Jump to content
Masatenisi.org Forum

Terfi Ligi

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar,

duyduğuma göre bu terfi maçları için her takım 5000-10.000 TL arasında ücret ödeyip 2-3 günlüğüne iyi bir oyuncu kiralıyormuş.

Bu doğru mu? Bunu yapmayanın hiç şansı olmuyormuş.

Parası olan takımına geçici güç sağlayıp lige çıkması şahsi görüşüme göre biraz ters gibi.

Neyse bu konuya belki yabancıyımdır, ama benim bilmek istediğim hangi oyuncuların bu şekilde oynatıldığı.

Bilen var mı?

xxx isimli oyuncu şu takımda oynayacak, gibi.

Veya geçen seneden bilgisi olan da yazarsa sevinirim;

xxx , yyy isimli oyuncular bu şekilde 2-3 günlüğüne oynamışlardı, gibi.

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Terfi liglerinde ücretler her oyuncuya göre değişir..Her takım isterki ben çıkayım ve maddi durumu iyi olan takımlar iyi oyuncu kiralarlar.Ama kendi oyuncuları çok iyi düzeyde ise oyuncu almaya gerek yok..Liglerde oynayan oyuncular terfilerde oynayamaz bu kuraldır..O yüzden bazı takımlar çıkmak için yurt dışından oyuncu getirmekte veya Liglerde oynamayan oyuncular ile anlaşmaktadır..Terfi maçları normal lig maçlarından zorludur tabkiki seneden seneye değişir..Bazen kalite olmuyor bi bakmışın 2. lig seviyesindeki adamlar terfilerden çıkmış..Bilemezsin terfilerde kimin ne oynatacağını..Ama genelde terfiler çok çekişmeli geçer ve alt seviye oyuncuların şansı azdır 2. lige çıkmak için...

Parası olan takımına geçici güç sağlayıp lige çıkması şahsi görüşüme göre biraz ters gibi.

Bu cümleyide şöyle açıklayayım Hakan bey; Futbolda da transfer yapıyorlar iyi oynayalım, şampiyon olalım vs vs..Her sporda hemen hemen vardır bu oyuncu transferi..O zaman Türkiye olarak masa tenisi spor una daha ilgi göztereceğiz yurt dışından oyuncu getirmeyeceğiz..Gidip de çinden adam getirerek Türk vatandaşı yaparak kazanılan başarı Türkiye nin başarısı değildir..Sağolsun federasyonumuzun Çinli takıntısı var...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Gurhan yaldiz gecen sene terfide oynadi ama ligde oynamadi bu aene yine bir takimda oynayacakmis. Eh aldigi para da az buz degildir. Terfiler hep oyle... Sadece terfilerde oynayan bir oyuncu profili cikti ortaya...

Biz de bu sene terfiye gidecegiz. Terfilerden yukselmemiz zor ancak 2. Ligde dusmemiz de cok zor. İste boyle garip bir durum var...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben 2-3 günlük transfere karşıyım. Futbolda yapsınlar bakalım Türkiye Kupası yarı final / finali için 2 maçlık oyuncu transferi... Mümkün değil tabiiki. Veya ligin son 3 haftasına transfer vs....

Terfide oynayan adamın kulübe başka katkısı oluyor mu? Olmuyor anladığım kadarıyla. Resmen bir kaç maçlık transfer yani.

Ozan şimdiden başarılar. O garip duruma dikkat çekmek istedim zaten...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şu ana kadar bildiğim Gürhan Yaldız Muğla Telekom takımından oynayacakmış(kendisiyle bizzat konuşurken söyledi)Yanında da eski oyunculardan Alper oynayacakmış. Bunun dışında da Kırşehir takımında iki tane Rus(Savalyevler) kardeş oynayacakmış. İkisi de tanıdığım çok iyi oyuncular. Bu duruma göre diğer takımlarda başka hangi oyuncular var bilmiyorum fakat bu duruma göre eğer birbirleriyle önce karşılaşmazlarsa Muğla ve Kırşehir takımları ilk iki takımı oluşturacak gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zaten Terfi Ligi nedir yahu?... Üç takımı lige sokmak için çekilen çile... Tebrik ederiz, iki gün önce kilimcinin köroğluydunuz, ama bakın şimdi 2.lig takımısınız.... Bastır parayı kap sırayı... Keşke birkaç lig daha açılabilse de, imkanı olan, ödenek bulan her takım gönlünce katılabilse. Zaten Türkiye'de turnuvalara gidip gelmenin maliyetini karşılayabilecek kaç takım vardır ki? Madem amaç masa tenisini yaygınlaştırmak, bırak insanlar istediği gibi katılsın. En alt ligden başlar gücü yettiğince yükselir. Üç tane daha lig açılsa bence yeter de artar bile. Hani olur da altıncı ligi açmak gerekirse, o zaman düzenlersin terfi ligini. İşte o zaman, kimse beşinci lige katılabilmek için bir oyuncuya beşbin lira ödemeye, yurtdışından oyuncu getirmeye kalkmayacaktır. Zaten kiralanabilecek oyuncuların çoğunluğu da ligin birisinde bir takımda oynuyor olacaktır. Efendim o kadar ligi açabilecek paramız mı yok? Organizasyon masrafı mı yüksek? Katılım payı yükseltilir, 4. 5. liglerde resmi hakem kullanılmaz, (hiç olmayan bişey mi yani, maçları oyuncular yönetir), ne biliym öyle yapılır böyle yapılır bir yolu bulunur. İstenirse.

Sorunu çözmüş bulunuyorum. Herkese keyifli ligler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mehmet Abi Bondarenko'yu hatırlıyormusun Bodrum'dan:)Sözde veteran.Adam filinta gibi delikanlı:)

Hatırlamazmıyım ama ben Bondarenko gelecek diye değilde Savalyev kardeşler gelecek diye duydum. Bir de o geliyorsa çıkacak takımlar belli, diğer takımlar figüran olacak. Yalnız bu sene terfiden kontenjan 3 takım olmasına rağmen en az 4 takım çıkar. Çünkü kapanan kulüpler olacak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hadi bir oyuncuyu anladım bir nebze. Eski oyuncu para kazansın diye yorumlarım bunu.

Fakat ortada tam bir saçmalık var; hem birden fazla oyuncu kiralayabiliyormuşsun hem de yabancı da olabiliyormuş.

Bunun Türk masa tenisine ne faydası olacak, anlamak imkansız şu an.

Uluslararası bir turnuva değilki bu terfi maçları, "yabancı oyunculara da göz yumalım ki Türk takımı tur atlasın" derdik o durumda.

Acilen buna yasak gelmeli ve ayrıca Ongun beyin dediği gibi lig sayısı da artmalı.

Almanya'da ailem 10.000 nüfuslu bir kentte yaşıyor, o yüzden biliyorum: Adamların en az 3 tane masa tenisi takımı var: birisi mahalli ligde oynuyor, birisi bölgesel ligde, birisi de eyalet ligi gibi yerde... Erken yaşta lige başlıyor çocuklar.

Mehmet bey siz bilirsiniz; bundan 15-20 yıl önce durum neydi? Yine böyle miydi durum?

Lig düzenini kastediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hadi bir oyuncuyu anladım bir nebze. Eski oyuncu para kazansın diye yorumlarım bunu.

Fakat ortada tam bir saçmalık var; hem birden fazla oyuncu kiralayabiliyormuşsun hem de yabancı da olabiliyormuş.

Bunun Türk masa tenisine ne faydası olacak, anlamak imkansız şu an.

Uluslararası bir turnuva değilki bu terfi maçları, "yabancı oyunculara da göz yumalım ki Türk takımı tur atlasın" derdik o durumda.

Acilen buna yasak gelmeli ve ayrıca Ongun beyin dediği gibi lig sayısı da artmalı.

Almanya'da ailem 10.000 nüfuslu bir kentte yaşıyor, o yüzden biliyorum: Adamların en az 3 tane masa tenisi takımı var: birisi mahalli ligde oynuyor, birisi bölgesel ligde, birisi de eyalet ligi gibi yerde... Erken yaşta lige başlıyor çocuklar.

Mehmet bey siz bilirsiniz; bundan 15-20 yıl önce durum neydi? Yine böyle miydi durum?

Lig düzenini kastediyorum.

Sistemde bir kaç sene öncesine göre şu an biraz düzelme var. Şöyleki, daha önceleri özellikle yabancı oyuncu oynatmak istediğinizde maçlara çok az bir zaman kala oyuncunun işlemlerini yaptırıp hemen oynatabiliyordunuz. Federasyon şimdi buna yeni bir önlem getirmiş. Oynatmak istediğiniz yabancı oyuncuyu transfer sezonunda yada ara transfer(01-31 Ocak) döneminde getirebiliyorsunuz. Bunların dışında da yerli oyuncu oynayacaksa o sezon içerisinde başka hiç bir takımda müsabakaya çıkmamış olması gerekiyor. Yabancı oyuncuda da o oyuncunun kendi ülkesinde o sezonda oynamamış olması gerekiyor yoksa oynayamaz. Yalnız bence terfilerdeki yabancı oyuncu konusunu bu kadar büyütmemek lazım. Netice de yerli yada yabancı ne fark ediyor ki? Buradaki hedef en güçlü oyuncuyu alıp lige çıkmak. Baktığınız zaman eski Türkiye şampiyonu(24 defa) Gürhan Yaldız her sene terfilerde oynamaya başladı. İşin özü şu, lige mutlaka çıkmak isteyen takımlar yerli yada yabancı fark etmiyor, herhangi bir başarısızlık yaşamamak için çok güçlü bir takım oluşturuyor.

Türkiye'de benim hatırladığım Süper lig, 1.lig, 2.lig dışında başka lig olmadığıdır. Hatta hatırlıyorum bir ara mali yetersizliklerden dolayı tüm ligler kapatıldı, sadece tek bir lig bırakılmıştı. Şu an için baktığımız da Süper lig, 1. ve 2. lig olmak üzere üç ayrı lig var. Bir çok oyuncu bir yerlerde oynuyor. Bu durum şu aşamada fena sayılmaz ama yeterlimi kesinlikle değil, 3.ligde kurulsa çok daha güzel olur. Fakat işin hem maliyet hemde organizasyon(salon ve hakemler vs) boyutu olduğu için federasyon herhalde çok sıcak bakmıyor galiba.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bilgilendirme için teşekkürler Mehmet bey...

Netice de yerli yada yabancı ne fark ediyor ki? Buradaki hedef en güçlü oyuncuyu alıp lige çıkmak.

Bu kadar kolay yani. Bastır parayı, çık lige.

Ne gerek var alt yapıya, yatırımlara, harcanan emeğe, kulüp tarihine vs....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kurallar çerçevesinde kimsenin nerede oynadığına karışamayız ama...

Bence yıllar boyunca bu ülkede bu sporu domine etmiş bir sporcunun

jübile yaptıktan sonra, para için en alttaki terfi liginde oynaması,

her sene bir takımı lige çıkarması...

Bence hoş değil.. Yakışmıyor yani... Para için oynuyorsun, başarı,

kulüp sevgisi, spor falan için değil.. Para..

Para için oynarkende süper ligde oynamıyorsun, en gariban, en alt

seviyedeki ligde oynuyorsun..

Bilmiyorum bana yanlış gibi geliyor.

Jübile yapmış bir sporcu, en fazla antreman maçı yapar.. Ne işi var

terfi liginde anlamış değilim. Hiçmi bir sporcunun geçmişine,

geçmiş başarılarına saygısı olmaz?

Bence aramızda para topluyalım, neyse parası verelim, bu paragöz oyuncuları

bir kulübe transfer edelim, o kulübü de terfi maçlarına sokmuyalım,

veya sokalım ama tribünde oturtup seyirci olarak kullanalım.

Maçları da, bileğinin hakkı ile orada bulunan amatör ruhlu takımlar

yapsın, kim hakediyorsa onlar çıksın lige.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Antrenman için gittiğim klüp ve dernekler mayıs ayında aşırı kalabalıklaşır..Sebebi yaz bereketi değil tabiki de..Terfilerin yaklaştığını ordan anlarım hep..Ne kadar üst düzey fakat tanımadığım oyuncu varsa hepsi gelip antrenman yapar..Keşke bu oyuncuları her zaman görme şansı bulsak ama maalesef sporculukla alakası olmayan, paralı asker diye adlandırdığım insanlardır bunlar..Terfi'den terfiye eline raket alıp cukkasını doldurma derdindedirler..Bir yanda sırf bu sporu sevdiği, bu spora gönül verdiği için hiçbir karşılık beklemeden liglerde oynayan sporcular var, diğer tarafta da hocalarının binbir emeklerle yetiştirip iyi birer sporcu olmalarını beklediği ama bu spora sadece kazanç kapısı olarak bakan insanlar var..Bu dengesizlik olduğu sürece masa tenisi adına hiçbirşeyin düzelmesi mümkün gözükmüyor..Bu dengesizliği giderebilecek tek kurum federasyon ama onun da başkanının bir ara terfi liginde oynaması söz konusuydu..Sonra gelecek tepkiler de düşünülerek vazgeçti..Varın gerisini siz düşünün artık..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

birde gürhan yaldız ın gözüyle bakmak gerek diye düşünüyorum.adam bu işe yıllarını vermiş belki bıkmıştır belki düzenli antremandan sıkılmıştır vs vs.nihayetinde herkes para kazanmak ister 2-3 gün için 4 bin tl niye oynamayasın ki?.kaç kişi ben kesinlikle oynamazdım der

Atıyorum, Waldner'in bu yaşından sonra 3 kuruş para için gelip Türkiye Süper liginde oynamasıyla Gürhan Yaldız'ın terfilerde oynaması aynı şeydir..Gürhan Yaldız geçen seneki terfi maçlarında terlememişti bile,gelene geçene 2 çekmişti..Zaten Butterfly ile dünya para kazanıyor, terfilerden alacağı paraya ihtiyacı olduğunu sanmıyorum..Tabi isteyen istediği gibi davranır, istediği takımda oynar ve ücretini alır ama bu tarz oyuncular biraz daha dikkatli olmalı bence bu mevzularda..Sonuçta herkesin saygı duyduğu bir isme sahip olmak kolay iş değil..Gürhan Yaldız'ı Gürhan Yaldız yapan senelerin tecrübesi ve birikimidir..Zirvedeyken bıraktı masa tenisini ve öyle de hatırlanmalıydı bence..Ama terfi ligi yeni bir kazanç kapısı haline gelince ve takımlar kendilerini lige çıkarma garantisi veren oyunculara hatırı sayılır paralar ödeyince iş bu noktaya geldi..Yarın öbürgün emekliliklerinde Schlager'i , Kreanga'yı getiren takımlar olursa şaşırmam açıkçası..

Terfilerdeki bu haksız rekabeti ortadan kaldırabilmek için yapılacak tek şey takımını lige çıkartan oyunculara 1 sene (yahut 2) o takım adına oynama zorunluluğu getirmek..Hatta belli sayıda maça çıkma zorunluluğu da getirilirse 3 etap yatıp son etap takımı kurtarmak için gelmesinin de önüne geçilir..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest malatyalıcihan

Atıyorum, Waldner'in bu yaşından sonra 3 kuruş para için gelip Türkiye Süper liginde oynamasıyla Gürhan Yaldız'ın terfilerde oynaması aynı şeydir..Gürhan Yaldız geçen seneki terfi maçlarında terlememişti bile,gelene geçene 2 çekmişti..Zaten Butterfly ile dünya para kazanıyor, terfilerden alacağı paraya ihtiyacı olduğunu sanmıyorum..Tabi isteyen istediği gibi davranır, istediği takımda oynar ve ücretini alır ama bu tarz oyuncular biraz daha dikkatli olmalı bence bu mevzularda..Sonuçta herkesin saygı duyduğu bir isme sahip olmak kolay iş değil..Gürhan Yaldız'ı Gürhan Yaldız yapan senelerin tecrübesi ve birikimidir..Zirvedeyken bıraktı masa tenisini ve öyle de hatırlanmalıydı bence..Ama terfi ligi yeni bir kazanç kapısı haline gelince ve takımlar kendilerini lige çıkarma garantisi veren oyunculara hatırı sayılır paralar ödeyince iş bu noktaya geldi..Yarın öbürgün emekliliklerinde Schlager'i , Kreanga'yı getiren takımlar olursa şaşırmam açıkçası..

Terfilerdeki bu haksız rekabeti ortadan kaldırabilmek için yapılacak tek şey takımını lige çıkartan oyunculara 1 sene (yahut 2) o takım adına oynama zorunluluğu getirmek..Hatta belli sayıda maça çıkma zorunluluğu da getirilirse 3 etap yatıp son etap takımı kurtarmak için gelmesinin de önüne geçilir..

kardeşim kesinlikle haklısın ama gürhan yaldız veya başka oyuncuların suçu değil bu.bu federasyonun suçu bende olsam 2 3 saat içinde 5-10 bin tl kazanacak olsam bende oynardım...burada oyunculara suç veya hata bulmamak lazım.Senin düşündüğün gibi bakarsak terfiler Gürhan yaldızın katagorisinin yanından bile geçmez fakat bu imkanı ona tanıyan federasyonun eleştirmek lazım...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şimdi şu unutulmasın bu oyuncular bir sene boyunca liglerde oynamıyor. Terfide aldıkları paralar konu edilmiş olaya birde şurdan bakın. Siz bir sene boyunca ligde oynayacaksınız, işinizden gücünüzden zaman ayıracaksınız ve terfideki oyuncularla aynı parayı alacaksınız. Acaba bu liglerde oynayan oyuncuların aldıkları paraların azlığından mı yoksa terfide oynayıp bir sene ligde oynayarak alabileceği parayı tek maçta alabilmenin cazipliği mi ? Ayrıca bilmiyorum ne kadar bilginiz var ama her sene ligdeki takımları arıyarak ben bedavaya oynarım diyerek oyuncuların alacağı paraların azalmasına neden olan tiplerde mevcut. Bu durum altında terfiye gidip tek maçta bütün senede alacağım parayı almak bazen banada mantıklı geliyor.Ülkemizde herkes kendinin ligde rahatça oynayabileceğini düşünüyor.Acaba bu insanlar liglerin bu kadar kolay olduğunu mu sanıyorlar ? Liglerde oynayan oyunculara bir sorun bakalım ligde oynamanın tadı bambaşka olsa da eziyetinin ne derecede olduğunu. Burdan rica ediyorum liglerimizi o kadar küçümsemeyin. Son olarak terfiye oyuncu alarak katılan takımlar için paraları varsa ve bu spora katkı vereceklerse, destek olacaklarsa bence istedikleri oyuncuları alsınlar, istedikleri şekilde oynasınlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Oynamama zorunluluğu gelir ama oynama zorunluğu getirilemez, kimse kimseyi zorla oynatamaz, özgürlüklere aykırı bence.

Ama yasaklama olur, terfi liginde takımını lige çıkartan oyuncuları bir sonraki sene terfiye girmelerini yasaklarsın olur biter.

Bence bunu yapmazlar, sonuçta bu terfi liginden ekmek yiyen oyuncular federasyonda söz sahibi kimseler. O yüzden ne kadar

konuşursak o kadar boş bu olay. Böyle gelmiş böyle gider.

Benim garibime giden, jübile töreni yapılan bir oyuncunun bu terfi liginde oynaması. Jübilenin anlamı nedir bilen varmı ?

Süperlig in jübilesi ile, terfi liginin jübilesi farklı mı oluyor?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..