Jump to content
Masatenisi.org Forum

Xushaofa Maç Topları ve Yamukluk

Recommended Posts

Yaklaşık 1 hafta önce internetten Türkiye'deki bir mağazadan 2 kutu Xushaofa maç topu aldım. Kutuların üzerindeki üretim tarihine baktım. Ağustos 2015 yılında üretilmiş gözüküyor. 12 topu tek tek elimle çevirdim. 12'sinde de yamukluk tespit ettim. 12 topun 12'sinin de yamuk olması normal midir? Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verebilirse çok sevinirim.

Ayrıca merak ettiğim diğer bir konu da üretim yılı 2018 ve daha sonrası olduğunda topların daha yuvarlak ve daha sağlam olması konusunda bir geliştirme mevcut mudur? Eskiler çok iyi bilir ki plastik toplar çıkmadan önceki celluloid toplar çok daha dayanıklıydı. Yeni toplar çok kısa süre içinde kırılıyorlar. Profesyonel sporcuların maçlarında da eskiden top kırılması olayı az yaşanırken, şimdi çok fazla yaşanıyor. Bu da bu endüstrinin olayı ticarete dönüştürdüğü izlenimini yaratıyor bende. Daha fazla top kırılınca daha fazla top satın alınacak!!!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hepsi mi yamuk? O markanın toplarının çoğu üst kalite olmalı, yani en azından yuvarlak.
2015 den beri stoklarda dura dura mı yamulmuş acaba?
Bence aldığın yere de  bilgi verip oynamadan iade veya değişim olmalı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Değişim yapmazlar. Ama hiç bir şuafo tam düz çıkmıyor. Mutlaka çok aZda olsa yalpalanıyor. En az yamuk olanı seçip oynayabilirsin. Hatta benim tezim topların plastik ambalajda olmaması distrübütör veya market tarafından seçilmesine engel değil :O

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, Bilal OLGUN yazdı:

... Ama hiç bir şuafo tam düz çıkmıyor. Mutlaka çok aZda olsa yalpalanıyor...

https://revspin.net/balls/xushaofa-40p-poly-3-star.html    burada öyle demiyor ama, Türkiye'de satılanlar o zaman senin dediğin gibi oluyor...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Satan mağaza topları açıp yamukları tek kutuya doldurup kakalıyorsa, geri kalanları da kendi kullanıyor eşe dosta dağıtıyorsa hiç hoş değil. Tabi daha hoş olmayanı üreticinin topları kapalı ve korumalı poşette/pakette göndermemesi.

Kutuda roundness perfected yazıyor. Öyle demiş ama tutturamamış o kaliteyi.

Peki yeni üretim toplar daha dayanıklı ve daha düzgün mü? Yoksa üretimde bir değişiklik olmadı mı acaba? Bazı başka markaların daha kaliteli (yeni model) toplar ürettiğini okumuştum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu arada internetten alınan ürünler kayıtsız şartsız iade edilebiliyor. Yasa var. Kulaklık, külot, mayo gibi sağlığı tehdit edici ürünler hariç olmak üzere diğerleri iade edilebiliyor. 

Bir de kutuları tekrar açtım ve tekrardan çevirdim topları. Birisi az yalpalıyordu. Gerisi balon yapmış top gibi yalpalıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

12 dakika önce, Nezih yazdı:

Satan mağaza topları açıp yamukları tek kutuya doldurup kakalıyorsa, geri kalanları da kendi kullanıyor eşe dosta dağıtıyorsa hiç hoş değil. Tabi daha hoş olmayanı üreticinin topları kapalı ve korumalı poşette/pakette göndermemesi.

Kutuda roundness perfected yazıyor. Öyle demiş ama tutturamamış o kaliteyi.

Peki yeni üretim toplar daha dayanıklı ve daha düzgün mü? Yoksa üretimde bir değişiklik olmadı mı acaba? Bazı başka markaların daha kaliteli (yeni model) toplar ürettiğini okumuştum.

En güzel toplar Nittakuda yamuk çıkma oranları çok az ama pahalı. Sanwei deneyebilirsin yamuk mu yamuk ama diğerlerine göre daha az yamuk. en azından masada sektiğinde anlamsız bir yere gitmiyor. Dayanıklı mı, belki daha dayanıklı.  Ama bu defa da üst yüzey parlamaya başlayıp kayganlaşıyor. Her türlü dünya dönüyor :))

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Hakan KIRIK yazdı:

https://revspin.net/balls/xushaofa-40p-poly-3-star.html    burada öyle demiyor ama, Türkiye'de satılanlar o zaman senin dediğin gibi oluyor...

Ben Türkiye ye gelen tahtaların bile kalitesinden bile şüpheliyim. Yurt dışında satılan BTF ürünlerinin bariz bir şekilde daha iyi olduğunu görüyorum.  Diyeceksiniz aynı ürün evet aynı ürün.  Ama bir ağacın iyi olanı var bir de daha az iyi olanı var. Toplar da da bu geçerli

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2014 yılında plastik top mevzusu ciddiye binince 3* joola maç topu almıştım 30 tane. Selüloid top. 3 lü kutularda, poşetli, 3'li kutularda daha büyük olan toplu kutusunda biri dışında hiçbiri açılmamış halde duruyordu. 4 sene sonra kutuyu açınca, acayip bir kokuyla beraber hepsi elimde un ufak oldu. Hangi paketi açmaya çalışsam tuzla buz oldular. Hiç böyle birşey görmemiştim.  Dahası 3 tanesi rulo top kutusunda duruyordu. Ağzı sıkı sıkı kapanan 6'lı bir top kutusu. Hava alması çok zor yani. O kutuyu da açınca, çıkan kokudan gözüm yaşardı o ayrı konu, içindeki topların büzüşüp, eriyip, yapış yapış olup aktığını gördüm. Top kutusunun için, deterjan ve diş fırçasıyla baya bir temizlemem gerekti. Kutunun içi hala kokuyo. Top kutusuyla aynı çekmecede duran tişörtlerimden birinin top kutusuna değen kısmı da çamaşır suyu ile dağlanmış gibi olmuş. Nasıl bir maddeyse artık bu selüloid,  plastik toplara geçilmesi iyi olmuş dedim görünce. 

Şu an andronun plastik maç toplarını kullanıyorum. 6 tane almıştım. Yuvarlaklık kusursuz ve 2 haftadır kırılmayan topla oynuyorum. Defansçı olcaz diye tırmalarken herkes kafama kafama vuruyo, ona rağmen daha kırılmadı hayvancağız.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, ongun yazdı:

2014 yılında plastik top mevzusu ciddiye binince 3* joola maç topu almıştım 30 tane. Selüloid top. 3 lü kutularda, poşetli, 3'li kutularda daha büyük olan toplu kutusunda biri dışında hiçbiri açılmamış halde duruyordu. 4 sene sonra kutuyu açınca, acayip bir kokuyla beraber hepsi elimde un ufak oldu. Hangi paketi açmaya çalışsam tuzla buz oldular. Hiç böyle birşey görmemiştim.  Dahası 3 tanesi rulo top kutusunda duruyordu. Ağzı sıkı sıkı kapanan 6'lı bir top kutusu. Hava alması çok zor yani. O kutuyu da açınca, çıkan kokudan gözüm yaşardı o ayrı konu, içindeki topların büzüşüp, eriyip, yapış yapış olup aktığını gördüm. Top kutusunun için, deterjan ve diş fırçasıyla baya bir temizlemem gerekti. Kutunun içi hala kokuyo. Top kutusuyla aynı çekmecede duran tişörtlerimden birinin top kutusuna değen kısmı da çamaşır suyu ile dağlanmış gibi olmuş. Nasıl bir maddeyse artık bu selüloid,  plastik toplara geçilmesi iyi olmuş dedim görünce. 

Şu an andronun plastik maç toplarını kullanıyorum. 6 tane almıştım. Yuvarlaklık kusursuz ve 2 haftadır kırılmayan topla oynuyorum. Defansçı olcaz diye tırmalarken herkes kafama kafama vuruyo, ona rağmen daha kırılmadı hayvancağız.

çok enteresan. Bende 20 yıllık toplar sağlam bir şekilde duruyor :huh: 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bizim de son aldığımız Xushaofa 40+ plastik topların hepsi yumurta gibi çıkmıştı. Eski üretimler fena değildi. Burada bahsetmiştim. Andro Speedball Poly 3S (ABS) güzel top.

Yabancı forumlarda bahsedilenlere göre lastik üretiminde olduğu gibi top üretiminde de sayılı firma var. Eksiz 40+ plastik topların hepsi Çin'deki aynı fabrikadan (Double Fish olabilir -?-) çıkıyormuş. DHS ve Nittaku ise ekli üretiyor. Butterfly'ın ABS A40+'ları DHS üretimi. İstenilen kalitede üretip istenilen markayı basıyorlar yani.

Tarih: 25.09.2018 Saat: 16:47, ongun yazdı:

...4 sene sonra kutuyu açınca, acayip bir kokuyla beraber hepsi elimde un ufak oldu. Hangi paketi açmaya çalışsam tuzla buz oldular...

Çok ilginç...?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Hakan KIRIK yazdı:

Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum:

Abiii... 80 kişi mıncıkladı; fabrikanın heryerinde zıplattı gezdirdi topu herifler. Biz o kadar oynamıyoruz yav. Daha almadan yarı ömrü gitti topun. Neyse benimkiler üstteki çuvaldan olsun bari, alttaki çuvallar eziliyo toplar yumurta oluyo bak <_<

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bana göre en kötü toplar sırası ile Şuşofa ve Joola. Zaten muhtemelen aynı yerde üretiliyor. İşin komik tarafı Xiom toplar da gayet güzel. Oysa bunlar da şuşofa fabrikasında üretiliyormuş.

En iyisi ise Nittaku ( japon olan ) Diğer Nittaku ise tahminen DHS üretimi ki onlar da fena değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   2 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..