Jump to content
Masatenisi.org Forum

Raket Temizliği

Guest ardıç

Recommended Posts

Ben, bir adet Butterfly lastik temizleme süngeri ve bir adette Tibhar lastik temizleme köpüğü aldım. Köpüğü cok fazla sıkmadan lastiklere yeterli miktarda sıktıktan sonra temizleme süngeri ile lastikleri siliyorum. Ilık su ile temiz bir bez mendili ıslatarak da lastikleri silebilirsin gibime geliyor. Lastikleri alkol, kolonya gibi şeylerle temizlemek sakıncalı diye biliyorum.

Ben de cok profesyonel değilim ama benim bildiklerim bunlar. İnşallah verdiğim bilgiler doğrudur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konu daha öncede açılmıştı sanırım.Arama yaparsanız ulaşabilirsiniz.Genede bende raketi nasıl temizlediğimi açıklayım;

Oynarken sayı aralarında,set aralarında ve maç bittikten hemen sonra raketimin lastiğine hohlayarak elimin içiyle bir güzel temizler kılıfıma koyarım.Çok etkili bir temizleme yöntemi yıllardır çok memnunum.tavsiye ederim.tamamen doğal...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konu daha öncede açılmıştı sanırım.Arama yaparsanız ulaşabilirsiniz.Genede bende raketi nasıl temizlediğimi açıklayım;

Oynarken sayı aralarında,set aralarında ve maç bittikten hemen sonra raketimin lastiğine hohlayarak elimin içiyle bir güzel temizler kılıfıma koyarım.Çok etkili bir temizleme yöntemi yıllardır çok memnunum.tavsiye ederim.tamamen doğal...

Tamamen katılıyorum, yıllardır bendenizin de başarıyla uyguladığım bir metoddur :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest ozan barıs aydın

evet evet evet

bende kesinlikle katılıyorum gayet güzel bi yönetöm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
Ben, bir adet Butterfly lastik temizleme süngeri ve bir adette Tibhar lastik temizleme köpüğü aldım. Köpüğü cok fazla sıkmadan lastiklere yeterli miktarda sıktıktan sonra temizleme süngeri ile lastikleri siliyorum.

Bence de bu temizleyici gerçekten başarılı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şuana kadar raket temizliyici kullanmadım ama derinden hohlayarak ve raket tutan elimizin içiyle daha temiz olmasına katkıda bulunduğuna inanıyorum diğer temizleme metodları lastiğe zarar vereceğine inanıyorum:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aynen katılıyorum. Çok etkili bir metod.

Bence maç anında en pratik yol olduğu için katılırım. Ama antreman ve maç öncesi için iyi bir fikir olduğunu zannetmiyorum. Çünkü insan cildi yağlıdır ve el içi yanı raket lastiğine geçer ve lastğin top tutuşunu azaltır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...
  • 1 month later...

ben de hohlama yöntemini kullananlardanım :D

fakat temizleme için vakit varsa saç yıkama keremli ıslak mendille siliyorum raketin üzerinden bayagı mikterda toz silinmiş oluyor.hohlama iyi fakat elimin içide dışıda terliyor bu nedenle elinle silmek (Ter tuzlu oldugu için deriyi sertleştirmektedir)o nedenle alkolsüz ıslak mendille siliyorum. etkili oluyor. selamlar :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...
  • 3 months later...

Hohlama yöntemi iyi fakat geçici,zaten elde oluşan ter ve yağ rakete geçdiği için uzun vadede zararlı.Ben temizlik için bebe şampuanı(kremsiz) kullanıyorum ve nemli bezle fazla ıslatmadan siliyorum sonucu mükemmel.. topun tutuşu kesinlikle artıyor.. deneyin memnun kalacaksınız.....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bütçen varsa en iyi yöntem bence btf temizleme köpüğü ve süngeri (toplam 15 ytl civarı) en az 6 aydır kullanıyorum ve hala yarısı duruyor. bütçem yok dersen pamuğu ıslat çok sıkmadan hafif ıslak kalacak şekilde lastiği temizleyebilirsin. bu yöntemler antrenman başında daha uygun oluyor. artrenman veya maç içinde hohlama yöntemi çoğu kişi tarafından kullanılıyor ve etkili.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 5 weeks later...

herzeze merhabalar;masa tenesine yeniden başlıyorum sanki bi mazim varmış gibi konuştum ama lisede takımdaydım.turnuvalara da katıldım.milli oyuncularıda görmüştüm(oyun tarzları v.s) o zamanlar.şimdi bu tutkumu hem ciddi olarak hemde spor ve eğlence olarak devam ettirmek istiyorum...şimdi bi tane masa aldım bu gün kuldum gerçekten özlemişim eskiyi hatırladım birden...iyi olduğunu düşündüğüm 2 tane raket aldım(stiga **** tıtantech_revtech)ve 3 yıldızlı stıga turnuva topu aldım... iyi raketlerle oynamanın zevki bi başka.kısaca hikayemi anlattıktan sonra sorulara geçeyim...

1:raketlerin lastiklerini temezlemek için bisürü şey söylenmiş acaba bu kullanmakta olduğum raketler için sadece sünger yada (az su ve detejan) karışımı yeterli olur mu?

2:stıganın cup topu var(6 lı. 2,62 ytl ) ama hiç bir açıklama yapılmamış 3 yıldız yada 2 die,kupada kullanıldığı için mi yoksa başka bi anlam ifade ediyor mu?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

deterjan sürdün mü o lastikten bir daha hayır beklemeyin. önceki mesajlarda yazılı zaten. en basiti pamuk ve su. pamuğu ıslatıf hafifçe sıkın lastiğe fazla bastırmadan silin, başka bir yöntem lastik temizleme spreyi ve combi temizleyiciler bunlar birçok firma tarafından satılıyor 10-15 ytl arası değişiyor fiyatları, başka bir yöntem de hohlama. raketi ağzına yaklaştırıyorsun hoh yapıyorsun ve tozunu siliyorsun :))))))))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1:raketlerin lastiklerini temezlemek için bisürü şey söylenmiş acaba bu kullanmakta olduğum raketler için sadece sünger yada (az su ve detejan) karışımı yeterli olur mu?

2:stıganın cup topu var(6 lı. 2,62 ytl ) ama hiç bir açıklama yapılmamış 3 yıldız yada 2 die,kupada kullanıldığı için mi yoksa başka bi anlam ifade ediyor mu?

Selam,

Yanıt1. en doğalı hohlamak ,ucuz yöntem; spreyli bir şişenin içine su koy lastiğe püskürt bulaşık süngeri ile sil.

Yanıt2.Stiga cup antrenman ve hobi topudur ve yıldızsızdır.Turnuvalarda oynatmazlar. Stiganın maç topları 3*** competition ve optimumdur.

Bilginize...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bütçen varsa en iyi yöntem bence btf temizleme köpüğü ve süngeri (toplam 15 ytl civarı) en az 6 aydır kullanıyorum ve hala yarısı duruyor. bütçem yok dersen pamuğu ıslat çok sıkmadan hafif ıslak kalacak şekilde lastiği temizleyebilirsin. bu yöntemler antrenman başında daha uygun oluyor. artrenman veya maç içinde hohlama yöntemi çoğu kişi tarafından kullanılıyor ve etkili.
RAKET TEMİZLİĞİ: Yıllardır uyguladığımız doğal yöntem. 1-Şayet maç esnasında isek ağzımızla hohlayarak raketin lastiğinde buğu oluştururuz ve daha sonrada bu buğuyu başparmağımızın dip kısmı ile bileğimiz arasında kalan avuç içi tarafının yüksek kısmı ile lastiğimizin buğusunu sileriz. Bu acil durumlarda kullandığımız ve uyguladığımız yöntem.Diğer yöntem ise 2- Raketimiz kirli olduğunda veyahut antrenman sonrası, maç sonrasında saf su ile sileriz. Şöyleki saf su dememizdeki amaç kireçsiz su olması yönünden önemlidir. Çünkü normal su ile silmeye kalkarsanız zamanla lastik üzerinde istenmeyen kireçin birikimi ile düz bir tabaka oluşacağı için lastiğimize zarar verir ve topa falso vermemizi ve lastiğin topu fırlatmasını azaltır.(saf su:yağmur suyu veyahut kaynatılmış sıcak suyun soğuduktan sonra ki durumu - normal su kaynayıp soğuduktan sonra kirecini kabının içerisinde bırakır. Çay yaparken alttaki soğumuş suyu küçük bir pet şişeye boşaltın " kabın içindeki tortuları-kireçleri- almadan, ve devamlı yanınızda bulunduracağınız temiz bir miktar pamuk ile beraber , erik büyüklüğünde bir parça pamuğu saf su ile iyice ıslatın ve direkt olarak elimizde aşağıya doğru eğik olarak tutmuş olduğumuz raketin sapından aşağıya doğru bastırmadan ve daireler çizmeden düz birer çizgi çekerek yavaş yavaş silelim. Pamuk fazla kirlenir ise raketin arka yüzeyi için yeni bir pamuk hazırlayalım ve aynı şekilde silelim ve sildikten sonra da raketimizi kuruması için dik olacak şekilde bir yere yaslayalım .) Enis ÖZEL
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 years later...

1- hohlama ucuz ve basit bir yöntem

2- insan derisi yağlı ve ter tuzludur :), zamanla lastiğinizde deriniz gibi olabiilr :p

3- pamuk bazen parçalar bırakıyor, özellikle siyah lastikte çok belli oluyor ve beni sinir ediyor..

4- temizleme spreyleri var, lastiğe zarar vermez ve hiçbirşekilde lastikle kimyalasal bir reaksyona girmez vs.. sadece fiziksel bir temizlik sağlıyor/deniyor, bunun için de güderi sarılmış sünger almanız gerecekecek.

5- 5 liralık bir güderi temizlik bezinden küçük parçalar kesip yıllarca kullanabilirsiniz, hafif nemli bir şekilde silince cillop gibi oluyor,

6- temizilik sonrasında lastik koruma folyosu (özellikle yapışkanlı olanlar çok güzel, 2-3 TL) kullanırsanıp kılıfına koyarsanız

yıllarca sorunsuz kullanırsız vesselam...

m.yıldız

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..