Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kafa Karıştıran Ekstra Durumlar Hakkında Sorular...

fatih ökten

Recommended Posts

merhaba.

şu olaylarla ilgili kurallar nedir?cevabı veya yorumu kafadan veya temenni şeklinde değil de resmi kuralların içindeki maddelere göre yapan olursa çok sevinirim.

1. topa vururken kort tenisindeki maria sharapova gibi ses çıkarmak.

2.topa vururken veya vurduktan sonra zemine ayakla sert,yüksek sesle,baskılı vuruş yapmak.

3.rakibin yaptığı vuruş sonrası topun benim sahama geçtikten sonra tekrar rakibin sahasına dönmesi fakat henüz masaya dokunmadan,benim (rakibin tarafına da geçiş yaparak veya geçiş yapmadan) vuruşum sonrası hangi taraf sayıyı kazanır?

4.rakibin yaptığı vuruş sonra raket tutan elin parmağına çarpıp karşılanan vuruş geçerli midir?elin ve kolun neresine çarparsa geçerli,neresine çarparsa geçersiz olur?

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1. Serbesttir. Yerli oyunculardan örnek vermek gerekirse bkz. Onur Oktav.

2. O da serbesttir. Bazı oyuncular servis atarken ayaklarını yere vururlar. Oyun icinde vuranlar da var. Eskilerden efsane defans oyuncuları Koji Matshushita ve Ding Song topu kestikten sonra ayaklarini yere vururlardi.

3. Dediğiniz cok uc bi örnek. Gerceklesme ihtimali cok dusuk. Olursa boyle bisey sayi sizindir. Yeter ki yetisin ve o topa vurun.

4. El bileginin bitimine kadar her yere carpabilir, ama ikileyemez. Yani top ya direk elden gidecek, ya da raketten. Hem rakede hem ele carparsa top ikilemis olur ve sayi karsi tarafa yazilir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1. Serbesttir. Yerli oyunculardan örnek vermek gerekirse bkz. Onur Oktav.

2. O da serbesttir. Bazı oyuncular servis atarken ayaklarını yere vururlar. Oyun icinde vuranlar da var. Eskilerden efsane defans oyuncuları Koji Matshushita ve Ding Song topu kestikten sonra ayaklarini yere vururlardi.

3. Dediğiniz cok uc bi örnek. Gerceklesme ihtimali cok dusuk. Olursa boyle bisey sayi sizindir. Yeter ki yetisin ve o topa vurun.

4. El bileginin bitimine kadar her yere carpabilir, ama ikileyemez. Yani top ya direk elden gidecek, ya da raketten. Hem rakede hem ele carparsa top ikilemis olur ve sayi karsi tarafa yazilir.

+1

teşekkürler çağan çok aydınlatıcı olmuş.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bunlara ek olarak madde 3 te siz yetişemezsenizde sayı sizin olur diye biliiyorum.

Madde3= topu rakip deli gibi kesti sizin sahanıza düştü gerisin geri onun sahasına düştü

Tabi bu durumda rakip tedbirli ve hızlı ise sahasından yükselen topa tekrar vurur siz kararsızlık yaşarken sayıyı alır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Rule 2.09 states - The rally shall be a let if the conditions of play are disturbed in a way which could affect the outcome of the rally.

eğer rakibinin dikkatini dağıtacak şekilde ses çıkarmaya başlarsan veya rakibin durumdan rahatsızlığı hakeme bildirecek olursa hakem sayıyı yeniden başlatabilir. bu seçeneğe bağlı

Ayağını donk diye yere vurma konusunda kısıtlayıcı kural yok ancak burada da hakem tarafından bir avantaj elde ettiğin kanaatine varılırsa let kararı verebilir ve tekrar ister. kötü davranışın sürmesi halinde sayının rakibe verilmesi cezai işlemi uygulanır.

kritik nokta hakemin davranışın diğer oyuncu üzerinde bozucu etkisi olup olmadığı hakkındaki yargısıdır.

7 BEHAVIOUR
17.1 Responsibility of the Umpire
17.1.1 Deliberately unfair or offensive behaviour is not common in table tennis and is usually limited to a small minority of players and coaches, but its effects may be very damaging and it is often difficult to control. Because misbehaviour can take many forms it is impractical to lay down precise rules, and setting and applying acceptable standards of conduct is more a matter of judgment and common sense than of factual decision.

17.1.2 The umpire should be ready to respond immediately to any sign that bad behaviour by a player or coach is likely to be unfair to an opponent, to offend spectators or to bring discredit to the sport. If he tolerates early lapses in good behaviour, however trivial, without even a disapproving glance he will find it much harder to impose proper discipline if these lapses later become more persistent or serious.

17.2.2 When, however, the umpire believes that an opponent may have been adversely affected or that the behaviour is likely to offend spectators or otherwise to be detrimental to the sport he should immediately declare a let and formally warn the offender, by holding up a yellow card, that further misbehaviour will incur penalties.

17.2.4 It should be remembered that, once a formal warning has been given, subsequent offences must automatically be penalised by the award of points. The umpire should not be afraid to use this procedure when it is justified, but if a formal warning is given too readily he may find that he has to penalise a player at a critical stage of a match for an offence that to many people may appear trivial.

ekte en yeni el kitabı bulunmaktadır.

http://tabletennis.about.com/library/Rules/matchofficialshandbook_Dec2010.pdf

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

teşekkürler. sanırım ben topa vururken bağırırsa aynı durum geçerli değil.ya da ben topa vururken zıplayıp ayaklarından birini veya ikisini vurup dikkat dağıtmaya çalışırsa ne olur?

onlar küllim yasak

bahsettiklerimiz rakip kendisi topa vururken bağırması servis vs. atarken ayağını yere vurması..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

teşekkürler.

onlar küllim yasak

bahsettiklerimiz rakip kendisi topa vururken bağırması servis vs. atarken ayağını yere vurması..

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Rule 2.09 states - The rally shall be a let if the conditions of play are disturbed in a way which could affect the outcome of the rally.

eğer rakibinin dikkatini dağıtacak şekilde ses çıkarmaya başlarsan veya rakibin durumdan rahatsızlığı hakeme bildirecek olursa hakem sayıyı yeniden başlatabilir. bu seçeneğe bağlı

Ayağını donk diye yere vurma konusunda kısıtlayıcı kural yok ancak burada da hakem tarafından bir avantaj elde ettiğin kanaatine varılırsa let kararı verebilir ve tekrar ister. kötü davranışın sürmesi halinde sayının rakibe verilmesi cezai işlemi uygulanır.

kritik nokta hakemin davranışın diğer oyuncu üzerinde bozucu etkisi olup olmadığı hakkındaki yargısıdır.

7 BEHAVIOUR

17.1 Responsibility of the Umpire

17.1.1 Deliberately unfair or offensive behaviour is not common in table tennis and is usually limited to a small minority of players and coaches, but its effects may be very damaging and it is often difficult to control. Because misbehaviour can take many forms it is impractical to lay down precise rules, and setting and applying acceptable standards of conduct is more a matter of judgment and common sense than of factual decision.

17.1.2 The umpire should be ready to respond immediately to any sign that bad behaviour by a player or coach is likely to be unfair to an opponent, to offend spectators or to bring discredit to the sport. If he tolerates early lapses in good behaviour, however trivial, without even a disapproving glance he will find it much harder to impose proper discipline if these lapses later become more persistent or serious.

17.2.2 When, however, the umpire believes that an opponent may have been adversely affected or that the behaviour is likely to offend spectators or otherwise to be detrimental to the sport he should immediately declare a let and formally warn the offender, by holding up a yellow card, that further misbehaviour will incur penalties.

17.2.4 It should be remembered that, once a formal warning has been given, subsequent offences must automatically be penalised by the award of points. The umpire should not be afraid to use this procedure when it is justified, but if a formal warning is given too readily he may find that he has to penalise a player at a critical stage of a match for an offence that to many people may appear trivial.

ekte en yeni el kitabı bulunmaktadır.

http://tabletennis.about.com/library/Rules/matchofficialshandbook_Dec2010.pdf

kural kitabı için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bunlara ek olarak madde 3 te siz yetişemezsenizde sayı sizin olur diye biliiyorum.

Madde3= topu rakip deli gibi kesti sizin sahanıza düştü gerisin geri onun sahasına düştü

Tabi bu durumda rakip tedbirli ve hızlı ise sahasından yükselen topa tekrar vurur siz kararsızlık yaşarken sayıyı alır.

?bu yine kafamı karıştırdı. :)

:frust:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ridvan abi yanlisin var. Ben topu kestiysem ve rakip sahaya degdikten sonra ister benim sahama donsun, ister uzaya gitsin sayi benimdir. Rakip sahasina dusen o topa vurmaya mecburdur. Benim sahama gelirse benim vurma gibi bir zorunlulugum yok.

Cagancim bende senin gibi biliyordum taa ki birkaç(3-4 defa) üst düzey maçta (aradım ama bulamadım videoları)

bu olay yasanip hakem sayıyı benim bahsettigim oyuncuya verene kadar.

Bizim liglerimizde uygulama nasıl bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ridvan abi yanlisin var. Ben topu kestiysem ve rakip sahaya degdikten sonra ister benim sahama donsun, ister uzaya gitsin sayi benimdir. Rakip sahasina dusen o topa vurmaya mecburdur. Benim sahama gelirse benim vurma gibi bir zorunlulugum yok.

Bu durum basıma geldi benim. Bir turnuvada servis atarken top masanın kenarına çarptı ve yükselerek rakip sahanın file dibinden benim sahama rakip dokunmadan geri geldi. İki hakem birbirlerine bakışırken 40 yıllık hakem amcamız sayıyı haliyle bana verdi...Rakibimin itirazı "sonuçta amaç topun karşıya geçmesi değil mi" şeklinde Aristo mantığının top yaptığı noktadaydı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aradıgınız video bu sanırım https://www.youtube.com/watch?v=vA4j04U4vO0

Hakem basta sayıyı siyah takıma(topa dokunamayan) veriyor ama videonun altındaki okudugum yorumlara gore sayıyı sonradan kırmızı takıma vermiş.

Sonuç olarak topa kendi sahamıza geldikten sonra sayı almak için vurmak zorundayız :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aradıgınız video bu sanırım https://www.youtube.com/watch?v=vA4j04U4vO0

Hakem basta sayıyı siyah takıma(topa dokunamayan) veriyor ama videonun altındaki okudugum yorumlara gore sayıyı sonradan kırmızı takıma vermiş.

Sonuç olarak topa kendi sahamıza geldikten sonra sayı almak için vurmak zorundayız :D

Tam da kastettigim buydu.

Teşekkürler Emre bey.

Benzer tek erkekler videoları da görmüştüm.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 months later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..