Jump to content
Masatenisi.org Forum

Bu Raket Saçmalıgı

Recommended Posts

Herkez raket kullanmaya takmış sanki raketlemi iyi oyuncu oluyor kimsenin oyun taktigi konustugu yok butterfly al stiga al lastik yapıstır 100 liraya satıyım herkezde aynı laflar oynamayı bilmiyor burdaki insanların %80 i raketle iyi oynandıgını sanıyor o geri kalan %20 de burada anca milletin mantıklı srularına cevap veriyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Başlığı okuyunca raketsiz masa tenisi oynamak isteyen , spora yeni bir soluk vermek isteyen birisi var sandım :D Başlığı daha güzel yazsaydın keşke....Ama ekipman takıntısından bahsediyorsan doğru diyorsun , bu konu çalıştırdığım çocuklarda da çok sık karşıma çıkıyor , bazen o kadar sinirleniyorum ki sırf bu muhabbetten dolayı ceza veriyorum :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Küçüktenisçi,

Biraz önce yazdığınız mesajlara baktım. Toplam 7 mesaj yazmışsınız, üşenmeden saydım toplam 473 kelime. Bu mesajlarda bir adet nokta veya virgül kullanmamışsınız En uzun mesajınız noktasız virgülsüz 151 kelime. Ben şahsen Türkçeyi dejenere eden hiç bir mesaja cevap yazmam. Bu forumdaki bir çok kişi de yazmaz.

İnsanları %80 i şöyleymiş böyleymiş diye ezbere tenkit etmeden önce lütfen bir aynaya bakın.

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili küçüktenisçi ilk önce burası masa tenisi sitesi, tenis değil. İkincisi burası herkesin sevgi, saygı çerçevesinde düşüncelerini paylaşabildiği bir site (tabi Tufan abi tehdit etmediği sürece) :D . üçüncüsü forumu dikkatli incelediysen kayıtlı üye sayımız 7495 kişi ve günden güne artıyor. Eğer matematiğin iyiyse (değilse hesap makinesi kullanmanı tavsiye ederim) her kullanıcının senede bir kere lastik denediğini ve bunların paylaştığını düşün (hesapladıysan söylemek istediğimi anlamışsındır.).

Evet, sitemiz hakkında bu kadar bilgilendirmeden sonra gelelim görsel eğitime.

Bu videodaki açık mavi tshirtlü oyuncu Waldner. Dünyanın gördüğü en yetenekli masa tenisçi. Elindeki raket backhandi pütürlü forhandi düz lastik olan hazır bir raket. Waldner yeteneğinin yanında masa tenisi zekasının da çok üst düzeyde olduğu bilinen bir masa tenisçi. Yani teknik taktik bakımından karşısındakinden oldukça üstün. Videonun tamamını izlersen maçın sonunda yeniliyor. Neden mi ? çünkü elindeki raket hiç alışık olmadığı ve oyun stiline uygun değil.

Burada Waldner'i daha iyi izleyebilirsin (tabi bu videodaki raketler kendi kullandığı malzemeler yani kendisi için en uygun olanlar )

Seninde bu videolardan anlayacağın gibi malzeme çok önemli bu sporda...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili küçüktenisçi ilk önce burası masa tenisi sitesi, tenis değil. İkincisi burası herkesin sevgi, saygı çerçevesinde düşüncelerini paylaşabildiği bir site (tabi Tufan abi tehdit etmediği sürece) :D . üçüncüsü forumu dikkatli incelediysen kayıtlı üye sayımız 7495 kişi ve günden güne artıyor. Eğer matematiğin iyiyse (değilse hesap makinesi kullanmanı tavsiye ederim) her kullanıcının senede bir kere lastik denediğini ve bunların paylaştığını düşün (hesapladıysan söylemek istediğimi anlamışsındır.).

Evet, sitemiz hakkında bu kadar bilgilendirmeden sonra gelelim görsel eğitime.

Bu videodaki açık mavi tshirtlü oyuncu Waldner. Dünyanın gördüğü en yetenekli masa tenisçi. Elindeki raket backhandi pütürlü forhandi düz lastik olan hazır bir raket. Waldner yeteneğinin yanında masa tenisi zekasının da çok üst düzeyde olduğu bilinen bir masa tenisçi. Yani teknik taktik bakımından karşısındakinden oldukça üstün. Videonun tamamını izlersen maçın sonunda yeniliyor. Neden mi ? çünkü elindeki raket hiç alışık olmadığı ve oyun stiline uygun değil.

Burada Waldner'i daha iyi izleyebilirsin (tabi bu videodaki raketler kendi kullandığı malzemeler yani kendisi için en uygun olanlar )

Seninde bu videolardan anlayacağın gibi malzeme çok önemli bu sporda...

Sevgili Burak...

Örnek vereceğim diye koskoca Waldneride harcadtınya kırmızı tsirtlü hemde kel kafalıya..

Helal sana örnek dediğin böyle olur...Vur dedik öldür demedik misali olmuş bu..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar siz tabiki haklısınız, ekipman önemli ama teknik, taktik ve diğer konulara gerçekten çok nadir başlıklar açılıyor.

Doğrudur, ama şunu da hesaba katmak lazım bence. Buradaki oyuncuların yüzde 90'ı amatör. (amatör terimini küçümseme olarak algılamasın kimse ) Amatör oyuncu için bu işin tadını çıkarmak en öncelikli şey. Bunun yolu da yeni ekipmanlar almaktan, denemekten geçiyor. Nasıl ki 3-5 ayda bir telefon değiştiriyorsak,laptop, tablet pc alıyorsak bu da bir zevk, bir keyif. O yüzden bu ortamda ekipmanın daha çok konusunun geçmesi normal. Kaldı ki teknik, taktik konular ne kadar konuşulursa konuşulsun uygulamaya geçirilmediği sürece bir anlam ifade etmiyor. Eminim ki doğru hareketi teoride bilen üye sayısı çoktur, ama uygulamada başarıya ulaşanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Zaten bu forumdaki herkes iyi bir oyuncu olmanın ya da kendini geliştirmenin ekipmandan geçmediğini de gayet iyi biliyor. Ama her geçen gün yeni ekipmanların piyasaya çıktığı bir ortamda defalarca konuşulmuş teknik-taktik konuların bahsinin geçmemesi normal bir durum. Forumu genelde güncel tutan haliyle ekipmanlar ve sohbet bölümü oluyor, ki bu durum da katılımın artmasını sağlıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Waldner'in eski videosuna baktım da, top sanki misket tanesi gibi. Tabii çekim kalitesi de iyi değil o zamanlar ama bundan 20 yıl sonra da aynı durum olabilir mi?

Yıl 2030:

- Şu Ma LIN'in videosunu gördün mü? 40 mm toplarla oynuyorlarmış o zamanlar, ufacık zar zor görünüor. İyi ki şimdi içten led aydınlatmalı 48mm toplar var ....

Not: Toplarda pil yol, top kendi dönüş hareketiyle yeterli elektrik enerjisini üretiyor...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu arada hardbat bildiğim kadarıyla çift taraf süngersiz kısa pütürle oynanıyor, düz lastik yok. Zaten düz lastik olsa Waldner o maçı kaybetmez. Burak'ın verdiği örnek güzel ama bence tam gerçekleri yansıtmıyor. Hardbat'i masa tenisi değil de ayrı bir dal, ayrı bir oyun gibi düşünmek lazım. Vuruş teknikleri, rakedin reaksiyonu, atış açısı herşey bambaşka. Bu tüm raket sporlarını bir saymak gibi bir şey olur, ya da Federrer'in masa tenisinde dünya şampiyonu olmasını beklemek gibi. Eminim ki Waldner Coppa Jo Gold, Baracuda ya da Tenergy ile oynasa çok farkeden bir şey olmaz. Ama hardbat ve düz lastiklerle oynanan masa tenisini karşılaştırıp ekipman önemlidir demek çok da doğru değil. Bir ara videosu vardı, Timo Boll teflon tava ile şutop yapıyordu. Şimdi Timo Boll teflon tava ile oynanan bir turnuvaya katılsa ve önüne gelene yenilse ''işte ekipmanın önemi diyebilir miyiz?'' :(

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

. Şimdi Timo Boll teflon tava ile oynanan bir turnuvaya katılsa ve önüne gelene yenilse ''işte ekipmanın önemi diyebilir miyiz?'' :(

Düşünsenize bir kere Michael Schumacher ın altında Murat 124 bende Ferrari..Buyurun tartışın...Beni geçme şansı varmı..Ben daha iyimiyim..

Ekipman etkisini tartışılırken atlanmıyacak tek değer kullanıcının kalitesi...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Düşünsenize bir kere Michael Schumacher ın altında Murat 124 bende Ferrari..Buyurun tartışın...Beni geçme şansı varmı..Ben daha iyimiyim..

Ekipman etkisini tartışılırken atlanmıyacak tek değer kullanıcının kalitesi...

ktm

Şimdi daha masa tenisinde ekipmanın etkisinde uzlaşamamışken bir de farklı alanları katarsak uzlaşmak hayal olur.:) Zira her sporda ekipmanın etki oranı değişir. O yüzden biz iyisi mi en azından tartışmayı masa tenisi sınırları dahilinde tutma gayretinde olalım.

Bu babda da bir iki kelam etmek gerekirse, masa tenisinde ekipman etkisinin %20 civarında olduğunu düşünüyorum, tabii bu dediğim yakın seviyedeki ekipmanlar için geçerli. Yoksa sadece tahta veya tava gibi uç mukayeselere vardırırsak işi resim tersine döner ekipman etkisi %80'enlere varır. Hatta profesyonellerde bu %20 rakamının bile abartılı olduğunu düşünüyorum. Onlarda olsa olsa %5 gibi bir etki söz konusudur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Burak ya, sanki Waldner FH tarafı da kabak burda. Pütür ya da düz bilemedim ama, görüldüğü kadarıyla her iki tarafı da kabak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Burak ya, sanki Waldner FH tarafı da kabak burda. Pütür ya da düz bilemedim ama, görüldüğü kadarıyla her iki tarafı da kabak.

Abi süngersiz düz lastiğin kabaktan farkı yoktur zaten. Azıcık çekiyordur onda da garibim koca Waldner spin mi çeksin kessin mi ne yapsın ben bile karar veremedim :D

Bu arada Çağan iki tarafta pütür değil bir tanesi süngersiz düz lastik ;)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Neyin derdindeyiz herseyi ekipmana baglamamak gerek taktik bölümüne bile raketlerden bahsedilmeye başlamış adamın eline alışamadıgı bir raketi verirsen tabi zorlanır tabiki rakette önemli bu oyun %40 taktik oynayış tarzı %30 u zeka reaksiyon %20 si raket %10 da şanş %100 ekifman konusursak olmaz bu işi sen hiç bir boksörün eldiven konustugunu gördünmü yada ronaldo ayagında m. olmasa oynayamıyacakmı sen Waldner la burdakilerimi karsılaştırıyorsun adam hayatında 2 kere oynamış oyuna başlıyacak daha hangi raketi alıyım diyor sen diyorsun kombo yap bh tak off tak adam ne bilsin sen o adama spin atarken raketi kaldırman gerektigini bile söylesen o adam 3 sayı daha fazla atar ama git bt fly al st. al dersen adam milyarlar döker olacagı tek şey ise raketleriyle oynanmak için cagrılan bir çoçuk olur

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Neyin derdindeyiz herseyi ekipmana baglamamak gerek taktik bölümüne bile raketlerden bahsedilmeye başlamış adamın eline alışamadıgı bir raketi verirsen tabi zorlanır tabiki rakette önemli bu oyun %40 taktik oynayış tarzı %30 u zeka reaksiyon %20 si raket %10 da şanş %100 ekifman konusursak olmaz bu işi sen hiç bir boksörün eldiven konustugunu gördünmü yada ronaldo ayagında m. olmasa oynayamıyacakmı sen Waldner la burdakilerimi karsılaştırıyorsun adam hayatında 2 kere oynamış oyuna başlıyacak daha hangi raketi alıyım diyor sen diyorsun kombo yap bh tak off tak adam ne bilsin sen o adama spin atarken raketi kaldırman gerektigini bile söylesen o adam 3 sayı daha fazla atar ama git bt fly al st. al dersen adam milyarlar döker olacagı tek şey ise raketleriyle oynanmak için cagrılan bir çoçuk olur

Şimdi küçüktenisçi birincisi sivri çıkışlar yapıyorsun. Ben genelde eğlenceli yazmayı severim ama senin bu sivri çıkışların ne yalan söyleyeyim beni agresifleştiriyor. Madem sert yazılardan hoşlanıyorsun bende üslubumu ona göre değiştiriyorum sana karşı. Burada kimse %100 ekipman konuşmuyor. İnsanlar oynadıkları stile ve uyguladıkları taktiklere karşı en iyi ekipmanı arıyor (tabi ki burası ekipman bölümü buraya yazacaklar. Sen kendi siten olduğunda bu bölümü kaldırırsın olur biter). Sen bu bölümü insanların sadece ekipman adı yazdığı ya da tanıttığı bir bölüm olarak algılamışsın. Forumda daha yeni olduğun belli. İlk önce otur bir bütün başlıkları oku altında yazılanları oku öyle konuş.

Burada bu sporu profesyonel olarak oynayanda var eğlence amaçlı oynayanda var. Madem yorumları başlıkları sevmiyorsun okumazsın bu bölümü olur biter. Sanane insanların merak ettikleri malzemelerden ya da paylaştıkları deneyimlerinden. Buradaki amaç insanları doğru yönlendirmek yardımcı olmak bazende deneyimlerinden faydalanmak. Senin kendi raketin vardır, onla mutlusundur, oturur teknik taktik kısmını okursun. Kimse sana zorla okutmuyor bu bölümü.

Ben bu sporu 15 senedir yapıyorum. Profesyonel olarak liglerde oynuyorum ama hiçbir zaman malzemenin önemini göz ardı etmem. Ben eğer bir su bazlı solüsyon aldıysam ve çok kötü çıktıysa burada paylaşıyorum ki insanlar bilgilensin ve paralarını boşa harcamasınlar. Bir tahta aldıysam kendime göre yorumlarımı yaparım ya da o tahtayı almayı düşünenlere kendi yorumlarımı yaparım ki daha doğru tercihler yapılabilsin. Tabi senin açtığın başlıktan da belli olduğu üzere sen bunları anlayamıyorsun. Kimse burda teknik taktik veya antreman önemli değil demiyor bunu da nerden uydurdun hala anlamış değilim. Yok malzeme yüzde şu kadar önemli yok yetenek yüzde şu kadar önemli diye bir değerlendirme yapmak da yanlış. Sen insanların yeteneklerini nereden biliyorsun. Herkesin yeteneği farklı ve bu göz önünde tutulunca doğru malzemenin önemi ve yüzdesi de değişir o zaman. Biraz zamanını alacak ama otur siteyi iyice bir incele ilk önce sonra beğenmediğin yerler olduğunda yaz foruma kimse sana birşey demez ama yok bu nasıl iş böyle şey olur mu diye sert çıkışlar yapma bence. İlk önce saygı duy bu forumdaki insanlara...

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sn.Küçüktenisçi..

Bu forum (daha doğrusu bu kardeşlik sitesi) Masa tenisi kavramının üzerine kurulmuş ciddi bir forumdur.Ekipman ise bu kavramın yaklaşık %5, %10 unu kapsayan bir dal.Herşey teknik taktik değildir.Tabii bu işin % 40 gibi bir bölümü teknik taktiğe dayanır.Ama bu dallar birbirini tamamlar ve masa tenisi kavramını oluşturur.

İnşallah istediğimi ifade edebilmişimdir...

Saygılarımla.....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..