Jump to content
Masatenisi.org Forum

Bir Paradoksun Masa Tenisi Versiyonu

Matematik

Recommended Posts

Matematikçi olduğumdan paradokslarla(evet dediğinde hayır,hayır dediğinde evet sonucunu veren durumlar veya sorular) iştigal ediyorum."kendi kendini tıraş edemeyenleri traş eden bir berber, kendi kendini tıraş edebilir mi" veya "kendi kendini elemanı olarak kabul eden kümelerden oluşan bir küme, kendi kendini elemanı olarak kabul eder mi" paradokslarının masatenisi versiyonunu şu şekilde oluşturdum:

"kendi kendine masa tenisi oynayamayanlarla masa tenisi oynayan bir oyuncu, kendi kendine masa tenisi oynayabilir mi"

Belki bu konuda düşünenler veya ilgilenenler vardır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Matematikçi olduğumdan paradokslarla(evet dediğinde hayır,hayır dediğinde evet sonucunu veren durumlar veya sorular) iştigal ediyorum."kendi kendini tıraş edemeyenleri traş eden bir berber, kendi kendini tıraş edebilir mi" veya "kendi kendini elemanı olarak kabul eden kümelerden oluşan bir küme, kendi kendini elemanı olarak kabul eder mi" paradokslarının masatenisi versiyonunu şu şekilde oluşturdum:

"kendi kendine masa tenisi oynayamayanlarla masa tenisi oynayan bir oyuncu, kendi kendine masa tenisi oynayabilir mi"

Kendi kendine masatenisi oynayamayanlarla masa tenisi oynayan bir oyuncunun kendi kendine masatenisi oynayıp oynayamayacağını bilemeyiz. Oynayabilir de, oynayamayabilir de. Ama bu oyuncu için kendi kendine masatenisi oynayamayanlarla masatenisi oynamak "gerek ve yeter şart" (bu bir matematik terimidir) ise, kendi kendine masatenisi oynayamaz. Dolayısıyla bu oyuncu için de kendi kendine masatenisi oynayamayanlarla masatenisi oynayan bir oyuncu bulmak gerekir.

Anlayabilene aşkolsun.. :lol::P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kendi kendine masatenisi oynayamayanlarla masa tenisi oynayan bir oyuncunun kendi kendine masatenisi oynayıp oynayamayacağını bilemeyiz. Oynayabilir de, oynayamayabilir de. Ama bu oyuncu için kendi kendine masatenisi oynayamayanlarla masatenisi oynamak "gerek ve yeter şart" (bu bir matematik terimidir) ise, kendi kendine masatenisi oynayamaz. Dolayısıyla bu oyuncu için de kendi kendine masatenisi oynayamayanlarla masatenisi oynayan bir oyuncu bulmak gerekir.

Anlayabilene aşkolsun.. :lol::P:

Tanju abi bu sözlerinizden sonra sizinle tanışmayı ruhum matematiği arzu ettiği kadar arzuladı. o zaman şu şekilde ifade edelim: "sadece kendi kendine masa tenisi oynayamayanlarla masa tenisi oynayan bir oyuncu kendi kendine masa tenisi oynayabilir mi". Buna göre, "oynayabilir" desek, oyuncunun özelliği kendi kendine oynayamayanlarla oynuyor olmasından bu oyuncunun kendi kendine oynayamıyor olması gerekiyor.Halbuki oynayabilir demiştik. Yani çelişki oluştu. Öte yandan "oynayamaz" desek, yine oyuncunun özelliği kendi kendine oynayamayanlarla oynuyor olmasından(yani kendi kendine oynayanlarla oynamıyor) kendi kendine oynayabilir sonucu çıkar ki bu da bir çelişki olup bunun bir paradoks olduğunu, yani evet dediğinde hayır, hayır dediğinde evet sonucunu verdiğini gösterir.

Bu düşünce tarzını hayatımızda karar verme aşamalarında aslında sıkça kullanıyoruz.probleme göre bir sonuç kabul ediyoruz ve bu sonucu içinde bulunduğumuz şartlara göre değerlendirip çelişki olup olmadığına bakıyoruz. Çelişki varsa kabul ettiğimiz sonuç yanlış oluyor. Çelişki yoksa sonucumuz doğru oluyor. Tabiri diğerle doğru karar vermek için bu matematiksel düşünme metotu aslında tam da aradığımız bir metot.işte matematiğin hayatla birebir teması. :D: ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Selam Mat.,

Tanıştık sayılır, siz beni ben de sizi tanıyoruz artık:) Matematik bilimi müthiş bir şey, aynı masatenisi gibi bağımlılık yapabilir ama malesef hayatta başarı kazananlar ve yükselenler matematik zekası olanlar değil, daha çok duygusal zekası olanlar oluyor. Bu dünyanın her yerinde geçerli sanıyorum. Ben lisede herkes teneffüs aralarında atlayıp zıplarken kendi kendime matematik problemleri icat edip sonra da onları çözmeye çalışıyordum. Bazı fizik problemlerini kolayca çözmeye yarayan matematik formülleriyle falan uğraşıyordum. Yıllarca satranç oynadım matematik zekamı tatmin etmek için. Sonuç: Sıfır artı sıfır elde var sıfır. Bu oyuna gelmeyin ve duygusal zekanızın her zaman ön planda olmasına dikkat edin. Not: Bu uyarıyı yapmak için geç mi kaldım yoksa!!!........ :D: :huh::o:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Benim biraz kafam karıştı :pirpir: Şimdi hanginiz kendikendine masatenisi oynayabiliyor. :sasi:

Ben Wandner'in bir şovunda kendi attığı topa kendisinin yetiştiğini görmüştüm, sorunuzun cevabı Waldner olabilirmi acaba? :D:

Selam Hakan,

Ben oynuyorum kendi kendime masatenisi. Masanın yarısını büyükçe bir aynaya dayadım, karşımda kendim var ve ben hata yapmadıkça o da yapmıyor. İyi bir partner yani:) Bu arada Waldner eminim kendi kendine oynayabildiği gibi kendi kendine oynayan veya oynayamayan kim olursa olsun herkesle oynar ve yener:) Paradox ama malesef öyle... :sasi:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence oynayamaz...

çünkü bu kişi kendi kendisine masa tenisi oynayamayanlarla masa tenisi oynayan bir oyuncu, eger kendi kendine oynasaydı bu cumleye zıt olacagı için oynayamaz...

ama bu ilk cumle onun sadece tekbir özellliğinin oldugunu göstermez. yani kuş uçar derseniz bu kuşun uçmaktan baska hiçbişi yapamadıgını göstermez. aynı zamanda yuruyebilirde( sakat değilse :lol: ) o yuzden cevabımı değiştiriorum

bence oynayabilir.... :D:

( gecenlerde ankaraya geldiginde oynayamadık ama bi daha geldiginde haber vermeyi unutma... görüşmek dileğiyle)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selam Mat.,

Tanıştık sayılır, siz beni ben de sizi tanıyoruz artık:) Matematik bilimi müthiş bir şey, aynı masatenisi gibi bağımlılık yapabilir ama malesef hayatta başarı kazananlar ve yükselenler matematik zekası olanlar değil, daha çok duygusal zekası olanlar oluyor. Bu dünyanın her yerinde geçerli sanıyorum. Ben lisede herkes teneffüs aralarında atlayıp zıplarken kendi kendime matematik problemleri icat edip sonra da onları çözmeye çalışıyordum. Bazı fizik problemlerini kolayca çözmeye yarayan matematik formülleriyle falan uğraşıyordum. Yıllarca satranç oynadım matematik zekamı tatmin etmek için. Sonuç: Sıfır artı sıfır elde var sıfır. Bu oyuna gelmeyin ve duygusal zekanızın her zaman ön planda olmasına dikkat edin. Not: Bu uyarıyı yapmak için geç mi kaldım yoksa!!!........ :D: :huh::o:

tanju abi güzel bir konuya değinmişsiniz. yapılan araştırmalara, çoklu zeka kuramına göre başarı dediğimiz şey sadece sayısal zekadan değil, bir çok zeka çeşitlerinden (spor zeka,görsel zeka,duyuşsal zeka,iletişim zekası,sözel zeka ve diğerleri, belki insanın kabiliyetleri adedince zeka çeşidleri gibi) ve bunların birleşiminden de kaynaklanıyor.Zaten şimdi eğitim programları da bunun üzerine gidiyor ve bunun hakkında bir çok araştırmalar yapılmış ve geliştiriliyor.saygılarımla

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence oynayamaz...

çünkü bu kişi kendi kendisine masa tenisi oynayamayanlarla masa tenisi oynayan bir oyuncu, eger kendi kendine oynasaydı bu cumleye zıt olacagı için oynayamaz...

ama bu ilk cumle onun sadece tekbir özellliğinin oldugunu göstermez. yani kuş uçar derseniz bu kuşun uçmaktan baska hiçbişi yapamadıgını göstermez. aynı zamanda yuruyebilirde( sakat değilse :lol: ) o yuzden cevabımı değiştiriorum

bence oynayabilir.... :D:

( gecenlerde ankaraya geldiginde oynayamadık ama bi daha geldiginde haber vermeyi unutma... görüşmek dileğiyle)

ice stream zaten cevabı "bu kişi kendi kendisine masa tenisi oynayamayanlarla masa tenisi oynayan bir oyuncu, eger kendi kendine oynasaydı bu cumleye zıt olacagı için oynayamaz..." bu cümleyle bulmuşsun. aynı şekilde oynayabilir deyip, cümleye göre bir çelişki olup olmadığına bakarsan bunun bir paradoks olduğunu, yani kısır döngü olduğunu göreceksin.ya da ben belirteyim: oynayabilir desek,adamın özelliği kendi kendine masa tenisi oynayamayanlarla oynamasından, kendi kendine masatenisi oynayamayanlar kategorisini dahil etmemiz gerekir, fakat oynayabilir demiştik.yani çelişki.

işte bu kısır döngü oluyor. oynayabilir kabul etsen oynayamaz sonucu çıkıyor;oynayamaz desek oynayabilir sonucu çıkıyor.bir şeyde kısır döngü varsa o şey bilimsel olmayıp gerçeği ifade edemez. üzerine tekrar tekrar düşünmek gerikiyor ve karanlık noktanın nereden kaynaklandığını saptamak gerekiyor.

(yazın bir aksilik olmazsa geleceğim.ilk işim seni aramak olacak)saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..