Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lastik Temizliği

Guest Gpancar

Recommended Posts

Ben haftada 5 gün antreman yapıyorum. Dolayısıyla da lastikleri çok kirleniyor. Tibhar temizleyici köpük kullanıyorum ama pek bir işe yaradığını düşünmüyorum. Lastiklerimi nasıl temizleyebilirim?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...
  • 4 weeks later...

Lastiği temizlemek kadar, temizlenmiş lastiği korumak da önemli. Benim önereceğim "ideal" çözüm şöyle:

1. Oynadıktan hemen sonra vakit geçirmeksizin köpük sıkın ve güderi ya da süngerle fazla bastırmadan lastiği temizleyin.

2. Kurumasını takiben mutlaka ve mutlaka bir tarafı yapışkan film kullanın. Film aynı lastik gibi, kare şeklinde satılıyor. Filmi, köpük tüpü veya lastik rulosu ile hava kabarcığı kalmayacak şekilde lastiğin üzerine yayın.

3. Bir makasla fazla bölümlerini lastiğinize göre kesin. (bu sadece bir defaya mahsus yapılması gereken bir işlem)

4. Oynayacağınız zaman raketin her iki tarafındaki filmleri çıkardıktan sonra, yapışkan yüzeyleri birbirine bakacak şekilde yapıştırarak raket kabınızda muhafaza edin. Böylece filmleri çok uzun süre kullanabilirsiniz.

5. Bazı filmleri, kazayla yere düşürdüğünüzde veya herhangi bir nedenle kirlettiğinizde çeşme suyunda ve sadece elinizle hafif oğuşturarak yıkamak da mümkün. Bu durumda yıkayın ve kurumasını bekleyin, ilk günkü gibi olacaktır.

6. İnce değil de kalın film tercih edin. (Nittaku Moristo Rubber Film)

7. Bu konuda son söz; lastiğin daha uzun ömürlü olması ve tertemiz bir lastikle oynamanın verdiği zevkle karşılaştırıldığında, köpük, güderi ve filmin maliyeti zarar değil de kar hanesine dahi yazılabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim bu is icin kullandigim daha amatorce bir yontem ise ;

Lastiklerle oynadiktan sonra hafif islak sungerler siliyorum .Tertemiz oluyorlar arkasindan yeni lastik alinca iclerinden lastiklerin ustunu kaplayan yesilimsi bir kagit cikiyor 2 kat olarak .Bunlari raketin ustune koyuyorum en son olarakta onu lastiklerin icinden ciktigi kagit ve posetin arasina koyuyorum .

Ve tekrar kullanirken piril piril kaliyorlar .

Iyi calismalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Temizleme işleminden sonra lastiğin yüzeyinin hava ile temasının kesilmesi gerekiyor. Aksi halde oksitleniyor. Ayrıca, sudaki kireç de lastiği olumsuz etkiliyor.

Eskiden (70'lerde) seninkine benzer yöntem kullanırdık. Kireç ihtiva etmeyen saf suyla (akümülatör suyu) nemlendirdiğimiz küçük bir pamukla lastiği silip kurutur ve nedendir bilmem ama mutlak bir koruyucu özelliği olduğunu sandığımız o "meşhur yeşil kağıdı" üzerine serip raket kabında muhafaza ederdik:)

Ancak, daha önce tavsiye ettiğim gibi, köpükle temizlemek ve film tabakası ile kaplamak daha doğru ve daha ekonomik bir çözüm. Özelliği uzun süre korunabilen lastikle oynamak, hem oyunun istikrarlı bir gelişme kaydetmesine katkı yapar, hem de sıkça lastik yenileme ihtiyacı duyulmayacağı için bütçenin sağlığına fazla dokunmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Oncelikle herkese merhaba. Bu benim forumdaki ilk mesajim, ozan (tsubasa) haber verdi forumu, kendisini baska foruma yazdigi yazilar vasitasiyla taniyorum.

Temizlik konusunda nacizane onerilerime gelince.

Bence eger lastikleri elinizle tutmadiysaniz, temiz ve yumusak bir sungerle ve mumkunse icme suyu kullanarak silmek yeterlidir. El yaglandirici oldugu icin ve de su da yagi cozmedigi icin yeterli temizlik olmayabilir. Boyle durumlar icin de alkol iceren temizleyiciler kullanMAMAnizi tavsiye edrim, alkol yagi cozer ama lastige de zarar verir. Ben kendi yaptigim bir solusyon kullaniyorum. Antremana goturdugum artan icme sularini tek siseye koydum (1.5 litre falan oldu) Icine az bir miktar bulasik deterjani ekledim, cok guzel bir temizleyici oldu tavsiye ederim. Musluk suyunu icerdigi kirec nedeniyle kullanmayin...

Arsun

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben butterfly'in bio-clean sprayini kullaniyorum ve cok memnunum, tavsiye ederim.

Sprayi siktiktan sonra sargi bezi (hani incinme falan olunca kolda bacakta kullandigimiz) ile siliyorum. tertemiz, gicir gicir oluyorlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bio-clean'in icindekileri yazmis mi Butterfly ustune, bizim gibi meraklilar icin acaba??? :fildir:

Ben daha once bahsettigim temizleyiciyi hazirlamadan once baktim buralarda (Istanbul) bulur muyum Bio-clean tarzi bir temizleyiciyi diye (Nittaku'nun da var muadil bir temizleyicisi), ama bulamadim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aciklama kisminda:

returns the natural mat tacky state to rubber playing surfaces of table tennis bats while cleaning and conditioning them. keep bats in top performance.

icindekiler icin:

Non toxic. non flammable. (bu kadarini bilmemiz yeterlidir diye olsa gerek..:))

baska bir bilgi yok bunun disinda. almanca, fransizca ve ingilizcesini koymuslar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tesekkurler, zahmet oldu.

Gerci hakikaten yanici olmamasi iyi bir ozellik, bir suru temizleyici yanicidir ve ben onlarin yuzeye faydadan cok zarar verdigini dusunuyorum. Bu tip temizleyicilerde alkol kullaniliyor, oyle ki bazilari buram buram kokuyor. Alkol raki sofrasindaysaniz iyidir, raket yuzeyinde kullanacaksaniz kotudur... :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 years later...

selimcim böyle bir şeyi ilk defa senden duydum, biz solusyon kullanırken bile solusyonun lastik yüzeyine deymemesi için özen gösteriyoruz, çünkü solusyon değen bölge kuruyunca lastiğin o bölgesinde faydalanmak imkansız hale geliyor. senin yaptığını ne daha önce duydum ne de başıma geldi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 86 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..