Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masalar Arasında Fark Var Mı?

Recommended Posts

Biz normalde yeşil Tibhar masalarda oynuyoruz. Turnuvalarda ise genellikle mavi Yasaka masalar kullanılıyor. Bu mavi masalara alışkın olmadığım için turnuvalarda hiç bir zaman (en azından turnuvanın ilk günü) normal oyunumu oynayamıyorum. Sanki masaların zıplatması farklı ve vuruş zamanlamasını bozuyor hissine kapılıyorum. Bunu bir çok arkadaş da söylüyor.

Böyle bir sorun size göre de var mı, yoksa stresden veya farklı renk olmasından dolayı bana mı öyle geliyor?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bizim okulda 2 farklı masa var..

Birisi Kettler marka diğeri noname sanırım..

Bana da bu ikisinin top zıplatması farklı gibi geliyor..

Bu sorunun cevabını hep merak etmişimdir, Ertan abi..

Cevap veren olursa beni de bilgilendirmiş olacak...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Burada biz de yeşil Tibhar masalarda, daha önce belirttiğim gibi Stadyum'da yer alan masa tenisi salonunda oynuyoruz. Geçen İl düzeyinde bir turnuvada Dilek Sabancı Spor Salonunda, mavi Yasaka masalarda oynamıştık.

Masaların top zıplatmasından ve hatta topun masada zıpladığı sırada çıkardığı sesten şikayet etmiştim. Acaba fazla mı şikayet ediyorum veya birşeyleri bahane mi ediyorum diye düşünmüştüm ama, görüyorum ki şikayetçi bir tek ben değilim.

Açıkcası bende merak ediyorum bu sürekli oynanan masalara kazanılan bir alışkanlık mı yoksa gerçekten masalar arasında fark var mı...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

masalarin uzerindeki tabakanin kalinligi farkli oluyor.. genellikle okularda, kuluplerde 19 mm top kullaniliyor.. Turnuvalarda kullanilan masalarda ise 22 mm ve 25 mm diye iki kalinlik var.. 25 mm kalinliginda olanlar topu en cok ziplatanlar.. ayrica en kalitelisi..

bizim kulupte biz 22 ve 25 mm masalar kullaniyoruz.. 19 mm ile oynayinca insan bir garip oluyor..

Biz mavi masalardan kullaniyoruz..

sanirim psikolojik.. ben de yesil olanlarla oynadigimda biraz garipsiyorum..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

masalar arasında kesinlikle hissedilir derecede fark var. örneğin: bazı masalar yavaş, bazıları çok spin yiyor; joola masalar (2000/3000) hız ve spin konusunda en ideal olanlar; bizim masalar Imperial, rakip oyuncular masaların çok hızlı olduğunu söylüyorlar, bize mesela normal geliyor...

beni hızı, falsodan etkilenmesinden ziyade en çok, masada değişik zıplamaya yolaçan bozukluklar varsa onlar mahvediyor. bazı masalarda bazı noktalarda top normal zıplamıyor, düşüveriyor ya, böyle raketinin altından geçiyor, işte o zaman masayı hemen marangoza teslim edip güzel bir dolap yapılmasını istemek geçiyor içimden...

Ping

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bizim kulupte cogunlukla joola olympic masalar var.. cok kaliteli olduklarini soyleyebilirim.

beni hızı, falsodan etkilenmesinden ziyade en çok, masada değişik zıplamaya yolaçan bozukluklar varsa onlar mahvediyor. bazı masalarda bazı noktalarda top normal zıplamıyor, düşüveriyor ya, böyle raketinin altından geçiyor, işte o zaman masayı hemen marangoza teslim edip güzel bir dolap yapılmasını istemek geçiyor içimden...

hazir dolap daha ucuza gelir aslinda.. :lol:

hem o cikintilar dolabin uzerinde olacak.. benim olacak dolap ayni zamanda cikintisiz da olmali..:))))

raketi biraz asagida tutmayi denedin mi hic altindan gecip gitmesin diye top?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

boyle bir standart varsa sayet butun turnuvalarda 22mm veya 25mm kullanilmasi gerekir..cunku 22mm 25mm gibi degil.. ama her ikiside turnuvalarda kullaniliyor diye biliyorum, yaniliyor muyum?

nedir o mesafe topun dusmeye birakildigi nokta ile masa arasindaki uzaklik ve topun ne kadar ziplamasi gerekir? nereden ogrenebiliriz bunu?

pingpongman'in dedigi gibi masa her noktasinda ayni derecede topu ziplatmiyor, "sweet spot" bazen genis mi olmuyor acaba..

o test sistemini ogrenip hemen bizim masalara gidip test etmem gerekir.. :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yalniz ilginctir; neden boyle bir ayrim var butun masalarda? hepsinin de ayni olmasi gerekmez mi? acaba masalar eski falan mi?

tibhar masanin nasil oldugunu unuttum dogrusu.. donic'in masalari da cok kaliteli, hic oynadiniz mi?

....

benim en sevdigim masalar aslinda; hani tatile gidersiniz -tatilkoyu tercihan-, bir masa vardir acik havada durur.. ruzgarla savasarak oynamaya calisirsiniz.. masanin ustunun kalinligi 5 mm falandir, topu nasil ziplatir halen sasiririm.. :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ya masaların ustu yapıştırılmış hurricaneII ile kaplansaydı nolurdu acaba :P
:lol::lol:

masaya topu 30cm den bırakınca 23 cm zıplaması

tesekkurler haum.. hemen bizim masalarin ne derece saglam olduklarini gormem gerekli.. titreme geldi bile..:)))))

gercekten bir masa 23 cm ziplatirken digeri 13 cm ziplatirsa pek de hos olmaz..:))) ama gel gor ki ben o kadar da farkliliklar olacagini dusunmuyorum.. tabii yazlik yerlerdeki masalar disindakiler icin konusuyorum..:)))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

nedir o mesafe topun dusmeye birakildigi nokta ile masa arasindaki uzaklik ve topun ne kadar ziplamasi gerekir? nereden ogrenebiliriz bunu?

Tabii ki masatenisi.org dan öğrenebilirsiniz. Bakınız Masa tenisi kuralları.

Standartlardan bahsediyorsunuz ama bunlar Türkiye'de geçerli mi acaba ? Geçen hafta sonu maçlarda antreman toplarını kullanıyorlardı. Biz kendi 3 yıldız toplarımızı çıkartıp onlarla oynadık.

Tibhar masaların da bir kaç farklı modeli var. Bizim kullandıklarımızda hiç bir anormallik, kaydırma vs gibi sorun yok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tabii ki masatenisi.org dan öğrenebilirsiniz.
forumda ne arasak bulabiliyoruz, ne guzel..benim hic aklima gelmedi dogrusu; burada, forumdan o bilgileri bulabilmek..

Geçen hafta sonu maçlarda antreman toplarını kullanıyorlardı.

inanilmaz..:)))

bizim burada 7-8 yasindaki cocuklarda bile 3 yildizli toptan baskasi yok.. robotda bile uc yildizli toplari kullaniyoruz. (aslinda antreman toplari pek o kadar da farkli degil uc yildizlilardan..)

Tibhar masaların da bir kaç farklı modeli var. Bizim kullandıklarımızda hiç bir anormallik, kaydırma vs gibi sorun yok.

sonucta mutlaka masa eskidir, egerki bir anormallik varsa.. bu masalarin hepsi ittf onayli degil mi zaten. bu biraz daha akici olsun, bu topu tutsun denemez..

.....

bizde bir masa vardi; nittakuydu yanlis hatirlamiyorsam; masa o kadar berbatti ki, top gercekten de uzerinde ziplamaktan rahatsiz olmusa benziyordu.. tabii istisnalar var, yok degil..

bir de mobilyaci agabeylerimizin, goz karariyla yaptiklari masalar var.. yemek masasini dusunerekten masa tenisi masasinin nasil olmasi gerektigini bulmaya calisarak masa uretiyorlar.. sonra ortaya bir tane file taktinmi da aynen masa tenisi masasi gibi hissetmeye basliyor bu masalar.. bu masalarin uzerinde zip zip ziplayan top bir turlu ayilamiyor, bir o yana devriliyor bir o yana.. sarhos gibi.. oyuncu acisindan top tamamen basibos.. birinci oyuncu ben bu topa daha cok bakamam diyip rakibe atiyor, burada top iki kere zipliyor masa uzerinde; rakip topu yakalamaya calisiyor, geri gonderip kurtulabilmek icin bu sarhos toptan.. ama nafile.. cunku top masaya ikinci kere carptiginda 23 degil 2.3 cm zipliyor.. yol cok patikali.. (masal gibi oldu valla..:)))

boyle masalar da yok degil.. insani cileden cikartan turden masalar..

en kotusude, rakip her zaman topu o masadaki centikli yere atar, ama bizler bunu bir turlu beceremeyiz..:)))))))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..