Jump to content
Masatenisi.org Forum

Allround Oyuncu Nasıl Oynar?

guvenozbayrak

Recommended Posts

Epeydir aklımda olan bir soruydu ama fikir cimnastiği anlamında. Madem forum da durgun, bu konuya ilişkin farklı fikir ve deneyimleri öğreneyim dedim.

Kendimi allround (karışık) oyuncu olarak tanımlarım. Ama gerçekte allround oyuncu kimdir, nasıl oynar, ona hangi donanım gider? diye sorulursa 100 değişik yanıt çıkabileceğini biliyorum. Ben işte bu yanıtları bekliyorum. Kendimce birkaç fikrim var. Buyrun:

Blokçu allround= Kendim :) Rakibin hücum gücünden yararlanan, rakipten gelen topun hızını kullanarak topu tercihan rakibin beklemediği tarafa yönlendiren, bu şekilde rakibi dengesiz pozisyonda yakaladıktan sonra bitirici vuruşu ya yine blokla topu yetişilmeyecek bir yere bırakma yoluyla ya da şutla yapan kişi. Vuruşlarının %70'i blok, itme şeklindedir. Rakibin paralel topunu çapraza, çapraz topunu paralele blokla göndererek rakip toparlanmadan ters ayakta yakalamaya çalışır. Masa başı oyuncusudur. Kesme topları iterek boşaltmaya, ya da bilekten burgu veya flip ile açmaya çalışır. Masanın yanlarını iyi kullanır. Topspin/burgudan bitirici vuruş olarak değil de hazırlayıcı vuruş olarak yararlanma eğilimindedir.

Ters eli (BH) daha baskın olabilir. Solaksa iyice sinir bozar :) Bunu neşeli yapısıyla telafi eder :)

Oynamaktan en zevk aldığı oyuncular tahmin edileceği gibi "two wing looper" denilen her topa elinin tersiyle düzüyle burgu çeken ödünsüz hücumculardır. En çekindiği oyuncular ise sağlam kesmecilerdir. Sürekli topu itmek zorunda kalır. Öyle dolu kesmeleri kaldıracak kadar iyi burgu atamadığı için. Özellikle uzun tırtık kabusudur. Öyle birini bulup iyice çalışsa ne mutlu olacaktır :)

Donanımı/ekipmanı: all ya da all+ hisli ve biraz esnek bir tahta, orta sert 1,5-1,8 mm lastik olabileceği gibi daha sert bir tahta ve yine çok kalın olmayan yumuşak lastikler olabilir. (Ben birincisini tercih ederim.) Kalın ve yumuşak lastikler gelen burgu ve kesmeden fazlaca etkilenip blok yapmasını zorlaştıracağı için tercih edilmez. Arka yüz lastiği olarak anti ya da kısa pütür kullanabilir.

Siz ne tarz bir allround oyuncusunuz? Kesme ağırlıklık mı yoksa şutu mu seviyorsunuz? Oyun tarzınıza en uygun malzeme hangisi? Tahta ve lastik ismi de verirseniz kendini sizin oyununuza yakın hisseden insanlara da bir ışık olur belki.

Benim tahta stiga offensive cr FH: jo waldner, chop'n drive (1,8 mm) BH: 729 supersoft fx el (1,5 mm)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...

bence de allround oyuncu uygun vuruşu yapabilmek için blokla, kesmeyi öldürmekle, rakibi ters köşe yapmakla ve topu istediği yöne göndermekle şartları lehine hazırlar ve vuruşunu yapar. yani daha çok teknik ve zekice oyun sergiler. ben j.o. Waldner'ı tam bu oyun formatında görüyorum ve maçlarını büyük zevkle izleyerek örnek alıyorum. kendimi bu oyun tarzını benimseyerek geliştirmeye çalışıyorum. daha çok eksiğim var ama yavaş yavaş inşallah.benim de tahtam all+. fakat lastikleri kalın. bundan dolayı kesmelere karşı çok zorlanıyorum. güven abi artık ankaraya geldiğimde beni çalıştırırsın :fildir: e forum buluşmasına antremanlı gitmek gerek. geçen ankaraya geldiğimde karşılaşamadık. okul bitince ankaraya geleceğim. inşallah buluşup antreman yapma imkanımız olur.tabi oynamak arzu ederseniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kendim allround++ (hücum ağırlıklı allround) oyuncuyum, bana göre allround oyuncu basketbol ve futboldaki her pozisyonda oynayan oyuncular gibi bütün oyun varyasyonlarının yapabilen oyuncudur, defans oyuncusu gibi kesme, blok, yada uzaktan şut karşılama, hücum oyuncusu gibi forehand backhand spin, şut varyasyonlarını yapabilen oyuncudur. Rakiplerin ne oynadığı çok önemli değildir, hücum yada defans herbiri ile başedecek şekilde oyununu geliştirmiş oyuncular allround oyuncudur.

Kullanılan allround ekipmanı ise benim kişisel tercihim çok hızlı olmayan 1.9 2.0 (belki 2.1maksimum kalınlıkta ) kontrollü lastik ve kontrollü tahta. Hız gerektiğinde gerekli hızı verebilecek teknik beceri vardır :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim de aklıma şöyle bi oyuncu tipi geliyor: Yapısı gereği fazla risk almayı sevmeyen, riskli bitirici vuruşlara girmeyen, rakibi hata yapmaya zorlayan, bi topa spin atarken diğer topa kesme yapabilen oyuncu allround oyuncudur. Bunun böyle olmasının nedeni sanırım kendim bu şekilde oynamam :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence de allround oyuncu uygun vuruşu yapabilmek için blokla, kesmeyi öldürmekle, rakibi ters köşe yapmakla ve topu istediği yöne göndermekle şartları lehine hazırlar ve vuruşunu yapar. yani daha çok teknik ve zekice oyun sergiler. ben j.o. Waldner'ı tam bu oyun formatında görüyorum ve maçlarını büyük zevkle izleyerek örnek alıyorum. kendimi bu oyun tarzını benimseyerek geliştirmeye çalışıyorum. daha çok eksiğim var ama yavaş yavaş inşallah.benim de tahtam all+. fakat lastikleri kalın. bundan dolayı kesmelere karşı çok zorlanıyorum. güven abi artık ankaraya geldiğimde beni çalıştırırsın :fildir: e forum buluşmasına antremanlı gitmek gerek. geçen ankaraya geldiğimde karşılaşamadık. okul bitince ankaraya geleceğim. inşallah buluşup antreman yapma imkanımız olur.tabi oynamak arzu ederseniz.

Soldu gitti dediğim konuyu canlandırdınız arkadaşlar sağolun. İlginç şeyler de anlatıyorsunuz üstelik. Evet, allround oyuncu düşünme gücü oyun becerisinin önünde giden, riskli hücum vuruşlarına girmeyi en son tercih eden, çeşitlemeyi bir taktik olarak rakibin açıklarını ölçmede kullanan ve onu bu açıklarından hataya zorlayan oyuncu tipi olarak biraz belirginleşti. Sizin söylediklerinizden çıkardıklarıma bir çıkarsama daha ekleyeyim, düşünsel gücü ile oyununu sürüklediğini varsayarsak allround oyuncunun sinirleri de sağlam olmalı ki taktik düşünmeyi ve maç sırasında rakibi çözümlemeyi sürdürebilsin. Bence allround oyuncu kesmeci ya da hücumcu gibi tarzını rakibine kabul ettirmeye çalışmaktan çok rakibin oyununa ters gelen oyunu kurgulamaya çalışır. (Benim nihai amacım topu boşaltarak kolay hücum edilecek hale getirmektir.) Bunun için her türlü vuruştan az buçuk anlamalıdır. Ve vuruşları bir kesmecinin ya da hücumcununkiler kadar dolu olmayacağı için oyun alanını iyi kullanmalıdır. Ters vuruşlarla rakibin kolay pozisyon almasını ve vuruşlarını istikrarlı yapmasını önlemelidir. Sanırım vuruşun iki bileşeni var. Biri topu doldurma diğeri yönlendirme. Ben topu yönlendirmeyi zorunlu olarak tercih ediyorum, topu doldurma becerim sınırlı olduğu için :)

Bu arada Matematik kardeşim ne zaman gelirsen başımın üstünde yerin var :) Seninle oynamayı çok isterim. Antrenman da yaparız. Ama bence burguya/spine karşı bloğunu ve şutunu geliştirmek için istikrarlı bir hücumcu ile ve tabii ki kesmeyi boşaltmayı ve hatta yapabiliyorsan kesmeye karşı şutunu ve masa üstü hücumunu geliştirebilmek için istikrarlı bir kesmeci ile antrenman yapman senin daha yararına olur :) Alan kullanmayı öğrenmek için de idman yanında bol maç yapmanı öneririm. Böylece rakibin seni belirli bir yöne ve derinliğe top atmaya zorlarken sen baskı altında tam tersi yöne veya onun beklemediği bir derinliğe (kısa ya da uzun) top atarak onu nasıl ters ayakta yakalayacağını deneyimlemiş olursun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 months later...

Merhaba

Allround player önce rakibini oynatmamaya çalışır sonra da oyununu kabul ettirir.Bunu için İlk servis topundan başlayarak rakibinin attığı servislerin chop veya flip açma teknik temaslarına nasıl yanıt verdiğini anlamaya çalışır.Bu nedenle elindeki tahta ve lastik özelliklerinin kombinasyonu kadar onun hareketliliği ve masaya olan uzaklığı ile de yakınan ilgilidir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Allround denilince benim aklıma J. O. Waldner geliyor.. Ama allround oyun stilinin tanımı biraz karmaşık bence.. Dünya sıralamasına baktığınızda Allround oyuncuların pek iyi yerde olduklarını söyleyemezsiniz... Allround stili çok yüksek konsantrasyon sayesinde harikalar yaratabiliyor.. Mesela bu olimpiyatlarda isveçli oyuncunun yarı final oynaması tamamen yüksek konsantrasyona bağlı.. Allround oyuncular konsantrasyona özen göstermeli diye düşünüyorum.. Ha bir de masatenisinin bence en zevkli hareketini iyi yapmaları lazım... BLOKu... :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Chop un bütün teknikleri ile boş dolu topu rakip sahanın her yerine atmayı becermek drop chop ile servisi bloke etmek..arkasından 3.toplara dayalı bloklarda rakibini ters ayaklarda yakalatmak.Kısa tırtıla uzun servis düz lastiğe ise en kısa ağın altına bırakılan servis ile hücum oyuncusunu masaya yapıştırmak esas özelliği olmalı..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Allround çok geniş kapsamlı bir kavram..

Ben normalde atak oyuncusuyum ama Joo Se Hyuk'u her izlediğimde onun gibi Allround bi eleman olasım geliyor (o:

Allround oyuncu hem keser,hem loop yapar;canı sıkılınca Dr.Neubauer'i varsa ittirir rakibi deli eder..

Sarmazsa kısa pütürle rakibin spinine spin ile karşılık verir..

Allround oyuncu işte ne yapsa yeridir..

Yapar adam yapcak bişi yok (o:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 65 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..