English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

AVALOX PUROT / BUTTEFLY SERIVER FX

2 Şubat 1999

Çin ve Japon lastiklerinin karşılaştırması WMTTC çalışmasında masaya yatırıldı.

Meşhur Don Iguana, Çin Milli takımında bir çok oyuncunun kullandığı, orta yumuşaklıkta Japon süngeri ile 999 'un bir türü olan Avalox Purot'u ve Avrupa Stiliyle oynayan teknik oyuncuların tercih ettiği klasik yumuşak süngerli Sriver FX i test etmek üzere şehrimize geldi.

Diego Shaaf'ın belirttiği gibi Avalox'un hızlanması için 2 defa zamklamak gerekti. Lastikleri test etmek için Kreanga tahta kullanıldı.

Lastikler : Kırmızı Sriver FX 2.1, 6-7 defa Hızlandırıcı zamk ile kullanıldı. Kesilmiş ve kuru ağırlığı 42 gram. Siyah Avalox Purot 2.1. Kesilmiş ve kuru ağırlığı 47.6 gram, 2 defa hızlandırıcı zamk ile kullanıldı.

Testden 30 dakika önce ASTI EX ve booster kullanılarak lastikler yapıştırıldı.

Tahta: Krenga ST, yumuşak 5 katmanlı, lastiksiz 85, lastiklerle birlikte 185 gram ağırlığında.

GENEL HİSSETME

 Her ikisi de yüksek spinli ve çok top tutan türde fakat farklı kuvvetli tarafları olan lastikler.

Avalox 'un inanılmaz derecede top tutan bir yüzeyi var ve orta hızda bir Japon süngeriyle bile hızlı. Hız ve spin doğrudan birbirlerine bağlı. Birisini yaparken diğerini yapmamak çok zor. Masaya yakın yerlerden loop yapmak ve loop öldürmek için çok uygun.

8 silindirli motorlar gibi, Avalox Purot'un orta hızlardaki torku çok yüksek. Açılış loopu yapma ve kesmeye düz hücum yapma cesaretini artırıyor. Üst hızlarda, hızlı kol savurmalarınızı bir tok bir ses ve durdurulamaz bir hızla mükafatlandırıyor.

Bu öldürücü lastiğin zayıf tarafı ise orta hızlı sünger ve kalın lastiğin topun raketle temas süresini daha yumuşak ve ince lastikli olan Sriver FX 'e göre azaltması. Bu da değişik mesafelerden farklı hızlarda vuruş yapmayı zorlaştırıyor ve oyuncuyu gelen looplara karşı loop yerine öldürücü vuruş yapmaya zorluyor.

Sriver FX ise daha çok Avrupa üretimli bir spor arası gibi. Raket açısı ve yüksek hızlara daha duyarlı. Düşük ve orta raket hızlarında Çin lastiği kadar saf spin üretemiyor ve top zıpladıktan sonra Çin lastiği kadar hızlanamıyor. Fakat söylendiği gibi, tüm hızlarda zamanlama ve spin varyasyonlarına izin vererek teknik oyuncuları ödüllendiriyor.

Küçük turbo şarjlı motorlarda olduğu gibi, ayağınızı gazdan çekmezseniz (raket hızı açısından) FX 'İn daha güçlü olarak oynamasını sağlayabilirsiniz. Kolunuzu hızlı savurduğunuz ve raket açınızı dikleştirerek top hızını kesmediğiniz sürece her mesafeden Avalox'a göre daha çok spin üretmek mümkün.

VURUŞ SIRASINDA TOPUN RAKETLE TEMAS SÜRESİ (DWELL TIME)

 FX de daha fazla. Gelen top çarptığı zaman Purot topu daha düz bir hatta zıplatıyor. Bu da oyun hızlandıkça hızlı spin yerine şut atmaya özendiriyor.

LOOP

Ne tür loop olduğuna bağlı. Purot kesmeye hızlı loop ve gelen looplara öldürücü loop yapmaya cesaretlendiriyor. Karşı loop yapmak gerektiği zaman top hızını kontrol etmek FX 'e göre daha zor.

Sriver'ın daha yumuşak olan süngeri orta mesafeli her türlü top spin için daha kolay kontrol edilebilen bir yüzey oluşturuyor. Ek olarak Sriver'ın topla temas süresi daha uzun olduğu için çok hızlı looplarda daha fazla spin oluşturabiliyor. En hızlı looplarda genelde Sriver daha fazla spin, Purot  ise daha fazla hız oluşuyor.

BLOK / VURUŞ

Purot daha önde. Hızlı top gidiş gelişlerinde ve karşı vuruşlarda hızlı bilek vuruşlarını tok sesle ödüllendiriyor. Sriver daha hassas ve forehand vuruşlarında ve bloklarda açıyı biraz daraltırsanız hata yapabiliyor.

İTME / KESME

Zor seçim. Purot'un spinli yüzeyi masa üzerinde spinli oyuna çok uygun fakat dolu kesmelere ve spinli servislere karşı hata yapmaya daha açık. Belirli hızlarda iyi oyun çıkarabiliyor.

FX ise düşük hızlarda yumuşak süngerinden dolayı gevşek fakat gelen toplardaki spinden daha az etkileniyor ve spinsiz ve yavaş itmeye daha uygun.

SERVİS

Kesmeye benzer şekilde Avalox daha fazla spin üretiyor fakat FX 'e göre hız varyasyonları daha az.

ÖZET

Avalox Purot ve Butterfly Sriver FX birbirlerinin sök-değiştir eşdeğeri değil.

Sriver FX top spin yapan ressamlar için harika bir fırça. Eğer oyununuz kontrollü top spin veya bloklara / looplara karşı kontrollü top spin tabanlı ise Purot resimde FX kadar çok renk kullanamıyor. Oyun çok hızlı duruma geldiği zaman FX'in daha uzun olan topla temas süresi orta mesafeden daha fazla tercih imkanı sağlıyor. Daha yoğun olan Purot ise bu imkanı sağlamıyor.

Purot ise hızlı spinciler ve top zıpladığı anda şut atan / blok yapanlar için daha iyi bir tercih. Karşı vuruş hızı, blok hızı ve yüksek toplara durdurulamaz vuruşlarda FX den daha üstün.

Purot, 999 varyasyonu lastikler arasında aynı sünger fakat daha az spinli olan Avalox Sogno ile aynı sünger fakat daha ince fakat spinli bir lastiğe sahip olan Xu Shaofa 999 arasında yer alıyor. 729 / 999 ile büyümüş olanlar Purox'u onların daha modern, daha yumuşak ve hafif gelişimi olarak göreceklerdir.

Don Iguana test serisinden firmanın izni ile alınmış ve tercüme edilmiştir.

Courtesy of About.com - TT 

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :