Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tahta Ve Lastik Önerileri Başlığı

Recommended Posts

Merhaba, foruma yeni katıldım ve bu başlığı ilk değerlendiren ben olayım diye hemen soru soruyorum. :)

Ortaokul yıllarımdan beri ara vererek masa tenisi oynuyorum. En son üniversitelerarası turnuvalarda filan da oynadım, fakat üniversiteden sonra bıraktım. Kombinasyon raketlerle genelde takım arkadaşlarım ve hocam ilgilendiği için o zamanlar da çok ayrıntılı bilgim yoktu, şimdi ise bakıyorum çoktan unutmuşum.

Aradan seneler geçtikten sonra şimdi eşimle amatör olarak masa tenisi oynuyoruz. Elimde iyi bir hazır butterfly raket var. Kendim için ikinci bir rakete ihtiyacım var. Birkaç gündür forumu inceledikten sonra yüksek seviyede olmasa da kombine bir raket almaya karar verdim. Okuya okuya biraz fikir oluştu ama yine de tavsiyelerinize ihtiyacım var. Kriterlerim şunlar;

- Daha çok atak (özellikle FHde), ofansif oyun için; kesik yok denecek kadar az. BH'de daha kontrollü ve yine düz atışlar, masaya daha yakın (ancak solak olduğum için BH'e fazlaca iş düşüyor ve daha topu daha rahat kontrol edebiliyorum). Dediğim gibi çok düzenli ve maçlara yönelik oynamadığım için, spin vs gibi direk bir alanda kuvvetli bir rakettense daha genel amaçlı bir raket uygun olabilir.

- En önemli kriter, kesinlikle hızlandırıcı zamk ve tak-çıkar ihtiyacı olmayan lastikler gerekli.

- Kafa karıştırmamak için FH ile BH'in aynı olmasını tercih ederim ama önerilere göre değişebilir tabi ki.

- Tahta ve lastiği aynı yerden, benim için hazırlayacak bir yerden almam gerekli. Kesme ve yapıştırma işini ne kadar iyi yapabileceğimden emin değilim ve ekipman almak istemiyorum.

- Tercihen 100 YTL civarında. Derseniz ki, şöyle bir kombinasyon fiyat/performans açısından süper olur, bu miktarın biraz üstüne çık; bunu da seve seve değerlendiririm. Ayrıca burada güvenilen birisinden ikinci el de olabilir.

- Şöyle bir bakınca en klasik kombinasyon Grubba ya da Timmo Boll tahta ve Sriver FX lastikler olarak görünüyor. Ancak tahta 50, lastikler 45 ytl civarında olduğu için fiyat hedeflediğimden biraz yükseliyor.

Bu kriterlere göre tavsiyelerinizi ve nereden alabileceğim hakkında fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ekipman başlığı o kadar kalbalık hale geldi ki, artık soru sormak isteyenler, tahta, lastik, yeni kombi alıcam tavsiye istiyorum diyenler.. vb kişiler burayı kullanırsa forumumuz kirlilikten kurtulacak. ilgi gösteren ve gösterecek herkese teşekkürler... ;):

açılan tek konudan herkesin isteklerine cevap vermek ve takip etmek çok zor olabilir. diğer türlü daha kolay gibime geliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tek bir konu içinde yüzlerce ekipman ile ilgili soru ve cevapları olursa karmakarışık bir durum olur ve kimse bir şey anlamaz.

Forumların düzenli olabilmesi için her bir konu içinde sadece o konuyla ilgili mesajların olması gerekir.

Forumda haliyle bir çok üye vardır ve bu üyeler kendi ilgileri doğrultusunda farklı konularla ilglienebilmektedirler. Örnek olarak ekipmanlarla ilgilenenler, oynayacak yer veya partner arayanlar, tekniğini geliştirmek isteyenler veya antrenörlük kursuna gitmek isteyenler olabilmektedir.

Benim gördüğüm sorun, bir üyenin yeni konu açmadan önce daha önceden aynı konuda mesaj yazılıp yazılmadığına bakmamasıdır. Önceki mesajları bir arama yaparak kolaylıkla bulabilir.

Açılan bir konu ile ilgilenmeyenlerin ise o konuyu dikkate almamaları en uygun çözüm olacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tek bir konu içinde yüzlerce ekipman ile ilgili soru ve cevapları olursa karmakarışık bir durum olur ve kimse bir şey anlamaz.

Forumların düzenli olabilmesi için her bir konu içinde sadece o konuyla ilgili mesajların olması gerekir.

Forumda haliyle bir çok üye vardır ve bu üyeler kendi ilgileri doğrultusunda farklı konularla ilglienebilmektedirler. Örnek olarak ekipmanlarla ilgilenenler, oynayacak yer veya partner arayanlar, tekniğini geliştirmek isteyenler veya antrenörlük kursuna gitmek isteyenler olabilmektedir.

Benim gördüğüm sorun, bir üyenin yeni konu açmadan önce daha önceden aynı konuda mesaj yazılıp yazılmadığına bakmamasıdır. Önceki mesajları bir arama yaparak kolaylıkla bulabilir.

Açılan bir konu ile ilgilenmeyenlerin ise o konuyu dikkate almamaları en uygun çözüm olacaktır.

Benden başka bir fikir; Ekipman konusunun altına "Yeni başlayanlara ekipman tavsiyeleri" gibi sabit tepede duran bir konu açılıp içine beğenilen, denenmiş, kabul görmüş, belli başlı stiller için ekipman tavsiyelerini forum üyeleri yazabilirler. En azından hepsi bir mesajda birikir, yeni gelene aratmadan gösterebilecek kaynak hazır durur.

Bu arada lizozom arkadaşın tavsiyesini takdir ettim :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benim bu başlık altında sadece olmasını istediğim şey. yeni başlayana kombi, raket almak istiyorum öneriler ...vs gibi forumda hiç arama yapmadan sürekli başlık açanların başlık açmasını önlemekti bu başlıkta. ki gördüğüm kadarıyla ekipman sayfasının yarısı aynı başlıklarla dolu sayfaya bakmaktan sıkılıyor insan bir süre sonra. isterim ki bu dediklerim bi başlıkta olsun diğer başlıkta ne biliyim nittakunun bi tahtası değerlendirilsin ya da dhs'in bi lastiği değerlendirilsin ya da yapıştırıcılar vs. işte. demek istediğim böyle bir başlık olursa yeni başlayan arkadaşlar buraya yazar isteklerini ve forumda kalabalık olmaz diye düşündüm tabi ama sen daha iyi bilirsin ertan abi bu benim fikrim=)

ya da emre arkadaşımın dediği gibi msjın başlığı değişsin ya da yenisi açılsın. yeni başlayan ekipman şeklinde.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benden başka bir fikir; Ekipman konusunun altına "Yeni başlayanlara ekipman tavsiyeleri" gibi sabit tepede duran bir konu açılıp içine beğenilen, denenmiş, kabul görmüş, belli başlı stiller için ekipman tavsiyelerini forum üyeleri yazabilirler. En azından hepsi bir mesajda birikir, yeni gelene aratmadan gösterebilecek kaynak hazır durur.

Bu arada lizozom arkadaşın tavsiyesini takdir ettim :)

Tek konu içinde birçok üye 200 çeşit ekipmanı tavsiye edecektir. Bu da ekipman konusunda fazla bilgisi olmayan üyenin kafasını iyice karıştıracaktır. Sonuçta kombinasyon dediğiniz zaman herkese uyabilecek en az 300 kombinasyon oluşturulabilir. 3-5 tane yazsanız ekipman satan firma veya kişiler neden bunlar yazıldı da benim markam yazılmadı diye soracaklardır. Ben yönetici olarak bu tür sorunları da düşünmek zorundayım. Düşünüp en uygun çözümü birlikte bulalım.

Bir de "şu tahtaya uygun lastikler hangisi" diye soran mesajlar bana garip geliyor. Sonuç olarak her tahtaya her lastik takılabilir yeter ki oyuncunun stiline uygun olsun. Gergely tahta üzerine süngersiz uzun tırtık takıp şut atarak oynayanlar, veya defans tahtasına bryce takıp uzaktan keserek defans yapanlar da var. Tahtaya uygun lastik diye bir kavramın yanlış olduğunu yeni üyelere anlatmamız gerekir. Bunun yerine stile uygun tahta ve lastikler demek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

siz de haklısınız ertan abi. olaya sizin açınızdan yaklaşmamışım hiç. o zaman bu durumda (bence) en geçerli çare ana sayfada yeni başlayana ekiman tavsiyesi adlı bir konu başlığı daha açmak ve ekipman başlığıyla ikisinin yollarını ayrımak ya da hiç bir değişiklik yapmamak ve durumun aynen böyle sürmesi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de okudum yazılanları, herkesin haklı olduğu bazı yönler var. Bu tartışma açılmadan az bir süre evvel önerilerinizden faydalanan yeni bir üyeniz olarak ben de bir fikir belirteyim. :fildir:

Anasayfadaki "Ekipman" anabaşlığı "Ekipman Yorum/Değerlendirme" ve "Ekipman Tavsiyeleri" benzeri iki anabaşlığa bölünebilir. Ekipman Yorum/Değerlendirme başlığında herhangi bir ekipman hakkında bilgiler, deneyimler ve değerlendirmeler paylaşılır, ekipman tartışmaya açılır. Ekipman tavsiyeleri başlığında da sizlerin tecrübelerinden yararlanmak isteyenler destek isteyebilirler.

Tavsiye isteyen üyelerin kendilerine ait konularının olması çok daha rahat takip imkanı sunuyor. Çünkü konuya abone olarak mesaj atıldığı anda mail bildirimi alabiliyorsunuz. Ayrıca bazı arkadaşlarca yazıldığı gibi, yardım almak isteyenlerin kafasının karışması engellenebilir, her ne kadar forumda kalabalıklaşma olacaksa da. Bu forum o seçeneği sunuyor mu bilmiyorum ama bu sorunu da, belirli bir zaman diliminde mesaj atılmayan konuları göstermeyerek aşabilirler rahatsız olanlar. Güzel bir uygulama bence. (Buna baktım, böyle bir seçenek var. Herhangi bir anabaşlığa girdiğinizde, (örn:Ekipman) sayfanın en alt kısmında açılır menülerden default ayarı "tüm mesajları" olan menüden, örn. "son 10 günlük mesajları" seçeneğini işaretleyip, alttaki "bu seçenekleri hatırla" kısmını aktif hale getirirseniz, kalabalık sorunu çözülmüş olur. Yanlış anlamayın, sizden çok daha sonra katıldığım bir forumu size tarif ediyor olmam biraz abes oldu sanırım. Ancak biraz forum tecrübemiz var, ona dayanarak bu hatırlatmayı yapma gereği gördüm. Çünkü kalabalık konu şikayeti birçok forumda olur, ve çözümü de bu şekilde üretilmiştir. Sadece bir hatırlatma.)

Ayrıca gördüğüm en güzel forumlardan birisi. Emeği geçenlere ve katılan üyelere sonsuz teşekkürler. :alkis:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selamlar. 87-den 98 e kadar masa tenisi oynadim. Ara verince tam hatirlamiyorum ama sanirim eski pro sayilir raketim, Petr Korbel + Sriver L idi. Ben turnuvalarda bunla oynardim. Simdi yeniden guzel raket almak istiyorum ..Primo 7000 hobi raketlerinin en iyisi idi ama stilime uygun degil, spinleri ve hizi yavasti. Forehand fast ve top spinler(yerine gore) , bachand siradan chop, blok, sutop oynarim genelde. Ne tavsiye edersiniz 150 YTL yi gecmeyi pek dusunmuyorum. Ve de artik biraz yaslandim...

Petr Korbel + Sriver FX 2.1 mm nasil olur dersiniz? Bahsettigim raket yaklasik bu fiyata geliyor. Ne dersiniz?

Daha guzel bir onerisi olan var mi? Petr korbelin tutusunu agirlik dengesini begeniyordum...

Tesekkurler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selamlar. 87-den 98 e kadar masa tenisi oynadim. Ara verince tam hatirlamiyorum ama sanirim eski pro sayilir raketim, Petr Korbel + Sriver L idi. Ben turnuvalarda bunla oynardim. Simdi yeniden guzel raket almak istiyorum ..Primo 7000 hobi raketlerinin en iyisi idi ama stilime uygun degil, spinleri ve hizi yavasti. Forehand fast ve top spinler(yerine gore) , bachand siradan chop, blok, sutop oynarim genelde. Ne tavsiye edersiniz 150 YTL yi gecmeyi pek dusunmuyorum. Ve de artik biraz yaslandim...

Petr Korbel + Sriver FX 2.1 mm nasil olur dersiniz? Bahsettigim raket yaklasik bu fiyata geliyor. Ne dersiniz?

Daha guzel bir onerisi olan var mi? Petr korbelin tutusunu agirlik dengesini begeniyordum...

Tesekkurler...

Dört dörtlük olur :) Aslında Korbel spin ağırlık oyuna uygun bir tahta, ama heryola gelir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..