Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tahta Marangozda Küçültülür Mü?

musty

Recommended Posts

Marangoza gerek yok, lastiğini tahta üzerine koyup etrafını kurşun kalem ile çiz. Sonra maket bıçağıyla çizgiyi sınır kabul ederek küçült. İnce zımpara ile de düzeltirsin. Boyu 15.3 cm, eni ise 14.9 cm. e kadar küçültülebilir. Tahtanın özelliğini bozacağını zannetmiyorum. Ama sapın boyunu kesinlikle kısaltma.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Marangoza gerek yok, lastiğini tahta üzerine koyup etrafını kurşun kalem ile çiz. Sonra maket bıçağıyla çizgiyi sınır kabul ederek küçült. İnce zımpara ile de düzeltirsin. Boyu 15.3 cm, eni ise 14.9 cm. e kadar küçültülebilir. Tahtanın özelliğini bozacağını zannetmiyorum. Ama sapın boyunu kesinlikle kısaltma.

vuruş esnasında tahtanın Sweet spot bölgesini bozmaz mı sence hocam ??

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ağırlık merkezini sapa doğru 1-2 mm kaydırabilir ama zaten değişik ağırlıkta lastikler kullandığımız için ağırlık merkezi sürekli değişkenlik gösterir. Sweetspot (tatlı nokta) ise tahtanın boyutları ile alakalı değil, kullanılan katman özellikleri ile ilgili bir durumdur. Mesela titreşimli all wood tahtalarda sweetspot daha küçük, sert veya karbon kompozit olanlarda ise sweetspot daha geniştir. Yanlışım varsa açıklanırsa sevinirim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

raketi kullanan arkadaş tahtanın performansını hiç beğenmedi.

ne kadar küçülttünüz ki? hissi elbette ki değişmiştir ama farkedilebilirliği, ne kadar küçültüldüğüyle alakalıdır herhalde. kimisi kompakt hissi sever, kimisi sevmez. ben böyle birşey yapmazdım, üreticinin bir bildiği vardır derdim. aynı markanın hem kompakt hem de normal kafa tahtaları var. kendilerince belli kriterleri olması lazım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Biz H. King'i mobilyacıda küçülltük (kenarları sıfır gibi oldu) ama raketi kullanan arkadaş tahtanın performansını hiç beğenmedi.

Kafa ağırlığı sapa doğru kaydığı için alıştığı raket dengesi bozulmuş ve farklı gelerek permormansı etkilemiş olabilir. Biraz daha ağır lastikler takarsa kesinlikle performansını beğenecektir bence.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ne kadar küçülttünüz ki? hissi elbette ki değişmiştir ama farkedilebilirliği, ne kadar küçültüldüğüyle alakalıdır herhalde. kimisi kompakt hissi sever, kimisi sevmez. ben böyle birşey yapmazdım, üreticinin bir bildiği vardır derdim. aynı markanın hem kompakt hem de normal kafa tahtaları var. kendilerince belli kriterleri olması lazım.

Oynadınız mı bilmiyorum ama H. King' in tablası biraz geniştir, FH - BH dönüşlerinde problem olduğu için biraz inceltelim diye düşünürken birazdan fazla inceltildi :whistle: .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Uçucu solvent içeren yapıştırıcıların yasaklanmasından sonra üretilen lastikler (su bazlı olarak bilinen lastikler) tahtaya yapıştırılıp kesildikten sonra bir miktar küçülüyorlar. Hatta tahta üzerine yapışıkken bile küçülebiliyorlar. İlk yapıştırmada tam kesmiş olduğunuz lastik -hiç sökülmemiş olmasına rağmen- bir zaman sonra biraz tahtanın içine doğru çekilmiş oluyor. Özellikle Tenergy serisi lastiklerde bu çok kolay farkedilir. Tahtayı lastiğe uydurmaya çalışırsak, lastik her çekildiğinde tahtayı kenarlardan tıraşlamak gerekecektir. Tıraşlanmış tahtaya yeni bir lastik yapıştırınca o da küçülecek bu sefer bir daha tıraşlamak gerekir. Bu mantıkla bir zaman sonra ortada tahta diye birşey kalmaz :)

Özetle, sırf lastiğe uysun diye kesinlikle tahta küçültülmemelidir. Ayrıca bilinmelidir ki, kesilen tahta eskisinden farklı olacaktır, daha iyi veya daha kötü, ama aynı his olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 81 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..