Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ağırlık Kaldırma

Recommended Posts

Masa tenisinde ağırlık kaldırma antremanları mı var?

Ben de yok diye biliyordum hatta ağırlık kaldırmanın vücudu ağırlaştırdığı için masa tenisi oynayanların yapmaması gerekiyor diye biliyordum

Ancak geçenlerde bir videoda ma lin in ağırlık kaldırdığını gördüm

eğilmiş bir vaziyette dirsekler ve dizler kırık pozisyonda ağırlıkları omuz hizasına kadar kaldırıyordu

Fakat videoyu bir türlü bulamadım youtube'daydı

O yüzden aklıma takıldı bu konu çok ağır olmamak kaydıyla ağırlık kaldırma egzersizleri yapılması faydalı olur bence

Yoksa olmaz mı

Ya da nasıl olur

Yine kafam karıştı :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok hafif ağırlıklarla çalışırsın. Genelde kol değil omuz, bel ve sırt çalıştırılır.

Elbette dizlerim hemen üzerindeki kasların da antrenmanda yanıyorsa oraları da çalıştırırsın.

ama gidip 10kg ile çalışma.

hafif ağırlıklarla çabuklaştırma antrenmanları yap. belini ve sırtını kuvvetlendir o kadar. abartıp kas yapmanın manası yok...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ozan arkadaşımız ne demiş (ağırlık için):

Genelde kol değil omuz, bel ve sırt çalıştırılır.

Bahsettiklerimi , daha doğrusu genel olarak spor yapanlarda zaten tüm vücut çalışıyor (omuz, bel ,sırt ve daha fazlası).

Önemli olan sizin bol bol masa tenisi oynayıp , bunun yanında vücudunuzun gelişimi için çok çeşit spor yapmanızdır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sezon içinde haftada 1 (maks. 2 kez), 3-4 farklı hareketi, 3'er set şeklinde, 5 kiloluk ağırlıklarla çalışırım. ölü sezonda tekrar sayısı oldukça artar. kol çalışırken bu spora uygunluğu açısından uzun kas oluşturmak için hareketi tam yapmak (kolu sonuna kadar açmak) gerekiyormuş. bisiklet için bacak kaslarını oldukça sertleştireceğinden dolayı faydadan çok zararı olur demişlerdi. bacak kaslarını geliştirmek için halter mekanizması var. hem ön hem de arka kaslar çalıştırılabiliniyor. onu da her salona gidişimde mümkün olduğu kadar çalışırım. 5, 7.5 ya da 10 kilo ile çalışmanın uygun olduğunu öğrendim. ben genelde 7.5 ile çalışırım. fazlası hem gereksiz hem de zararlıymış. burada amaç hareketi sık ve tam yapmak. bacaklar için aynı zamanda merdiven çıkmak, koşu bandında eğimli koşmak, ip atlamak çok yararlıdır. bazen ağır raketle de (360 gr) egzersizler yapıyorum. çalıştıktan sonra kendi raketim kuş gibi geliyor. top hissi de olumlu anlamda değişiyor. uzmanların görüşleri nedeniyle piyasadan kaldırıldığını duymuştum fakat ben herhangi bir zararı olduğunu düşünmüyorum. tamamen bir spekülasyon da olabilir. masa dışındaki çalışmaların hepsi elbette ki faydalı ama hiçbiri koşunun yerini tutamaz. en çok buna önem verin derim. profesyonellerin servis çalışmasıyla beraber en çok zaman ayırdığı aktivitelerden biridir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ağırlık kaldırma, koşu, fitness vs bunlar dünya klasmanındaki oyuncular için bahsi geçebilecek konular. El yeterince düzgün değilse, teknik tam oturmamışsa istersen Naim Süleymanoğlu ol dünyaları kaldır, istersen Usain Bolt ol kilometrelerce koş hiç bir işe yaramaz. Zaten bizdeki profesyonellerin kaçta kaçı şu işlere zaman ayırıyor ki? Ortalık göbekli hımbıl masa tenisçiden geçilmiyorken neyin ağırlığı, neyin koşusundan bahsediyoruz? :bye:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çağan, aynısını ben de kastettim zaten. Üstüne birileri alınır diye göbekten bahsetmek istememiştim ama sen söylemişsin zaten.

Neyse, genç bir arkadaşa "haftada şu kadar ağırlık çalış" , "şu kadar şunu yap" demek bence çok yanlış. Sonuçta pro olacak değil, eğerki öyle bir niyeti varsa, zaten ona hocaları yol gösterir.

Bora, bisiklet binmek vs... yarardan çok zararı olabilir demişsin de bana çok saçma geldi. Bu kişi gidip günün 5 saati yüksek tempoda bisiklet kullanacak değil ya...

Bol çeşit spor yapın gençler, bunun yanında da bol bol masa tenisi oynayın. Gerisini fazla düşünmeyin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşın kaç yıldır oynadığını, antrenman temposunu, pro olup olmayacağını vs. bilmiyorum. bilmediğim için de kendimden örnek vermek suretiyle yüzeysel olarak ağırlık ile ilgili bildiklerimi anlatmaya çalıştım. henüz masa dışındaki antrenmanlar hakkında bilgisi olmayanlar da az da olsa fikir edinir diye düşündüm. ben de bu işi amatörce yapıyorum fakat aynı zamanda hem spor olsun hem de ekstradan masa tenisine faydası dokunsun diye masa tenisine uygun olarak koşu, ağırlık gibi aktiviteleri de elimden geldiğince dozunda yapmaya çalışıyorum. ona bakılırsa birçok pro dediğimiz oyuncu ölü sezonda ellerine hiç raket almaz. madem çevrede bu kadar kötü örnek mevcut, o zaman az bir çalışmayla bile hiç umulmadık yerlere gelinebilir. buna yardımcı olması için de kimsenin umursamadığı, yapmaktan gocunduğu masa dışı çalışmalarına önem vermek lazım. fuat arkadaşım beni az çok biliyordur. en son ısparta'daki üniversiteler maçlarında aynı salondaydık. eğer ağırlık meselesine girmek istiyorsa daha düşük kilolarla ve düşük sürelerle bu işe başlayabilir. elbette ki başlamadan önce doktor kontrolünde yarar var. burada saydıklarımızın hiçbiri kişiyi öldürmez, süründürmez. hafif ağırlık antrenmanlarını insan zevkine de yapabilir. bisiklet konusu kendi fikrim değildi. salondaki büyüklerimden biri söylemişti. kasları ne kadar sertleştireceğini, masa tenisine ne kadar fayda ya da zararı olacağını bilemem. benim tek yaptığım spor masa tenisi ve masa tenisine uygun antrenman programı oluştururken neyin faydası neyin zararı olduğunu bilmek isterim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

burada yazan arkadaşlar bana göre masa tenisi açısından çok ileride. ama ağırlık kaldırma konusunda şunu söyleyebilirim.

1- hafif ağırlık + çok tekrar +protein = sıkılaşan, fit görünümlü vücut

2- fazla ağırlık +az tekrar +protein = kas kütlesi artan,kuvvetli vücut.

dolayısıyla masa tenisi ile uğraşanlar illaki ağırlık çalışacağım diyorsa iyi bir hoca ile 1 numaraya göre çalışmalı. aslında Bora arkadaşımız olayı çok güzel yazmış :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bora güzel açıklamış ayrıca ,

Aşağıdaki site de çok güzel antremanlar var. Bu antremanların birçoğu vücut ağırlığı kullanarak ve fazla ekipman gerektirmeden yapılan antremanlar faydası olacaktır.

http://www.fitnessblender.com

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hımbıl değilim ama ben de göbekli bir oyuncuyum :D

Amacım işi profesyonelliğe taşımak değil antrenman yapma imkanım var hem üniversitede hem de veteranlar derneğinde ama lisede iki yıl kulüpte antrenman yaparak çalışmış bir sporcu olduğum için o tadı tekrar yaşamak istiyorum

Çok top antrenmanının yanı sıra iki günde bir koşuyorum ilk hedefim göbeği eritmek çünkü takdir edersiniz ki oyunu çok kötü etkiliyor ağırlık kaldırmanın faydalı olduğunu biliyorum ancak yanlış bir şey yapmak istemediğim için yardımınızı istedim spor profesyonel bir iş yanlış yapınca herşey ters gidiyor bu kısır döngüye girmekten korktum açıkçası

Önerileriniz için çok teşekkür ederim :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..