Jump to content
Masatenisi.org Forum

Sporun Ve Yaşamın Altın Sözleri

Emrah

Recommended Posts

Sporun ve yaşamın altın sözleri

Şampiyonlar çalışma alanına en erken gelir, en geç terk ederler. Orada niçin bulunduklarını bilirler onlar. Onlara ne yapacaklarını beş kere söylemek gerekmez. Nasıl yapacaklarını beş dakika anlatmak da.. Onlara hedefi verirsiniz. Ötesini onlar yaparlar.

Yeteneklerinin yüzde ellisi kadar çalışarak başarılı olanlar vardır. Bir de verebileceklerinin yüzde 110'unu vererek ucu ucuna başaranlar. Hangisini istersiniz?. Ben içindeki her şeyi verip sahayı terk edenleri tercih ederim. İş hayatında, sporda, şampiyon "Verebileceğim her şeyi verdim. Kazandım, ya da kaybettim, sen verebileceğimin en iyisini aldın" diyen adamdır.

Ben sakatlanıncaya kadar bir beyzbol oyuncusu idim. Yanlış zamanda yanlış yerde olmak sonucu sırtımdan bıçaklandım. "Çok kötü" dediler.. Ben "O kadar da değil" dedim. Beyzbol oyunculuğunu bırakıp, başka bir şeye sıfırdan başlamak şansına sahip olduğumu düşündüm. Kaç kişinin hayatında ikinci şans vardır ki?. Bu başıma gelmeseydi, bir paralimpik (Engelliler Olimpiyatı) sporcu olmayacaktım. Ben şöyle bakarım.. Hayat fizikselden fazla beyinsel bir meydan okumadır. Kollarınız ve ayaklarınızla bir yere gelirsiniz. Ama bir defa oraya vardınız mı, artık, kafanız önemlidir."

James Williams

Paralimpik masa tenisçisi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Beni alıp yıllar ötesine götüren ve sevgili dostum Oktay Kaya İşoğlu ile yaptığımız doyumsuz antrenmanları vs. gözlerimin önünde geçit töreni yaptıran mükemmel bir yazı.

Forum üyeleri arasında sanırım Oktay'ı tanıyan ya da izlemiş olanlar vardır. Kendisi de yazıyı kaleme alan James Williams gibi paralimpik (5. derece) masa tenisçisidir. Türkiye'de paralimpik masa tenisinin en başta gelen öncülerinden biridir. Çok özel ve güzel insandır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim kuzenimin her iki bacağı dizinin üzerinden itibaren yok.

Onu masatenisçi yapmak istiyorum.

Dizi hareket edebilen protez takılmasını bekliyorum.zaten henüz 6 yaşında.

Henüz protezi görmediğim için oynayabilir mi bilmiyorum.

Bu konu hakkında bilgi alabileceğim bir adres veya telefon biliyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kuzenine cok uzuldum... Bilgi amacli yaziyorum, masa tenisi tekerlekli sandalyede de oynanabiliyor, hatta cok iyi oynayan birisiyle tanismistim. 15-16 yasimda falandim. O vakit yine masa tenisine merakli idim, cevreme gore de iyi oynuyordum. Tatil yerlerinde turnuvalar vardir ya, merakli bir suru kisi katilir, ben de oyle bir yerde idim. Finale ciktim, ama finale gelene kadar tekerlikli sandalyedeki o sahis da dikkatimi cekti, cunku butun rakiplerini deviriyordu. Neticede ben finalde onunla karsilastim, kafamda acaba tum oyunumu gostermesem mi gibi sacma bir dusunce belirmisti, hatirliyorum. Ama oyuna basladiktan sonra cok iyi bir rakiple karsi karsiya oldugumu gordum. Hatta bir file onune, bir geriye attigim toplari da basari ile cikardi, sonra da beni yendi. Cok keyif aldim, hem zaten yenseydim bundan daha fazla sevinmezdim. Bu arkadasin hikayesi soyleymis, 19 yasina kadar bir kulupte zaten masa tenisi oynuyormus, sonra motosiklet kazasi sonucu felc olmus, ama masa tenisi askini kaybetmemis ve kulupte oynamaya devam etmis. Haliyle kuzenin de ayni sekilde oynayabilir, biraz azim, bu spora duyacagi sevgi ve cevresinden, hele hele senin gibi merakli birinden gelecek tesvikle cok da basarili olacagina inaniyorum. Yurtdisinda farkli kategorilerde turnuvalar var. (Bu Toranomon'un 5. derece diye bahsettigi sey olabilir, benim kategori dedigim aslinda derece diye adlandiriliyor olabilir, hatam varsa cehaletimi mazur gorun...) Mesela ben kolu dirseginin az onunden itibaren olmayan birinin resmini gormustum, raketi bir protez ile tutuyordu, ratingi ise inaniyorum ki bu foruma yazan herkesi yenmeye yetecek kadar yuksekti.

Netice olarak Emrah, kuzenin, eger kendisi de istiyorsa, iyi bir masa tenisci olabilir... Bundan sonra her sey onun gonlunce olsun...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim kuzenimin her iki bacağı dizinin üzerinden itibaren yok.

Onu masatenisçi yapmak istiyorum.

Merhaba Emrah,

Bu konuda Oktay Kaya İşoğlu'nun tecrübelerinden yararlanabileceğin kanısındayım. Ben kendisiyle neredeyse 20 yıldır görüşemiyorum, sadece hakkında çıkan haberler aracılığıyla takip edebiliyorum. Fakat, üyelik bilgilerine baktım ve senin İskenderun'da oturduğunu öğrendim. Oktay da Adanalı. Adana Masa Tenisi İl Temsilcisi Sayın Ünal Çenet'e telefonla ulaşırsan eğer, Oktay'la nasıl temas kuracağına yardımcı olur. Ayrıca, Oktay Paralimpik Milli Takımı oyuncusu olduğu için Masa Tenisi Federasyonu'ndan da izini sürebilirsin.

Mesela ben kolu dirseginin az onunden itibaren olmayan birinin resmini gormustum, raketi bir protez ile tutuyordu, ratingi ise inaniyorum ki bu foruma yazan herkesi yenmeye yetecek kadar yuksekti.

Ben de geçen yıl katıldığım bir veteran turnuvasında böyle bir masa tenisçi gördüm, 50-59 yaş grubunda mücadele ediyordu. Sağ kolunun tamamı, sol kolunun ise bilekten aşağısı yoktu. Her iki bacağı da protezliydi. Raketinin sapı sargı bezi benzeri bir şeritle bileğine sabitlenmişti. "Acaba, etkisiz hale getirmeye çalıştığı patlayıcı infilak etmiş bir bomba uzmanı mıydı?" diye düşünmüştüm.

Bahsettiğim turnuvaya katılmak hatırı sayılır bir düzey gerektiyordu ve J.T.T.A.A. lisansı aranıyordu. Bu, o sporcunun Japonya ligi oyuncusu olduğu anlamına geliyordu. Servis atmak için kendisine uygun bir yöntem geliştirmişti. Topu raketinin üstünde sabitliyor, yukarıya zıplatıyor ve vuruşunu gerçekleştiriyordu.

O an yine aklıma Oktay ve ayrıca, şu an bile düşündükçe tüylerimi diken diken eden, TMTF'nin Oktay'a yönelik anlamsız tutumu gelmişti.

Oktay (yanılmıyorsam 9 yaşından itibaren) tekerlekli sandalyeye mahkum olduğu için Federasyon tarafından Türkiye Şampiyonası'na katılması sakıncalı görülmüştü. Bu kararın Oktay üzerindeki etkisi hepimizi son derece büyük üzüntüye sevk etmişti. Umarım bu tutumdan artık vazgeçilmiştir. Bence, Ulu Önder'in sevdiği gibi sporcu "ahlaklı" olduğu takdirde, engelli kardeşlerimizi rencide edici, incitici vs. olumsuzluklar yaşanması mümkün değil.

kafamda acaba tum oyunumu gostermesem mi gibi sacma bir dusunce belirmisti, hatirliyorum. Ama oyuna basladiktan sonra cok iyi bir rakiple karsi karsiya oldugumu gordum. Hatta bir file onune, bir geriye attigim toplari da basari ile cikardi, sonra da beni yendi.

:gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..