Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tuningi Anlatıyorum Toplanın Hele

swan

Recommended Posts

şimdi arkadaşlar forumda çin lastiği tuning yapılmadan beş para etmez diyenler var ya, onlar yalan söylüyor. neden mi?

önce bir deneyi gözünüzün önüne getirin:

1- topu 30 cm yüksekten masanın üzerine bırakın zıpladığında elinizle tokadı yapıştırıp karşıya yollayın

2- topu 30 cm yüksekten masanın üzerine bırakın zıpladığında elinizle tutun karşıya fırlatın

peki tuning'in bu deneyle ne ilgisi var : hiçbir ilgisi yok.

tuning nedir: parafin esaslı yağların veya kimyasalların süngere sürülmesi , bu sayede süngerin kek gibi kabarması yumuşaması bu hale gelince de tahtaya yeniden yapıştırılması işlemidir.

parafin ve tuning yağları nerden alınır: bebe yağı, ağda yağı, kandil yağı bu iş için kullanılabilir daha kabarmış sünger elde etmek için dhs, haifu vb.. gibi markaların özel olarak sattığı solüsyonlar vardır. bunlar da alınabilir.

tuning nasıl yapılır: birkaç damla tuning malzemesi süngere dökülür iyice yedirilir süngerin her yerine yayılır, 1-2 gün kurumaya bırakılır sonra tahtaya yapıştırılır

tuning ne işe yarar: şimdi bu tuningsiz beş para etmez diyen arkadaşlar var ya, onlar bir antrenmanda yaklaşık 1000 kere spin çekiyorlar en az, her çeşidini çekiyorlar, bize nispet olsun diye çekiyolar... işte o esnada top lastikte saniyenin yarısından az bir süre daha lastiğin üzerinde kalıyor, sünger genleştiği için extra bir hız kazanıyor, sünger yumuşadığı için de tahtanın gücünü daha fazla topa yansıtıyor. onlar bu yüzden tuning yapıyorlar. onların bileğindeki hassasiyet, oyun bilgileri, saniyenin çeyreğinden az süreyi de kendi lehlerine kullanmaya yetiyor. bu işe yeni başlayanlar tuning yaptığında aynı lastiğin biraz daha yumuşak versiyonu ile oynamış gibi hisseder başka da bir işe yaramaz.

tuningin yan etkileri: tuning yasaktır en büyük yan etkisi turnuvaya giremezsiniz. bunun dışında

1 lastiğin ömründen yer,

2 genleşen sünger kestiğiniz halinden daha büyük bir alan kaplar tahtaya büyük gelir,

2 otursun diye lastiği yeniden keserseniz 1 hafta sonra küçücük kalır,

3 etkisi geçici olduğundan siz ekipmana alışana kadar her seferinde başka bir lastikle oynuyor gibi hissedersiniz.

4 dikkatle yapılmadığında lastik ve sünger birbirinden ayrılabilir

5 lastiğiniz kururken kullanamayacağınızdan masa tenisinden uzak kalırsınız.

6 durmadan sök tak yaptığınız için daha fazla yapıştırıcı harcarsınız, süngeri zedeleyebilirsiniz

7 her lastikte etkisi farklıdır

8 evin bir tarafına yağ bulaştırırsanız anneniz dır dır eder

ayrıca çin lastiği tuningsiz 5 para etmezse bazıları neden 30-40 dolara satılıyor? mantık hatası var zaten bu işte

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çok güzel bir açıklama olmuş. Ben bebe yağı kullanıyorum çok da memnunum :D

Cildi hassas olanlar özellikle cansın bebeyi kullansın yumuşacık pamuk gibi yapıyor...Kulaktan dolma bir bilgidir...Bende başkasının yalancısıyım..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tuning nedir:

parafin ve tuning yağları nerden alınır:

tuning nasıl yapılır:

tuning ne işe yarar:

Abi patladı gitti..sonunda...

Sayın Hocam... tunigliyeceğim diye bebe yağını eline yüzüne sürmedin değilmi...

LASTİĞE sürücen LAAAAAASTİĞE....

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

eskiden derneğe kamp yapmak için gelen bulgar yıldız milli takım oyuncuları minibüslerinin camına lastiklerini yapıştıyorlardı. şimdi sözü ongun abiye bırakıyorum :)

lastiğe sürersen patlar hocam süngere sürecen yaw. ha arap yağı bol buldu nereye isterse oraya sürer dersen susarım

lastiğe değil de, süngeri lastikten ayırıp arasına sürenler var (bkz. falco tuning)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

lastiğe sürersen patlar hocam süngere sürecen yaw. ha arap yağı bol buldu nereye isterse oraya sürer dersen susarım

Doğru dedin...

Ülen malzemeye yorum yapmam aslında.... yaptık madara olduk..nal topladık... Silsem mi ki şu yukarıda yazdığım Lastik cehaleti mi.?

Neresi lastik neresi sünger daha onu bilemedim...

Bir an askerlik anılarım aklıma geldi...Sağa dön dediklerinde...ne taraftı oğlum bu sağ taraf ....gibi oldum...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

eskiden derneğe kamp yapmak için gelen bulgar yıldız milli takım oyuncuları minibüslerinin camına lastiklerini yapıştıyorlardı. şimdi sözü ongun abiye bırakıyorum :)

lastiğe değil de, süngeri lastikten ayırıp arasına sürenler var (bkz. falco tuning)

Aslan Bora ..

Bende bunu mu demek istemiştim yoksa..

ktm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hocam iyi yapıyorsunuz arada gülüyoruz işte. her seferinde beklerim. zaten genelde biri sataşsın diye yazıyorum. sünger kek gibi kabarır filan dedim mesela kimse "hoyt kek gibi kabarmaz sünger" demedi.

Aristokrat arkadaşları kızdırmayalım...Üzerimize geldikleri an kaçacak bir delik bile bulamayız...Bak söylemedi deme..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

lastiği temizlemek için üzerine bir miktar ayçiçek yağı sürenler var ve lastiğin ilk günkü halini aldığından bahsediyorlar. ne kadar doğru bilemem. bunu demek istemiş olabilirmisin yoksa :P

Ayçiçek yağı dedinde...... karşı komşuma sorup geleyim..

Bir zamanlar ayçiçek yağı üreten fabrikaları vardı..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Minibüsün camına lastik yapıştırılmaz. Güneş zarar verir, soğuk zarar verir. Zararı var, faydası yok, anlamı yok. Sabah sabah afyonum patlamamış daha, espri filan yok. Pür ciddiyet.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben her kahvaltıda patates kızartması yerim, yağını alsın diye peçete ya da havlu kağıt yerine raketimi koyuyorum altına, şu abi uğraşmaktansa :

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben her kahvaltıda patates kızartması yerim, yağını alsın diye peçete ya da havlu kağıt yerine raketimi koyuyorum altına, şu abi uğraşmaktansa :

Ayçiçek yağını sürdü lastiğin üzerine (Swan Hocam Sünger dışında Lastikte yağdan nasibini aldı..Boranın dediği gibide oluyormuş..Ama benim Lastik diye bağırdığım yer aslen sünger demek istemiştim..itiraf ediyorum)..vede lastik yağı emdi..İlginç

Nasıl bir etki yapıyor denem gerek...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben o işi denedim. hızlandırıcı etkili lastikte etkisi çok kötü. sriver g3 pof diye söndü hemen yıkadım. ama tackiness c2 parladı hızı arttı spini arttı. etkisi de 1 hafta gidiyor en az.

yani tenergy filan varsa elinizde sakın sürmeyin. çin lastiklerini de denemedim etkisi nedir bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bunu yapmayı kafaya koydum. benim sriver g2 zaten bayağı eskiydi. odada ayçiçek yağı da var. genelde yumurta yaparken kullanıyorduk. biraz ona da farklılık olur. öncesinde bir şey yapmaya gerek var mı? bir de 3-5 kere tekrarlayın diyor ya artarda mı? bir de lastik genişler mi, bi daha yapıştırmak zorunda kalırmıyım?

bilen varsa cevaplasın işlemlere başlayacağım cevaplara bağlı olarak

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

özgür hocam hep yapman gerekmiyor. lastiğin yağı emmesi 15dk. sürüyor. ilk yaptıktan sonra 1 hafta sonra bir daha uygularsan hele etkisi uzun bir süre gider. yağın etkisi pek solüsyon gibi değil, kauçuğun zamanla kaybettiği esneklik geri geliyor. ozan bey açıklamıştı bunu detayıyla.ama ben şunu da ekliyim belli aralıklarla 2-3 kere yaptığınızda uzun süre lastiğiniz kendini toparlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 43 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..