English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

STIGA MENDO / YASAKA MARK V

19 Şubat 1999

Don'un bize anlattığına göre,yakından bakıldığında, Yasaka diğer Japon masa tenisi üreticilerinden biraz farklıdır. Stiga'da bariz ilgileri (ortaklıkları) vardır ve Stiga, Banda ve diğer tahtaların üretildiği İsveç'teki fabrikanın kontrolünü elinde tutmaktadır.

Stiga tahtaları ve onun akrabaları 1960 lardan beri dünyada en popüler tahtalar arasında olmuşlardır. Aynı şey Yasaka Mark V için de söylenebilir. Hız ve spin arayışında tabii ve sentetik malzemeleri karıştırarak kullanan ilk lastikler arasındaydı. Stiga/mark V kombinasyonu Stellan Bengsston'un elinde 1971 dünya şampiyonluğunu kazanmıştı. About.com yöneticisi Sean O'Neill'in bir zamanlar kullandığı lastik de oydu. Bugünlerde Mark V 93 dünya şampiyonu Fransız Gatien tarafından kullanılmaktadır.

Stiga aynı zamanda Japonya'da yapılan lastikleri kendi markasıyla satmaktadır. İsveçli üreticilerin en son yaptıkları sponsorluk anlaşması ile dünyanın bir numaralı raketi tarafından kullanılmaktadır. Liu Guoliang penhold raketinin arkasına kendisine özel ters tarafla backhand loop hareketi için Stiga Mendo'yu seçmiştir.

Ululararası bie üne sahip olan Don Iguana'nın Mendo yu test etmek istediğini duydukları zaman Maro ve Table Tennis Pioneers'deki diğer arkadaşlar yeni Don Iguana testi için birkaç tane Mendo ve Yasak Mark V lastik gönderme nezaketinde bulundular.

Mendo ve Mark V in her ikisi de yuşumaş süngerli olarak geldi (Energy ve GPS). Yapılan test her iki lastiğin aynı tahta ile karşılaştırılmasının yanında yumuşak ve hızlı diğer Japon ürünlerinin farkını görmek  açısından aynı tahta üzerinde Sriver FX ve Bryce lastikleri de kullanıldı.

TEST ORTAMI

Lastik : Kırmızı Stiga Mendo 2.0 (kesilmiş haliyle 44 gram) ilk defa astarlanıp zamklandı.Kırmızı Yasaka Mark V 2.0 (kesilmiş haliyle 42 gram) ilk defa astarlanıp zamklandı. Kırmızı Sriver FX 2.1 6-7 defa hızlandırı zamk sürülüp oynandı (42 gram), siyah Bryce 2.1 (43 gram), 5 defa hızlandırıcı zamk sürülüp oynandı.

Yapıştırma : ASTI EX hızlandırı zamk ve Booster sürülmüş olan lastik, EX sürülmüş olan tahtaya oyundan yarın saat önce yapıştırıldı.

Tahtalar : Kreanga ST, yumuşak 5 katmanloı, lastiksiz 85 gram. 

GENEL HİSSETME

Ortak ilgi alanları olan firmalar tarafından üretilmelerine rağmen Mark V ve Mendo arasında gözle görünür farklılıklar var.

Mark V in rengi daha koyu ve daha kırmızı, zamk sürülmesi gereken fakat hissetmeye çok uygun yoğun ve silik renkli bir süngere sahip. Mendo'nun ise daha şeffaf bir kırmızı lastiği var. Sert ve parlak renkli süngeri ise daha fazla zamk alabilme ve kabarma özelliğine sahip.

Masada ise Mendo hassas ve daima aynı seviyede performans veriyor. Gelen toplara düz çizgi şeklinde cevap veriyor ... yavaş hızlarda topu fazla atmıyor fakat tam istediğiniz yere atıyor. Blok ve karşı ataklarda daha kuvvetli duruma geliyor ve hızlı vuruşlarda otorite ile tok bir ses veriyor. Hızlı karşı vuruşlarda topu tahtaya kadar gömebilir ve uzak köşelere isabetli vuruşlar yapabilirsiniz. Lastiğin hızlı çarpmalarda biraz hızı kesiliyorsa da bunun faydası hızlı vuruşlarda daha kontrollü olması olarak karşımıza çıkıyor. 

Aksine, Mark V in tüm hızlarda topla teması karmaşıklaştıran zengin bir yapısı var. Orta hızda ve rakibin oyununa göre oynayan all-round oyuncular için sanki rüyaları gerçek olmuş gibi. Sünger ve lastik kombinasyonu gelen toplar için çok uyumlu ve masaya yakın alanlarda topla uzun temas süresine (dwell time) sahip. Masa üstünde zıplama üst noktasından yapılan karşı atakları iyi yapıyor.

Fakat vuruşlarımız hızlandıkça (özellikle uzun mesafelerden), rahatlık hissi azalıyor. Özellikle de bloklara karşı yapılan looplarda, loop öldürücü vuruşlarda ve orta mesafeleri karşı vuruşlarda. Top ile daha hızlı çarpışmalarda ise daha modern Mendo ırkına oranla Mark V in yumuşaklık ve hassiyet hissi kalmıyor. Hız ve spin özellikleri hala var fakat enerjili vuruşların çoğunda top dışarı gidiyor.

Aşağıda Don'un test edilen dört lastiğin değişik özelliklere göre en iyiden en kötüye göre sıralanmasını görüyorsunuz.  

SERVİS/İTME 

(Hissedilen spin miktarı ve topun istenilen noktaya atılması özelliklerine göre) 

 1. Mark V 
 2. Sriver FX 
 3. Mendo 
 4. Bryce 

TOPLA TEMAS SÜRESİ (DWELL TIME) - MASADA ORTA HIZDA 

(Hız kontrolü ve karşı atak çalışmalarında topun istenilen yere atılabilmesi özelliklerine göre) 

 1. Mark V 
 2. Mendo 
 3. Sriver FX 
 4. Bryce 

TOPLA TEMAS SÜRESİ (DWELL TIME) - ORTA UZKALIKTA YÜKSEK HIZDA

(Hız kontrolü ve daha uzak mesafeden daha zor olan karşı atak çalışmalarında topun istenilen yere atılabilmesi özelliklerine göre) 

 1. Sriver FX 
 2. Mendo 
 3. Mark V 
 4. Bryce 

KESMEYE KARŞI LOOP YAPMA

(Spin miktarı ve itmeye karşı aynı şekilde spin yapabilme özelliklerine göre) 

 1. Sriver FX 
 2. Mendo 
 3. Bryce 
 4. Mark V 

KARŞI LOOP YAPMA

(Orta mesafeden spin, hız özelliklerine göre)

 1. Mendo 
 2. Sriver FX 
 3. Bryce 
 4. Mark V 

BLOK / ŞUT

(Blokların istenilen yere yapılabilmesi, hızı ve yüksek toplara şut atılması özelliklerine göre) 

 1. Bryce 
 2. Mendo 
 3. Mark V 
 4. Sriver FX 

ÖZET 

Bryce'ın korkutucu hızı ve FX'in rahat ve mantar gibi özelliklerine alışkın olan Don, modern ve hızlı bir lastik olan Stiga Mendo'nun değişik ve çok çeşitli ofansif çalışmalara uygunluğu ve kontrol edilebilirliği karşısında etkilenmiştir.

Don Mendo'nun Energy versiyonu FX'in tak ve oyna muadili olduğunu düşünmektedir. Mendo'nun orjinal versiyonunun ise şu anda Bryce, Sriver, Coppa, Waldner (hatta FX) ile oynayanlar tarafından iyi sonuç alacak şekilde rahatça kullanılabileceğini düşünmektedir.

Mark V ve FX'e göre yavaş hızlarda daha sert olmasına rağmen, oyun hızlandıkça parıldamaya başlamaktadır (belki birkaç defa zamk sürüp oynadıktan sonra). Mendo hız olarak Sriver ile Bryce arasına rahatça yerleşmekte ce spin olarak da FX in çok az altında yer almaktadır. Fakat aynı tür vuruşların hepsi masaya gitmektedir. Orta mesafeden yapılan karşı vuruşları ve loopları tok ve temiz sesle karşılık vererek ve harika yön kontrölü sağlayarak mükafatlandırmaktadır. Dünya çapındaki oyuncuların elinde bu lastiği görmek hayal olmayacaktır.

Söylemek gerekirse Mark V hayal kırıklığı yarattı. Birisi daha yumuşak, diğeri de daha sert olan GPS ve M2 versiyonları loopcular ve hücumcular için daha iyi tercih olabilirler, masaya yakın oynarken çok iyi ve gerçekçi olarak hissedilmektedir. Masaya yakın oyunda hızlı ve güvenilir servis/itme özellikleri açısından test edilenlerin arasında en iyi olarak seçildi. Masaya yakın oynayan oyuncular için bu lastik kadife gibi yumuşak ve spin özelliği olan çok etkili bir tercih olacaktır.

Hızlı vuruşlarda kontrol etmesi zorlaşıyor. Hız ve spini var fakat sanki bir şey sizin vuruşunuzla topun gideceği yerin ayar bağlantısını kesmiş gibi oluyor. Don'a göre Mark V in bu lastiği hızlı hücuma çok uygun olmadığı, bunun yerine efsanevi Mark V lastiğinin GPS ve M2 modellerine göre bu işi daha iyi yapabileceği.

Table Tennis Pioneers'deki arkadaşlara tekrar teşekkür ederiz. Bu Kanada'lı arkadaşlar Masa Tenisi haber guruplarına, Don Iguana Laboratuvar fikrine ve masa tenisine içlerinde bir heyecan duyarak yaklaşıyorlar. Çok uygun fiyatlı ve çok çeşitli ekipmana sahipler ve rankli katalogları da sınırın güneyindeki firmaların hepsinden daha çok ürün içeriyor. Bunlar arasında Banda, Nittaku, Yasaka, Butterfly ve Stiga tahta ve lastikleri var.

Don Iguana test serisinden firmanın izni ile alınmış ve tercüme edilmiştir.

Courtesy of About.com - TT 

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :