Jump to content
Masatenisi.org Forum

Oyuna Göre Mi Tahta Yoksa Tahtaya Göre Oyun Mu?

Misafir

Recommended Posts

selamlar. bu oyun bağımlılık yapıyor. herkes daha iyi nasıl oynayabilirimin derdinde. kendimi nasıl geliştirebilirimin derdinde.bunun için sık sık tahta ve lastikler değiştiriliyor. bazılarımız onlarca kombinasyon yapıp hala istediklerini bulamıyorlar. habire suclarımızı tahtalara buluyoruz. halbuki o tahtayla mukemmeli yakalayan oyuncular var. onlar yapabiliyorsa bizlerde yapabilir miyiz?birde oynadıkca oyunumuz gelişiyor.bu sefer eldeki ekipmanın da değişmesi gerekiyor. eldeki mevcut raketin oyun stillerine uygun oynayamayız mı?elde atak bir tahta ve atak lastikler var o zaman bizde atak oynayalım.kontrol varsa kontrollu oynayalım. bunu yapan arkadaslar yok mu tahta ve lastik secmeyip ekipmana göre oynayan? yoksa paralar ucup gidiyor. bir markada 40 tahta 30 lastik çeşidi var. bunun backhandı var forahandı , lasitk kalınlıkları da ayrı bir seçim. yaklasık 40*30*30*3=120000 farklı kombinasyon.bu bir markaya ait 8 marka diyelim 120000*8 yaklasık 1.000.000 ( bir milyon ) kombinasyon.bunlardan hangisi bana uygun acaba bir bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Üreticiler ve markaları değişiklik gösterse de sonuçta tahta ve lastikleri defans, allround ve offansif diye üç genel kategoriye ayırabiliriz. Eğer sizin gerçekten oturmuş bir stiliniz ve oyun tarzınız varsa buna göre bir ekipman satın alır oynarsınız. Değiştirmek bana göre daha çok meraktan kaynaklanıyor. Çünkü bu spor insanı kendine bağlayan güzel bir hobi aynı zamanda. Lastik ve tahtaların kokusu bile bir masatenisi hastasının dikkatini çeker, özenle koklar onları. Sadece oynamak yetmez, isim yapmış ünlülerin ne kullandığına varıncaya kadar merak ederiz. Aynı bir zamanlar Beatles grubu üyelerinin ne renkte don giydiğini merak ettiğimiz gibi :P: Ha, eğer kabahati sürekli ekipmana bularak değiştirenlerdenseniz bence vazgeçin, önce kendinize bir öğretici bulun derim ben. (Sözüm meclisten dışarı)...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahta konusunda bence birkaç önemli nokta var. Birincisi elinize nasıl oturduğu, ikincisi ağırlığı ve son olarak lastik yapışık olmadan belirli bir mesafeden tahtanın üzerine düşürdüğünüz topu ne kadar yukarı atabiliyor. Bir çok değişik markanın aynı değerde üretim yaptığını düşünürsek tahta markası seçimi konusunun biraz piskolojik olduğunu düşünüyorum.

Lastik konusu tahtaya göre çok daha karmaşık. Bütün firmalar bu konu üzerinde sürekli yeni teknolojilerinde yardımıyla yeni ürünler çıkartıyor ve neyazık ki bizede denemek kalıyor.

Üretici Firmaların tahta ve lastik konusunda yaptığı bu araştırmalar ve geliştirmeler herkezi yenebilen bir raket kombinasyonu bulununcaya kadar devam edecek. :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Tahta konusunda bence birkaç önemli nokta var. Birincisi elinize nasıl oturduğu, ikincisi ağırlığı ve son olarak lastik yapışık olmadan belirli bir mesafeden tahtanın üzerine düşürdüğünüz topu ne kadar yukarı atabiliyor. Bir çok değişik markanın aynı değerde üretim yaptığını düşünürsek tahta markası seçimi konusunun biraz piskolojik olduğunu düşünüyorum.

Lastik konusu tahtaya göre çok daha karmaşık. Bütün firmalar bu konu üzerinde sürekli yeni teknolojilerinde yardımıyla yeni ürünler çıkartıyor ve neyazık ki bizede denemek kalıyor.

Üretici Firmaların tahta ve lastik konusunda yaptığı bu araştırmalar ve geliştirmeler herkezi yenebilen bir raket kombinasyonu bulununcaya kadar devam edecek. :D:

"Herkesi yenebilen bir raket kombinasyonu" !! Bu söz çok hoşuma gitti. Ayrıca tahta ve hatta lastik markası seçiminin de psikolojik yanı olduğu da çok doğru. Mesela Donic markası bana "dandik" sözcüğünü çağrıştırıyor.. :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence bir işiniz(düzenli olarak para kazandığınız bir iş) varsa eğer birçok kombinasyon deneyip kendinize en uygununu bulabilirsiniz.. belki. ama benim gibi gariban öğrenciler :kizgin: elindekilerle idare etmesi gerek. ben 2. le bi raket aldım. iki tarafıda sriver fx. birini değiştirdim eski diye vario soft aldım. ve öle yuvarlanıp gidiyorum

ama napalım kader böyleymiş...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
bence bir işiniz(düzenli olarak para kazandığınız bir iş) varsa eğer birçok kombinasyon deneyip kendinize en uygununu bulabilirsiniz.. belki. ama benim gibi gariban öğrenciler :kizgin: elindekilerle idare etmesi gerek. ben 2. le bi raket aldım. iki tarafıda sriver fx. birini değiştirdim eski diye vario soft aldım. ve öle yuvarlanıp gidiyorum

ama napalım kader böyleymiş...

Sevgili Ozan,

Ben de öğrenciyken (1977-83) ne marka olduğunu bilmediğim konik saplı bir tahta üzerine iki tarafı da kırmızı 2. el Tempest (2.1 idi galiba) lastikler kullanıyordum. Gözüm gibi bakardım onlara. İlerde nasıl olsa sen de istediğin ekipmanları alabilmek için maddi yönden özgür hale geleceksin. Önündeki zamanı iyi değerlendirip tekniğini ve yeteneğini iyice geliştirirsen ne mutlu sana. Ben geride bıraktığım ve masatenisi ile ilgilenmediğim 20 yıla çok acıyorum. Sevgi ve selamlar....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar masa tenisi oynayanın tahta veya lastikler değil kendimiz olduğunu unutmayalım.

Ben bir süperlig oyuncusunun kenarda bir kova içinde duran 10 YTL lik markası bile olmayan bir raketi alıp iyi oyuncuları yendiğini gördüm. Yani tekniği iyi olan her türlü ekipman ile oynayabilir.

Doğru ekipmanı bulmak oyunumuzu en azından yüzdemizi artırır ama kendimizden iki gömlek daha iyi bir oyuncuyu da yendirmez. Bu konuda en çok yapılan hata da çok hızlı tahta ve lastiklerin peşine düşmektir. Çok hızlı ekipman çok hızlı refleks ve ayak hareketlerini de gerektirir. Bunu zamanında ben de yaptım ama vuruş yüzdemizi düşürmekten başka bir işe yaramadığını farkettim.

Sonuç olarak ekipman merakı ve heyecanı gerçekçi olduğu sürece iyidir ama abartmamak kaydıyla.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili ozan o kadar şanslısın ki

ilk ittf onaylı raketime ki eski bir butterfly jonyer st defans tahtası üzerinde hanno nagoya kabak lastikler vardı üniversite 3 te sahip oldum yıl 1988 di

ilk pro yepisyeni raketime ise 35 yaşında sahip oldum

bilmem anlatabiliyor muyum?

Bu sıralarda çılgın gibi bir çok oyun şeklime uyan tahta ve lastik denedim ama artık duruldum diyebilirim.

Yalnız yanlış ekipman yani sizin oyun stilinize uymayan ekipman kesinlikle sizi çok negatif etkiliyor. Tensiyon lastikli hızlı bir raket toplamıştım ilk seferinde yapmak istediğim hiç bir şeyi bu raketle yapamadım kendime güvenim sarsıldı oyunum geriledi, toplara korkarak vurur olmuştum. Özellikle ilk kez pro raket alacakların kesinlikle tensiyon lastiklerden uzak durmalarını söyleyebilirim.

Tanju abi yine de bu sıralarda en fazla ekipman değiştirme rekoru sizde.

saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Sevgili ozan o kadar şanslısın ki

ilk ittf onaylı raketime ki eski bir butterfly jonyer st defans tahtası üzerinde hanno nagoya kabak lastikler vardı üniversite 3 te sahip oldum yıl 1988 di

ilk pro yepisyeni raketime ise 35 yaşında sahip oldum

bilmem anlatabiliyor muyum?

Bu sıralarda çılgın gibi bir çok oyun şeklime uyan tahta ve lastik denedim ama artık duruldum diyebilirim.

Yalnız yanlış ekipman yani sizin oyun stilinize uymayan ekipman kesinlikle sizi çok negatif etkiliyor. Tensiyon lastikli hızlı bir raket toplamıştım ilk seferinde yapmak istediğim hiç bir şeyi bu raketle yapamadım kendime güvenim sarsıldı oyunum geriledi, toplara korkarak vurur olmuştum. Özellikle ilk kez pro raket alacakların kesinlikle tensiyon lastiklerden uzak durmalarını söyleyebilirim.

Tanju abi yine de bu sıralarda en fazla ekipman değiştirme rekoru sizde.

saygılar

:D: Merhaba Yurt,

Gerçekten şu 6 ay içinde bi sürü lastik, tahta falan derken yanlışlarla dolu çok alışveriş yaptım.. Siz, Ertan Bey, ben genellikle aynı şeyleri söylüyoruz ama.., eh, tabi bu ekipman denizinde insan kendini tutamıyor, açıldıkça açılıyor. (Aç tavuk kendini buğday ambarında sanarmış. Bu atasözü buraya yakıştı mı bilmiyorum). Yakında masayı değiştirecem galiba, belki daha iyi oynarım..şaka...

Sevgi ve saygılar sizlere.....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaslar aynı dert bende de var ogrencıyım ve hıc kendıme aıt raketım olmadı gıresun 2. oldum ve yıne baskasının raketıyleydı 4 tane 2.lık daha aldım o da baskalarının raketıyle sımdı unıv. hazırlıktayım ne yazıkkı hala raketım yok

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaslar aynı dert bende de var ogrencıyım ve hıc kendıme aıt raketım olmadı gıresun 2. oldum ve yıne baskasının raketıyleydı 4 tane 2.lık daha aldım o da baskalarının raketıyle sımdı unıv. hazırlıktayım ne yazıkkı hala raketım yok

Öncelikle başırılarından dolayı seni kutluyorum. Sormak istediğim şöyle bir soru var, suponsor olmaları için iş adamlarına veya firmalara teklif yaptın mı? Senin gibi başarılı gençlere bir çok firma destek verebilir. Eğer yapmadıysan bunu denemde fayda var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence ilk olarak yapacagımız kombinasyon denenmiş yani üst düzey oyuncuların kullandıgı kombinasyon olması gerekiyor;)Daha sonra kendimizi geliştirdikce(bu uzun zaman alır) yeni arayışlara gecebiliriz.Tabi tüm arkadasların dediği gibi havuz büyük heryerinde yüzmek isteniyor:)

Tanju abicim masa kesin işe yarar :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

selamlar. aslında cevabı herkes biliyor. kendi oyun stilimize göre raket alırız yada almaya calısırız. ama burada önemli nokta amacımız. ben hobi olarak yapıyorum bu sporu.zevk alabilmek daha önemli. o yuzden alimdeki raketin ne olduğuna pek de bakmam.4 ay önce aldığım bu raketimi işi bitene kadar kullanıp sonra yenileyeceğim. ama hedef turnuvalar ve birincilikler olunca iş değişir. en mukemmeliyle oynamak gerekir. hatta karsımızdaakiinin oyun stilini bozucu değişik raketlerle de oynanabilir. cok iyi olanların tek raketleri olduğunu zannetmiyorum. 3 yada 4 değişik raket kullanabilir onlar. ama benim gibiler için eldeki ile yetinmek en guzeli. stres yapmaya da gerek yok nihayetinde...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

selamlar. asl?nda cevab? herkes biliyor. kendi oyun stilimize göre raket al?r?z yada almaya cal?s?r?z. ama burada önemli nokta amac?m?z. ben hobi olarak yap?yorum bu sporu.zevk alabilmek daha önemli. o yuzden alimdeki raketin ne oldu?una pek de bakmam.4 ay önce ald???m bu raketimi i?i bitene kadar kullan?p sonra yenileyece?im. ama hedef turnuvalar ve birincilikler olunca i? de?i?ir. en mukemmeliyle oynamak gerekir. hatta kars?m?zdaakiinin oyun stilini bozucu de?i?ik raketlerle de oynanabilir. cok iyi olanlar?n tek raketleri oldu?unu zannetmiyorum. 3 yada 4 de?i?ik raket kullanabilir onlar. ama benim gibiler için eldeki ile yetinmek en guzeli. stres yapmaya da gerek yok nihayetinde...

Size katiliyorum Sahin Hocam. Zaten anca haftada bir yada iki kere oyanabiliyoruz. Istesek bile sampiyonluklar elde etmemiz neredeyse imkansiz. Dolayisiyla, zevk alarak spor yapmis olmak ve bu arada da bir nebze de olsa kendimizi gelistirmek bu isin ozu gibime geliyor. Benim cok cok ust seviyede basarilar elde etme gibi amacim olmadigi icin raketimle mutlu mesut bir sekilde oynamaya devam edecegim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

selam panter. bty 7000 cok uygunn bir raket (eğer paran azsa).30, 40 ytl için ideal. ama 100 ytl ye doğru yaklasırsan cok guzel raketler var. bu konuda tahta ve lastiği sık sık değiştirenlerden yardım isteyebilirsin.onlar bu konuda daha bilgilidirler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...
sagol sahın abı btfly la ılgılı sorum var 2 tarafı da aynı mı atıyo ve sunger bıraz kalın mı benım tercıhım kalın olsun dıyorum bı kac kısıden duydum hazır raket alırsan paran cope gıder dedıler

btfly 7000 sahibi olarak sana asla tavsiye etmiyorum

nedeni süngeri ince topa vurdukça kötü bir tahta sesi geliyor.

hucümda fena değil ama savunmada top kontrolü pek kolay değil

açıkcası ben aldım ve hüsrana uğrdım

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar forum üyesi olarak söylediklerinize katılıyorum tanju abi sen en iyisi masayı degiştir.şahin kardeşin sözleride güzel fakat bu spor arkadaşlar önce sabır işi sabırsız olan insan ne ile oynarsa oynasın sabırsızsa kaybetmeye mahkum oluyor bu nedenle arkadaşın dedigi gibi eldeki imkanlarla bu spor yapılabiliyor fakat gönülde isterki daha iyi raket ve ekipmanlarla oynamak fakat en iyisi kendi gayretinle bu işi yapmak herkese selamlar 3 gündür arka arkaya oynuyorum inanın sag kolum kalkmıyor artık ama insan partneri yenince ise daha mutlu olup daha başka rakipler aramaya başlıyor yenilmeye başlayınca raketin çekmiyor kesmeyi almıyor çakmayı tutmuyor bahaneler hazırlamaya başlıyoruz ögrendigim bir şey var ^^ Bükemedigin bilegi öpeceksin ^^ bu kadar her zaman aynı şahısa yenilsen azimle zamanı gelince yenersin yeterki sen kendini geliştir.Karşındaki insanında kötü günü olabilir.Herkese kolay gelsin ama çok güzel ve bagımlılık yapan bir spor herkese selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar forum üyesi olarak söylediklerinize katılıyorum tanju abi sen en iyisi masayı degiştir.şahin kardeşin sözleride güzel fakat bu spor arkadaşlar önce sabır işi sabırsız olan insan ne ile oynarsa oynasın sabırsızsa kaybetmeye mahkum oluyor bu nedenle arkadaşın dedigi gibi eldeki imkanlarla bu spor yapılabiliyor fakat gönülde isterki daha iyi raket ve ekipmanlarla oynamak fakat en iyisi kendi gayretinle bu işi yapmak herkese selamlar 3 gündür arka arkaya oynuyorum inanın sag kolum kalkmıyor artık ama insan partneri yenince ise daha mutlu olup daha başka rakipler aramaya başlıyor yenilmeye başlayınca raketin çekmiyor kesmeyi almıyor çakmayı tutmuyor bahaneler hazırlamaya başlıyoruz ögrendigim bir şey var ^^ Bükemedigin bilegi öpeceksin ^^ bu kadar her zaman aynı şahısa yenilsen azimle zamanı gelince yenersin yeterki sen kendini geliştir.Karşındaki insanında kötü günü olabilir.Herkese kolay gelsin ama çok güzel ve bagımlılık yapan bir spor herkese selamlar

Merhaba

Hakkı kardeşim, mütevazi olmak her zaman iyidir. Ben masa değiştirme fikrimi espri olsun diye yazmıştım. Yani ekipman değiştirme konusuna abartılı ve komik olarak yaklaşmak istedim. Ama sen ciddiye alarak laf atmışsın bana. Hoşuma gitti, güldüm. Belki sen de şaka yapmak istedin, olabilir. Anlaşılan o ki, iyi bir oyuncu olduğunu ima etmeye çalışıyorsun. Ama herkesin iyi oyuncu kavramı farklıdır, Denizli'de bir kaç kişiyi yenmekle iyi oyuncu olunmaz. Masa tenisi görgü ve bilgini geliştirmek için, hangi seviyede olduğunu anlamak için profesyonel oyuncularla da oynaman lazım. İyi şanslar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   3 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..