Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lastiklerin Dereceleri

Kerem Erböke

Recommended Posts

Merhaba

Emre cevap yazınca bende araştırdım (ne diye daha önce araştırmadım ki tembellik işte)... Sertlik arttıkça açı artıyor (ama nereye göre ?) örnek verecek olursak 48 derecelik lastik 32 derecelik lastikten daha sert oluyor. Ayrıca atış acısının da lastiğin sertliği ile ilgilisi var...

Sert lastikler (derecesi yüksek 40 üstü) hızlı lastikler sınıfında oluyormuş, yumuşak olanlar spinli fakat nispeten daha yavaş lastikler oluyormuş. Masa yakın olanlar da drive'ı iyi olduğu için yüksek dereceli lastikleri seçiyorlarmış.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Velhasıl kelam sert süngerli yani derecesi yüksek olan lastikler alçak atarken sertlik derecesi düşük olan lastikler yüksek atar.

Böyle bir genelleme yapmak çok yanlış olur. Kusura bakmayın itiraz ediyorum çünkü "sükut ikrardan gelir!"

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında ben de bu çelişkiden muzdaripim Tanju abi. Sorduğum soru da kafa karışıklığımı gidermek içindi. Genel olarak böyle bir kanı var ama sadece etken sünger sertliği mi ya da tırtık yapısı mı, ne ne kadar etkili atış açısında bunu öğrenmek istedim. Yoksa tenergy 05 gayet taş gibi bir lastik ama atış açısı oldukça yüksek. Bu veya bunun gibi örnekler çoğaltılabilir ama genel olarak sert lastik alçak atar gibi bir algı herkeste mevcut bence.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aynı lastiğin farklı sünger sertliğine sahip çeşitleri dikkate alındığında (Sriver L, EL, FX veya Tenergy 05, 05 FX gibi) ne dersiniz? Sriver serisini biliyorum ve sünger sertliği arttıkça atış açısı düşüyor bence. Tenergy 05 FX'i kullanmadım ama yanlış hatırlamıyorsam daha önceki yorumlardan atış açısının Tenergy 05'ten daha düşük olduğu söyleniyordu. Bu durumda bir genelleme yapılamaz gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

atış açısı da tek bir kavram değil. şut blok hareketlerinde atış açısı vardır bir de spin yaparken yani fırçalarken.

en güzel örnek dhs h3. çünkü pütür geometrisi ne alçak ne yüksek. spin yaparken yüksek atış açılı çünkü yüzeyi çok çok iyi top tutuyor. ama şut blokta sert olduğundan dolayı alçak sayılır. h2 ise daha da alçak.

eskiden aynı üst lastik ve farklı süngerde yumuşak süngerli daha yüksek atar diyorduk. Ancak şimdiki lastiklerde durum farklı olabiliyor...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..