Jump to content
Masatenisi.org Forum

Sporcu Sayısı

GokhanEgemen

Recommended Posts

Ülkemizde en çok lisanslı oyuncu Sivas'ta imiş.6257 lisanslı oyuncu görünüyor TMTF'de.Acaba bunların kaç tanesi raket tutmayı biliyor?Ayrıca enson ne zaman iyi bir oyuncu çıktı?Aynı şey benim bulunduğum şehir için de geçerli.Önüne gelene lisans verilmiş.Zihniyete bak!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar lisans almak için sadece kimlik, fotoğraf ve sağlık belgesiyle başvuruda bulunmanız yeterli. Sivas'ta lisanslı kişi sayısına değilde yaş kategorisine bakmak gerek. Tüm okullardaki masa tenisi oynamaya hevesli öğrenciler için okullararası turnuvalar öncesi zorunlu olarak aldırılması gereken bir belge ve Sivas'ta büyük bir ilimiz. Ayrıca kafasına göre ferdi olarakta herkes istediği zaman lisans alabilir. Önemli olan lisans almaktan değil, oynayacak kapasitesinin olup olmadığını bilmekten geçiyor. Sonuç olarak oynamayı bilmiyorsa lisansını sadece süs olarak taşıyacaktır. Yani bunda korkulacak birşey yok. Asıl korkulacak şey antrenörlük kurslarında verilen eğitimler sırasında bırakın masa tenisi bilmeyi, 2 TL'lik raket almayı bile masraf sayan ve eğitim boyunca sağdan soldan raket dilenen o kadar çok öğretmen arkadaş var ki şaşarsınız! İşte biz genç neslimizi bu öğretmenlere emanet ediyoruz. Sadece okulca katılınacak olan turnuvaya öğrencileri götürebilmek için ve harcırahları ceplerine nasıl indireceklerini düşünen bir zihniyete sahipler. Oynamaı bilmiyorlar ve 2 TL'lik raket bile almıyorlar. Ve bu arkadaşlar (büyük kesimi öğretmen) masa tenisi antrenörlük belgesi alıyorlar...

(İstanbul'daki antrenörlük eğitimine katıldığımda bu duruma çok şaşırmış ve üzülmüştüm. İnşallah diğer illerde böyle bir durum yoktur diye kendimi avutmaya çalıştım ama sanmıyorum...)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dün İstanbul'da liseler arası gençler masa tenisi erkek takım maçları yapıldı. 112 lise dört oyuncu ve başlarında beden eğitimi öğretmenleri ile gelmişlerdi. 600 civarında insan aynı anda masa tenisi salonundaydı. Sabahdan akşama kadar bekledik ve bir tane takım maçı yapabildik. Hakikaten görüntü çok güzeldi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Beklenen tablo yaklaşıyor diyebilir miyiz?

1984-1985 Yıllarında Tüyap Spor Malzemeleri Fuarına gittiğimde tüm standlarda profesyonel tahta ve lastikler satılmaktaydı. Hatta fuarı masa tenisi malzemeleri fuarı sanmıştım ve çok sevinmiştim. Ama bir daha öyle bir görüntüyü görebilmek asla kısmet olmadı. İnşallah tekrar o günlere döneriz..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar lisans almak için sadece kimlik, fotoğraf ve sağlık belgesiyle başvuruda bulunmanız yeterli. Sivas'ta lisanslı kişi sayısına değilde yaş kategorisine bakmak gerek. Tüm okullardaki masa tenisi oynamaya hevesli öğrenciler için okullararası turnuvalar öncesi zorunlu olarak aldırılması gereken bir belge ve Sivas'ta büyük bir ilimiz. Ayrıca kafasına göre ferdi olarakta herkes istediği zaman lisans alabilir. Önemli olan lisans almaktan değil, oynayacak kapasitesinin olup olmadığını bilmekten geçiyor. Sonuç olarak oynamayı bilmiyorsa lisansını sadece süs olarak taşıyacaktır. Yani bunda korkulacak birşey yok. Asıl korkulacak şey antrenörlük kurslarında verilen eğitimler sırasında bırakın masa tenisi bilmeyi, 2 TL'lik raket almayı bile masraf sayan ve eğitim boyunca sağdan soldan raket dilenen o kadar çok öğretmen arkadaş var ki şaşarsınız! İşte biz genç neslimizi bu öğretmenlere emanet ediyoruz. Sadece okulca katılınacak olan turnuvaya öğrencileri götürebilmek için ve harcırahları ceplerine nasıl indireceklerini düşünen bir zihniyete sahipler. Oynamaı bilmiyorlar ve 2 TL'lik raket bile almıyorlar. Ve bu arkadaşlar (büyük kesimi öğretmen) masa tenisi antrenörlük belgesi alıyorlar...

(İstanbul'daki antrenörlük eğitimine katıldığımda bu duruma çok şaşırmış ve üzülmüştüm. İnşallah diğer illerde böyle bir durum yoktur diye kendimi avutmaya çalıştım ama sanmıyorum...)

Daha önce de söylemiştim, belge almak isteyenleri önceden uygulamalı sınava almalılar. Öğretmen arkadaşlar okullarda egzersiz verebilmek adına bu belgelere ihtiyaç duydukları için ve en kolay da masatenisi gözüktüğünden durum böyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Antrenörlük belgesi almak için uygulamalı sınavda yapılıyor merak etme Bilalcim. Ama kazın ayağı öyle değil. Çünkü dediğim gini antrenörlük sınavında uygulamalı eğitim ve sınav var ama gelenlerin elinde 2 TL'lik raket bile almaya tenezzülleri yok diyorum, başkada birşey demiyorum. Tabii ki içlerinde idealist, gerçekten bu işe emek vermek isteyen birçok öğretmende vardır. Bizim sitemizde bile hatırlayın birçok öğretmen kendi okullarındaki öğrencileri için malzeme yardımı bile toplamışlardı. Ben kendi şahsım olarak gerçekten emek vererek öğrencilere faydalı olmak isteyen senin gibi birçok öğretmenle tanıştım. Ve bundan mutluluk duyuyorum. Ama antrenörlük sınavında da bu kadar laubali şekilde belge alanlar için üzülmüştüm. Çünkü niyetlerinin öğrencilere bir ufuk açmak olmadığı o zamandan belliydi..

Neyse.. Konu sporcu sayısı.

Konuya bağlamak gerekirse yetki belgesi verilen kişilerin ellerini taşın altına sokması gerekiyor. Lisanslı sporcu sayısı ne kadar yüksek olursa federasyonda ona göre bir bütçe alıyor. Bu aslında önemli bir konu.. Çünkü altyapıların gelişmesi için federasyonunda güçlü olması gerek.. Bu sebeple Sivas'ta o kadar lisanslı sporcu varsa bu federasyon delegelerinin iyi çalıştığını gösteriyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Federasyon için önemli olduğu gerçek ama benim söylemek istediğim bu kadar lisanslı oyuncu var ise içlerinden 3-5 tane iyi oyuncu çıkması gerektiği.Ben ona bakarım.Yani benim için tamamen göstermelik ve trübine oynamaktan başka bir şey değil.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Oktay Çimen ve federasyonunun il antrenörlerine amiyane tabirle ''babanıza bile lisans çıkartın'' talimatını verdiğini birkaç yerden duymuştum. Hatta baya bir zaman önce bir haber paylaşmıştım bununla ilgili. Türkiye'de lisanslı masa tenisi sporcusu sayısındaki artıştan dem vurulmuş ve Türkiye'de masa tenisi hızla gelişiyora bağlanmıştı haber. Çok fazla söze gerek yok aslında, bir tek cümle olayı özetliyor. 100 tane 1 kuruş da 1 lira ediyor, 2 tane 50 kuruş da..Nitelik artmadığı sürece niceliğin artması hiçbir anlam ifade etmiyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 6 months later...

Bu konu ile ilgili bir bilgiyi yorumsuz bir şekilde paylaşmak istiyorum...

Bu sene milli eğitimin düzenlediği Masa Tenisi Yıldızlar ve Minikler Türkiye Şampiyonalarına takımı katılma hakkı kazanmasına rağmen gelmeyen tek şehir SİVAS oldu.

En son Eskişehir'de yapılan Küçükler Türkiye Şampiyonasına SİVAS takımı gelmeyerek hükmen mağlup sayıldı.

10.000 'e yakın lisanslı sporcunun olduğu şehirden 3 tane sporcu gelemedi...

YORUMU SİZLERE BIRAKIYORUM...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 9 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..