikolojisini bozup, oyundan düşürmek iyi bir şey değil. Ben kendimden biliyorum, çok nizami ve kurallara uygun servis atan biri olmama rağmen eğer hakem uyarırsa veya servisime sayı verirse oyun dikkatim dağılıyor ve motivasyonum bozuluyor, servis atmakta çok zorlanıyorum. Gerçi bu tür durumları bugüne kadar çok az yaşadım ama yinede bunlar tecrübelerim. Ayrıca hakemlerin asıl dikkat etmesi gereken nokta, servis atan sporcu art niyetli olarak kendisine avantaj sağlamak için mi servis atıyor? Yoksa el alışkanlığı ile hiç bir art niyet olmadan servisi atıyor ve kendisine avantaj sağlamıyor. İşte hakemin bu ayırımı çok iyi yapması gerekir diye düşünüyorum.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 54 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..