Jump to content
Masatenisi.org Forum

Veteran Kuralları

atila

Recommended Posts

Değerli masatenisi seven dostlar,

Bursa turnuvasında (ilk katıldığım ferdi federasyon turnuvası) Mehmet Yılık' ı yenmem nedeniyle çok eleştirildim, neticede 40-49 yaşında 3.cü oldum, şansımda yaver gitti, çünkü gurup maçında ilk yenilgimi almıştım ve 2.ci çıkmıştım, buna rağmen iyi odaklandım ve kendimce hedeflediğim yere ulaştım, ama bilmediğim yeni veteran kurallarıyla da karşılaştım.

Ben dışarıdan topladığım topu zaman zaman rakibin masasına file dibinden bırakırım, antrenmanlardan gelen bir alışkanlığım..., bu esnada rakibin zayıf durumunu düşünür üçüncü topu nerede bitireyim diye plan yaparım, tamamen kendimde olmadan yaptığım bir hareket bu (aşırı odaklandığımda)... Şimdiye kadar kimse itiraz da etmemişti... Fakat Bursa turnuvasında olay oldu, üçüncü olduğuma sevinemdiğim gibi, bu turnuvaya katıldığıma üzüldüm doğrusu...

Şimdi bir form açmak istiyorum ki şu veteran kurallarını netleştirelim,

Birinci kuralı ben öğrendim ve yazıyorum, sizlerden devamını bekliyorum;

1- Topu rakibe veren oyuncu, hiçbirzaman servis atma alanı hizasından içeriye geçerek file dibinden rakibine top vermemeli, topu eliyle atmamalı, mutlaka raketle topu rakibe vermeli, top direk rakibin masasına değil önce kendi masasına vurdurularak şutop yapar gibi atılmalı...

Devamını sizlerden bekliyorum..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Başarınız için tebrikler! Yendiğiniz için eleştiri almanız biraz garip geldi bana...

Sizi tanımayan biri için topu file dibine bırakıp "gel de topu sen al" demek biraz rahatsız edici olabilir, karşı tarafın da stresi var, kötü niyet olmasa bile yanlış anlaşılabilir...

Başarınızın devamını diliyorum, selamlar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ilk kez duyuyorum filenin önüne topun bırakılmasını.

normalde usul şudur, topu alırsınız arkalardan yürüyerek gelirsiniz, servis atargibi, ama servis

atmadan falsosuz karşı tarafta servis atmayı bekleyen oyuncunun önüne atarsınız yavaşça.

altyapıda yetiştirdiğimiz çocuklara öğrettiğimiz birşey bu. yapmayan uyarıyı yer. top servis atana,

ayakla, elle atılmaz, masaya bırakılmaz, illaki servis atar gibi atılır.

hatta servis atacak olan oyuncu uzaktaysa, biz yakındaysak, onun masaya gelmesi beklenir.

bunlar kural falan değildir, veteran kuralı değildir. centilmenlik kuralıdır, uyarsınız sevilirsiniz,

uymazsınız sevilmezsiniz. fark budur.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Uğur Bey, teşekkürler, ikinci kuralımız da netleşti,

Gerçi ben Bursada oynadığım arkadaşlardan sadece Aykut Beyle müesseseler Türkiye şampiyonasında karşılaşmış ve 2-0 öndeyken 3-2 yenilmiştim(Bartındaki turnuva), onun duşındaki arkadaşlarla ilk resmi karşılaşmamdı...Bu sefer şans bana güldü, 2-2 setler ve 9-5 Aykut bey öndeyken maç bana döndü... (beni en çok yoran maçtı...) Tabi bu arada Mehmet Yılık gelerek beni tebrik edip süpriz yaptın, nasıl yendin ya,? dedi...

Aykut beyle Trabzonda kim verdiyi oynayacağız, maç ona dönük gibi... Aynı konsantrasyonu sağlayabilirmiyim bilemiyorum :-)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

notsniw aydınlatman için teşekkürler, temelden gelmediğimiz için bilmediğimiz şeyler oluyor haliyle..

Süper Lig de olanları izleyince bu arkadaşların lisansını iptal etmek lazım o zaman diye düşünüyorum, en çok gördüğüm olay da raket fırlatmak vs..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İstanbulda Aydın Bingöl abimiz var sanırım 70 üstü , turnuva esnasında topu çok bekletir ve bizim sinirlerimizi gerer, sonrada bizi yener geçer, bizde nasıl yenildik yaa deriz, maç sonunda da elini öperim... :-)

Ama artık kaldıramıyorum, Veteran kurallarına dahil etmek istiyorum, topu bekletmek ve oyunu yavaşlatmak ve ya soğutmak ta yasaklar arasına girsin derim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

raket fırlatmanın cezası lisans iptali değildir. Oyun kurallarına:

http://www.tmtf.gov.tr/Content/DynamicPage.aspx?PageID=53

den ulaşabilrisiniz, ilgili yerleri aşağıda alıntıladım. masatenisi çok eski bir branş, yeni kurallar eklemeden önce hali hazırdaki

kurallara bakmanızı öneririm.:

3.5.2 Kötü Davranış

3.5.2.1 Oyuncular ve antrenörler veya diğer öğütçüler, rakibi kötü niyetle etkileyecek, seyircileri rahatsız edebilecek, oyunu oynanamaz hale getirebilecek; örneğin tahrik edici dil kullanılması, topun kasten kırılması veya kasten oyun alanı dışına vurulması, masa veya çevre panolarının tekmelenmesi, raketin haber verilmeden değiştirilmesi, maç görevlilerine saygısızlık yapılması gibi hallerden kaçınacaklardır.

3.5.2.2 Bir oyuncu, bir antrenör veya bir diğer öğütçü, herhangi bir anda, ciddi bir suç işlerse, hakem oyunu durduracak ve derhal başhakeme durumu bildirecektir. Daha az önemli kabahatlerde hakem, ilk olayda, sarı kart göstererek hareketi yapanı, tekrarı halinde cezalandıracağı konusunda uyaracaktır.

3.5.2.3 3.5.2.2. ve 3.5.2.5. hali dışında, uyarı almış bir oyuncu, aynı bireysel maçta veya takım maçında ikinci bir davranış kusuru işlerse, hakem rakibine 1 sayı, takip eden kusurlu davranış halinde 2 sayı verecek ve her seferinde sarı ve kırmızı kartları birlikte gösterecektir.

3.5.2.4 Eğer aynı bireysel maçta veya takım maçında, aleyhine 3 ceza sayısı verilen bir oyuncu kötü davranışlarını sürdürecek olursa; hakem oyunu durduracak ve durumu başhakeme bildirecektir.

3.5.2.5 Eğer bir oyuncu, bir bireysel maç süresince, hasara uğramadığı halde raketini değiştirecek olursa, hakem oyunu durduracak ve durumu başhakeme bildirecektir.

3.5.2.6 Çiftler maçında herhangi bir oyuncuya yapılan uyarı veya verilen ceza sayısı, o çift için geçerli olacaktır. Ancak aynı takım maçının, takip eden bireysel maçlarında oynayacak kabahatli olmayan bireysel oyuncu için, çift maçında yapılan uyarı veya ceza sayısı dikkate alınmayacaktır. Çiftler maçının başlangıcında, aynı takım maçında, çifti oluşturan oyunculardan hangisinin uyarı veya ceza sayısı daha yüksekse, o yüksek sayı, çift için geçerli sayılacaktır.

3.5.2.7 3.5.2.2 hali dışında, eğer uyarı almış bir antrenör veya bir diğer öğütçü, aynı bireysel maçta veya takım maçında ikinci bir davranış kusuru işlerse, hakem kendisine kırmızı kart gösterecek ve takım maçının veya bireysel maç ise bireysel maçın sonuna kadar oyun alanından uzaklaştıracaktır.

3.5.2.8 Başhakem, hakem tarafından kendisine bildirilsin veya bildirilmesin, ciddi boyutta davranış kusuru veya saldırgan tavır sergileyen oyuncuyu kırmızı kart göstererek bir maç, bir müsabaka veya tüm bir yarışma için oyun dışında bırakma yetkisine sahiptir.

3.5.2.9 Takım veya bireysel, iki maçtan diskalifiye edilmiş bir oyuncu, takım veya bireysel o yarışmadan otomatik olarak diskalifiye edilecektir.

3.5.2.10 Bir yarışma boyunca, iki kez oyun alanı dışına gönderilen bir kişiyi, başhakem o yarışmanın sonuna kadar yarışma dışı bırakabilir.

3.5.2.11 48 aylık süre içerisinde toplam 4 kez resmi raket kontrol testlerinde herhangi bir sebepten hatalı bulunan bir oyuncu 12 ay süreyle ITTF yarışmalarından men edilecektir.

3.5.2.12 Eğer bir oyuncu herhangi bir sebeple bir maç, etkinlik veya yarışmadan diskalifiye edilmişse otomatik olarak kazanmış olduğu unvan madalya ödül veya sıralama puanını kaybedecektir.

3.5.2.13 Çok ciddi kötü davranış hallerinde durum bu davranışta bulunanların federasyonlarına rapor edilecektir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ilk kez duyuyorum filenin önüne topun bırakılmasını.

normalde usul şudur, topu alırsınız arkalardan yürüyerek gelirsiniz, servis atargibi, ama servis

atmadan falsosuz karşı tarafta servis atmayı bekleyen oyuncunun önüne atarsınız yavaşça.

altyapıda yetiştirdiğimiz çocuklara öğrettiğimiz birşey bu. yapmayan uyarıyı yer. top servis atana,

ayakla, elle atılmaz, masaya bırakılmaz, illaki servis atar gibi atılır.

hatta servis atacak olan oyuncu uzaktaysa, biz yakındaysak, onun masaya gelmesi beklenir.

bunlar kural falan değildir, veteran kuralı değildir. centilmenlik kuralıdır, uyarsınız sevilirsiniz,

uymazsınız sevilmezsiniz. fark budur.

Sayın Notsniw,

O kadar güzel anlatmışsınız ki, :thup: çok teşekkür ediyorum.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir maca cikarken amacim tabii ki kazanmak.

Ancak oncelikle rakibim olan kisiyi dost yada arkadas olarak kazanmak.

Bu saatten sonra bircogumuz milli takima secilemeyecigimize gore centilmenlikten taviz vermenin bence pek de anlami yok.

Kaldi ki milli oyuncular eskisi - yenisiyle kuruluslar ligi maclarinda gordugum kadariyla cok cok centilmenler.

Saygilarimla.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   2 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..