Jump to content
Masatenisi.org Forum

Blok Teknikleri Konusunda Yardım?

Recommended Posts

''diyelim ki rakibimiz oldukça becerikli;olayı çözmüş..sizi olabildiğince zor durumda bırakabiliyor..oyun açıldı..hızlandı..ralliler aldı başını yürüdü..hata yapmaktan korkar oldunuz..sayıyı verseniz bile rallinin tadına vardınız fakat bir tık daha öteye geçmek istiyoruz ve inanılmaz bir blokla oyunu maksimum hazla bitirmek istiyoruz..'' biliyorum ki birçok oyuncu bir an evvel oyunu üstlenip sayıya yönelmek ister..fakat blok staratejisi üzerine geliştirilmiş taktikler var mıdır_nelerdir? ve yine biliyorum ki bu kompleks bir iştir ,ekipmandan tutun,boya posa,duruşa kadar..forum katılımcılarından etkili blok yapmanın taktiksel yönlerini paylaşmalarını istedim sadece..şimdiden teşekkürler..(bu arada oh sang eun psikopatından ötürüdür bu sorum:) )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

şöyle söyleyeyim: iyi bir oyuncuyla karşı karşıyayım..pasif ve serinkanlı olarak sayı üretmeye ve karşımdakinin moralini bozmaya çalışıyorum..kendimi yetiştirmişim..birçok şeyi zaten yapabilirim..ama stratejim riskli:yani bloklarla moral bozmak üzerine.. atak varyasyonları olur ya şuraya kes ..spin yap..pozisyonunu gözle ..zayıf tarafa saldır falan..bunun gibi şematize edilebilecek bir blok oyunu şekillendirebilirmiyiz? beyin fırtınası babında:)yeterince video izliyorum fakat bunların oyunun gidişatıyla ilgili mi yoksa taktiksel mi olduğunu farketmem pek olanaklı değil..işin eğitim kısmıyla ilgili yorumları bekliyorum:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben Waldner'i blok üstadı olarak görüyorum. Yani masaya yakın kalıp bloklarla sizin dediğiniz gibi bloklarını moral bozucu nitelikte kullanıyor. Yukarıdaki video da Timo'ya ikincisi backhande yapılması beklenen ( ki Timo da oraya bekliyor ) blokları üst üste forehande yapıp Timo'nun oyun dengesini bozuyor. Waldner'in blok stratejisini kendisinin hiç bir zaman Uzak Doğulu sporcular kadar hızlı bir oyuncu olmamasının verdiği dezavantajı kapamak amacıyla geliştirdiğini düşünüyorum. Bu strateji müthiş hassas bir bilek ve mükemmel oyun zekasıyla birleşince çok etkili bir silah haline gelmiş. Bence özellikle ayakları yüzdeyüz çalışmayan bütün hareketleri tam anlamıyla yapmayan oyunculara karşı blok etkili bir silah. Mesela rakibiniz kendisinin en uç forehand köşesinden sizin backhandinize ya da masanın ortasına etkili bir spin yaptı. Buna özellikle bizim seviyemizdeki oyuncular için backhand spinle ya da forehande dönüp forehand spinle karşılık vermek çoğu zaman imkansız gibi. Blok burada devreye giriyor ve vereceğimiz sayıyı rakibin backhandine yaptığımız ( yumuşak dahi olsa ) blokla kendimize çevirebiliyoruz. İyi blok bence iyi takip iyi refleks,ince top hassasiyeti ve en önemlisi spin - şut oranını iyi okuma gerektirir.

Sonuç olarak blok bizim seviyemizdeki oyuncular için etkili bir silah olabilir. Kondüsyon seviyemiz itibariyle de geliştirilmeye çok müsait olduğunu düşünüyorum. İzlenimlerime bakarak önem verilmediğini de düşünüyorum. Bence bloğumuzu geliştirmemiz de en önemli unsurlardan birisi gözlem. Mesela ben hiç ekstra blok antrenmanı yapmama rağmen ( spin çalışana blok yapmak dışında ) etkili bir bloğa sahip olduğumu düşünüyorum ( en azından hücumumdan daha etkili ). Çünkü Waldner başta olmak üzere blok silahını etkili kullanan oyuncuların maçlarını ve güzel blok sayılarını çok fazla izliyorum. Ekstra blok antrenmanı varmıdır onu da bilmiyorum. Varsa bilmek - yapmak isterim.

Saygılar , sevgiler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..