Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisinde Sportmenlik!

kufezli

Recommended Posts

Geçenlerde yanılmıyorsam Cyruss arkadaşın başından gecen bir olay (Mac sırasında kendinden cok kucuk genc bır arkadasın servis atacagı sırada durup elini masaya silmesi ve bununda antronoru tarafından uygun gorulmesi) banada cok dokundu...

Oyleki yetisen cocuklar sporun incelıklerınden once cınlıgıne alısıyorlar..Benim oynadıgım zamanlardada sayı aralarında bagırmalar olurdu ama sımdıkı gıbı abartı degildi.. Bizler mac sonunda rakibin elini sıkardık simdi sanki zahmet oluyormus gibi bir hal var, yenilenin cekip gitmesi baska bir durum.

Masatenisi centilmen sporu olarak bilinir ve dürüstlük esastır..Hakem görmese bile topun değdiğini söyleyecek kadar (ne kadar onemli bir sayı olursa olsun) sportmen bir spordur yada spordu..İnsanlar şimdi sayıyı almak icin yapmadıkları kalmıyor buna yalan soylemekte dahil..

Bunlar bana cok dokunuyor..Sizlerinde yorumlarınızı öğrenmek isterim acaba benmi farklı görüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben sporumuzun centilmenlik tarafına çok hassasiyetle yaklaşan birisi olduğumdan dolayı konuyu görünce hemen yazayım dedim. Sizin de dediğiniz gibi sporumuz tabiri caizse centilmenlik fışkırması gereken bir spor. Bunu sanırım kazanma hırsı gölgelemeye devam ediyor. Eskiden yok muydu bu kazanma hırsı vardı tabii ki . Ama hep deriz ya eskiden herşey daha güzeldi diye. Bu da öyle birşey sanırım. Artık insanların birbirlerine saygısı iyice azaldı , sevgi deseniz yerlerde sürünüyor. Sanki herkes birbirinin başarısızlığını istiyor gibi. Bu durumda iş bizlere de düşüyor. Mesela ben geçen gün yaşadığım olay da o çocuğa kötü şeyler söyleseydim o kardeşimizi kaybettiğimizin resmi olurdu. Ben set arasında kardeşimize dedim ki oyunun güzel , ama bu tarz şeyler yapmana hiç gerek yok , güzel güzel oyununu oyna centilmence mücadeleni yap , bizim sporumuz centilmenlik gerektiren bir spordur. İnşallah faydalı olmuştur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

oynamanıza bakın ve keyif almanıza bakın. ligde oynamadığınıza göre de bunlara takılmayın. eğlence sizinle öküzlük de karşı tarafta kalsın.

Sevgili Sevan ( inşallah doğru yazmışımdır ) zaten ligde oynamadığımız için bunlara takılıyoruz. Bunlar tutkuyla , hiç bir maddi menfaat beklenilmeden yapılan bir spordan alınabilecek keyfi azaltan unsurlar. Lig de oynasam zaten profesyonel bakıp bunlara hiiç takılmazdım sanırım :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayin kufezli oncelikle benimde gayet hassas oldugum bir konuya degindiginiz icin tesekkur ediyorum ve fikirlerinize tamamen katiliyorum.

Ben birde farkli bakis acisi getireyim olaya is iyice karissin :))

Simdi arkadas 1-ben gidiyorum ekipman aliyorum (Pro oyuncularin sponsorlari var vede ucretsiz ekipmanlari saglaniyor bircogunun)

2-Ailem ve cocugumla vakit gecirmek yerine hadi onlar baska bir yere gitti diyelim cok sevdigim vakit gecirmekten cok keyif aldigim arkadaslarla drink drank(alkol almak) piknik yapmak yada balik tutmak gibi seyler yerine parami vaktimi ayirip ustelik tum kurallara riayet edip oyunumu saygi ve centilmenlik icerisinde oynuyorsam karsidaki de hic olmazsa tokalasacak tebrigini yada tesekkurunu edecek.

Sonuc olarak unutmayalim ki masatenisi saygi ve centilmenlik sporudur ve karsinizdaki kiside vaktini ve parasini sizinle musabaka yapmak icin ayirmakta olan bir sporcu yada sporseverdir.fazlasiyla saygiyi durustlugu haketmektedir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu is ligde oymaya degil.. Bende zamaninda hem liglerde hemde Turkiye sampiyonalarinda oynadim.. Esas onlar (yeni yetisenlerin ornek aldiklari sporcular olarak sportmen olmalilar)..Ben 20 senedir gormedigim kisileri (ki bunlar milli takimlarda oynamis insanlar) kuruluslar arasi turnuvada gordum.. Bu kisiler ile zamaninda turnuvalarda oynama ve belki merhaba'dan baska sohbetimiz yoktu ama seneler sonra gorustugumuzde sanki 40 yillik dostmus gibi oturduk sohbet ettik anilarimizi paylastik.. Masatenisi boylesine iliski kurulan bir spor.. Galibiyet hirsina yenik dusmus degil..Sayi aldiginda sevincden dolayi atilmis bir nara simdilerde karsisindakinin moralini bozmak uzeere yapiliyor, her sey sayi almak icin mubah bir goruntu var..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu iş antrenörle alakalı olduğu kadar kişilik yapısı ve aile yapısı ile de alakalı, bugünün yeni yetmeleri üstadları izlerken bile keyif almazken bırakın centilmenliği hırsları herşeyin önüne geçiyor, 10 yaşındaki masa tenisini 6 aydır oynayan çocuk daha ne biliyor da aldığı mağlubiyetten sonra rakibini dövecek gibi bakıyor, tebrik yok, selam sabah yok, iş biraz da ailelerle ilgili olsa gerek, onlara gereken disiplin, terbiye, hoşgörü, anlayış yeterince verilmiyor,

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

abi ben ne olursa olsun yeniliyosam istemesem bile rakibi düşman görüyorum , bu elımde değıl :D ha yeniyosam öpüp koklarım yani :D

zamanla kazanacağın tecrübe ve kendine güven... bazen en rahat kazanabileceğin maçta bile yenilgi korkusundan elin ayağın titriyor ve bu yüzden potansiyelini sergileyemiyorsun. yenilgiyi (kendine göre) haketmediğinden dolayı maç sonunda oluşan büyük sinir sonucu önüne gelene sinirlenme ihtiyacı hissediyorsun. bunlardan biri de karşında duran rakibin oluyor. saydıklarımın ikisi olunca rakibi yanlızca rakip olarak görürsün. maç oynanmış ve bitmiştir. en kanlı maçın bile tesiri en fazla 10-15 dk sürer. sonra herşey normale döner. maç içinde elinden geleni yaparsın ve sonunda senden daha iyi oynamış rakibini tebrik edersin. bu da bir alışkanlıktır. herşey zamanla kendiliğinden rayına oturuyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sportmenlik karakter meselesidir. Insanin ''karakteri bozuksa'' en son suclu hocadir.

Çağan a kesinlikle katılıyorum. Bu sene il içi okullar arası şampiyonada 1 numaralı oyuncum hırsından bazı maçlarında yenildi.

Benim için yenmesi yenilmesi değil maç sonu yaptıkları önemliydi, maalesef tekrar tekrar söylemlerime rağmen yenildiği rakiplenin elini gidip sıkmadı.

Hırsı herşeyin önüne geçti...Okul 1. si olsada benim için sınıfta kaldı :down:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..