Jump to content
Masatenisi.org Forum

4 Masa Ile Oynanan Masa Tenisinin Kuralları...

Enduro

Recommended Posts

4 masa ile oynanan büyük masa tenisinin kurallarını oluşturalım mı? Ben şimdilik aklıma gelen önerileri yazıyorum...

1. Top 44 mm.

2. Servis rakip sahada bir defa sekip dışarı çıkacak şekilde atılmalı. (Çok kısa servis atmayı engellemek için.)

3. Serviste topu elden çıkarma vs. gibi kısıtlamalar yok. Masa çizgisinin dışından atılmak şartıyla istenildiği şekilde atılabilir.

4. Ralli içerisinde top rakip sahada iki defa sekebilir.

5. Yasaklı lastik yok, her türlü lastik serbest.

6. Oyuncu istediği zaman masanın üzerine çıkabilir. (Bu normal masa tenisinde de var sanırım.)

7. File yüksekliği normal masa tenisi file yüksekliğinin iki katı yüksekliğinde.

(Aşağıdaki linkte videolar var.)

http://www.youtube.c...c.1.mrv5rtCkUEk

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Önce paylaşım için teşekkürler zira değişik bir konu ....

Bütün bu topların çapının büyütülmesi, topu oluşturan materyalin değişmesi vs hepsi aslında rallilerin süresini uzatıp seyir zevkini arttırmak olduğuna göre ( en azından ittf onu hedefliyor diye biliyorum her ne kadar kağıt topun sağlığa zararlı olduğu söylensede) bu 4 masa işi şu anki materyallerle olmuyor... Daha zıplak topa vs ihtiyac var aksi taktirde kısa toplarda kesmelerde top masada kalıyor. Bence değişik bir deneme fakat kullanılan ekipmanlar değişmedikce 4 masa işi çok zevkli olmaz gibi geliyor...

Mesela bu yeni topta çok spinden etilenmiyor diye söylüyorlar yani kesikciler ve pütürcüler icin kötü haber....

Selamlar

Kerem

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

4 masa ile oynanan büyük masa tenisinin kurallarını oluşturalım mı? Ben şimdilik aklıma gelen önerileri yazıyorum...

1. Top 44 mm.

2. Servis rakip sahada bir defa sekip dışarı çıkacak şekilde atılmalı. (Çok kısa servis atmayı engellemek için.)

3. Serviste topu elden çıkarma vs. gibi kısıtlamalar yok. Masa çizgisinin dışından atılmak şartıyla istenildiği şekilde atılabilir.

4. Ralli içerisinde top rakip sahada iki defa sekebilir.

5. Yasaklı lastik yok, her türlü lastik serbest.

6. Oyuncu istediği zaman masanın üzerine çıkabilir. (Bu normal masa tenisinde de var sanırım.)

7. File yüksekliği normal masa tenisi file yüksekliğinin iki katı yüksekliğinde.

(Aşağıdaki linkte videolar var.)

http://www.youtube.c...c.1.mrv5rtCkUEk

Top çapını büyütmek bence işi zorlaştırır. Zaten masa büyümüş, birde çapı arttırırsak o ralliler bitmez.

Bir önceki arkadaşında dediği gibi amaç seyir zevkini arttırmak. Şu anki şartlarda izlenilesi değil, yalnızca oynalınası bir oyun masa tenisi.

Birde; Tenis, Masa Tenisi, Badminton ve Squash, (Raket sporları) bu dördünün aynı anda düzenlendiği turnuvalar varmış. Bir kişi hepsinde mücadele ediyor. Pentatlon gibi. Bu dördü içinde de en teknik masa tenisi olduğu için, masa tenisçilerin bu turnuvalarda daha başarılı olabileceğine dair yorumlar var. Belki önümüzdeki yıllarda bu alanda değişikler yaşayacağız gibi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 5 weeks later...

Birde; Tenis, Masa Tenisi, Badminton ve Squash, (Raket sporları) bu dördünün aynı anda düzenlendiği turnuvalar varmış. Bir kişi hepsinde mücadele ediyor. Pentatlon gibi. Bu dördü içinde de en teknik masa tenisi olduğu için, masa tenisçilerin bu turnuvalarda daha başarılı olabileceğine dair yorumlar var. Belki önümüzdeki yıllarda bu alanda değişikler yaşayacağız gibi.

Bu tam benim katılacağım turnuvaymış Türkiye'de böyle çalışmalar var mı ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..