Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tırtıl Mı, Tırtık Mı?

PingPongMan

Recommended Posts

Sayın Forum Üyeleri, Arkadaşlar,

ne zamandır yazacaktım, kafama takılıp duruyor...

mesele: "tırtıl" mı "tırtık" mı meselesi...

şimdi elbette biz ne olduğunu anlıyoruz. ama yeni arkadaşların kafası karışmasın diye, bir de forum olarak bilgilerin ve kullanılan terimlerin doğru olması konusunda bir nevi sorumluluk üstlenilmiş de olunduğundan, bence şu işin adını koyalım. bence, uzun tırtıl aşağıda ekli resimdeki olan vatandaş. :P: Lastik için ise "tırtık" denilmesi doğru gibi geliyor bana... yani: düz olmayan, pütürleri olan, tırtıkları olan anlamında.

Ertan Bey, siz ne dersiniz? Türkiye'de belki masa tenisi camiasında yerleşmiş bir terim olabilir. ancak Türkiye'de birçok alanda birçok terim yanlış yerleşiyor.

görüşlerinizi bekliyorum.

bu vesileyle herkese iyi hafta sonları. ben bu hafta sonu gene yokum, biliyorsunuz re-impact turnuvası muhabbeti... pazar akşamı görüşürüz...

selamlar

Ping

post-18-1083930753_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Forum Üyeleri, Arkadaşlar,

ne zamandır yazacaktım, kafama takılıp duruyor...

mesele: "tırtıl" mı "tırtık" mı meselesi...

şimdi elbette biz ne olduğunu anlıyoruz. ama yeni arkadaşların kafası karışmasın diye, bir de forum olarak bilgilerin ve kullanılan terimlerin doğru olması konusunda bir nevi sorumluluk üstlenilmiş de olunduğundan, bence şu işin adını koyalım. bence, uzun tırtıl aşağıda ekli resimdeki olan vatandaş. :P: Lastik için ise "tırtık" denilmesi doğru gibi geliyor bana... yani: düz olmayan, pütürleri olan, tırtıkları olan anlamında.

Ertan Bey, siz ne dersiniz? Türkiye'de belki masa tenisi camiasında yerleşmiş bir terim olabilir. ancak Türkiye'de birçok alanda birçok terim yanlış yerleşiyor.

görüşlerinizi bekliyorum.

bu vesileyle herkese iyi hafta sonları. ben bu hafta sonu gene yokum, biliyorsunuz re-impact turnuvası muhabbeti... pazar akşamı görüşürüz...

selamlar

Ping

Resim

Aaa benim lastiğin tırtıllarından birisi. :D:

Valla ben camiadaki kişilerden hep kısa tırtıl, uzun tırtıl ifadesini duyuyorum. Tırtık diyene de hemen hemen hiç rastlamıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

türk dil kurumunun sözlüğüne baktım (TDK'nın sözlük ve imla kılavuzunun güvenilirliği tabi ayrı bir tartışma konusu). sonuçlar şöyle

tırtıl: Kelebek kurtçuğunun yumurtadan çıktıktan sonra krizalit oluncaya kadarki durumu.(bu tırtıl möhim birşeymiş :D: )

tırtık: Çentik.

pütür: Küçük kabarcık, çıkıntı, pürüz, pürtük.

bundan sonraki karar türk masa tenisi camiasının :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence, uzun tırtıl aşağıda ekli resimdeki olan vatandaş.

:lol:

ben de puturlu, tirtilli ve tirtikli dendigini cok defalar duydum.. Ama acaba hangisi??

Senin de dedigin gibi bu isin esrarini cozmek cok muhim..

Ingilizcede pips-in ve pips-out lastikler var.. pips-in lastikler duz, putursuz, tirtiksiz yani tirtilsiz olanlar.. pips-out olanlari ise puturlu, tirtikli yani tirtilli olanlari..

Benim aklima puturlu deyince hani sanki hava kabarcigi yapmis bir lastigin tahta uzerindeki goruntusu geliyor.. putursuz olmasi iyi yapistirilmis gibi oluyor o halde..

Tirtillisi uzerinde o soyledigin vatandasi bulunani tirtilsizi ise sansina kus demek gibi sanki.. :))))

Tirtiklisi ise daha cok parca pincik olmus gibi geliyor aklima ki bu da pek dogru bir terim degil sanirim pips-out lastikler icin kullanilan..

..

ingilizceden pips in ve out olayini tercume edecek olursak; bildigim kadariyla, pip'in anlami meyve cekirdegi, dolayisiyla pips'in anlami bircok meyve cekirdekleri oluyor.. in ve out tamlamalari ile tercumenin tamami, meyve cekirdekleri iceride disarida olur..

o halde neden cekirdekli cekirdeksiz diye cagirmiyoruz bu lastikleri???.. :sasi:

....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 7 years later...

Sene 2004 konu muhteşem ama bilen yok........ tırtılmı yoksa tırtık mı.....acep pütürmüydü ki....

Bu soruya bu yaşlı arkadaşlardan doğru bir cevap beklemek tabiki zor....

Genç olmak lazım yenilikçi olmak lazım ki bu sorunun doğru cevabını yakalıya bilmek için...

Cevap aynen şu aslında.....tabiki tırtıl....tırtıl olmasaydı butterfly olurmuydu..

Düşünün bir kere butterflya.... geçmişte abi sen tırtık mıydın (pütür müydün) deseler gülerdi heralde...

Geçmiş yazılara arada sırada bakıp bu yaşlı vetaranların takıldıkları soruların cevaplarını boş vakitlerimde bir genç olarak doğrusunu söyliyeyimde öğrensinler.....

ktm

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Buyurun soru zor olunca doğal olarak havlu atma durumları baş gösteriyor.

Tırtılmıy dı..?..Tırtık mıydı..?..Pütür mü desem ki..

Soru zor gelince de doğal olarak yapacak pek bir şeyde yok..

Sözün özü sayın Hocam dağılmış ki aşağıdaki yazısında da durumunu bizlere yansıtmış...

ktm

arkadaşlar mana aynı yere çıkıyorsa bırakalım kim nederse desin. laugh.gif bu işin içinden pek çıkılacak gibi görünmüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Buyurun yazının kaldığımız yerden devamı..Sayın Hocam söylenmeye devam ediyor...Ne durumlara düştük bilgisayarıma virüs (aslında tırtıl) girdi..Fabrika ayarlarına kadar gittim makine de tık yok..Ortalık tırtıl kaynıyor...Bu tırıllar düşünün birde butterfly olursa makina uçup gidecek..

Zaten yatak döşek durumlarındayız elimizi bile kaldıracak halimiz bile yok..

Forum çalkalanıyor ..Abiler el birliğiyle forumu sallıyorlar ama bir türlü yıkamıyorlar..Forumda temel sağlam olduğundan ne yaparlarsa yapsalar bir türlü zarar veremiyorlar.

Forumun temeli sağlammı değilmi diye test ettik sağlam çıktı durum vaziyetindeler..

Tesedildi onaylandı ..Forum sağlam arkadaşlar her türlü yoruma soruya dayanıklı ...Her türlü atışımız serbest arkadaşlar..

ktm

İşlerim bu aralar çok yoğundu.Gece gündüz çalıştım.Arkasından iyi bir hastalandım.Bunun arkasından meşhur virüs bilgisayarımı halletti.Fabrika ayarlarına kadar gittim.Daha ne diyeyim. wacko.gif Bendende herkese tekrar merhaba.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın H.HanzO

Şöyle desek daha iyi olmazmıydı..

Mini minnacık Tırtıl-----Minicik Tırtıl-----Sada Tırtıl----Karışık Tırtıl---Çukulatalı Tırtıl...

Ben tırtıl diyecem sayın H.HanzO sizde öyle diyin...

Yoksa size nerenin H.HanzO sunuz diyiveririm ona göre..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..