Jump to content
Masatenisi.org Forum

Çin Süper Ligi

kartal

Recommended Posts

Çin süper ligi maçlarını seyrediyordum maçlarda uzağa giden toplar'ı sporcular almaya gitmiyor hakem tarafından yeni top veriliyor(yakındakileri alıyorlar) maç öyle devam ediyor acaba Çin'e özgü bir şeymi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında normalde topa birşey olursa (çatlak vb.) oyuncular topu hakeme götürür, hakem inceler. Okey derse yanında bulunan önceden belirlenmiş toplardan birisini verir. Oyuncular, set ortasında dahi olsa o yeni topla birkaç dakika ısınma - alışma yaparlar. Sonra oyun devam eder. Prosedür budur. Bunlar bir çeşit "Çin İcadı" yapmış sanırım :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Gerçekten ilginç birşey. Neden öyle yaptıklarını anlamıyorum. Seyir zevkini arttırmak için mi acaba ?

Birde şuna bakın derim.

Wang Liqin adını ilk defa duyduğum (Yan An) bi oyuncuya 3 - 2 yenilmiş. Gayetde iyi oynuyo Yan An. Turnuvalarda filan hiç göremedik.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çin'lilerin 10-0 da sayı verme geleneği maçın 2. setinde kendini gösteriyor..Dikkat eden oldu mu acaba..

Bu arada Yan An'ın dünya sıralamasındaki yerini merak edenler için Link

youtube'daki yorumlardan birinde ma lin'in timo boll'a karşı 11-0 aldığı bir setten bahsediliyor, halbuki izleyebildiğim maçlardan birinde ma lin wang hao karşısında 10-0 yapınca aynen bu maçta olduğu gibi servisi fileye atıyordu. Acaba bu centilmenlik duygusu milli sınırların dışındaki rakipleri kapsamıyor mu?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şu ana kadar izlediğim tüm maçlarda Çin'li oyuncular 10-0 da rakiplerine sayı verdiler..Türkiye'deki Çin'li oyuncular da buna dahil hatta..Ahmet Li ile il maçlarında oynama şansı bulmuştum..Sayılarda 10-0 önde iken attığım servisi dışarı atıp sayıyı bana vermek istemişti ama top fileye ve kenara çarpıp balık olmuştu..Sonra bana dönüp özür dilemişti baya mahçup bir şekilde..Tabi bu durum rakibe saygı mıdır, gelenek midir başka bir şey midir bilmiyorum..Bildiğim tek şey setin 11 sayıya ulaşılmadan bitmediği..En azından denk güçteki oyuncuların maçında bir oyuncu rakibine karşı 10 sayı üstüste alabiliyorsa diğer oyuncu da bunu hayli hayli gerçekleştirebilir ve o bilerek verdiği 1 sayı herşeyi berbat edebilir..Çin'liler bu uygulama yüzünden maç, hatta şampiyonluk kaybetse ondan sonra da yapmaya devam ederler mi merak etmiyor değilim açıkçası smile.gif

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şu ana kadar izlediğim tüm maçlarda Çin'li oyuncular 10-0 da rakiplerine sayı verdiler..Türkiye'deki Çin'li oyuncular da buna dahil hatta..Ahmet Li ile il maçlarında oynama şansı bulmuştum..Sayılarda 10-0 önde iken attığım servisi dışarı atıp sayıyı bana vermek istemişti ama top fileye ve kenara çarpıp balık olmuştu..Sonra bana dönüp özür dilemişti baya mahçup bir şekilde..Tabi bu durum rakibe saygı mıdır, gelenek midir başka bir şey midir bilmiyorum..Bildiğim tek şey setin 11 sayıya ulaşılmadan bitmediği..En azından denk güçteki oyuncuların maçında bir oyuncu rakibine karşı 10 sayı üstüste alabiliyorsa diğer oyuncu da bunu hayli hayli gerçekleştirebilir ve o bilerek verdiği 1 sayı herşeyi berbat edebilir..Çin'liler bu uygulama yüzünden maç, hatta şampiyonluk kaybetse ondan sonra da yapmaya devam ederler mi merak etmiyor değilim açıkçası smile.gif

ufak bir araştırma sonrası dediğim maçı buldum:

Belki de timo'ya has bir durumdur:)))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Top çokluğu sanırım maç süresini zaman olarak kısaltmak için yapıyorlardır.. Milyonlarca masa tenisçinin olduğu bir ülkede maç başı zamandan bir dakika kazansalar ortaya çıkan zaman artısına bakın..Adamlar tasarruf edebilecekleri her türlü uygulamayı deniyorlar..

Durdukları yerde bu ülkeler kalkınmıyor.

Bakarsınız uygulamayı zamana karşı oynamaya bile götürürler.. Arkadaşlar süreniz 5 dakika başlayın diye.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

evet bu linkte bu sefer koreli çinliye acımamıs... kore ile çin arasındaki ezeli rekabetten olsa gerek... lee 11-0 olunca bile bagırmıs...:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..