Jump to content
Masatenisi.org Forum

Raket Ağırlığının Oyuna Etkisi

Recommended Posts

raket ağırlığının oyuna etkisi elbette vardır.ancak ne ölçüde?bunu ben de bilmiyorum ancak 80 gr lık tahta ile 90 gramlık tahta arasındaki farktan kaynaklanan ve oyunu etkileyebilecek bir sebeb var mıdir bilemiyorum.belki sizler tecrübeli olduğunuzdan daha iyi biliyorsunuzdur.10gr daha fazla ağırlık oyuna çok etki edermi.çok etki edeceğini sanmıyorum ancak kararsızımda.yani raketin ağır olması elbette bileği ağrıtır.ama sizce raket tahtasının kütlesi en çok kaç gr olmalıdır.tabikide lastiklerin sünger kalınlıklarıda etkiler ama ben sadece tahdadan bahsediyorum.sizin düşünceleriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Soruyu okuyunca aklımda birşeyler vardı ama ben de yine de internetten de araştırarak şu sonuca ulaştım:

Bu sorunun kesin bir cevabı yok, yani raket ağırlığının kaç gram olması gerektiğinin. Çünkü cevap kişiye göre değişir. Oyuncunun gücü ve oyun tarzına göre ideal raket ağırlığı değişir.

Kabaca hafif raketlerde tepki süresi kısalır, sağdan sola ya da soldan sağa raketi daha hızlı geçirirsiniz, bilek hareketleri kolaylaşır. Ancak topa vurulduğunda topun gidiş hızı da biraz azalır. Yani oyuncunun gücü tam olarak vuruşa yansımaz.

Ağır raketlerde tepki süresi artar ancak oyuncunun gücü vuruşa daha fazla yansır. Ayrıca kontrol ve spin artar.

Ayrıntıya inecek olursak;

Eğer en tepki süresi en yüksek raketi istiyorsak ağırlığın daha az olması gerekir, bunun için de 77 gram ve altı ağırlıkta tahtalar uygundur.

77 gram - 90 gram arası tahtalar daha dengelidir, tepki süresi biraz kısalır ancak kontrol ve gücünüzün vuruşa yansıması artar.

90 gramın üzeri raketler ise daha kararlıdır, ve iyi hızlanma sağlarlar. Yüksek topspin oranı vardır.

Bu bilgilerden hareketle genel sonuç;

Kısa mesafede, blok ve düz vuruşlara dayanan bir oyun tarzınız varsa -77 gram arası uygundur.

Eğer kas gücünüze güveniyorsanız ve oyun tarzınız agresifse en uygunu 77-90 gram arası olacaktır.

Topspin ya da backspin ağırlıklı ve orta-uzak mesafede oynuyorsanız +90 daha uygundur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Karmaşık bir konu...

Beklentilerinizle ilgili bir kavram..Hobi-amatör gibi bu spora bakıyorsanız etkisi çok hissedilemiyebilir..Eğer profesyonelce ilgilenmeye kalkarsanız uzun metrajlı bir sürece girersinizi ve oyun tarzınıza göre gramları hesaplamak zorunda kalabilirsiniz..

Vücudunuzun ritmini bozmayacak bir şekilde malzeme seçimi yapmak zorunda kalırsınız...Ülkemizde uc noktalarda yapılan (profesyonel) spor ne kadar hassasiyetle çalışıyor orası meçhulde...

Dünya bu işi her sporda vücuttan malzeme seçimine kadar her şeyi gramaja koymuş hesap kitap yapıyor..

Anlatmaya çalışan yada anlamaya çalışan için karmaşık vede zor bir durum......

Bana sorarsanız eğer... bizim sporla ilgili hang malzeme size en uygun uyumu gösteriyorsa o malzeme iyidir...Ağırlık konusuna pek takılmayın görecelidir kişiden kişiye değişim gösterebilir..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahta ile birlikte lastikler onemli onun dışında tahtanin kafa yapısı yani agırlık dağılımı da önemli. Sonuc olarak sen 80-90 gr araliginda kalirsan hiç sorun olmaz.

Evet bence de. Sonuçta 2 lastiğin ağırlığı çoğunlukla tahtanınkini geçiyor. Şu linkte (http://mass.doingitwrong.net/) farklı lastiklerin yaklaşık birim ağırlıklarını vermişler. Kalınlık kadar lastik tipi de etkili oluyor. Sonuçta raketin toplam ağırlığı ve ağırlık dağılımı gözönüne alınmalı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle bu konuyu daha önce dile getirmiş birisi olarak; denemiş ve ustalara da denetmiş olarak konuyu şöyle anlatabailirim.

Hafif tahta ile üzerine koyduğunuz hızlı ve ağır bir lastik ile raketiniz hızlı ve kontrollü oluyor ama hızdan yana bir düşme olmuyor çünkü şu anda hızlı olarak bilinmeyen satıcın ALL+ veya OFF-, OFF olarak verdiği ısıtılmış tahtaları var. Örneğin Andro'nun Temper Tech All+ tahtası 70gr dır ve bir çok raketle örneğin bir TBS ve Maze tahtayayla aynı hızdadır.

Aşağıdaki linki inceleyiniz.

http://www.masatenisi.org/forums/index.php?/topic/11505-kombinasyon-adhyrlydhy/#entry71242

Öte yandan ağır bir tahtaya ağır bir lastik takarsanız raket hantallaşıyor ve masaüstü ve backhand spinlerde verimsizlik olarak size geri dönüyor.

Bende Andro Temper Tech ALL+ üzerinde Xiom Vega Pro ve Tibhar Genius Optimum Sound lastikler ve raketin toplam ağırlığı 156 gr

Daha önce bu lastikler Timo Boll ALC üzerindeydi ve 181gr idi. İki tahta ile de denediğimde aldığım sonuç birinde daha çok hareket kabileti ve kontrol.

Kısacası ustaların dediği Raket aynı hızda da olsa alışa gelmiş bir ağaırlık var ve bundan dolayı oyuncular ellerinde bunu istiyor yani hafif tahta ile her şeyin daha iyi olduğunu ancak elinde hiç bir şey yokmuş hissi ile aldandıklarını söylediler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

""raket ağırlığının oyuna etkisi elbette vardır.ancak ne ölçüde?bunu ben de bilmiyorum ancak 80 gr lık tahta ile 90 gramlık tahta arasındaki farktan kaynaklanan ve oyunu etkileyebilecek bir sebeb var mıdir bilemiyorum"""

Sanırım soru bu idi ?

O zaman soruyu sadece tahta ile sınırlayan arkadaşımıza vereceğimiz yanıtı yine tahta ağırlığı ile açıklamamız doğru mu ?

Yine de soru kendi içinde sanki eksiklikler taşıyor..

Tahta ağırlığı elbette oyununuzu etkiler..Ancak asıl etken ağırlık ötesidir.Bu da tahtanızın kompozite yapısıdır.Yine de sorudan fazla uzaklaşmadan tahta genel ağırlığının oyuna etki edenözelliğinin üç bölümden oluştuğunu ve üretice firmalarında buna göre dizaynlar yaptığını açıklamak gerek

Tahta da ağırlık dengeleri nerededir ?. İlk olarak kafa.."Lastiğin yapıştığı bölüm...İkincisi Sap..yani elinizle kavradığınızı bölüm..Üçüncüsü bunların toplam ağırlığı..

Bir tahtanın sadece ağırlığa bağlı olarak DEF,AL,OFF " Bunların arasındaki versiyonlarını yazmıyorum" olmasını belirleyen faktörler yukarıda açıkladığım hususlardır.

Kafa ağırlığı ne kadar artar ise elinizdeki tahta OFF olacaktır..Denge noktası ortada ise bu da ALL özelliğini kapsayacaktır..Eğer sap ağırlığı baskın ise o zaman CONTROL ve DEF özelliği daha çok ön planda demektir.Örnek DHS ...ayarlanabilir sap

Sevgi ve selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 7 months later...

WRB : Weight Ratio Balance (Ağırlık Oranı Dengesi)

Sapın içi boşluklu yapılır ki ağırlık merkezi raketin kafasına doğru olsun.

yeri gelmişken..

CR : Combi Revolution

Klasikleşmiş stiga hissiyle beraber aynı tahtada hız oranının da arttırılması teknolojisi. (bkz. stiga offensive classic & stiga offensive cr. "cr" olanı classic'e göre %21 daha hızlıdır.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eksik bilgi var. Tahtaların kalınlığı, sertliği en önemli etken. Ağrılık dağılımı ise yan etkenlerden biri.

kafası daha ağır olan tahta daha hızlı oluyor ama aynı katmanlara sahip tamamen aynı tahtalardan birinin kafası daha ağır olursa...

Elbette kafası ağır olan ama incecik yumuşak bir tahta yavaş bir tahtadır(allround evo wrb) ve sapı ağır olan clipper (wrb olmayan) 7 katlı ve kalın olması sayesinde çok daha hızlıdır.

Ayrıca yukarıdaki örneklerden anlaşılacağı üzere kafası ağır olan tahta off, sapı ağır olan tahta def olmaz!

Üyelerimizi yanlış bilgilendirmeyelim.

Kafası ağır olan birçok defans tahtası olduğu gibi sapı ağır ofansif tahtalar da bulunmaktadır.

bu bir tercih meselesidir.

Kimileri raketi sapından iyice sıkı kavrak kimi de gevşek tutar, kimi çok kısa hareketlerle çok aniden kolunu sallar kimi çok uzun hareketlerle daha yumuşak savurur.

herkesin bir tekniği var ve herkes farklı ağırlık dengesine sahip tahtaları tercih eder. Biri diğerinden daha iyi veya kötü değildir...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 years later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..