Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kombo Raketimi Değerlendirir misiniz?

Recommended Posts

Butterfly Timo Boll ALC

Tibhar Evolution EL-S

Tibhar Evolution MX-P

Bu kombinasyon ile şuanda oynuyorum.İlk raketim olması hasebiyle farklı bir yorum yapabilme durumum yok ama memnun gibiyim çünkü farklı birşey denemedim.Alışmam çok kısa sürdü şuanda gayet iyi durumdayım.Belkide ilk raket için fazla diyebilirsiniz ama almışken iyi yapalım dedik.  Bu lastikleri kullananlar varsa onlar muhtemelen farklı lastiklerde denemişlerdir.Sizce bu kombinasyon nasıl değerlendirme yapabilirmisiniz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selam Esat,

Sorduğun soru biraz tuhaf olmuş. Neden? Seni tanımıyoruz, nasıl bir oyuncu olduğunu bilmiyoruz, belki yeni başlayan bir hobi oyuncususun, belki kulüp seviyesinde yetenekli birisin bilmiyoruz. Genel yaklaşım, ilk rakette hızdan uzak durup, tamamı ahşap orta seviye bir tahta ve orta sert orta hızda lastikler seçmek. Ben hayatım boyunca aynı tahtayla oynamak istiyorum, atak oyuncusu olacağım, direk off sınıfı ile başlayacağım diyen de var. Bu da bir tercih, kimse birşey diyemez. Bir de şu var, ekipmanın senin için pek doğru olmadığını çoğu kişi geç farkeder. İlk başta iyi gelir, oynadıkça zaman içinde sorunları farkedersin. Ben de öyleyimdir. Elime tabak ver, tabakla da  oynarım. Sonradan anlarım tabakla istediğim gibi oynayamadığımı. O yüzden bu lastik ve tahtaya kim yorum yazsa senin işine pek yaramaz. Kendini sen bileceksin. (Antrenörün olsaydı zaten buraya yazmazdın). Memnunsan devam et, arayışa girme. Günün birinde fikrin değişirse, nerede sorun yaşadığını anlat ona göre çare düşünelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 17.09.2018 Saat: 10:55, ongun yazdı:

Atak oynayan birisiyim,senelerdir aktif olarak oynarım lakin kombo raket olarak hiç oynamamıştım ve yeni bir dünyaya açıldım.Abim combo raket yaptı ve carbon tahta ve bu lastiklerden bir raket yaptı.Oynarken ciddi manada şaşırdım,biz oynamıyormuşuz hiçbirşey dedim..Önerinizde haklısınız .Zaten tahta raket ve fazla hızlı olmayan bir raket hedeflerken ara ara arkadaşlarımın raketleriyle baya bir oynadım ve alıştım.Sonrasında almışken carbon olsun diyerek yola çıktık.Yabancılıkta hiç çekmedim.Şuan alışmakla ilgili herhangi bir problemim yok baya zaman geçti iyi durumdayım.Benim sormak istediğim soru aslında raket ve lastik uyumuyla ilgiliydi.Birçok lastik var lakin dünya sıralamasında  ilk 20 ye baktığımızda adamların kullandıkları belli.Ona istinaden böyle bir raket yaptık zaten.Atak oynayan ve bir onun kadar defansı olan kişi için bu ürünler yeterlimidir diye sormak istemiştim.Belki biryerde birşey kaçırmışızdır veya tavsiye olur.Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

6 saat önce, esat yazdı:

Atak oynayan birisiyim,senelerdir aktif olarak oynarım lakin kombo raket olarak hiç oynamamıştım ve yeni bir dünyaya açıldım.Abim combo raket yaptı ve carbon tahta ve bu lastiklerden bir raket yaptı.Oynarken ciddi manada şaşırdım,biz oynamıyormuşuz hiçbirşey dedim..Önerinizde haklısınız .Zaten tahta raket ve fazla hızlı olmayan bir raket hedeflerken ara ara arkadaşlarımın raketleriyle baya bir oynadım ve alıştım.Sonrasında almışken carbon olsun diyerek yola çıktık.Yabancılıkta hiç çekmedim.Şuan alışmakla ilgili herhangi bir problemim yok baya zaman geçti iyi durumdayım.Benim sormak istediğim soru aslında raket ve lastik uyumuyla ilgiliydi.Birçok lastik var lakin dünya sıralamasında  ilk 20 ye baktığımızda adamların kullandıkları belli.Ona istinaden böyle bir raket yaptık zaten.Atak oynayan ve bir onun kadar defansı olan kişi için bu ürünler yeterlimidir diye sormak istemiştim.Belki biryerde birşey kaçırmışızdır veya tavsiye olur.Teşekkürler

Beraber oynadığın iyi bir oyuncu var mı esat?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu forumda an itibarı ile "EJ" sıralamasında ilk beşe gireceğimden eminim. Dolayısı ile masa tenisi teknik taktik işlerinde pek yorum yazmasam da, ekipman ile ilgili bir şeyler söyleyebileceğime inanıyorum.

Öncelikle karbonlu tahta konusunda yeni başlayanlara biraz abartılı göz korkusu veriliyor. Evet bazı tipler gerçekten üst seviye oyuncular için olsa da bir çok karbonlu tahta, özellikle atak oynayan ve vuruşlarını oturtmuş oyuncular için bir tabu değil. Senin kullandığın da bu sınıflamaya giren bir tahta.

Mevcut kombinasyonda bir tek MX-P dikkat çekiyor. Sert süngerli ve oldukça hızlı bir lastiktir. Hele bir de Timo Boll Alc üzerinde olduğu zaman en üst hız grubuna girer. Hazır raketten buna geçerken, oldukça yüksek bir fark!

Ama "alıştım" demişsin. Beyan esastır. Topların masadan kaçmıyorsa herşey yolunda demektir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de benzer yollardan geçtim , 45 yaşında başlayınca böyle oluyor. Çok tahta ve lastik denedim. İlk başlarda t05 ve t25 denedim aynı mantıkla dünya bunlarla oynuyor diyerek. Bence comboya TB ALC benzeri tahta ile MX P veya T05 benzeri lastiklerle geçenler, bu raketlerini iyi oynayan oyunculara bir versin seyretsin derim. Eğer aynı oyunu oynayabiliyorsan sorun yok, yok bu raket bunlarıda mı yapıyor diyorsan raketi kenara koy daha uygun bir kombinasyon ara derim. Ama ille de böyle olsun diyorsan ZLF veya Innerforce tahtaları öneririm. Bu arada 7 yıl sonunda oynadığım en dengeli tahta fang bo 2 idi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Levend yazdı:

Bu forumda an itibarı ile "EJ" sıralamasında ilk beşe gireceğimden eminim. Dolayısı ile masa tenisi teknik taktik işlerinde pek yorum yazmasam da, ekipman ile ilgili bir şeyler söyleyebileceğime inanıyorum.

Öncelikle karbonlu tahta konusunda yeni başlayanlara biraz abartılı göz korkusu veriliyor. Evet bazı tipler gerçekten üst seviye oyuncular için olsa da bir çok karbonlu tahta, özellikle atak oynayan ve vuruşlarını oturtmuş oyuncular için bir tabu değil. Senin kullandığın da bu sınıflamaya giren bir tahta.

Mevcut kombinasyonda bir tek MX-P dikkat çekiyor. Sert süngerli ve oldukça hızlı bir lastiktir. Hele bir de Timo Boll Alc üzerinde olduğu zaman en üst hız grubuna girer. Hazır raketten buna geçerken, oldukça yüksek bir fark!

Ama "alıştım" demişsin. Beyan esastır. Topların masadan kaçmıyorsa herşey yolunda demektir.

Hazır rakatten sonra ALLround tahtalar bile hızlı denilirken, T.Boll ALC nin hızlı olmaması sadece Ütopya. En son Dostluk liğin de maç boyu rallilerde  % 80 Viscaria ile kesen arkadaşımız vardı :D:sorry:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Burada niyet ve amaç da seçimi etkiler tabi. Levent Bey'in belirttiği gibi beyan esastır. Ciddi olarak kendini geliştirmeyi hedefleyenle, güçlü olmayan bir  oyuncu grubu içinde hem keyif hem hareket olsun diye oynayanın seçimlerinin aynı olması gerektiğinde ısrar etmek saçma olur. İlk grubun mantalitesine sahip olmayan bir oyuncu raketiyle de mutluysa aynen devam etsin kime ne zararı var. Yavaş ekipman kullansa da zaten gelişip fark yaratması pek mümkün değil. 

:fildir: Ben de şöyle bir düşündüm ne tahtalarla oynamışım diye... But. andrzej grubba ile başladım (şansıma), iki tane eskittim hemen mazunov'a geçtim :D (hala var mı mazunov bilmiyorum. Adam dövebilecek bi tahtaydı) sonra tibhar alpha, gayet güzeldi sapı da çok rahattı ama yok kafası küçük yok öyle yok böyle diyip  but.m.maze'e geçiş (bide forumda konu açmışım şöyle güzel böyle güzel diye iyi mi) sonra stiga allround nct (çok güzel tahtaydı) sonra defansçı olcam diyip evden kaçış, kötü yola düşüş. Kader utansın...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İlk kombom BTY Timo Boll off bir tahta üzerine Xiom Vega Euro DF ve BTY Flextra lastikler idi. Toplar öyle bir uçuyordu ki, benim oynadığım yerde uçan haşerat pek gezemiyordu korkudan.

Bir süre sonra hem buradan hem başka mecralardan aldığım bilgiler neticesinde, Donic Appelgren tahtayı buldum. Şimdi hala burada takılıp, yazıyorsam, o tahtayı yapanlar sayesinde...

Tabii malzemelerdeki değişikliklerin oyunumu etkilediğini keşfetmem, daha doğrusu böyle bir yanılgıya düşmem beni sıkı bir "EJ" yaptı, o ayrı konu. Kısaca söylemek istediğim, pek tabii ki bence de ilk kombo "all" bir tahta üzerine kurulmalı. 

Ama son derece inanarak ve gözlemleyerek söylüyorum ki, bu bir mecburiyet değil. Özellikle genç yaşlarda bir çok oyuncunun da hızlı tahtalarle gelişebildiğini şu kısa sürede gördüm. Bütün mesele çalışmak ve hocayı (varsa) dinlemek. Haa bu arada hoca demişken, birçok hocanın da öğrencilerine direk off tahtalar önerdiğini gördüm ( Hepsi son 2 yıl içinde) 

Bence ( tam tersini yaptığım halde ) esas önemli olan, ekipmanını zırt pırt değiştirmeden devam etmek ve çalışmak. Doğru vuruşu maç kaybetmek pahasına denemek ve bunda ısrar etmek! 

Eğer bir genç adam benim ilk raketim off ama ben gayet rahat oynayabiliyorum, topları dışarı atmıyorum diyorsa, bence " Hayır, sen aslında oynayamıyorsun, sadece öyle zannediyorsun" demek anlamsız. Her iki durumda da görmeden konuşmamak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tarih: 19.09.2018 Saat: 22:48, Bilal OLGUN yazdı:

Hazır rakatten sonra ALLround tahtalar bile hızlı denilirken, T.Boll ALC nin hızlı olmaması sadece Ütopya. En son Dostluk liğin de maç boyu rallilerde  % 80 Viscaria ile kesen arkadaşımız vardı :D:sorry:

Benim yazımı alıntılayarak böyle yazmışsın ama bak aslında ben ne demişim :D

"Evet bazı tipler gerçekten üst seviye oyuncular için olsa da bir çok karbonlu tahta, özellikle atak oynayan ve vuruşlarını oturtmuş oyuncular için bir tabu değil. Senin kullandığın da bu sınıflamaya giren bir tahta."

Hatta oturtamamış olanlar için dahi uygun birçok karbonlu tahta var. Mesela Appelgren WC 89, Matsushita special,  Stiga allround classic carbon, vs. vs.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Levend yazdı:

Benim yazımı alıntılayarak böyle yazmışsın ama bak aslında ben ne demişim :D

"Evet bazı tipler gerçekten üst seviye oyuncular için olsa da bir çok karbonlu tahta, özellikle atak oynayan ve vuruşlarını oturtmuş oyuncular için bir tabu değil. Senin kullandığın da bu sınıflamaya giren bir tahta."

Hatta oturtamamış olanlar için dahi uygun birçok karbonlu tahta var. Mesela Appelgren WC 89, Matsushita special,  Stiga allround classic carbon, vs. vs.

Abi, seviye yerlerde geziyor. vuruşlarını oturtsan ne yazar yeniliyorlar sonuçta. Viscaria ve Boll ALC bu işler için değil...Varsa Matsushita special gönder bende keseyim..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 42 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..