Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lastik Makası

turushanovgu

Recommended Posts

ilk deneyimimde yeni aldığım lastiği tahtaya yapıştırıp maket bıçağı ile kesmeye çalıştığımda tüm katları ilk seferede bir türlü kesemedim ve kenarlar biraz pütürlü gibi kaldı. daha pratik yolu var mı yoksa herkes keserken 2-3 seferde mi tüm katları kesiyorsunuz.

bir sitede lastik makası görmüştüm kullanan var mı?

bu arada lastikler dhs skyline tg3 2.2mm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ilk deneyimimde yeni aldığım lastiği tahtaya yapıştırıp maket bıçağı ile kesmeye çalıştığımda tüm katları ilk seferede bir türlü kesemedim ve kenarlar biraz pütürlü gibi kaldı. daha pratik yolu var mı yoksa herkes keserken 2-3 seferde mi tüm katları kesiyorsunuz.

bir sitede lastik makası görmüştüm kullanan var mı?

bu arada lastikler dhs skyline tg3 2.2mm

Lastiği önce tahtaya yapıştıracaksın sonra makas ile kenarlarını keseceksin en pratik yöntem bu şekilde yapmak. Maket bıcağı ile lastik kesmek pek uygun bir yöntem değil. Fukuhara Ai eğitim videosunda yapıştırma ve kesme yöntemi anlatılıyor. Bu arada çok özel bir makasa gerek yok, biraz keskin makas işinizi görür.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Merhaba,

Lastik ve sünger aynı yoğunlukta olmadığından ikisini aynı anda makas ile kesmek kesilen kenarın bozulmasına yol açar. Ben deneyimlerimde bunu gördüm. Bu yüzden yapıştırdıktan sonra önce maket bıçağı ile süngeri yavaş yavaş çizerek kesiyorum. Sonuçta kesilmesi gereken sadece üst lastik kalıyor ve bunu da keskin orta boy bir makasla itina ile kesiyorum. En sonunda gerekiyorsa üst lastiğin kenarlarını gene makas ile düzeltiyorum. Biraz uzun sürüyor ama fabrikasyon gibi oluyor, mutlaka deneyin. Zamanla bu lastik yapıştıma/kesme işlemi bir hobi haline geliyor hep yapmak istiyorsunuz.

Çantasında yapıştırıcı, maket bıçağı, makas, rulo bulunmayan masatenisçi kalmasın!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tanju beyin söyledikleri mantıklı geldi bana. ama bir şeyim merak ediyorum. lastiğe kadar süngeri tek seferde kesemezsek pütür kalırmı kenarlarda. andro performance yapıştırıcı kullanıyorum lastiğe 3 kat tahtaya 2 kat sürdüm. sence yeterli mi? top pek zıplamıyor. henüz masada oynayamadım ama yine de pek zıplamıyor gibi

tahta dhs hurricane wang liqin off +3

lastk dhs skyline tg3 2.2

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

1. Piyasada falçata nerden bulunur kaça satın alınır bilmiyorum ama maket bıçağı hem ucuz hem her yerde var.

2. Tek seferde lastiği falçata ile kesmek için ayrıca altta da ekmek tahtası gibi bir şey bulundurma zorunluluğu vardır. Halbuki maket bıçağı ile süngeri hafif hafif çizerek (tek seferde değil) kestiğinizde çalışma masanızın üstünü bile kullanabilirsiniz.

3. Zımpara ile düzeltmek kesinlikle işe yaramıyor, denedim biliyorum. Tahta kenarını da zımparalamak riski var. Oysa makas ile üst lastiği kestikten sonra kenarlarında çok hassas düzeltmeler yapabilirsiniz. İnanın buna gerek bile kalmıyor.

4. Bu yöntem bence en garantili ve kolay kesme işlemidir, şiddetle öneriyorum.

5. Yapıştırıcıyı önce lastiğe sonra tahtaya sürün. Tahtaya sürerken zaten lastik kuruyacaktır, fazla beklemeden rulo yardımıyla sap tarafından uca doğru lastiği germeden yapıştırın. Topun zıplaması lastik ve tahta özelliklerine bağlıdır. Oyun stilinize göre ekipmanları seçtiğiniz zaman top da sizin istediğiniz kadar zıplayacaktır.

Kolay gelsin:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tanju beyin söyledikleri mantıklı geldi bana. ama bir şeyim merak ediyorum. lastiğe kadar süngeri tek seferde kesemezsek pütür kalırmı kenarlarda. andro performance yapıştırıcı kullanıyorum lastiğe 3 kat tahtaya 2 kat sürdüm. sence yeterli mi? top pek zıplamıyor. henüz masada oynayamadım ama yine de pek zıplamıyor gibi

tahta dhs hurricane wang liqin off +3

lastk dhs skyline tg3 2.2

Tg3 biraz kullandım.İlk yapıştırdığında zıplamaması normal.İlkinde top lastiğin üstüne yapışıp kalmıştı.Bu çin lastiklerinin özelliği.Tg3 atak bi lastik değil masadan açıldığında performansı düşüyor.Topspin için ideal..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1. Piyasada falçata nerden bulunur kaça satın alınır bilmiyorum ama maket bıçağı hem ucuz hem her yerde var.

2. Tek seferde lastiği falçata ile kesmek için ayrıca altta da ekmek tahtası gibi bir şey bulundurma zorunluluğu vardır. Halbuki maket bıçağı ile süngeri hafif hafif çizerek (tek seferde değil) kestiğinizde çalışma masanızın üstünü bile kullanabilirsiniz.

3. Zımpara ile düzeltmek kesinlikle işe yaramıyor, denedim biliyorum. Tahta kenarını da zımparalamak riski var. Oysa makas ile üst lastiği kestikten sonra kenarlarında çok hassas düzeltmeler yapabilirsiniz. İnanın buna gerek bile kalmıyor.

4. Bu yöntem bence en garantili ve kolay kesme işlemidir, şiddetle öneriyorum.

5. Yapıştırıcıyı önce lastiğe sonra tahtaya sürün. Tahtaya sürerken zaten lastik kuruyacaktır, fazla beklemeden rulo yardımıyla sap tarafından uca doğru lastiği germeden yapıştırın. Topun zıplaması lastik ve tahta özelliklerine bağlıdır. Oyun stilinize göre ekipmanları seçtiğiniz zaman top da sizin istediğiniz kadar zıplayacaktır.

Kolay gelsin:)

Benim açımdan maket bıçağı ile falçata aynı şeyler. Senede 1 veya 2 defa lastik kesecekseniz makas uygun ama daha fazla kesme işlemi yapacaksanız bence diğer yönteme alışın. Çok lastik değiştirenlerin hepsi de maket bıçağı yöntemini kullanırlar. Alışınca hem çabuk, hem de mükemmel kesim oluyor.

Makasla hiç bir zaman hatasız kesim yapamazsınız. Zımparayı ben gerektiği zaman kullanıyorum (o da sadece maket bıçağı kör ise gerekebiliyor), zımpara yaparken parmağınızla tahtayı da koruyabilirsiniz. Zaten sürtseniz bile tahtayı kolayca yontmuyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Lastik ve sünger aynı yoğunlukta olmadığından ikisini aynı anda makas ile kesmek kesilen kenarın bozulmasına yol açar. Ben deneyimlerimde bunu gördüm. Bu yüzden yapıştırdıktan sonra önce maket bıçağı ile süngeri yavaş yavaş çizerek kesiyorum. Sonuçta kesilmesi gereken sadece üst lastik kalıyor ve bunu da keskin orta boy bir makasla itina ile kesiyorum. En sonunda gerekiyorsa üst lastiğin kenarlarını gene makas ile düzeltiyorum. Biraz uzun sürüyor ama fabrikasyon gibi oluyor, mutlaka deneyin. Zamanla bu lastik yapıştıma/kesme işlemi bir hobi haline geliyor hep yapmak istiyorsunuz.

Çantasında yapıştırıcı, maket bıçağı, makas, rulo bulunmayan masatenisçi kalmasın!

dün akşam Tanju beyin önerisini denedim, gerçekten son derece yararli. ayrica sadece lastigi makasla kesmek de gayet keyifli.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar makasla filan uğraşmayın.. Eğer en doğru kesim nasıl yapılır diyorsanız her zaman sıfır bir küçük falçata yada elinizi kesmeden kullanabilecekseniz sıfır bir jilet işinizi görecektir. Makasla çok düzgün kesmeniz imkansız...

Kesimi nasıl yapacağım derseniz düzgün bir zemin üzerine koyacağınız raketi keskin falçata yada jileti elinize alıp tahtaya yapıştırdığınız lastiğin süngerine keseceğiniz aletle fazla bastırmadan süngeri yavaş ve mümkünse tek seferde ama birkaç sefer üstünden geçerek kesersiniz. Sonrada alt lastiğe ulaştığınızı anladığınızda biraz daha sert ama dikkatli ve kısa mesafelerle kesmeye devam ederseniz sonuca gidersiniz. Bu arada önemli olan şeylerden biri lastiği keserken keseceğiniz raketin altına falçata yada jilet ucunu ve keseceğiniz zemini korumak için kalın bir karton yada benzeri bir malzeme koyarsanız daha iyi sonuç alırsınız. Çünkü kestiğiniz yer evin bir köşesiyse raketi düzgün keseyim diye uğraşırken en alttaki düzgün zemine de zarar vereceğinizi unutmamanız gerek.

Kısaca yazmaya çalıştım ama tereddüt geçirdiğiniz kısımlar varsa sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım yada çalşırız...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence de hatasız kesimler maket bıçağı ( falçata) veya kullanabiliyorsanız jiletle oluyor.Tek seferde kesim yapılmazsa yani önce süngeri kesip sonra lastiği keselim derseniz kenarlarda pütürlerin ve girinti-çıkıntıların olma ihtimali yükseliyor.Burada

önemli olan, kesim sırasında bıçağı lastiğe bastırma kuvvetinizle kılavuz olarak izlediğiniz tahtanın kenarından sapmama ayarınızın iyi olması (tamamen deneyimle kazanılan bir işlem bence).Bıçağı ne kadar bir kuvvetle bastıralım derseniz,bıçak süngeri keserken üst lastiğide kesmelidir.Düzgün kesilmiş bir lastiğin ömrü daha uzun oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Arkadaşlar makasla filan uğraşmayın.. Eğer en doğru kesim nasıl yapılır diyorsanız her zaman sıfır bir küçük falçata yada elinizi kesmeden kullanabilecekseniz sıfır bir jilet işinizi görecektir. Makasla çok düzgün kesmeniz imkansız...

Kesimi nasıl yapacağım derseniz düzgün bir zemin üzerine koyacağınız raketi keskin falçata yada jileti elinize alıp tahtaya yapıştırdığınız lastiğin süngerine keseceğiniz aletle fazla bastırmadan süngeri yavaş ve mümkünse tek seferde ama birkaç sefer üstünden geçerek kesersiniz. Sonrada alt lastiğe ulaştığınızı anladığınızda biraz daha sert ama dikkatli ve kısa mesafelerle kesmeye devam ederseniz sonuca gidersiniz. Bu arada önemli olan şeylerden biri lastiği keserken keseceğiniz raketin altına falçata yada jilet ucunu ve keseceğiniz zemini korumak için kalın bir karton yada benzeri bir malzeme koyarsanız daha iyi sonuç alırsınız. Çünkü kestiğiniz yer evin bir köşesiyse raketi düzgün keseyim diye uğraşırken en alttaki düzgün zemine de zarar vereceğinizi unutmamanız gerek.

Kısaca yazmaya çalıştım ama tereddüt geçirdiğiniz kısımlar varsa sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım yada çalşırız...

Saadettin bey,

Bana lütfen jileti elinize alarak süngeri ve lastiği bir kaç defa üzerinden geçerek nasıl düzgün kestiğinizi gösterir misiniz? Merak etmeyin bu arada elinizde oluşan kesiklere ben pansuman yapmaya söz veriyorum.

Ayrıca "makasla filan uğraşmayın" diyerek benim iyi niyetli olarak yazdığım bilgiyi karalamak hoş bir şey değil. Herkes dilinin ucuna gelen her şeyi söylemekte serbest görüyorsa kendini, o zaman sevgi ve saygı sınırlarını aşmış oluruz. Her ne kadar sizi tanımasam da sevgi ve saygı hislerimi muhafaza ederek iyi günler diliyorum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Saadettin bey,

Bana lütfen jileti elinize alarak süngeri ve lastiği bir kaç defa üzerinden geçerek nasıl düzgün kestiğinizi gösterir misiniz? Merak etmeyin bu arada elinizde oluşan kesiklere ben pansuman yapmaya söz veriyorum.

Ayrıca "makasla filan uğraşmayın" diyerek benim iyi niyetli olarak yazdığım bilgiyi karalamak hoş bir şey değil. Herkes dilinin ucuna gelen her şeyi söylemekte serbest görüyorsa kendini, o zaman sevgi ve saygı sınırlarını aşmış oluruz. Her ne kadar sizi tanımasam da sevgi ve saygı hislerimi muhafaza ederek iyi günler diliyorum...

Selamlar Tanju Bey,

Yazdıklarımı üstünüze alınmanıza ve böyle bir anlam çıkarmanıza gerçekten üzüldüm. Çünkü bazı arkadaşların falçata kullanmanın iyi bir yöntem olmamasını belirtmesi üzerine böyle bir yoruma gitmem gerekiyordu...

Yazdıklarım dilimin ucuna geleni söylemek yada saygısızlık yapmak değil; yıllarca kendimin kazandığı deneyimler sonucu yazdığım bir yorumdu. Yılların tecrübe ve birikimini aktarmayı dilinin ucuna geleni söylemek sanıyorsanız bu yorumu yaparken benim ilk başlarda makasla başladığımı bilmeniz gerekir. Hatta masa tenisi için üretilen özel eğimli makastanda elimde hala mevcut ama eğer amaç lastiği düzgün kesmek ve fabrikasyon çıkışlı gibi tahtaya monte etmek ise bunun en iyi çözümünün ne olduğunu bilmek gerekir diye bu yorumu yazdım. Bunun en iyi birinci çözümü jilet. (Çünkü en hassas ve keskin olarak o kesiyor) Yazdıklarıma dikkat ederseniz jiletle ilgili bilgi verirken "elinizi kesmeden kullanabilecekseniz sıfır bir jilet" diye cümleme başladım. Merak ediyorsanız söyleyeyim bende jilet kullanmıyorum ama bu jiletin daha iyi kestiği sonucunu değiştirmiyor. (Pansuman için yinede teşekkürler...) Elini kesmeden uygulayan varmı diye soruyorsanız bizim sitede kayıtlı üyelerdende var sanırım ve çeşitli turnuvalarda birçok arkadaşın lastiğini çok güzel kesmesinden dolayı ona kestirdiğini görüyordum.

İkinci çözüm ise falçata. Nedeni jiletten sonra daha keskin olması sebebiyle.. Bu iki seçeneğide lastiği yapıştırdıktan sonra tahtanın üstünden rahatlıkla uygulayabileceğiniz için en doğru verimi alacağınız için yazdım. (Benim yaklaşık 15 senedir 1.000'in üstünde lastik montajında kullandığım yöntem bu ve şimdiye kadar pansumanlık yaptıracak hiçbir çizikte başıma gelmedi... umarım bundan sonrada yaşamam...)

Makas bu ikisinden sonra geliyor ne yazık ki... Çünkü tahtanın üstüne yapıştırılmış bir lastiği makasla düzgün kesmek çok zor. (Yukarıda ilk başlarda makas kullandığımı yazmıştım...) Lastiği yapıştırmadan keserseniz bu seferde solüsyonu sürdüğünüzde lastiğin ebatları genişleyincede yine makasla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz ve sonuç olarak kenarlarında tam bir düzgünlük sağlanamıyor...

Size karşı yanlış anlaşılmak istemediğim için konuyu biraz açmaya çalıştım. Çünkü yazarken amacım kimseye saygısızlık yapmak yada öyle hissettirmek değildi. Ama sonuçta bu yazılanları sitedeki tecrübeli tecrübesiz herkes okuduğu için ve konu gitgide doğru yöntem hangisi şekline döndüğü için (belki bende yazılanları yanlış yorumladım diyelim) en kullanılır ve beğenilen yöntemin en azından bu işi devamlı uygulayan ülkemizdeki pro oyuncuların uyguladığı yöntemin hangisi olduğunu bilgilendirmek için yazdım. Yani bu sadece benim kendime özel birikimlerim değil, İstanbul'daki tüm derneklerde nasıl uygulandığını görebileceğiniz bir yöntem.

Kısacası yazdıklarımdan kendinizi ibir kırılganlık payı çıkardıysanız özür dilerim. Çünkü şahsınıza özel bu yaptığınız çok yanlış, yanlış bilgi veriyorsunuz demedim. Sadece en doğru yöntemi ve benim tarafımdan nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştım. Yani makas mı falçata mı sorusuna açıklık getirdim.

Sizinde yazdığınız gibi elindeki tahtaya lastik yapıştıran her arkadaş "ben bu işi çözdüm" diyerek sizin tabirinizle dilinin ucuna geleni söylemeye kalkarsa o zaman herkes için şekil karmaşası yaşanacaktır. Bu sadece makas mı daha iyidir yoksa falçata mı seçiminden çıkıp "makasla şöyle kessek iyi, falçatayla böyle daha iyi" yorumlarına dönecektir. Bu sebeple ben bu işle ilgili tüm yaşadığım tecrübesizliklerimide ekleyerek genel bir bilgi verdim. Eğer eski yazılarımı takip ederseniz kimsenin bilgisini es geçmediğimi ve kimseye saygısızlık yapmayı düşünen biri olmadığımı okuyup göreceksiniz. Yani bende her fikirden yararlanırım. Ama yıllarca denenmiş ve artık kabul görür yöntemleride bildirmek ve aktarmak görevimiz olmalı. Zaten bilmediğim konuyada yorum yapmam...

Sevgiler ve Saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Merhaba Saadettin Bey,

Üstüme alınmak zorundaydım çünkü, hemen üstte ben makasın nimetlerinden bahsetmiş ve şiddetle tavsiye etmişken siz "makasla filan uğraşmayın" diyerek beni refüze ettiniz. Her neyse uzun bir mesaj ile bu konuya tekrar değinerek ayrıntılı bir açıklama getirdiniz.

Çok tecrübeli olduğunuzu ve yapıştırma/kesme konusunda kullandığınız yöntemi iyi uyguladığınızı tahmin edebiliyorum. Fakat şunu da kabul etmeliyiz ki maket bıçağı (falçata) ile tek seferde kesmek zor - deneyim gerektiren - alışılması gereken bir yöntem ve ayrıca çizilmeye/kesilmeye müsait bir zemin gerektiriyor. Ben de diyorum ki, maket bıçağını sadece süngeri kesmek için kullanın üst lastiği ise makasla kolayca kesersiniz. Gayet düzgün oluyor, deneyim gerektirmiyor. Uygulayın görün.

Çinliler pirinç pilavını çubukla gayet rahat yiyorlar. Şimdi bütün dünyaya "pirinç pilavı çubukla yenir, çatalla filan uğraşmayın" derlerse ne olacak? Çubukları elimize alıp deneyim kazanmak için döke saça pilav mı yiyelim?

Şaka bir yana bu tip tartışmalar forumda gerekli ve bence diğer okuyanlara da bilgi sağlarken katılım isteğini de artırıyor, ne dersiniz?

Selam ve sevgiler....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben şu ana kadar makas, makas + maket bıçağı ve sadece maket bıçağı kullanarak kesim yaptım. Altına da ekmek tahtası üstü dergi ikilemesi yapıyorum. Eğer H3 gibi sert süngerli birşeyi kesiyorsanız tek başına falçata vs. ile 1 kerede kesmek için yeterli olmuyor. Ama yumuşak yeni nesil lastikler maket bıçağı ile bile çok rahatça tek pasoda kesilebiliyor. Elden öte tahtaya zarar verme ihtimali aklıma gelirdi ama o da düşük ihtimal. Ama dediğim gibi sert sünger olunca işler zor. Benim H3 makas ve maket bıçağının çeşitli darbelerine rağmen kırpık vaziyette takılıyor. :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Saadettin Bey,

Üstüme alınmak zorundaydım çünkü, hemen üstte ben makasın nimetlerinden bahsetmiş ve şiddetle tavsiye etmişken siz "makasla filan uğraşmayın" diyerek beni refüze ettiniz. Her neyse uzun bir mesaj ile bu konuya tekrar değinerek ayrıntılı bir açıklama getirdiniz.

Çok tecrübeli olduğunuzu ve yapıştırma/kesme konusunda kullandığınız yöntemi iyi uyguladığınızı tahmin edebiliyorum. Fakat şunu da kabul etmeliyiz ki maket bıçağı (falçata) ile tek seferde kesmek zor - deneyim gerektiren - alışılması gereken bir yöntem ve ayrıca çizilmeye/kesilmeye müsait bir zemin gerektiriyor. Ben de diyorum ki, maket bıçağını sadece süngeri kesmek için kullanın üst lastiği ise makasla kolayca kesersiniz. Gayet düzgün oluyor, deneyim gerektirmiyor. Uygulayın görün.

Çinliler pirinç pilavını çubukla gayet rahat yiyorlar. Şimdi bütün dünyaya "pirinç pilavı çubukla yenir, çatalla filan uğraşmayın" derlerse ne olacak? Çubukları elimize alıp deneyim kazanmak için döke saça pilav mı yiyelim?

Şaka bir yana bu tip tartışmalar forumda gerekli ve bence diğer okuyanlara da bilgi sağlarken katılım isteğini de artırıyor, ne dersiniz?

Selam ve sevgiler....

Cevabınız için teşekkürler Tanju Bey..

Bu arada Çin'lilerin fakirlikten çatal bıçak alamamaları yüzünden başladığı bu çubukla yemek yeme yöntemi benim yöntemimi değiştirmez. Neden? Çünkü yurtdışına çıktığımda çubuklada yemeyi denedim ve gördüm ki bayağı bir seyirci komik oluyorum ve aç kalıyorum. (Ama denemekte fayda var tabii.. yoksa bilemezdim ve kolay birşeymiş gibi gelirdi her gördüğümde...) Hatta bizim toplumda çatala da gerek yok. Çünkü biz pilavı kaşıkla yeriz ve "pilavdan dönenin kaşığı kırılsın" atasözünü de olmadık zamanlarda olmadık şeylere ekleriz. :P: Kaşık yöntemi doğrumudur diyebilirsiniz tabii ama alışkanlık her zaman önemlidir ve yaptırımlarda önemli rol oynar. Bize doğru gelen kaşık, aslında diğer ülkelerde pek kullanılmayan bir yöntemdir ama biz böyle pilav yediğimiz için en doğrusunu o şekilde kabul ederiz. Yani Çin'lilerin çubuğundan önce bizim kaşık sorunumuz var çözmemiz gereken... :D: :D: :D:

Sevgiler ve Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

El elden üstündür derler. Saadettin bey'in anlattıkları doğrultusunda ben de bundan sonra sadece raket bıçağı pardon maket bıçağı kullanıcam ve pilavı da kaşıkla yiicem. Ayrıca Emre bey' in ekmek tahtası üstü dergi yöntemini denemek istiyorum. Şimdiden okunmuş dergi toplamaya başladım. Sevgiyle kalın... :isterim:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni bir boyut de ben getireyim;

Tanju bey yok mu şöyle bir ameliyattan kalma neşter ... :thup:

Yani tam da ''lafı ağzımdan aldın'' derler ya aynı öyle oldu.Ben sürekli bistüri ile kesiyorum ve İzmir'deki bir çok arkadaşta da bistüri gördüm çok daha kolay ve ''hijyenik'' :D: oluyor. Herkese tavsiye ederim. Tabii bistüriyi çıplak elle tutarek kesmeyi denemeyin çünkü çok çok keskin bistüri takmak için metal özel aparatı var ( Tanju Hocam daha iyi bilir ) o aparatı da satın almanız gerekli ( 10 ytl civarı)...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Yeni bir boyut de ben getireyim;

Tanju bey yok mu şöyle bir ameliyattan kalma neşter ... :thup:

Olmaz olur mu, tabi var Ertan Bey, sizde yoksa bistüri sapı ve yanında 5 adet yedek bıçak ile gönderebilirim size. --> gerçek

NOT: Sünnetçi bi tanıdığımdan almıştım, o yüzden dikkatli olmak gerekiyor. Yanlışlıkla yanınızdakileri sünnet edebilirsiniz.... :hehe: --> şaka

(Esprinin dozu kaçmadı değil mi?)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

El elden üstündür derler. Saadettin bey'in anlattıkları doğrultusunda ben de bundan sonra sadece raket bıçağı pardon maket bıçağı kullanıcam ve pilavı da kaşıkla yiicem. Ayrıca Emre bey' in ekmek tahtası üstü dergi yöntemini denemek istiyorum. Şimdiden okunmuş dergi toplamaya başladım. Sevgiyle kalın... :isterim:
Bu arada Emre Bey'e sormak istiyorum acaba hangi dergilerin raketin altında kalması lazım? Özellikle heba edilecek bir dergi ismi var mı?? :lol:
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Ben bistüri (neşter) ile bir defa lastik kesmiştim. Raketin altına da bizim hanımın yeni aldığı ekmek tahtasını ve bol miktarda da dergi koymuştum. Lastiği kestikten sonra bir baktım, farkında olmadan dergilerle birlikte ekmek tahtasını da ikiye bölmüşüm. AliFuat bey'in söylediği gibi çok keskin bunlar çok. :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..