Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ma Long Denilen Makine!

Fatih Birinci

Recommended Posts

Dün Londra’da yapılan ITTF Pro Tour Grand Final’i de Ma Long kazandı. Daha önceden Grand Final’i 3 kere sadece Wang Liqin kazanabilmişti. Şu an Ma Long onun rekorunu egale etmiş durumda. Ma Long son üç Pro Tour’u da kazanmıştı.

Bununla da bitmiyor. Bu adam son 5.5 aydır teklerde “hiç” maç kaybetmedi. Hiç! Üstelik Çin liglerinde oynadığını düşünün bu süre içinde. Kaldı ki Ma Longun Haziran 2011’e kadar bileğinde bir sıkıntı vardı, sıkıntısı geçtikten sonra kimseye maç vermedi.

Dile kolay, saymışlar, adam son yaptığı 40 tekli maçın hepsini kazanmış. Bu da yeni bir rekor olmalı. Ardarda 40 maç kazanmak… Bunun içinde dünya çapında turnuvalar ve Çin Ligi var.

Şu an Dünya Şampiyonu ve Dünya Kupası Galip’i ünvanlarını elinde tutan Zhang Jike ile toplam 6 maç yapmış, bunun 5’ini kazandı. Üstelik tek yenilgisi de bundan 3.5 yıl önceye dayanıyor. Zaten bence Ma Long Dünya Kupası Turnuvası’na katılabilseydi, Zhang Jike eline o kupayı alamazdı.

Size de olur ya karşınıza bir rakip çıkar, hiç oyununuzu oynayamazsınız, adamın oyun stili sizinkini bastırır, bildiğinizi de yapamazsınız. İşte Ma Long onların şahı. Dünkü oyununu gördünüz, yine bu turnuvada Oh Sang Eun ile, Wang Hao ile oyununa bakın; rakibine oyununu oynatmıyor. Hemen masada hakim konuma geçip oyunu dikte ediyor. Zhang Jike gibi çok baskın bir oyunu olan bir rakipte bile aynı şeyi yaptı.

Maçtan sonra yapılan röportajda spiker kendisine, “Zhang Jike’nin backhand’iyle nasıl başa çıktınız?” sorunca Ma Long, “Bizim maçımızda artık teknikten çok maç taktiği konuşuyor” anlamına gelen bir şey söyledi.

Ma Long maç içinde defansa geçtiğinde bile aslında defansa geçmiyor, hemen ya topu karşıda rakip için uygunsuz bir yerleştiriyor ya da benzer hızla geri gönderiyor. Final maçında spiker de söyledi: Bu adam hiç blok yapmıyor. Yani rakip asla kendisini sindiremiyor.

Elbette bunun için de çok yüksek bir enerji düzeyi, disiplin ve pratik gerekiyor. Zaten yapıyormuş. Bir röportajda dinlemiştim, Ma Long insan vücudu için zararlı olabilecek hiçbir şeyi yemez içmezmiş. Antrenmanlarında çok disiplinli ve inatçıymış.

Sanırım artık LGL kendisini Olimpiyatlara almaya karar vermiştir. Bence teklerde hakeden iki kişi şu anda Zhang Jike ve Ma Long, takım oyununda da yanlarına bir Wang Hao’yu verir olur biter. Ama teklerde Ma Long’u dışarıda bırakması artık çok tuhaf kaçacak.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

fatihcim konuyu o kadar net özetlemişsinki adam insan üstü muhteşem ben zhang bizraz zorlar maç ortada falan geçer zannediyordum fakat zhang ilk setten sonra her zamanki gibi vites artırdı ama ma long denen canavar 8-9-10 vites yetişmek imkansız zhangda yetişemedi çok asıldı ama olmadı ma long'u sadece :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: um

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de maçı izledim ama zhang jike'nin dizi problemli. Aldığı sayıdan sonra bile dizi rahatsız ediyordu ki hani bahane olarak kullanmadığı izlenimi edindim. Zaten öncesinde de diz problemleri yaşıyordu. biraz kronikleşti galiba. Ben de sol dizimden çektiğim için biraz anlayabiliyorum. İnşallah çözüm bulurlar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Muhteşem bir hız, oyunun kontrolünü asla rakibe vermeme ve inanılmaz zor vuruşlar. Bu adam gerçekten insan değil galiba :D Ma Long'la ilgili eleştirdiğim yön ise, tamam adam süper konsantrasyonla oynuyor ama en azından insan final maçını kazanınca bi gülümser arkadaş. Bu kadar da kasmaya gerek yok bence <_<

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de maçı izledim ama zhang jike'nin dizi problemli. Aldığı sayıdan sonra bile dizi rahatsız ediyordu ki hani bahane olarak kullanmadığı izlenimi edindim. Zaten öncesinde de diz problemleri yaşıyordu. biraz kronikleşti galiba. Ben de sol dizimden çektiğim için biraz anlayabiliyorum. İnşallah çözüm bulurlar...

Araştırdım ama böyle bir bilgi bulamadım. Spiker de bahsetmedi hiç? Bu arada ben de sol dizimden çekiyorum biraz. O şeritten bizde mi taksak acaba? Kaderimiz bu herhalde :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Haldun Alagaş'ta oynarken (zemin granitti) , hele son zamanlarda, sürekli dizimde ağrı, ses vardı.

Yeni yere geçtiğimizden beri hiçbir şey kalmadı.

Tatami minder üzerinde oynuyoruz, bildiğimiz zeminlere göre yumuşak fakat şu ana kadar kimse bu yönünden dolayı şikayetci olmadı.

Diz ve bileklerimde sorun kalmadı...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de dizimdeki sorundan dolayı bazen dizlik takıyorum, ama her zaman yaptığım asıl şey ise normal alçak kauçuk tabanlı masa tenisi ayakkabısı yerine kalın kauçuk tabanlı koşu ayakkabısı kullanıyorum. Böylece yer faktöründen etkilenmeden, dize de çok baskı yapmadan oynayabiliyorum.

Bu arada bizim dizler beşeri dizler sanırım, şu harekete o dizler nasıl dayanıyor ben onu anlamadım:

ttcz.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence burda dikkat edilmesi gereken başka bir husus var. ma long her zaman sol elini birleştirerek haraketten harakete farklı şekiller vererek oyununa katıyor.backhand de sol elinide raketmiş gibi savuruyor.kendince bir dinamik etki yaratıyor sanırım.ben de denedim gerçekten işe yarıyo pozitif yönde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben Ma Long'un abartıldığını düşünüyorum. Robot haline gelmiş, asla yenilmez gibi gözüken bir boksör edası var Ma Long'da. Fakat bu devran hep böyle gitmeyecek. Gençliğinin verdiği avantajı şu an çok iyi kullanıyor ama 3-4 seneye kalmaz o hızını kaybeder ve düşüşe geçer. Ayrıca Pro Tour, World Cup, Asya Şampiyonası vs elbette önemli turnuvalar ama tarih her zaman Ferdiler Dünya Şampiyonası'nda şampiyon olanları hatırlıyor. Ben Ma Long'un hala işin hatice kısmında olduğunu düşünüyorum, daha bir netice elde edebilmiş değil. Hele bir Olimpiyatlar'da ve daha sonra 2013'de ferdilerde görelim bakalım makine miymiş hurda mıymış :bye:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben Ma Long'un abartıldığını düşünüyorum. Robot haline gelmiş, asla yenilmez gibi gözüken bir boksör edası var Ma Long'da. Fakat bu devran hep böyle gitmeyecek. Gençliğinin verdiği avantajı şu an çok iyi kullanıyor ama 3-4 seneye kalmaz o hızını kaybeder ve düşüşe geçer. Ayrıca Pro Tour, World Cup, Asya Şampiyonası vs elbette önemli turnuvalar ama tarih her zaman Ferdiler Dünya Şampiyonası'nda şampiyon olanları hatırlıyor. Ben Ma Long'un hala işin hatice kısmında olduğunu düşünüyorum, daha bir netice elde edebilmiş değil. Hele bir Olimpiyatlar'da ve daha sonra 2013'de ferdilerde görelim bakalım makine miymiş hurda mıymış :bye:

Zaten evet, 3-4 seneye hızını kaybedip düşüşe geçecek, hemen hemen her çok iyi masa tenisi oyuncusu gibi. Zaten kaybetmezse bir efsane olur; Waldner, Wang Liqin gibi. Ama mesele mevcut durumu analiz etmekse, ben halihazırda onun en iyi masa tenisi oyuncusu olduğunu düşünüyorum. İki sene sonra aynı pozisyonda Yan An olur, Xu Xin olur, o zaman da onu destekleriz. Ha, bir efsane olur mu, eh, olursa iyi olur. Efsane olmasa da eğer olimpiyatları kazanırsa zaten adı hep hatırlanacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence burda dikkat edilmesi gereken başka bir husus var. ma long her zaman sol elini birleştirerek haraketten harakete farklı şekiller vererek oyununa katıyor.backhand de sol elinide raketmiş gibi savuruyor.kendince bir dinamik etki yaratıyor sanırım.ben de denedim gerçekten işe yarıyo pozitif yönde.

Güzel bir tespit. Adam gerçekten sol kolunu-elini de çok aktif olarak, dengeleyici bir pozisyonda kullanıyor. Özellikle backhand'de. Denemek lazım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ma long u ilk kez 2008 kuveyt open yarı finalinde samsonov ile olan maçında izlemiştim ve hayran kalmıştım forhend backhand zor kolay her topa başarıyla hücum yapmıştı ma long, samsonov maçı zorda olsa almıştı ama bence maç tecrübesi sonuca etki etmişti samsonovun. O gün içimden bu çocuk canavar ileride sıralamada 1 numara olur demiştim- oldu da .. bence ma long çok hızlı ve tekniği de bir o kadar sağlam bir oyuncu arkadaşların önceki yorumlarında yazdığı gibi sağlığına dikkat ediyor ve doğru düzgün idman yapıyorsa bence 5 sene daha makine bize güzel maçlar izletir diyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Haldun Alagaş'ta oynarken (zemin granitti) , hele son zamanlarda, sürekli dizimde ağrı, ses vardı.

Yeni yere geçtiğimizden beri hiçbir şey kalmadı.

Tatami minder üzerinde oynuyoruz, bildiğimiz zeminlere göre yumuşak fakat şu ana kadar kimse bu yönünden dolayı şikayetci olmadı.

Diz ve bileklerimde sorun kalmadı...

Geçmiş olsun.Ama yerler (bence) Gayet iyiydi.Tabii ki Bir masa tenisi saolnu ile karşılaştırılamaz .

Saygı ve selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bsg18 kardeşim,

bilgili olmadığın konularda fazla yorum yazıyorsun. Yaşın da ufak diye biliyorum.

Yazmak yerine okumak ile meşgul olsan bu sıralar hepimiz için en hayırlısı olur.

İsim SOYADI - Doğum YILI - Şehir/Semt

bilgilerini yazsan çok sevinecek birçok kişi....

...

Hayırlı olmasının nedeni nedir.????????

Ad soyad yaş...v.s....sorgulamak.....Kişinin özeline girmek istemiş oluruz...Bunu sorgulamaya hakkımız var mı.? İsterse zaten açıklar. Öğrenirsek nesine sevineceğiz.????

Bu konuda bizleride bilgilendirirseniz hep beraber seviniriz.

ktm

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ITTF, sitesinde son Dünya Sıralamalarından bahsederken Ma Long'a şu şekilde değinmiş:

vcxd.jpg

"Şu anda Ma Long'u durdaracak hiçbirşey yok, bu basit bir gerçek." yazmışlar... Haziran'ın başından itibaren tek bir maç bile kaybetmediğine değinilmiş.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bora bahsetmişti. Ama yeni çıkıyor sanırım, 40 ardışık galibiyeti beklemiş olmalılar; DHS Ma Long adına bir tahta çıkarıyor:

DHS_Ma_Long.jpg

Yazının Türkçesi şöyleymiş: Ardışık 40 maç kazandı. 2011 Pro Tour Grand Final Galibi

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..