Jump to content
Masatenisi.org Forum

Nerede Yanlış Yapıyorum?

folgun

Recommended Posts

Kullandığım terimlerde hatalıysam şimdiden kusuruma bakmayın.

Atak oyuncuyum. Şut ağırlıklı masaya yakın, daha az spinli bir oyun oynuyorum. 5-6 sene Stiga WRB super Carbon (Tek katman karbon) tahta üzerinde iki tarafta da Sriver FX lastik kullandım. Şutlarda kontrolde ve kesik toplara topspin çekmede zorlanmıyordum.

Lastikler eskiyince bir ekipman satan firma tavsiyesi üzerine daha kontrollü bir kombinasyon için (oyun stilimi de kullandığım ekipmanıda söyleyerek) Tibhar Nimbus OFF tahta üzerine her iki tarafa Xiom Vega Asia olan kombinasyonu yaptırdım. Ama hiç alışamadım. Şutlarım hep masa dışına çıkıyor. Kesik toplara attığım top spinlerde filede kalıyor. Kontrol tamamen gitti.

Şimdi eski tahtam Stiga WRB super Carbon üzerine Stiga Boost Tc ile oynuyorum. Yine de kontrol ve kesik toplarda zorlanıyorum. Kombinasyonda mı hatam var yoksa daha fazla mı antreman yapmam gerekiyor. Karbon olmayan bir OFF tahta üzerine lastik önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kullandığım terimlerde hatalıysam şimdiden kusuruma bakmayın.

Atak oyuncuyum. Şut ağırlıklı masaya yakın, daha az spinli bir oyun oynuyorum. 5-6 sene Stiga WRB super Carbon (Tek katman karbon) tahta üzerinde iki tarafta da Sriver FX lastik kullandım. Şutlarda kontrolde ve kesik toplara topspin çekmede zorlanmıyordum.

Lastikler eskiyince bir ekipman satan firma tavsiyesi üzerine daha kontrollü bir kombinasyon için (oyun stilimi de kullandığım ekipmanıda söyleyerek) Tibhar Nimbus OFF tahta üzerine her iki tarafa Xiom Vega Asia olan kombinasyonu yaptırdım. Ama hiç alışamadım. Şutlarım hep masa dışına çıkıyor. Kesik toplara attığım top spinlerde filede kalıyor. Kontrol tamamen gitti.

Şimdi eski tahtam Stiga WRB super Carbon üzerine Stiga Boost Tc ile oynuyorum. Yine de kontrol ve kesik toplarda zorlanıyorum. Kombinasyonda mı hatam var yoksa daha fazla mı antreman yapmam gerekiyor. Karbon olmayan bir OFF tahta üzerine lastik önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden Teşekkürler

Hızlı tahta hılzlı lastikler olunca şutların hepsinin dışarıya çıkması normal. Kesiklere top spinlerin filede kalması tamamen antrenman ve doğru vuruş zamanıyla ilgili bir durum. Vega Asia lastiklerinin üzerine off tahta da değilde off- veya ALL+ bir tahta ile şut problemini aşarsın. Kesiklere cvp verebilmen doğru çalışma ile giderebilirsin. Piyasada tahta çok ama bunların hepsi tamamen duygusal bir olay. Primorac oof-, Samsonov alpha, Stiga allround evolution, stiga rosewood 5.

İstediğin birini alabilirsin en ucuzundan en pahalısına sıraladım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Açıklamalarınız için çok teşekkürler.

Anladığım kadarıyla off- veya ALL+ tahta üzerine Vega Asia lastikler uygun. Ama bende XIOM a karşı bir tereddüt oluştu.

OFF- veya ALL+ tahta üzerine uygun bir lastik öneriniz varsa çok memnun olacağım.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Açıklamalarınız için çok teşekkürler.

Anladığım kadarıyla off- veya ALL+ tahta üzerine Vega Asia lastikler uygun. Ama bende XIOM a karşı bir tereddüt oluştu.

OFF- veya ALL+ tahta üzerine uygun bir lastik öneriniz varsa çok memnun olacağım.

Teşekkür ederim.

''Teredüte asla düşmemek gerek iradenle savaşta''

Şaka bir yana asia lastikler alacağın tahta için uygun olacaktır.

Ekstra para harcamana gerek yok. Dene ve gör sonrasına bakarsın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence Asia lastiklerini all+ tahtaya da yapıştırsan gene hızlı ve kontrolsüz gelecektir. Çünkü 5-6 yıllık sriver fx lastikler hız ve spin bakımından epey kayıp yaşamış olup sen de buna alışmışsın. Tahtan karbon da olsa o lastikleri hızlandırmaya yetmez. Bu tahtaya boost tc-ts lastikleriyle de kontrol sorunu yaşarsın. Benim tavsiyem tibhar tahta+asia lastiklerini forumda istediğin bir fiyata sat. Boost lastiklerini de sat. Ve sonra masatenisi.com'da şu an indirimde olan LKT rapid speed 2.0 mm lastiklerden bir çift al ve stiga tahtana yapıştır. Eski oyun kapasiteni böylece geri kazanırsın diye tahmin ediyorum. Masrafın da olmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

madem yapıştırmıyordun neden şimdi de sriver almıyorsun? hala satılıyor...

Modaya uyduk yeni nesil lastik falan. Daha çok karbon tahta değil de normal ağaç katmanlı tahta ile oynarsam daha kontrollü

bir oyun olur diye düşünüyordum.Sorduğum kişilerden hiçbiri neden Sriver FX e devam etmiyorsun demedi. Ben de arayış içine girdim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forgun kardeşim üsteki yazıların hepsini okudum. Seştiğin lastikleri beğenmedim. Sen kaç mm lastiklerle oynadığınıda yazmamışsın. Bir kişi hariç kimse lastik kalınlığından bahsetmemiş. Sayın Enerji05 2.0 bir lastik önermiş. Bu lastin hızı 9 kontrol 8 spini 10 bana göre bu lastikte uygun değil. İlk kullandığın tahtayı değiştirmemelisin ve bu tahtanın üstüne kontrol ve hızı yüksek, spini az olan bir lastik seçmelisin. Bu lasiklerin kalınlıkları 1,5 ile 1,7 arasında olmalı. Bu kombinasyona bilinçli bir antreman programı eklersen oyun seviyeni kısa zamanda yükseltirsin. Kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forgun kardeşim üsteki yazıların hepsini okudum. Seştiğin lastikleri beğenmedim. Sen kaç mm lastiklerle oynadığınıda yazmamışsın. Bir kişi hariç kimse lastik kalınlığından bahsetmemiş. Sayın Enerji05 2.0 bir lastik önermiş. Bu lastin hızı 9 kontrol 8 spini 10 bana göre bu lastikte uygun değil. İlk kullandığın tahtayı değiştirmemelisin ve bu tahtanın üstüne kontrol ve hızı yüksek, spini az olan bir lastik seçmelisin. Bu lasiklerin kalınlıkları 1,5 ile 1,7 arasında olmalı. Bu kombinasyona bilinçli bir antreman programı eklersen oyun seviyeni kısa zamanda yükseltirsin. Kolay gelsin

Remzi Bey,

Değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim.Şu an kullandığım lastiklerin kalınlıkları imzamda yazılı. Sriver Fx ler 1.9 mm diye hatırlıyorum. Xiom Vega Asia ların kalınlıkları 2.0 mm idi. O kadar çok parametre var ki doğru tahta lastik kombinasyonunu düşünmekten kalınlıkları değerlendirmeye gelemedim daha.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu söylediğin lastikler daha çok spin ve falsolu oyunları tercih eden oyuncular için uygun lastiklerdir. Yani spin değerleri yüksektir.

(Atak oyuncuyum. Şut ağırlıklı masaya yakın, daha az spinli bir oyun oynuyorum.) demişsiniz yazınızın başında. Aslın kişilerin oyunlarını görmeden, konuşmadan bu tür önerilerde bulunmam. Yeni hızlandırılmış lastikler piyasaya çıktı ve çıkmayada devam ediyor. Lastiklerin ambalajlarının üstünde değer yazıyor. Tekrar yazıyorum spin değeri düşün, kontrol ve hız değerleri yüksek 1,5 ile 1,7 mm lastiklerle oynamalısınız. Elinize sapı oturan carbon veya off+ tahtaları tercih edebilirsiniz. İyi antremanlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Piyasada 1.5 veya 1.7 mm düz lastik bulmak neredeyse imkansız gibi bir şey.

Haklı gibisiniz. Çok azda olsa bulunuyor. Bu da bizim masa tenisini ne kadar çok bildiğimizin bir göstergesi. Örneğin Çin'de 0,5 - 0,6 - 0,7 gibi çeşitli kalınlıkta süngerler satıyorlar. Bizde ise en hızlı tahta üzerine, en pahalı ve en kalın lastik yapıştırdın mı en iyi raketi yapmış oluyorsun. Diyecek bir şey yok. Bilende konuşuyor bilmeyende.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

eski tarz geleneksel oyun oynuyorsunuz düz oyuncusunuz temiz bir oyunu seviyorsunuz eğer fx den son derece memnunsanız devam edin (tekrar istanbulu keşfetmeye gerek yok )farklı marka isterseniz :yapacağınız ekipman avrupa tarzı dediğimiz bir ekipman olmalı nimbus olabilir donic desto f3 olabilir bigslam olabilir jo silver olabilir andro impulse olabilir çok ama çok fazla ekipman var ve insanın kafasının karışmaması mümkün değil eğer bunların temposu düşük geliyorsa size (sanmıyorum ama)rasant olabilir spin değeri yüksek olan lastiklerden kaçınmalısınız... aslında oyununuzu görmek lazım kesinlikle şimdiden reçete gibi yazıyoruz ama görerek teşhis etmek önemli profesyonelliğne inandığınız birisine oyununuzu gösterin ve tavsiyesini isteyin tahta olarak yeni bir marka isterseniz bakın yeni oynadım güzel bir orta saha tahtası xiom hayabusa zi var. xiom iyi iş çıkarmış bu tahtada.... sayın remzi bey ve enerji05 bey ve ben çok farklı şeyler düşünmüyoruz( benim tavsiyem bildiğim lastikler hakkında) mesela enerji 05 demişki 5-6 yıl değiştimeden fx kullandıysanız bileğinizde zamanla ona alışıyor yani yeni bir fx bile alsanız değişik hissedeceksiniz sayın remzi beyde lastik kalınlıklarından bahsetmiş oda çok doğru bir teşhis bence sayın bilal beyde üzerindeki değerlere bakarak lastiği yüzde yüz anlayamassınız demiş e oda doğru tahta tavsiyeleride güzel çünkü butterfly malzeme ile stiga arasında yada öbürüsünde değerler aynı gibi gözüken malzemeler arasında farklar var sadece bir fikir verebilir bence ...özetle :ne alırsanız alın elinize cuk diye oturmayacak işin mutfağında biraz çalışmak lazım ayaklarınız hızlı kolunuz biraz yavaş olacak .not: kafanızı biraz dahamı karıştırdım ne :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

eski tarz geleneksel oyun oynuyorsunuz düz oyuncusunuz temiz bir oyunu seviyorsunuz eğer fx den son derece memnunsanız devam edin (tekrar istanbulu keşfetmeye gerek yok )farklı marka isterseniz :yapacağınız ekipman avrupa tarzı dediğimiz bir ekipman olmalı nimbus olabilir donic desto f3 olabilir bigslam olabilir jo silver olabilir andro impulse olabilir çok ama çok fazla ekipman var ve insanın kafasının karışmaması mümkün değil eğer bunların temposu düşük geliyorsa size (sanmıyorum ama)rasant olabilir spin değeri yüksek olan lastiklerden kaçınmalısınız... aslında oyununuzu görmek lazım kesinlikle şimdiden reçete gibi yazıyoruz ama görerek teşhis etmek önemli profesyonelliğne inandığınız birisine oyununuzu gösterin ve tavsiyesini isteyin tahta olarak yeni bir marka isterseniz bakın yeni oynadım güzel bir orta saha tahtası xiom hayabusa zi var. xiom iyi iş çıkarmış bu tahtada.... sayın remzi bey ve enerji05 bey ve ben çok farklı şeyler düşünmüyoruz( benim tavsiyem bildiğim lastikler hakkında) mesela enerji 05 demişki 5-6 yıl değiştimeden fx kullandıysanız bileğinizde zamanla ona alışıyor yani yeni bir fx bile alsanız değişik hissedeceksiniz sayın remzi beyde lastik kalınlıklarından bahsetmiş oda çok doğru bir teşhis bence sayın bilal beyde üzerindeki değerlere bakarak lastiği yüzde yüz anlayamassınız demiş e oda doğru tahta tavsiyeleride güzel çünkü butterfly malzeme ile stiga arasında yada öbürüsünde değerler aynı gibi gözüken malzemeler arasında farklar var sadece bir fikir verebilir bence ...özetle :ne alırsanız alın elinize cuk diye oturmayacak işin mutfağında biraz çalışmak lazım ayaklarınız hızlı kolunuz biraz yavaş olacak .not: kafanızı biraz dahamı karıştırdım ne :)

Değerlendirmeleriniz benim için çok faydalı oluyor. Kafayı karıştıracak çok şey var ama dediğiniz gibi profesyonel bir oyuncuya oyunumu gösterip onun üzerine hareket etmek çok daha mantıklı. Biraz kolayına kaçıyoruz asıl olan doğru vuruş ve ayak hareketleri yani çalışmak. Turnuvalarda kesik oynayan, raket tutuşu nizami olmayan arkadaşlara ( küçümsemek amacıyla söylemiyorum) karşı yenilince insan böyle arayışlara giriyor.

Açıklamalarınız için çok teşekkürler. En kısa zamanda Çağfen den Vildan Hoca'nın tavsiyesini almaya gideceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..