Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ittf Pro Tour Grand Finals - 2011

Recommended Posts

2011 yılında ITTF Pro Tour kapsamında 16 tane turnuva yapıldı. Bu turnuvaların en az 6 tanesine katılan ya da bu turnuvalardan her biri farklı bir kıtada olmak üzere en az 3 tanesine katılan oyuncular ITTF Pro Tour Grand Final'e katılma hakkı kazanıyorlar.

Bu turnuva bu sene 24-27 Kasım 2011 tarihleri arasında Londra'da düzenlenecek.

Kategoriler: Erkek Tek, Kadın Tek, Erkekler Çift, Kadınlar Çift, U21 Erkek Tek, U21 Kadın Tek.

Tek turnuvalara Pro Tour'larda en fazla puan toplayan 15 kişi ve ev sahibi takımdan 1 kişi katılacak.

Çiftli turnuvalarda 8'er takım, U21'lerde 8 erkek ve 8 kadın olacak.

İlk tur eleme oluyor, en fazla puanı olan 8 kişi ayrı gruplara veriliyor. Bu şekilde 8 kişi kalacak, 4'erli iki grupta elemeler sonucu grup birincileri final yapacak.

Bu turnuvayı 2008 ve 2009 yıllarında Ma Long, 2010'da ise Jun Mizutani kazanmıştı.

Bu sene onaylanan katılımcılar listesi: http://www.ittf.com/...rs_PTGF2011.pdf

Gördüğünüz gibi başta Çin'in en iyi ilk 5 oyuncusu olmak üzere çok iyi oyuncular var. Bu turnuva Pro Tour'lara dayandığı için onlardan daha prestijli ve önemli bir organizasyon. Ayrıca bu sene turnuva başlığının yanında bir de "Olympic Games Test Event" (Olimpik Oyunlar Test Faaliyeti" yazıyor. Yani bir nevi Olimpiyat ön hazırlığı.

Kısace bizi zevkli maçlar bekliyor olacak. ITTV'ye bağlanıp kalacağız yani.

Ben özellikle (her zaman olduğu gibi) Ma Long'u takip edeceğim, onun kazanması gerektiğine inanıyorum. Biri şu Zhang Jike'yi durdursun artık diyorum! Ma Long denilen "makine" son 5 aydır Wang Hao, Zhang Jike dahil "hiçbir" insan evladına yenilmedi. Lig maçları dahil. Bu turnuvayı Zhang Jike kazanırsa, dünya masa tenisi tarihinde bir ilki gerçekleştirecek: Aynı sene hem WTTC, hem WORLD MENS CUP, hem de PRO TOUR GRAND FINAL kazanmış ilk erkek oyuncu olacak. Şansı var mı, bence var. Ama Ma Long'dan az. Ma Long'un çok stabil, oturmuş bir oyunu var Zhang Jike'ye göre.

Erkek çiftlerde Ma Long - Wang Hao ikilisi karşı konulmaz bir güç gibi duruyor. Tabii ki finali Zhang Jike - Ma Lin ile yapacaklar. Ma Lin son aylardaki gibi devam ederse Zhang Jike'yi batırır.

Kadınlarda ise Ding Ning alacaktır. U21'de Kim Min Seok, doğal olarak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eğer çindeki yetkili merciler dünya masa tenisi tarihinde bir ilki gerçekleştirenler listesine bir çinlinin daha adını yazdırma adına Ma Longa müdahele etmezlerse Zhang Jikenin Ma Longu geçmesi sürpriz olur bence.

Değişik bir bakış açısı. "Bilerek müdahale..." Olabilir de aslında. Nihayetinde Çin'in adını masa tenisine kazımak için ellerinden gelen her şeyi yapıyor adamlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2011 yılında ITTF Pro Tour kapsamında 16 tane turnuva yapıldı. Bu turnuvaların en az 6 tanesine katılan ya da bu turnuvalardan her biri farklı bir kıtada olmak üzere en az 3 tanesine katılan oyuncular ITTF Pro Tour Grand Final'e katılma hakkı kazanıyorlar.

Bu turnuva bu sene 24-27 Kasım 2011 tarihleri arasında Londra'da düzenlenecek.

Kategoriler: Erkek Tek, Kadın Tek, Erkekler Çift, Kadınlar Çift, U21 Erkek Tek, U21 Kadın Tek.

Tek turnuvalara Pro Tour'larda en fazla puan toplayan 15 kişi ve ev sahibi takımdan 1 kişi katılacak.

Çiftli turnuvalarda 8'er takım, U21'lerde 8 erkek ve 8 kadın olacak.

İlk tur eleme oluyor, en fazla puanı olan 8 kişi ayrı gruplara veriliyor. Bu şekilde 8 kişi kalacak, 4'erli iki grup lig yapacak, sonra grup birincileri final yapacak.

Bu turnuvayı 2008 ve 2009 yıllarında Ma Long, 2010'da ise Jun Mizutani kazanmıştı.

Bu sene onaylanan katılımcılar listesi: http://www.ittf.com/...rs_PTGF2011.pdf

Gördüğünüz gibi başta Çin'in en iyi ilk 5 oyuncusu olmak üzere çok iyi oyuncular var. Bu turnuva Pro Tour'lara dayandığı için onlardan daha prestijli ve önemli bir organizasyon. Ayrıca bu sene turnuva başlığının yanında bir de "Olympic Games Test Event" (Olimpik Oyunlar Test Faaliyeti" yazıyor. Yani bir nevi Olimpiyat ön hazırlığı.

Kısace bizi zevkli maçlar bekliyor olacak. ITTV'ye bağlanıp kalacağız yani.

Ben özellikle (her zaman olduğu gibi) Ma Long'u takip edeceğim, onun kazanması gerektiğine inanıyorum. Biri şu Zhang Jike'yi durdursun artık diyorum! Ma Long denilen "makine" son 5 aydır Wang Hao, Zhang Jike dahil "hiçbir" insan evladına yenilmedi. Lig maçları dahil. Bu turnuvayı Zhang Jike kazanırsa, dünya masa tenisi tarihinde bir ilki gerçekleştirecek: Aynı sene hem WTTC, hem WORLD MENS CUP, hem de PRO TOUR GRAND FINAL kazanmış ilk erkek oyuncu olacak. Şansı var mı, bence var. Ama Ma Long'dan az. Ma Long'un çok stabil, oturmuş bir oyunu var Zhang Jike'ye göre.

Erkek çiftlerde Ma Long - Wang Hao ikilisi karşı konulmaz bir güç gibi duruyor. Tabii ki finali Zhang Jike - Ma Lin ile yapacaklar. Ma Lin son aylardaki gibi devam ederse Zhang Jike'yi batırır.

Kadınlarda ise Ding Ning alacaktır. U21'de Kim Min Seok, doğal olarak.

Fatihcim yorumlarına sonuna kadar katılıyorum yanlız buz adam, savaşan köpek (China spikerin yorumu) Zhang jike gerçekten farklı biri tam oturmuş bir oyunu yok belki ma long kadar iyi değil ama ne zaman ne yapacağı gerçekten belli olmayan birisi konsatrasyonu sağladığı anda itibaren her yeri gören heryere top atabilen ve gerçekten karşıdakini felaket terleten biri bence ilk şansı zhang vereceğim (Tamammen his) 2. favorim ma long 3. ise eski toprak Ma lin diyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ma Lin'i hiç zannetmem, hiç formunda değil, bence şu an Xu Xin bile onu rahat alabilir. Evet Zhang Jike'nin bu "savaşan köpek" durumu gerçek gibi. Adam maç içinde giderek daha iyi oynuyor, karşısındakinin özgüveni arttığı zaman onun daha da çok artıyor. Karşısındaki onu ezmeye başlayınca adam gaza geliyor! Böyle birini yenmek zor tabii. Morali bozuldukça oyunu iyileşen bir oyuncu.

Ancak Ma Long bence halen dünyada en şık oynayan oyuncu. Tabii ki bir Zhang Jike - Ma Long maçı da şu an dünyada en şık oynanan oyun.

Top yuvarlaktır tabii. İki kişinin oyunu -seviyeleri farklı da olsa- her zaman aynı galiple bitmiyor. Kaldı ki bu ikisinin seviyeleri de birbirine çok yakın.

Zevkle izleyeceğiz kardeşim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Valla arkadaşlar bende son zamanlarda seyrettiğim en yüksek hücum yüzdeli ve minumum hata ile oynayan Ma Longun kedi-köpek dinlemeden birinci olacağını düşünüyorum.Ama Mizutaniye karşı hep bir sempatim vardır onunda bana göre büyük maçlarda konsantre olamama veya çabuk oyundan düşme gibi bir sorunu var gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

:thup:

Bende tersini düşünüyorum Burak kardeş hatta Ma Long bi tarafta karşıda Forhandde Zhang Backhandde Hao anca denk olur gibi :hehehe: (oha amma abarttım ha)

ben zhang cıyım ama ( zhang cı derken bu turnuva öyle hissettiğim için aslında ma long u daha çok beğeniyorum) espiri hoş olmuş bence bir ekleme daha yapayım zhang forhand hao backhand malinde kaçan topları toplasın arkada :thup::dans:
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

:thup: ben zhang cıyım ama ( zhang cı derken bu turnuva öyle hissettiğim için aslında ma long u daha çok beğeniyorum) espiri hoş olmuş bence bir ekleme daha yapayım zhang forhand hao backhand malinde kaçan topları toplasın arkada :thup::dans:

Valla elin çinlileri şakır şakır masa tenisi oynuyor bizde makaraya sarıyoz,boşuna dememişler zenginin parası züğürdün çenesini yorarmış şimdi bu Long da daha ilk maçlarda elenip Small olur bizim yorumlarda havada kalır ya hadi bakalım. :bye:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Jun Mizutani, Chuang'a yenildi. Bu turun en güzel maçıydı.

Ma Long Oh Sang Eun'dan hiç zorlanmadan aldı, Oh Sang Eun o belirgin oyununu bile oynayamadı karşısında.

Wang Hao, İngiliz'e bir şekilde bir set verdi, ev sahibi diye jest yaptı sanırım :)

Xu Xin de düz, 4-0 yendi Joo'yu. Joo'nun oyunu bu adam karşısında tutuluyor hep. Üstelik formundaydı da son haftalarda. Sanırım mesele şu: Xu Xin bildiğiniz gibi %95 falan forehand kullanıyor ve forehand'i çok sağlam. Xu Xin'in karşısındaki de iyi bir atak oyuncusu olunca adama sağ- sol yapıyorlar, o da ani yön değişikliklerinde zorlanıyor. Ama Joo'dan toplar daha yavaş geldiği için rahat pozisyon almaya vakit buluyor. Böyle bir teorim var kendi çapımda :) Ama sonuçta Xu Xin'in Joo karşısındaki belirgin avantajı burada da görüldü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dimitrij Ovtcharov Ryu Seung Min'e yenildi. Ben kesin olmasa da Ovtcharov alır diye düşünordum. Gerçi son Ma Long maçında Ryu'da fırtına gibiydi, böyle birşeyler yapacağı belliydi ama Alman da iyi gidiyordu. Tabii bir de Ryu'nun lehine büyük bir deneyim farkı var.

Zhang Jike, yine bu tür turnuvalarda olduğu gibi, ilk turu ağır aksak, 4-2 geçti. Her zaman olduğu gibi adam sanki antrenmana çıkıyor yarı finale kadar. Kendini yormak istemiyor gibi...

Diğer maçlar az çok beklendiği gibi oldu da, bu Ma Lin'e bir haller olduğu artık neredeyse kesinleşti. Şimdi de dünya sıralamasında 18. sırada olan Gao Ning'e yenilip Grand Final'i terketti. Hadi arada bir olur diyelim de son bir kaç aydır önüne gelene yeniliyor gibi oldu. ITTF World Ranking'in bir dahaki sıralamasında bayağı aşağı düşer artık sanırım. Hey gidi Ma Lin. Son Olimpik şampiyon bu adam...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

E ama Ma Lin şimdi de çiftler finalinde gayet güzel oynadı :) Arada bir yine eski ilhamından parçalar hatırlıyor herhalde. Ma Long gibi bir oyuncuya karşı birkaç tane servisten sayı aldı. Bazı forehand topspinleri ve bazı flickleri de çok hızlı ve güzel hedeflenmişti. Ma Long ile Wang Hao 3-1 öndeyken, maçı 3-4 Ma Lin - Zhan Jike'ye verdiler. Zhang Jike de çok iyi oynadı. Bayağı iyi. Ancak Chuang'a 4-0 kök söktüren Ma Long da çok iyi oynadı. Liu Shiwen ile Ding Ning'in bayan finali başlıyor şimdi de...Zevkli gidiyor bakalım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yarı finalde Ma Long da denilen makine, Wang Hao'yu geçti: 4-2. ilk iki sette zaten perişan etti adamı, birincide 2, ikincide 4 sayı verdi. 3. seti cüzden verdi. 4. set bayağı çekişmeli geçse de hem Ma Long'un oyunu biraz bozuldu, hem de Wang Hao daha iyi oynamaya başladı. Durum 2-2 oldu. 5. sette Ma Long kendine geldi, yine sadece 2 sayı vererek seti aldı. Son sette de yine 4 sayı vererek maçı bitirdi.

Oyun boyunca çok güzel ralliler oldu. Wang Hao, Ma Long'dan birkaç topspin ralli kazandı, bence iyi bir başarı.

Az sonra da Zhang Jike'nin Gao Ning'i yeneceği maç başlayacak :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zhang Jike, Gao Ning', 4-1 yendi. Gao Ning elinden geleni yaptı ama işte elinden gelen de bu kadardı. Zaten bu turnuvada yarı final kendisi için büyük başarı. Ma Lin'i ve Ryu Seung Min'i yendi adam, daha ne olsun...

Şimdi saat 21.00'de, halen Dünya Şampiyonu ve Dünya Kupası Galip'i ünvanlarını taşıyan Zhang Jike ile halen Dünya Sıralamasında 1 numara olan Ma Long da denilen cyborg arasındaki maç var. Oyum Ma Long'a :) Hadi bakalım...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..