Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ayrı Tahta Almasam Olmaz Mı ?

oguzz

Recommended Posts

Ben ilk defa combo raket yapıcam.Ama bütçe sorunum var.

Lastikleri alsam da, ayrı bir tahta almak yerine evdeki sıradan bir hazır raketin lastiklerini söküp, kendi aldığım lastikleri taksam olur mu acaba ?

- Lastik performansını gösterebilir mi bu şekilde ?

- Yoksa tamamen özelliğini yitirir, sıradan bir lastikten farkı kalmaz mı ?

Bu iki soru gerçekten çok önemli benim için.Cevabı emin olanlar verirse sevinirim.

Son sorum olarak,

Bazıları Fh ve Bh lastiklerini aynı kullanıyor.Bu konuda bilgim yok ama Fh ve Bh lastikleri farklı oluyor bildiğim kadarıyla.

Bu tarz bir comboyu tavsiye edermisiniz ?

Yoksa iki tarafın da farklı lastik olması yönünde mi düşünüyorsunuz ?

Hangisi daha yararlı olur ?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hobi tahtanın üstüne takabilirsin. Elbette farklar olacaktır ama ilk defa kombinasyon kullanan biri için fark edilecek bir durum değil.

Ben en az 7 veya 8 farklı hobi tahtaya öğrencilerim için yaptım. Bulabildiğim en ucuz lastikleri taktım. Hatta eski tip lastikleri bile taktım sonuç ilk başlayanlar için mükemmeldi.

Lastikler farklı da olabilir, aynıda olabilir bu senin oynadıkça kendi zevkine, oyun tarzına göre yapacağın bir seçenek.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Lastikler gene spin üretir, hız konusu ise senin tahtaya bağlı. Tahta çok yavaşsa lastiklerin de yapacağı çok şey kalmaz.

Hazır rakettteki lastikleri söküp yerine profesyonel lastik takıp denemişliğim var. Genelde pek yavaş olmuyorlar spinli de oluyorlar ama bayağı hissiz oluyorlar bana göre.

Pro bir tahta kullansan daha iyi olur.

Üstelik bu hazır raketlerden lastiği sökmek tam bela. Çıkarırken tahtaya za muhtemelen zarar verirsin. Hadi zarar da vermedin diyelim o tahtaların yüzeyi cilalı olmadığı için pro lastiği yapıştırdıktan sonra sökmeye kalktığında tahtadan kıymıklar da kopması muhtemel.

Tüm bunlara katlanacağına paraya kıy 40-50 tl bile olsa bir pro tahta al bence.

backhand ve forehandde aynı lastik konusu ise senin tekniği ile alakalı.

Benim backhandim forehandimden bile iyi olduğu için rahatlıkla backhandde en az forehandim kadar sert ve agresif lastikler kullanabiliyorum. Senin backhandin daha zayıfsa veya backhandden defans forehandden atak yapıyorsan elbette farklı lastikler kullanman gerekir.

Dediğim gibi herşey senin tekniğin ile alakalı...

Ama malzeme alınca iş bitmiyor. Sen şimdiye kadar hazır raket kullandın ve hazır raketler doğru dürüst spin üretmezler. O yüzden de muhtemelen senin tekniğinde profesyonel malzeme için yanlış ve hatalıdır.

Bence hazır raketten profesyonel rakete geçince ya bir klübe veya derneğe katıl orada antrenman yap ya da internetten antrenman videoları indirip kendine bir antrenman partneri bulup.bol bol şutop, spin-blok gibi çalışmalar yapın. Hatta kendinizi videoya kaydedin ve internette izlediğiniz görüntülerle karşılaştırın. İnsan kendini hareketi doğru yapıyor zanneder ama videoda kendini seyredince aslında ne kadar yanlış yaptığını görürsün. Ben kendimi ilk defa seyrettiğimde masatenisini bırakmayı düşünmüştüm...

İyi şanslar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tsubasa nın dediği gibi tahta üzerinden maalesef kıymık ve hatta katman kalkması oluyor. Bu sorunuda tahtanın üzerini cilalıyarak hallettim. Cila katmanı tahtayıda biraz sertleştirdiği için tahtanın hız oranıda buna bağlı olarak artıyor. Tabiki pro bir tahta almak her zaman daha mantıklı kaldıki piyasada 30 liraya bile tahta var.

Bu yöntemlerimin hepsi öğrenci işi hangisini tercih edeceğin sana bağlı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..