Jump to content
Masatenisi.org Forum

Dünyanın En Sağlıklı Sporları

isa.islam

Recommended Posts

Oturduğum evin çok yakınında fitness salonu var. Nasıl çalıştıklarını biliyorum. Halter de çalışıyorlar demek istemiştim. Kürek, bisiklet, aletli jimnastik, v.s. gibi sporlar da fitness salonlarında değil, nerde yapıldığını bilenler biliyor zaten. Önceki mesajımdaki sorulara yanıt alamadım (Herhalde sıralamayı kendi tahminlerinize göre yaptınız, bir de ileri derecede masa tenisi oynamak ne demektir, siz haftada kaç saat oynardınız da dizinizde kıkırdak erimesi ortaya çıktı?) Son olarak imla kurallarına ve Türkçe'yi doğru kullanma konularına biraz daha dikkat edersek sanırım forum seviyesini düşürmemiş oluruz. Sevgi saygılar....

Nejdet arkadaşımızın masa tenisi hakkında görüşlerini ilk defa duyuyorum. İşin gerçeği çok da garipsedim. Birçok insan sporu sağlık nedenlerinden dolayı bırakmış olabilir. Bu masa tenisi değil de başka bir spor da olabilir. Ben 52 yaşındayım böyle zararlı bir tarafını görmedim. Hiç kimseden de duymadım. Riski en az spor dalı olarak bilinen masa tenisinin bu kadar ürkütücü gösterilmesi doğru değildir. Yüzme çok faydalı spor dalıdır. Ancak bir arkadaşınıza kış gününde "Haydi yüzme yapalım" diyebilir misiniz? Bu nedenle her zaman her platformda ve her yaşta yapılabilecek vücudun tamamını çalıştıran son derece sağlıklı bir spor dalıdır masa tenisi bence. Her sporda olduğu gibi sporu bilinçlik yapmak gerekir. Kaslar ısınmadan aşırı yüklenmeler her spor dalında zararlıdır. Almanya'da parklara ve okul bahçelerine bile betondan tenis masası koymuşlar. Parka gelenler ellerine raketlerini alıp masa tenisi oynayabiliyorlar. Yani her zaman her yerde......

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yani gerçekten çok ilginç!Ben nerde masa tenisinin sagliga zararli oldugunu sôyledim.Yazarken biraz dûsünerek yazsak!!!

Ben sadece masa tenisinin en saglikli 2.spor dali olmadigini benim açimdan belirttim.Ve hatta masa tenisini en saglikli sporlar arasinda masa tenisini 9. siraya koydum.Ve de bunun nedenlerini açiklamaya çalistim.Ben den örnekler vererek.

Sizler bu konuyu açan arkadaslarin sorusuna cevap yerine bana cevap veriyorsunuz.Yani gerçekten çok ilginç.

Lutfen demedigim bir seyi dedim gibi belirtmeyin.En saglikli spor dallari içinde masa tenisi 9. uncu siraya koymusum.Eger sizin için masa tenisi en saglikli spor ise argûmanlarinizi belirtin,sonra tartisiriz.Hem ben masa tenisinide birakmadim.faal sekilde lisansli oyuncu olarak oynuyorum.Bu senede 2 tane kupa kazandim.Masa tenisi sagliga zararli degildir.Ama benim açimdan en saglikli sporlarin arasindadir.Bir daha açiklayayimda yanlis anlayanlar daha iyi anlasinlar.

saygilarimla

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhabalar bir iki kelimede ben söyleyeyim bence masa tenisi doğru ve düzenli yapıldığı zaman gerçekten faydalı ve sağlıklı bir spor ben bunu neye göre söylüyorum Antrenörlük kurslarında insan anatomisi konularında bazı notlar almıştım dünyada yapılan sporlar arasında vucudun bütün kaslarını ve en önemli si beyin ile vucudun kombine olarak çalıştığı çok fazla spor dalı yok sanırım hocalarımızın anlattığına göre bütün vücudu ve kasları en çok hareket ettiren ve en çok kalori harcanmasına neden olan spor hiçbiriniz bundan söz etmemiş buz pateni imiş 2. sırada ise masa tenisi geliyor diye öğrenmiştim bu bilgileri sizinle paylaşmak istedim teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaslar,

Eger antrenorler sporcular için her sezon basında doğru periodlama, yani sezon başında genel dayanıklılık, genel kuvvet, temel teknik, esneklik daha sonra müsabaka dönemi yaklaştıkça spora özele kayan dayanıklılık ve korunması, özel kuvvet, spora özel esneklik çalışmaları yaparlarsa sporcuların sakatlanma riskleri azalır. Bu periodlama her sezon için düzgün bir sekilde hazırlanır ve uygulanırsa bireylerin ileriki yaşlarda bu spora bağlı olarak sakatlanma şansı cok cok azdır. Fakat bizler ne yapıyoruz. Henuz dayanıklılık ve kuvvet kazanmadan kaslara ve kemiklere aşırı yükler bindiriyoruz, bu da dokularda zedelenmeye neden oluyor.

Mahmuthan'ın değindiği nokta cok önemli. Masa tenisi insanın hareket ederken aynı zamanda beyninin çalıştırdıgı bir spor dalı.

Hangi spor dalı daha faylalı diye bir sıralama yaparken baz alacagımız noktalar bu sıralamayı değiştirebilir. Bir spor kardiovaskuler sistem için daha faydalı olurken, diğeri aynı zamanda akciğer kapasitesini arttırır, Oksijen kullanım kapasitesini arttırır. zor anlarda karar verme yetenegini geliştirir. Bu örnekler saymakla bitmez. ancak masa tenisi her yasta yapılabilmesi, hareket ederken beynin de çalışmasını saglamasından dolayı cok yönlü fayda sağlayan bir spordur (bence).

Sevgiler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nejdet arkadaşımızın masa tenisi hakkında görüşlerini ilk defa duyuyorum. İşin gerçeği çok da garipsedim. Birçok insan sporu sağlık nedenlerinden dolayı bırakmış olabilir. Bu masa tenisi değil de başka bir spor da olabilir. Ben 52 yaşındayım böyle zararlı bir tarafını görmedim. Hiç kimseden de duymadım. Riski en az spor dalı olarak bilinen masa tenisinin bu kadar ürkütücü gösterilmesi doğru değildir. Yüzme çok faydalı spor dalıdır. Ancak bir arkadaşınıza kış gününde "Haydi yüzme yapalım" diyebilir misiniz? Bu nedenle her zaman her platformda ve her yaşta yapılabilecek vücudun tamamını çalıştıran son derece sağlıklı bir spor dalıdır masa tenisi bence. Her sporda olduğu gibi sporu bilinçlik yapmak gerekir. Kaslar ısınmadan aşırı yüklenmeler her spor dalında zararlıdır. Almanya'da parklara ve okul bahçelerine bile betondan tenis masası koymuşlar. Parka gelenler ellerine raketlerini alıp masa tenisi oynayabiliyorlar. Yani her zaman her yerde......

Forumda yorum yapan hiçbir üyemizin yazılarını lütfen garipsemeyelim.Her üyemizin yaptığı yorumlar kendi bilgilerini aktarma yoludur.Size farklı gelebilir.Ancak diğer bir üyeye doğru gelebilir.

Yüzme örneğini vermişsiniz.Güzel bir örnek.Ancak masateniside aslında sizin sandığınız gibi her platformda yapabilecek bir spor dalı olmayabiliyor.Şaşırdıysanız tecrübelerime dayanarak söylüyorum resmi maçlarda bile sabah salon ısıtılmamış ve maçlara kaskatı çıktığımız çok oluyor.İlk maçlarda spin çekmek veya ters bir hareket yapmak hayal oluyor.Her an sakatlanabilirsiniz çünkü.

Faal olarak maçlara katılan üyelerimiz varsa bana hak vereceklerdir.Yada Temmuz ayına doğru sıcaktan tersi durumlar yaşanabiliyor.

Yani bir spor yapılıyorsa bunun mutlaka bir riski vardır.Lütfen hiç kimse başka bir kimsenin yazdıklarını garipsemesin.

Anlayacağınızı umarım.Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar Masa Tenisi sağlıklı bir spor ancak fanatizmden uzaklaşırsak dünyanın en sağlıklı sporu olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz herhalde. Sağlıklı spordan kastınız "hangi dönemde yapılırsa yapılsın vücudumuza zarar vermeyecek ve bizi zinde tutacak olan sporlar hangileridir?" gözüyle bakarsak; sanırım masa tenisinin ilk 5 spor arasına giremeyeceğinide çözmüş oluruz. Neden diye soracak olursanız, masada maç yaparken hiçbir zaman aynı hareketi durmadan tekrarlayamadığınızı düşünürseniz ne demek istediğimde ortaya çıkacaktır. Masada durmadan değişik yönlere ve değişik açılarla hareket etmeniz, vücudunuz için her zaman bir risk oluşturacaktır. Belki insanların birebir ilişkiler içine girdiği; futbol, basketbol yada hentbol gibi zararlı bir spor dalı değildir ancak yüzme, koşu gibi sporlar kadarda risksiz bir spor değildir.

"Sağlıklı Spor = Riski en az olan Spor" olması gerektiği gözüyle olaya baktığımızda, oynarken birçoğumuzun küçük sakatlıklar atlattığını hatırlarız. Benim örnekleyeceğim şeyler, bu sporu yaparken tenisçi dirseği denilen sorunun bizim sporda da sıklıkla görülmesiydi. Bunun yanında oynarken boyun fıtığı olmuş bir arkadaş gördüm. Hatırlarsanız sitemizin kurucusu Ertan Bey, antrenman esnasında oynadığı yerinde azizliğine uğrayarak lifini attırmıştı ve uzun süre oynayamadı. Çoğumuz elimizi, ayağımızı, raketimizi masaya vurmuşuzdur. Kısacası bir masanın etrafında bu kadar hızlı hareketlerle yapılan bir sporda büyük olmasa da küçük sakatlıklar yaşanılması kaçınılmaz. Belirli bir yaştan veya kilodan sonra bilekler, dirsek ve dizlerde aşırı yüklenme ve hareketten doğan ağrılar söz konusu oluyor. Zaten bu sebeple belirli yaşa gelen oyuncular sadece refleksleri düştüğü için değil, masada daha rahat hareket edebilmek için pütürlü lastiklere yöneliyorlar. (Bazı genç arkadaşlar zayıf oldukları tarafa yada daha rahat oynayabildiklerinden pütür lastik takıyorlar onları bu yazıdan ayırıyorum ancak belirli yaşa gelen hemen hemen her oyuncu maçlarını kazanabilmek ve masa başında daha yavaş ve rahat hareket edebilmek için bu lastiklere yöneliyorlar. Bunu sadece masa başında daha yavaş hareket edebildikleri için değil aynı zamanda kaslarının artık eskisi kadar esnek olmaması sebebiyle de yapıyorlar...)

Bizim yaptığımız spor, her yaşta ve herkes tarafından yapılabildiği için harika ve sağlıklı bir spor tabii ki, ancak bu durum bizim ilk üç spordan birisi olmamızı engelliyor. Bu yüzden her zaman için ilk sıralarda yukarıda yazdıklarıma benzer aynı tekrarlardan oluşan ve birebir mücadeleye maruz kalmadığımız sporları yerleştirmemiz gerekir. Çünkü bunlar aynı şekilde vücudumuzu hareketlendirdiklerinden riskide en az seviyedeki sporlardır. Olaya bu gözle bakmamız olayı algılamamızı kolaylaştırır.

Sevgiler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 years later...

Bence haber yanlış çünkü badminton,tenis gibi masa tenisinden daha fazla kondisyon ve hız isteyen sporlar varken neden masa tenisi en sağlıklı spor olsun.bu arada masa tenisini kötülemeye çalışmıyorum haa;) sakatlık riski bakımından doğrudur...

masa tenisi saglıklıdır yada degildir veya ne kadar saglıklıdır bilemiyorum masa tenisindeki sporda sakatlanmalarındaki asıl suclunun yapılan spor oldugunada inanmıyorum( beli ve dizi agrıyan birisi olarak söylüyorum:)) hangi birimiz antremandan önce yarım saat ısınıyor açma germeleri yapıyor ne kadarımız sporumuz icin gerekli ve dengeli beslenmeye dikkat ediyor veya masa tenisi için birinci derece önemli olan kas gruplarını güçlendirici artı egzersizleri yapıyor ....vs vs

MASA tenisi öyle ilginc bir spor ki dünyanın en yorucu sporuda olabilir uygun ekipman secildiginde 90 yasında da oynanabilen sporda olabilir düsünsenize bunun gibi kac branş var...

yanlıs anlamayın masatenisinin avukatı degilim ama iki taraf hücum lastikli raketle hakkını vererek tam saha kombinasyon calısan ve fazla demiyorum 1 saat dayanabilen kac kişi tanıyoruz (türkiyede bile sayılı oldugunu zannediyorum)insanın belli bir dakikadan sonra gözleri yuvalarından cıkmaya baslıyor biraz daha devam edersen nefesi yetmiyor daha daha devam edersen yavas yavas yıldızları görmeye baslıyorsun.:))..yoruculuk bakımından idmanı cok yorucu ama macı o kadar yorucu olmayan bir spor kücüklükten bu yana bana söylenen masa tenisinin yoruculuk bakımından dördüncü spor oldugudur ilk sırada yüzme ikinci sırada basketbol daha sonra maraton ve masa tenisi dogrumudur bilemem ama profesyonel idmanın epey bir yorucu oldugunu biliyorum....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 months later...

Konunun içeriği ve özellikle Nejdet beyin (Nejdet beye artı destek veya karşı destek Tanju beyin atak yazıları) yazıları çok ilginç boş bir anınızda zaman değerlendirmesi yapmak isterseniz okumanızı tavsiye ederim..

O senelerin yazı kalitesini mum yakıp arıyoruz..Eski yazılarda mistik bir hava vardı..Hey gidi günler hey...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..