Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hız Meselesi,

Recommended Posts

Raketin hızında tahta mı daha çok etkilidir yoksa lastik mi? Tecrübeli arkadaşlar farklı tahta ve lastik kombinasyonlarını da hesaba katarak (all tahta off+ lastik, off tahta def lastik gibi) meseleyi aydınlatırlarsa memnun olurum.

Her ikiside desem yanlış olmaz herhalde. Aslında bu konuya geniş bir perspektiften bakmak lazım diye düşünüyorum. Çünkü çok hızlı bir tahta alırsınız fakat üzerine 1.5 mm lastik takar yavaşlatırsınız. Daha az atan bir tahta alır üzerine max lastik takar hızlandırırsınız. Fakat bu durum kişiden kişiye değişiklik arz edebilir. Bunun için bence en doğru yaklaşım kişinin oyun kalite ve seviyesine göre bir seçim yapması olmalıdır kanaatindeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Her ikiside desem yanlış olmaz herhalde. Aslında bu konuya geniş bir perspektiften bakmak lazım diye düşünüyorum. Çünkü çok hızlı bir tahta alırsınız fakat üzerine 1.5 mm lastik takar yavaşlatırsınız. Daha az atan bir tahta alır üzerine max lastik takar hızlandırırsınız. Fakat bu durum kişiden kişiye değişiklik arz edebilir. Bunun için bence en doğru yaklaşım kişinin oyun kalite ve seviyesine göre bir seçim yapması olmalıdır kanaatindeyim.

En ince süngerli bir tenergy ile en kalın süngerli bir tackiness şut hızı (veya spin hızı) olarak hangisi aynı tahta üzerinde şut hızı(spin hızı) olarak daha iyi performans verebilir.

Aynı tahta üzerine takılan bir lastiğin hızı değerini veren faktör------------------------- lastik (sünger) kalınlığı mı.? Lastik yapısal özelliği mi.?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

uğur hocam, çok zor bir soru, ama kısaca şöyle düşünüyorum;

kombinin hızını tahta mı beliliyor lastik mi? bence kesinlikle tahta belirler, yani en hızlı tahtaya en yavaş lastiği yapıştırırsan kesinlikle en yavaş tahtaya yapıştırılan en hızlı lastikle elde edilen kombiye göre daha hızlı olacaktır, karışıklık oldu ysa kusura bakmayın

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kombinin hızını tahta mı beliliyor lastik mi? bence kesinlikle tahta belirler, yani en hızlı tahtaya en yavaş lastiği yapıştırırsan kesinlikle en yavaş tahtaya yapıştırılan en hızlı lastikle elde edilen kombiye göre daha hızlı olacaktır, karışıklık oldu ysa kusura bakmayın

Azıcık bir bilgimiz vardı. O da arada kaynayıp gitti.

Bu iki yorum birbirinden tamamen farklı.

Myilik2002, tahtayı lastik kalınlıklarıyla oynayıp (1,5mm veya max) hızlandırıp yavaşlatabilirsiniz diyor. Lastik ön planda.

turushanovgu, Hızlı bir tahtanın üzerine ne lastik takarsanız yakın yavaş tahtadan daha hızlı diyor. Tahta özelliği ön plana çıkıyor.

Benim iki yorumdan çıkardığım sonuç bu..Ama hangisi doğru.

Bu iki yorumu yanlışmı algıladım diyede düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yukarıda da anlatmaya çalıştım. Bu konu geniş kapsamlı, teknik detayları ve doğruları farklı(yani tahtanın yada lastiğin markasına, kullanılan ağaca, karbona, süngere göre vs vs) olan bir durum olduğu kanaatindeyim. Bu yüzden buna fazla takılmadan kendi oyununuza en uygun olduğunu belirleyeceğiniz bir kombinasyon seçmek daha doğru olacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Turushan Hocam, öyle diyorsun ama, sen andro fibercomp defans tahtası üzerinde joola samba+ lastik ile forehandden bomba gibi şutlar çekiyordun. Hatta raketi çevirip bir de backhandden mermi gibi şut-spin karışımı vuruşlar yapıyordun. Şimdi düşünüyorum da o lastiği iyi ki bendeki primorac carbon ile falan kombine edip oynamıyorsun. Maazallah vurduğun toplar bi tarafıma gelse acillik oluruz herhalde:))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Raketin hızında tahta mı daha çok etkilidir yoksa lastik mi? Tecrübeli arkadaşlar farklı tahta ve lastik kombinasyonlarını da hesaba katarak (all tahta off+ lastik, off tahta def lastik gibi) meseleyi aydınlatırlarsa memnun olurum.

Bu soruya ben "ne tahta ne de lastik. raketin hızında oynayan oyuncu daha çok etkilidir" diye cevap vermek istiyorum. Ata sözü: At sahibine göre kişner..Eğer "onu biliyoruz zaten ama sorunun cevabını merak ediyoruz" diyorsan ben sana "tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar" diye sorarım:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu soruya ben "ne tahta ne de lastik. raketin hızında oynayan oyuncu daha çok etkilidir" diye cevap vermek istiyorum. Ata sözü: At sahibine göre kişner..Eğer "onu biliyoruz zaten ama sorunun cevabını merak ediyoruz" diyorsan ben sana "tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar" diye sorarım.

İşte bu eskilerin tam da kıyas meal faruk dediği şey olsa gerek. :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence % 70 tahta % 30 lastik diye düşünüyorum. Nedenine gelirsek bir kombinasyonu oluşturmaya ben tahtadan başlıyorum üstüne uygun olabilecek lastikleri alıyorum. Mesela xiom zetro quad tahtası gördüğüm en hızlı tahtalardan biri şimdi bu tahtanın üstüne tenergy düşünsek çok aşırı hızlı olur ama xiom aria lite tahtasının üstüne tenergy düşünsek kontrollü spinli bir kombinasyon olmuş olur. İstediğimi tam anlatamamış olabilirim ama bence tahta :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hız dediğimiz zaman hangi vuruştaki hızı kastediyoruz, önemli olan bu bence. Spin hızı mı, yoksa şut hızı mı? Daha önceki konuların birinde sanırım Remzi hocamız bahsetmişti. Lastiksiz tahta ile şut atın, bir de lastikli tahta ile. Lastiğin kalınlığı arttıkça atılan şutun etkisinin azalacağından bahsetmişti. Bu açıdan bakarsak hızlı şut için sert tahta + ince lastik, hızlı spin için de en azından off tahta + hızlı ve kalın lastik kombinasyonları kullanılmalı diye düşünüyorum. E tabii oyuncunun etkisini de göz ardı etmemek lazım. Çok bilinmeyenli bir denklemle karşı karşıyayız kısacası :(

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..